*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1547374 φορές)

0 μέλη και 26 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5460 στις: Ιούλιος 21, 2014, 12:32:42 πμ »
Όπως και να έχει, οφείλουν απαντήσεις στον κλάδο. Αν υπάρχουν περιοχές με ελλείμματα και ανεκπλήρωτες αιτήσεις μετάθεσης (σε οποιαδήποτε ειδικότητα), ενώ την ίδια ώρα παρατηρούνται τερατουργήματα του στυλ "50 μεταθέσεις οικονομολόγων στην Α' Αθήνας",
 

Πού παρατηρούνται αυτά τα τερατουργήματα;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:00:04 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5461 στις: Ιούλιος 21, 2014, 12:33:25 πμ »
Μα ποιος το λέει ότι οι μισές ειδικότητες έγιναν με τον ένα τρόπο και οι μισές με τον άλλο. Κάποιοι κάνουν εκτυμήσεις. Μόνο από το υπουργείο μπορούν να σου πουν τι έκαναν. Νομίζω ότι ακόμη και οι αιρετοί δεν το ξέρουν αυτό. ίσως όμως θα μπορούσαν να το μάθουν.
Το δίωρο προφανώς έβλαψε περισσότερο τις πολυπληθείς ειδικότητες όπως οι φιλόλογοι, γι'αυτό και μπορούν να μην κάνουν μεταθέσεις σε αυτή την ειδικότητα στα αστικά κέντρα. Επίσης, έρχονται και οι αποσπάσεις, που όσοι έχουν παιδιά τις παίρνουν σχετικά εύκολα:νομίζω ότι πέρισυ οι μαθηματικοί πήραν απόσπαση σε αστικό κέντρο με 3 μόρια.

Τα νησιά γιατί άδειασαν από δασκάλους και δεν μπορούν να αδειάσουν από καθηγητές;(δεν μπορώ να το καταλάβω)

Αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις ίσως μέσω του άσματος βρεις την απάντηση...

https://www.youtube.com/watch?v=ye1e1hJiCt8

YS. Μ' έπιασε το καλλιτεχνικό....αυτό της "γαλλικής φιλολογίας"  ;)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος pe06ke

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5462 στις: Ιούλιος 21, 2014, 12:36:51 πμ »
«Ανακοινώνεται ότι η αναμονή για όσους επιβάτες έχουν κάνει αίτημα αναβάθμισης θέσης πληρώνοντας το αντίτιμο διαφοράς ( μόρια ) θα παραταθεί…»
Και βρίζουμε όλοι μαζί … τον καπετάνιο, τη ναυτιλιακή το λιμενικό και το φαινόμενο του… θερμοκηπίου!
Και καλά κάνουμε!

Έπρεπε να ταξιδέψουμε όλοι!  Κι όταν λέμε όλοι εννοούμε όλοι!
Μα δεν υπάρχουν θέσεις για όλους!
Έλα μωρε τώρα ποιες θέσεις! Στην Ελλάδα είμαστε!
Κάπου θα τη βγάλουμε… λίγο κατάστρωμα ( καλό καιρό έχει,… / προ μνημονίου ), κανένα καφέ στο σαλόνι ( απόσπαση ), όλο και κάποιος θα σηκωθεί να ξεπιαστεί και να κάτσουμε (αδειες εκπαιδευτικές, λοχείας, υγείας), κάποιοι θα κατέβουν παρακάτω (σύνταξη) Θα τη βγάλουμε μη μασάτε! Χρόνια τώρα έτσι γίνονται τα ταξίδια .
Κι όσοι ήμασταν έξω στο λιμάνι… δώστου να σκουντάμε στον καταπέλτη ο ένας τον άλλον να «τρυπώσουμε» μέσα… κι όσοι ήμασταν μέσα δώστου να φωνάζουμε «εδώ και τώρα επιβιβάσεις / διορισμοί»  γιατί τα περάσαμε κι εμείς αυτά!
Κι καπετάνιος ήξερε… αλλά δε βαριέσαι. Έπρεπε να κόψει κόψει εισιτήρια ( ψήφους) για να κρατήσει τη θέση του με μια ακόμη τετραετή σύμβαση εργασίας …
Και το παπόρι πήγαινε… Κι ενώ πήγαινε, πολλές φορές  η εταιρεία ανέβαζε και μεσοπέλαγα κόσμο.  Με ένα επικό ρεσάλτο κάποιο μαγικό καλοκαίρι επιβιβάστηκαν 2500 για μια συγκεκριμένη διαδρομή (πρόγραμμα εκπαιδευτικό)  ανοίγοντας πτυσσόμενες καρέκλες στο κατάστρωμα…
Μετά το πέρας της διαδρομής ( προγράμματος) οι καρέκλες αυτές κλείσανε αλλά οι επιβάτες παραμέινανε…(καθίστε όπου βρείτε μέχρι να δούμε τι θα γίνει… εν ανάγκη δε θα πιάσουμε λιμάνι για τα επόμενα δέκα χρόνια για να μην ανέβει άλλος)
Η ταλαιπωρία όμως δε σταματά εκεί…
Ατέλειωτη ουρά στη ρεσεψιον για μια αναβάθμιση θέσης ( μετάθεση) γιατί το κατάστρωμα δεν παλεύεται… Κάποιοι ευέλικτοι, δεν χάνουν τη σειρά τους ενώ απολαμβάνουν όλα τα καλά τις Α΄θέσης με απόφαση του καπετάνιου ( για τις ανάγκες της υπηρεσίας)
Κάποια στιγμή για λόγους ανωτέρας βίας, η εταιρία καλείται , προκειμένου να συνεχίσει να παίρνει την επιδότηση για την ζημιογόνα γραμμή που εξυπηρετεί ( παιδεία ), να «εξορθολογήσει» ( δυστυχώς κι αυτό μεσοπέλαγα) όλο το θέμα με τις θέσεις και τους επιβαίνοντες.
Ο καπετάνιος ρίχνει μερικούς στη Θάλασσα (τεχνικές ειδικότητες) λέγοντάς τους ότι σε εννιά μήνες κάποιος θα τους μαζέψει (διαθεσιμότητα).
Αν περίμενε κανείς ανταρσία από τους υπόλοιπους, έκανε λάθος..
Αυτοί μετράνε ποσοστά θνησιμότητας (συνταξιοδοτήσεων) των επιβαινόντων στην πρώτη θέση, μήπως προωθηθούν…

laertis
εσυ εισαι λογοτεχνης! απλα βγαζω καπελο!

Αποσυνδεδεμένος frosw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5463 στις: Ιούλιος 21, 2014, 12:37:28 πμ »

ΥΣ. Κι επειδή φαγωθήκατε για το πώς θα βγουν τα νούμερα αν οι μεταθέσεις θα είναι ελάχιστες στις "ευγενείς ειδικότητες", οι "γαλλικής φιλολογίας" θα έχουν μονοψήφιο νούμερο!
Αυτά!

Και a propos μιας και μιλάμε για ευγενείς ειδικότητες, στους ξενόγλωσσους έχουμε καμια πληροφορία πως τα πήγανε; Οι ΠΕ06 ξέρουμε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:00:04 »

Αποσυνδεδεμένος pe06ke

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5464 στις: Ιούλιος 21, 2014, 12:38:37 πμ »
Η ρίζα του προβλήματος με τις μεταθέσεις βρίσκεται στον όλο τρόπο διαχείρισης του προσωπικού και στην τεράστια διάσταση μεταξύ οργανικότητας, λειτουργικότητας και πραγματικών αναγκών. Άλλο τα οργανικά και άλλο τα λειτουργικά κενά/πλεονάσμα, δε λέω, όταν όμως η διαφορά τους είναι χαώδης, τότε κάτι δεν πάει καλά. Κάπως έτσι καταλήγουμε να βλέπουμε μαθητές και γονείς στα κάγκελα επειδή δεν έχουν καθηγητές σε ειδικότητες που μερικούς μήνες πριν δε δώσαν μεταθέσεις γιατί είχαν πλεονάσματα. Και ο καθηγητής που δεν πήρε μετάθεση, και κοντεύει να γίνει ένα με το τοπίο στο ξερονήσι ή το κορφοβούνι, έχει κάθε λόγο να εξεγείρεται όταν βλέπει μερικούς μήνες μετά να προσλαμβάνονται σωρηδόν αναπληρωτές στον τόπο συμφερόντων του. Όποιος και αν είναι ο λόγος που αυτό συμβαίνει.

Δεν πλεονάζουν επί τους ουσίας οι εκπαιδευτικοί, τουλάχιστον στις περισσότερες ειδικότητες, με την έννοια ότι τα σχολεία χρειάζονται περισσότερα άτομα για να δουλέψουν από τον αριθμό των οργανικών θέσεων. Το σύστημα είναι στημένο με τέτοιο τρόπο ώστε να δίνει πλεονάσματα. Αποσπασμένοι σε φορείς, σχολικοί σύμβουλοι, διευθυντές, στελέχη εκπαίδευσης κτλ, όλοι μπαίνουν στη διαίρεση (ώρες α' ανάθεσης/20) βάσει της οποίας υπολογίζονται τα οργανικά κενά. Είμαι ο μόνος που βλέπει αντίφαση σε αυτό;

Τι μπορεί να γίνει;
- Να δίνονται μεταθέσεις ακόμα και όταν υπάρχουν μικρά οργανικά πλεονάσματα προκειμένου να δημιουργείται ένα "μαξιλαράκι" διαθεσιτών που θα καλύπτουν τα λειτουργικά κενά που νομοτελειακά θα προκύψουν. Και ας τεθεί ένα όριο στο πόσοι θα είναι αυτοί (π.χ. 10% επί των οργανικών).
- Να συνεχιστούν οι μετατάξεις σε φορείς μέχρι μηδενισμού αποσπάσεων. Να τελειώνουμε με το φαινόμενο "είμαι δια βίου αποσπασμένος αλλά κρατάω και την οργανική στο σχολείο μου" γιατί έτσι δεν μπορεί να μετατεθεί κάποιος που θέλει πραγματικά να μπει στην τάξη.
- Να κατανέμεται ισομερώς η μείωση των ωρών των διευθυντών και των συμβούλων σε όλες τις ειδικότητες για τον υπολογισμό των οργανικών κενών.

ετσι ειναι εχεις απολυτο δικιο

Αποσυνδεδεμένος pe06ke

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5465 στις: Ιούλιος 21, 2014, 12:40:08 πμ »
Ενταξει καλε μου ανθρωπε δεν θα ερθουμε στο μαγαζακι σου μεχρι να τοποθετηθεις!!!οκ!!!μπορεις να πανηγυρισεις!!!(τωρα βεβαια εσυ πως βρεθηκες εκει χωρις οργανικη κ ολοι οι υπολοιποι που τωρα υπερασπιζεστε το νομιμο,δεν θα ρωτησω!εγω παντως επειδη το εχω ξαναπει,την "οργανικη μου" τη χαριζω σε οποιον θελει κ ναι θελω να ερθω στο σπιτι μου κ ας καλυπτω λειτουργικο κενο,θα το παρω το ρισκο γιατι ο βρεγμενος τη βροχη δεν τη φοβαται,το χειροτερο που μπορει να μου συμβει,να πλεοναζω κ να με απολυσουν;μα ουτως ή αλλως δεν σκοπευω να ζω ολη μου τη ζωη με την οικογενεια μου χωρισμενη στα δυο,καποια στιγμη θα παραιτηθω!)
ποση αληθεια....

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5466 στις: Ιούλιος 21, 2014, 12:43:24 πμ »
http://www.youtube.com/watch?v=NKT79lr87uQ
on ira ou tu voudras quand tu voudras...

Αποσυνδεδεμένος melenios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5467 στις: Ιούλιος 21, 2014, 12:45:14 πμ »
Στη πλειοψηφία σας βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος!
Οι αιρετοί είναι ο εύκολος στόχος για να ξεσπάσετε το πόνο σας για τον εγκλωβισμό σε μακρινή περιοχή και γενικά της πορείας της προσωπικής και οικογενειακής ζωής σας (το λέω έχοντας ιδία γνώση).
Παρά τις ενστάσεις και τις διαφορές μου για τις μεθόδους, την πολιτική και την τακτική των αιρετών του ΚΥΣΔΕ,
διακρίνω ότι η κριτική είναι δυσανάλογα μονόπλευρη.
Η αλήθεια είναι ότι οι αιρετοί εκπρόσωποι μας είναι μειοψηφία στα υπηρεσιακά συμβούλια. οπότε όσο και να πιέσουν, αν η πολιτική βούληση , εκφραζόμενη από την πλειοψηφία των διορισμένων μελών του ΚΥΣΔΕ, είναι σε διαφορετική κατεύθυνση και από την μνημονιακή αντιλαική πολιτική, δεν μπορούν να κάνουν τίποτε παραπάνω από το να καταδικάσουν - καταψηφίσουν την  διαδικασία  που ακολουθήθηκε....
Τι δεν καταλαβαίνετε όμως; Δεν φταίει κανένας καρλαύτης και κορδής
α) όταν αυξήθηκε το ωράριο πλήττοντας τις πολυπληθής ειδικότητες ΠΕ02, 03 και 04
β) μειώθηκαν τα μαθήματα γενικής παιδείας στα ΕΠΑΛ
γ) αυξήθηκε ο αριθμός μαθητών ανά τμήμα και κατεύθυνση
δ) καταργήθηκαν τόσα μα τόσα σχολεία
ε) η διαρροή μαθητών αυξάνεται ελέω κρίσης ,τράπεζας θεμάτων και νέων δόμων εκτός τυπικής εκπαίδευσης βλ. ΣΕΚ και μεταγυμνασιακά ΙΕΚ

Ο προσανατολισμός είναι να μειωθεί συνολικά ο αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων άρα και του μεγαλύτερου κλάδου....λιγότερο και ελαστικά απασχολούμενο προσωπικό.

ο κλάδος συνολικά σε αυτή την επίθεση δεν αντέδρασε καθόλου.

Τώρα αν εσείς βρίσκεται εξιλαστήρια θύματα τον κάθε αιρετό είναι δικό σας θέμα.
                 

Αποσυνδεδεμένος tsech73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5468 στις: Ιούλιος 21, 2014, 12:46:01 πμ »
debio,....

μερικά γεγονότα!!!
Φέτος για τις μεταθέσεις, ελήφθησαν υπόψη τα οργανικά κενά που άνοιξαν μετά από δύο χρόνια συνταξιοδοτήσεων!!!! (έφυγαν περίπου 1900 φιλόλογοι, 1100 μαθηματικοί και περίπου 1000 ΠΕ04)

Τα οργανικά κενά, όπως ανακοινώθηκαν από κάποια ΠΥΣΔΕ,..... ήταν ανά σχολείο,... και στο τέλος εβγαινε το άθροισμα!!! (πάνω από 12 ώρες της ειδικότητας κενό στο σχολείο, =βγάζει οργανικό κενό. Από αυτά, αφαιρείς όσους έχεις σε διάθεση και υπεραριθμίες..... και βγάζεις το αποτέλεσμα!!!

Ξέρεις πως βγαίνει ο αλγόριθμός του υπουργείου????

Πόσα Λύκεια έχω στο ΠΥΣΔΕ, π.χ Α Αθηνών....... 62.
Πόσα τμήματα....................................................960
Πόσες ώρες  χρειάζονται για Χημεία................... 1120
Πόσους χημικούς έχω; ......................................74
πόσους χρειάζομαι με βάση τις άνωθεν ώρες;...... 53
Αποτελεσμα : Πλεόνασμα!!!

Δεν περιλαμβάνει β αναθέσεις (που θα τις κάνεις ούτως ή άλλως), δεν περιλαμβάνει διευθυντές και παροπλισμένους με οργανικές ,.... δεν περιλαμβάνει ΤΙΠΟΤΑ!!

Τέτοιες πρακτικές φίλε μου, σε θέλουν κολλημένο στην πινέζα, να ελπίζεις τελευταία στιγμή να σου κάνουν την χάρη για απόσπαση!! ΌΧΙ φίλε μου! Θέλω να γυρίσω στον τόπο συμφερόντων μου, γιατί όντως πλέον ανοίγουν οργανικά κενά!
Και αν οι αιρετοί δεν μπορούν να διεκδικήσουν τα αυτονόητα,..... να πάρουν τη γλάστρα τους και να γυρίσουν στην Πιερία ή απ' όπου αλλού είναι ο καθένας!!!!! Αρκετά πια με τους φύκους και τα λοιπά φυτά του συστήματος!!

Αποσυνδεδεμένος pe06ke

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5469 στις: Ιούλιος 21, 2014, 12:48:49 πμ »

Γελαω με την κουβεντα που χουμε μερες τωρα τοσα ατομα εδω μεσα. Δεν κανουμε μια τηλεδιασκεψη με skype ρε σεις να τα πουμε σε πραγματικο χρονο να γνωριστουμε κιολας; :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2014, 12:54:39 πμ από pe06ke »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5470 στις: Ιούλιος 21, 2014, 12:53:50 πμ »
Προτιμώ για την ασφάλεια όλων μας οποιαδήποτε πίεση να γίνεται με βάση τα πραγματικά στοιχεία, και οχι για εξυπηρέτηση συμφερόντων που οδήγησαν στην σημερινή άρρωστη κατάσταση.
Πρώτα τα στοιχεία!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5471 στις: Ιούλιος 21, 2014, 12:55:32 πμ »
Εαν οι αιρετοι δεν δωσουν στη δημοσιοτητα τα κενα   που τους δοθηκαν θα ειναι απαραδεκτοι Λογικα ομως μπορει καποιος να ζητησει τα παντα απο τη διευθυνση προσωπικου με αιτηση του . Ειναι υποχρεωμενοι να τα δωσουν. Το πδ του 96 προβλεπει καταρτιση πινακα κενων οργανικων θεσεων που δινεται απο την αρμοδια διευθυνση στο κυσδε προκειμενου να γινουν οι μεταθεσεις.Μαλιστα η καταρτιση του πινακα γινεται με βαση τις εκτιμησεις των πυσδε λεει το πδ.Μια αντιπαραβολη των εκτιμησεων πυσδε, περιφερειακων διευθυντων και των αριθμων που τελικα εδωσε το υπουργειο στο κυσδε θα ηταν ενδιαφερουσα.

Ο πολύ μεταγενέστερος 3848 λέει επί του θέματος (παράγραφος 7 του άρθρου 7) ότι οι τελικοί πίνακες  οργανικής σύνθεσης διδακτικού προσωπικού καταρτίζονται από τις οικείες διευθύνσεις προσωπικού της Κεντρικής Υπηρεσίας του Υπουργείου Παιδείας, οι οποίες λαμβάνουν υπόψη τις προτάσεις των περιφερειακών διευθυντών και τη γνώμη των κεντρικών υπηρεσιακών  συμβουλίων (Κ.Υ.Σ.Π.Ε.−Κ.Υ.Σ.Δ.Ε.).

Προσοχή στην αλληλουχία.

Αποσυνδεδεμένος pe06ke

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5472 στις: Ιούλιος 21, 2014, 12:58:19 πμ »
λιγες ωρες μεινανε ματια μου γλυκα, οι εφημεριες τελειωσανε, τα βυσματα παγωσανε...την αλλη κυριακη παιρνω το χαρτι...μετατιθεμαι, μετατιθεμαι, μετατιθεμαι μωρο μου και τρελαινομαι....
φαινεται απιστευτο μα ειναι αληθινο...ετοιμασου κ ερχομαι, τα κενα τα σκεφτομαι....μετατιθεμαι μετατιθεμαι μετατιθεμαι μωρο μου και τρελαινομαι...

(οχι δε θα παρω μαλλον μεταθεση, απλα νομιζω το τραγουδι ηρθε γαντι στην περιπτωση μας..)

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5473 στις: Ιούλιος 21, 2014, 01:01:33 πμ »
Ξέρεις πως βγαίνει ο αλγόριθμός του υπουργείου????

Πόσα Λύκεια έχω στο ΠΥΣΔΕ, π.χ Α Αθηνών....... 62.
Πόσα τμήματα....................................................960
Πόσες ώρες  χρειάζονται για Χημεία................... 1120
Πόσους χημικούς έχω; ......................................74
πόσους χρειάζομαι με βάση τις άνωθεν ώρες;...... 53
Αποτελεσμα : Πλεόνασμα!!!

Δεν περιλαμβάνει β αναθέσεις (που θα τις κάνεις ούτως ή άλλως), δεν περιλαμβάνει διευθυντές και παροπλισμένους με οργανικές ,.... δεν περιλαμβάνει ΤΙΠΟΤΑ!!

Την Χημεία την έχουν Α' Ανάθεση και οι ΠΕ12.08, δεν θα ληφθεί αυτό υπ' όψιν και πώς;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 729
Σύνολο: 742

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.191 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.