*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1547225 φορές)

0 μέλη και 24 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #4312 στις: Ιούλιος 09, 2014, 10:51:11 μμ »
Ο Μπράτης πάντως που άλλες φορές είναι λαλίστατος δεν αναφέρει τίποτα για τις μεταθέσεις, ενώ υποτίθεται ότι σήμερα θα γινόταν η συνεδρίαση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:35:10 »

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #4313 στις: Ιούλιος 09, 2014, 11:00:36 μμ »
Schmeichel3 μπορεις να γινεις λιγο πιο σαφης;

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #4314 στις: Ιούλιος 09, 2014, 11:07:23 μμ »
Τι είναι ετούτα πάλι schmeichel3; Εγώ σε τι κόσμο ζω; Τι φωτιές είναι αυτές νυχτιάτικα ρε παιδιά;
Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

Αποσυνδεδεμένος kassakellar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #4315 στις: Ιούλιος 09, 2014, 11:12:58 μμ »
Κι εγώ καίγομαι να μάθω τι φωτιές είναι αυτές!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:35:10 »

Αποσυνδεδεμένος kassakellar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #4316 στις: Ιούλιος 09, 2014, 11:29:53 μμ »
Σιγή ιχθύος...

Αποσυνδεδεμένος georgia14

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #4317 στις: Ιούλιος 09, 2014, 11:49:48 μμ »
Ο Μπράτης πάντως που άλλες φορές είναι λαλίστατος δεν αναφέρει τίποτα για τις μεταθέσεις, ενώ υποτίθεται ότι σήμερα θα γινόταν η συνεδρίαση.

Τελική συνεδρίαση του ΚΥΣΠΕ για τις μεταθέσεις την Πέμπτη 10 Ιουλίου 2014

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι
Σας ενημερώνω ότι το ΚΥΣΠΕ θα συνεδριάσει, για τις μεταθέσεις, την Πέμπτη 10 Ιουλίου 2014. Στη συνεδρίαση αυτή το Συμβούλιο θα ασχοληθεί με τα παρακάτω θέματα :
1.«Αποδέσμευση εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης για μετάταξη στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση»
2.«Επικύρωση πινάκων κενών οργανικών θέσεων επί των μεταθέσεων Π.Ε. του έτους 2013-2014 και επικύρωση πινάκων Γενικών Μεταθέσεων του έτους 2013-2014 των εκπαιδευτικών Π.Ε. από περιοχή σε περιοχή»
3.«Επικύρωση πινάκων εκπαιδευτικών Π.Ε. που μετατίθενται από περιοχή σε περιοχή σε ΣΜΕΑΕ και ΚΕΔΔΥ για το έτος 2013-2014»
4.«Αποδέσμευση εκπαιδευτικών για μετάθεση από σχολικές μονάδες Π.Ε. Ειδικής Αγωγής προς ΕΕΕΕΚ»
Οι μεταθέσεις των εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (Διαπολιτισμικά Σχολεία-Ειδικής Αγωγής-Γενικές Μεταθέσεις) αναμένεται να ανακοινωθούν μετά το τέλος της συνεδρίασης του ΚΥΣΠΕ.

(από fb του Μπράτη)

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #4318 στις: Ιούλιος 09, 2014, 11:50:38 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2014, 12:45:40 πμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος georgia14

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #4319 στις: Ιούλιος 09, 2014, 11:54:43 μμ »
Σας ενημερώνουμε ότι οι αιτήσεις για βελτίωση θέσης και οριστική τοποθέτηση θα υποβληθούν μετά την έκδοση της υπουργικής απόφασης των μεταθέσεων. Συνεπώς, μετά την έκδοση της Υ.Α. μεταθέσεων θα ανακοινωθούν οι κενές οργανικές θέσεις ανά ειδικότητα, πίνακας κατάταξης εκπαιδευτικών σύμφωνα με τα μόρια μετάθεσής τους και η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων. Οι αιτήσεις θα γίνονται δεκτές και μέσω fax (210-6000870).

(Από ΔΔΕ Β Αθήνας)

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #4320 στις: Ιούλιος 10, 2014, 12:03:44 πμ »
Δεν μας είπε όμως τι έγινε σήμερα μετά τη συνεδρίαση...

Edit: Sorry, μπέρδεψα τις ημερομηνίες, αύριο είναι η συνεδρίαση, δεν πάω καλά μάλλον...

Τελική συνεδρίαση του ΚΥΣΠΕ για τις μεταθέσεις την Πέμπτη 10 Ιουλίου 2014

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι
Σας ενημερώνω ότι το ΚΥΣΠΕ θα συνεδριάσει, για τις μεταθέσεις, την Πέμπτη 10 Ιουλίου 2014. Στη συνεδρίαση αυτή το Συμβούλιο θα ασχοληθεί με τα παρακάτω θέματα :
1.«Αποδέσμευση εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης για μετάταξη στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση»
2.«Επικύρωση πινάκων κενών οργανικών θέσεων επί των μεταθέσεων Π.Ε. του έτους 2013-2014 και επικύρωση πινάκων Γενικών Μεταθέσεων του έτους 2013-2014 των εκπαιδευτικών Π.Ε. από περιοχή σε περιοχή»
3.«Επικύρωση πινάκων εκπαιδευτικών Π.Ε. που μετατίθενται από περιοχή σε περιοχή σε ΣΜΕΑΕ και ΚΕΔΔΥ για το έτος 2013-2014»
4.«Αποδέσμευση εκπαιδευτικών για μετάθεση από σχολικές μονάδες Π.Ε. Ειδικής Αγωγής προς ΕΕΕΕΚ»
Οι μεταθέσεις των εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (Διαπολιτισμικά Σχολεία-Ειδικής Αγωγής-Γενικές Μεταθέσεις) αναμένεται να ανακοινωθούν μετά το τέλος της συνεδρίασης του ΚΥΣΠΕ.

(από fb του Μπράτη)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2014, 12:05:47 πμ από teacher_ »

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #4321 στις: Ιούλιος 10, 2014, 12:06:59 πμ »
Πολύ μπερδεμένη είναι η κατάσταση και με τις "καραμπόλες" το πράμα γίνεται ακόμα πιο σύνθετο... Οκ schmeichel3, γίνεσαι πιο σαφής τώρα. Το να ενώσεις όλους αυτούς τους πίνακες κάθε ΠΥΣΠΕ, ήθελε πολλλλλλή δουλειά και θα σε παρακαλούσαμε, αν θέλεις, να μας τους προωθήσεις κάποια στιγμή. Γνωρίζει κανείς τι ώρα θα γίνει η αυριανή συνεδρίαση του ΚΥΣΠΕ; Κατά τι ώρα να περιμένουμε τα μαντάτα;
Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

Αποσυνδεδεμένος kassakellar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #4322 στις: Ιούλιος 10, 2014, 12:08:49 πμ »
Να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους γιατί μάλλον έκανα την Πυθία και ο καθένας διαβάζει αυτά που θέλει (και τα ερμηνεύει υποκειμενικά)
1. Δεν είμαι δάσκαλος και δεν κατέχω κανένα απόρρητο έγγραφο παρά μόνο πήρα τα 57 xls, doc, pdf από τα 57 ΠΥΣΠΕ, τα ένωσα σε ένα και έκανα απλά μια ταξινόμηση. Έπειτα περνούσα διάφορα φίλτρα για να είμαι έτοιμος όταν ξέρω κενά πλεονάσματα τι πιθανότητες έχει μια κάποια δασκάλα που φορτώθηκα στο λαιμό  :P
Όλα αυτά για να ξέρω αν θα κάνω μετακόμιση από εκεί που έμενα (ή αν αξίζει να πάρω το ρίσκο εν τέλει) από τη στιγμή που το υπουργείο φρόντιζε να πληρώσουμε κι άλλα ενοίκια το καλοκαίρι.
2. Για τα υπόλοιπα που γράφω θα προσπαθήσω να γίνω πιο συγκεκριμένος.
Case study 1:Οι εθελοντικές μετατάξεις εξυπηρετούσαν σε μεγάλο βαθμό όσους ήταν σε νησιά με πολλά μόρια. Αιρετοί αντέδρασαν. Έμεναν στη Διάθεση όσοι ήταν σε αστικά κέντρα που σνόμπαραν μεν την Αθμια, αλλά όταν οι γλουτοί έσφιξαν (τρόικας παρούσης) με τους ασύλληπτους χειρισμούς Αρβανιτόπουλου-ΑΛ στα κενά πλεονάσματα, τότε άρχισαν να τις γλυκοκοιτάνε. Τελικώς η ιστορία έδειξε ποιοι κέρδισαν.
Case study 2: Το μοίρασμα των λειτουργικών κενών στην Αθμια και πιθανή επιθυμία επέκτασης κάτι τέτοιου και στα οργανικά κενά που θα εξυπηρετούσε πολλούς. Δε θα γίνω πιο συγκεκριμένος αλλά είναι διαδικασία που εμπλέκει και αποσπάσεις αλλά και οριστικες τοποθετήσεις.

Για άλλους κλάδους δεν ξέρω περισσότερα από εσάς. Απλά με δεδομένο ότι έχουν κυκλοφορήσει Πανελλαδικοί πίνακες για όλες τις ειδικότητες, αρκεί ένα φίλτρο σε υπολογιστικό φύλλο για να βρείτε σε τι θέση είσαστε εκεί που θέλετε να πάτε (αλλά και στους γύρω νομούς με αλλαγή φίλτρων). Γνωρίζοντας μετά τα κενά και πλεονάσματα εκεί, θα βρίσκετε τις πιθανότητες, συνυπολογίζοντας όμως (αν θέλετε και γειτονικούς νομούς) τις καραμπόλες από νομό σε νομό (γειτονικό) και την προέλευση του ΠΥΣΔΕ όσων θέλουν να πάνε στην επιθυμητή περιοχή.
Τι θέλω να πω?
Έστω 180 κενά η Ανατολική Θεσσαλονίκη.
Έστω 0 κενά η Δυτική.
Δε θα πάει κανένας νησιώτης στη Δυτική?
ΛΑΘΟΣ.
Αν στους 180 πρώτους (του Πανελλαδικού πίνακα) οι 80 είναι από τη Δυτική, τότε θα προκύψουν στον αλγόριθμο 80 κενά για τη Δυτική. Οπότε θα δοθούν και 80 μεταθέσεις στη Δυτική Θεσσ.

Δεν είμαι insider. Μην ψάχνετε τίποτα παραπάνω. Απλή λογική και αρκετή δουλειά

Ίσως βέβαια να βοηθάει ότι είμαι και ...αποθηκάριος με τετράγωνη λογική προερχόμενη από συγκεκριμένη Σχολή (ομάδα Τμημάτων). Να κάνω και λίγο κλαδική προπαγάνδα (επιτρέψτε μου  8))
edit: Πολλά από αυτά που γράφω τα έχει γράψει πριν από μένα κι άλλος συνάδελφος ..."καλεσμένος" που τον ευχαριστώ γιατί με βοήθησε να κολλήσω πολλά κομμάτια στο παζλ Και ούτε ένα φοντανάκι δεν τον κεράσατε. Αφιλόξενοι  :P

Κι εγώ καθόμουν κι έμπαινα σε κάθε διεύθυνση και μετρούσα πόσοι έχουν περισσότερα μόρια από μένα και ίδια πρώτη προτίμηση για να βγάλω μια σειρά κατάταξης πανελλαδικά.

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #4323 στις: Ιούλιος 10, 2014, 12:20:50 πμ »
Ετσι βρε schmeichel3,αφου τα θελουμε πενηνταρακια,τι να κανουμε;😄
ΥΓ:εχεις καμια σχεση με logistics;

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #4324 στις: Ιούλιος 10, 2014, 12:27:51 πμ »
@schmeichel3
μιλα ξεκάθαρα, τελικά την παίρνει τη μετάθεση το girl fiend ή δεν την παίρνει;
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #4325 στις: Ιούλιος 10, 2014, 01:16:01 πμ »
Τυχερό το κορίτσι, εγώ ακόμη εξηγώ τη διαφορά ανάμεσα στη μετάθεση και την απόσπαση και γιατί αφού έχασα τη μετάθεση για ένα μόριο πέρσι, δεν την έχω σίγουρη φέτος.

Οι πίνακες με τα μόρια στις πρωτοβάθμιες που είναι ρε παιδιά δεν μπορώ να τους βρω να κάνω ό,τι θυμάμαι από εξελ...

schmeichel3 έχεις ακόμη τα λινκ;
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160928
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 714
Σύνολο: 728

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.