*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1539805 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5516 στις: Ιούλιος 21, 2014, 02:33:48 πμ »
Μμμμμ.... ναι, κάτι τέτοιο δεν αφήνει κανένα περιθώριο για "παράθυρα" και κακή εφαρμογή...

Και αν εγώ που είμαι σε περιοχή χωρίς πλεόνασμα έχω παραπάνω μόρια και από τους 50?
Γιατί να πάνε οι άλλοι 50 στην περιοχή συμφερόντων μου;

αναφέρομαι σε περιοχές που δεν θα τις ζητάει κανείς άλλος ώστε να δημιουργούνται αδικίες.δες το παράδειγμα με τη λαμία και το λασίθι που ανέφερα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:58:58 »

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5517 στις: Ιούλιος 21, 2014, 02:38:06 πμ »
ΣΤΟΝ 3848  ΑΡΘΡΟ 7δεν βλεπω πουθενα να λει για εκτιμηση πυσδε. Κανω λάθος; Λεει για εκτιμηση περιφερειακου διευθυντη και κυσδε. Είναι και η ώρα περασμένη και το μυαλο μου δεν λειτουργεί. Κάπως γενικά και αόριστα μου φαίνονται και εμένα  αυτά που λέει δίνοντας ένα γενικό πλαίσιο  χωρίς να επεξηγεί ειδικώς που ακριβώς αναφέρεται. Λες και αναφέρεται όχι στους πίνακες κενών οργανικών θέσεων για τη διενέργεια μεταθέσεων που μιλούσε ξεκάθαρα το πδ 100/97 αλλά σε κάτι άλλο που μοιάζει και επιδέχεται πολλών ερμηνειών. το κυσδε που κολλαει; μπερδεμενα πραγματα.
Μπερδεμένο νομθετικά το θέμα, να ναι καλα οι εγκυλιοι που νομοθετούν κατά το δοκούν και ερμηνευουν τα καθεκαστα οχι με γνωμονα την προαγωγη της εκπαιδευσης και το σεβασμο στη νομικη επιστημη  αλλά με κρυφή επιδίωξη  τη μειώση των μεταθέσεων  για τους γνωστούς λόγους.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5518 στις: Ιούλιος 21, 2014, 02:38:29 πμ »
μα για να μην γίνουν υποχρεωτικές μεταθέσεις χωρις την βούληση κάποιου ας μετακινηθουν μέσω των μεταθέσεων αυτοί που θέλουν.δηλαδή αν εγώ είμαι λαμία και θέλω να παω λασίθι που δεν το ζητάει κανένας για ποιο λόγο να μην μπορώ να παω;αν ο  νομός μου έχει πλεόνασμα χημικών κατά +2 και το λασίθι δίνει 0 τι πρόβλημα υπάρχει στο να πάω αν δεν το ζητάει κανένας άλλος;
ο υπολογιστής δεν θα με πήγαινε .

Για να γίνει αυτή η μετακίνηση μέσω εθελοντικών μεταθέσεων, πρέπει να δοθεί ένα κενό στο Λασίθι (τα κενά για να τρέξει ο αλγοριθμος των μεταθέσεων είναι αποτέλεσμα επεξεργασίας από ανθρώπους). Τότε ο ίδιος ο υπολογιστής θα σε πήγαινε, εφόσον βέβαια έχεις τα περισσότερα μόρια από όσους στη συγκεκριμένη ειδικότητα διεκδικούν αυτήν την Περιοχή Μετάθεσης.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5519 στις: Ιούλιος 21, 2014, 02:41:45 πμ »
μα δεν υπάρχει νόημα να δοθεί κενό. η λαμία έχει +2 χημικούς και εγώ ζητάω λασίθι που ΔΕΝ ΤΟ ΖΗΤΑ ΚΑΝΕΝΑΣ. το λασιθι δίνει 0.ποιο το πρόβλημα να πάω λασίθι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:58:58 »

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5520 στις: Ιούλιος 21, 2014, 02:44:24 πμ »
το ερώτημα είναι αν αδικείται κανείς αν εγώ πάω λασίθι το οποίο έχει μηδεν , και αφού ΔΕΝ ΤΟ ΖΗΤΑ κανείς άλλος.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5521 στις: Ιούλιος 21, 2014, 02:44:51 πμ »
Και πάλι, το ότι δεν ζήτησε κάποιος μια περιοχή φέτος, δεν σημαίνει ότι πρέπει να φουσκώσουμε το πλεόνασμά της (ακόμα και αν μειώνεται το πλεόνασμα κάποιας άλλης), γιατί αδικούμε αυτούς που πιθανόν να την ζητήσουν τα επόμενα έτη.

Σε κάθε περίπτωση:
1) Περιγράφεις σπάνια περίπτωση, που δεν είναι πολύ πιθανό να αφορά αρκετούς ώστε να θεσμοθετηθεί.
2) Αργά ή γρήγορα, θα εφαρμοστούν οι υποχρεωτικές μεταθέσεις και, σε συνδυασμό με συντάξεις - μη διορισμούς, τα πλεονάσματα θα εξαλειφθούν, ή θα περιοριστούν.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5522 στις: Ιούλιος 21, 2014, 02:47:20 πμ »
και όμως αφορά αρκετούς. και μάλιστα ελαφρύνω το πλεόνασμα περιοχής που έχει ζήτηση .υπάρχουν πάρα πολλές τέτοιες περιπτώσεις και σίγουρα μα σίγουρα δεν αφορά εμένα

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5523 στις: Ιούλιος 21, 2014, 02:51:55 πμ »
δεν πρέπει να πάμε σε υποχρεωτικές μεταθέσεις. θα ναι τραγικό. απ ό την άλλη αν δεν υπάρχει ευελιξία, με τις υπάρχουσες συνθήκες, τότε οι 700 μεταθέσεις τα επόμενα χρόνια θα είναι νούμερο που θα το νοσταλγούμε.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5524 στις: Ιούλιος 21, 2014, 02:56:38 πμ »
Την ιδέα σου σχολιάζω, δεν θεώρησα ότι μιλάς για επί προσωπικού.

Να προσθέσω, ότι:
3) Θεωρώ απίθανο να περάσει διάταξη που να θεωρεί δεδομένα και παγιωμένα τα πλεονάσματα (κάτι τέτοιο θα σήμαινε παραδοχή από την ηγεσία ότι "έχω παραπανίσιους και δεν βλέπω να τους τακτοποιώ σύντομα", κάτι που θα προκαλούσε πολύ γέλιο στις διαπραγματεύσεις)

4) Με αυτά που διαβάζω, είμαι πολύ επιφυλακτικός σε επιπλέον ευελιξίες στους αλγορίθμους. Αν υπήρχε εγγύηση περί αδιάβλητου, πολλές προτάσεις θα μπορούσαν να γίνουν...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5525 στις: Ιούλιος 21, 2014, 02:57:13 πμ »
μα δεν υπάρχει νόημα να δοθεί κενό. η λαμία έχει +2 χημικούς και εγώ ζητάω λασίθι που ΔΕΝ ΤΟ ΖΗΤΑ ΚΑΝΕΝΑΣ. το λασιθι δίνει 0.ποιο το πρόβλημα να πάω λασίθι;

Από μένα κανένα. Η απάντηση που σου έδωσα υπερκαλύπτει το παράδειγμα που θέτεις. Αν δεν υπάρχει κανένας που να το ζητά είσαι ο 1ος στην (μονομελή) σειρά αυτών που το θέλουν, το οποίο είναι ισοδύναμο με το να έχεις τα περισσότερα μόρια από όσους στη συγκεκριμένη ειδικότητα διεκδικούν αυτήν την Περιοχή Μετάθεσης.

Πιστεύω, όμως, ότι αντιλαμβάνεσαι πως μια τέτοια διαδικασία δεν μπορεί να γίνεται με το χέρι για το σύνολο των ειδικοτήτων και των Περιοχών Μετάθεσης. Το θέμα είναι να εισαχθεί το -1 στο Λασίθι κι εσύ θα πας εκεί, δεδομένων των προϋποθέσεων που ανέφερες. Δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα αν αυτό γίνει μέσω υπολογιστή.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5526 στις: Ιούλιος 21, 2014, 03:09:05 πμ »
ΣΤΟΝ 3848  ΑΡΘΡΟ 7δεν βλεπω πουθενα να λει για εκτιμηση πυσδε. Κανω λάθος; Λεει για εκτιμηση περιφερειακου διευθυντη και κυσδε. Είναι και η ώρα περασμένη και το μυαλο μου δεν λειτουργεί. Κάπως γενικά και αόριστα μου φαίνονται και εμένα  αυτά που λέει δίνοντας ένα γενικό πλαίσιο  χωρίς να επεξηγεί ειδικώς που ακριβώς αναφέρεται. Λες και αναφέρεται όχι στους πίνακες κενών οργανικών θέσεων για τη διενέργεια μεταθέσεων που μιλούσε ξεκάθαρα το πδ 100/97 αλλά σε κάτι άλλο που μοιάζει και επιδέχεται πολλών ερμηνειών. το κυσδε που κολλαει; μπερδεμενα πραγματα.
Μπερδεμένο νομθετικά το θέμα, να ναι καλα οι εγκυλιοι που νομοθετούν κατά το δοκούν και ερμηνευουν τα καθεκαστα οχι με γνωμονα την προαγωγη της εκπαιδευσης και το σεβασμο στη νομικη επιστημη  αλλά με κρυφή επιδίωξη  τη μειώση των μεταθέσεων  για τους γνωστούς λόγους.

Στην παράγραφο 7 του άρθρου 7 του 3848 αναφέρεται ότι οι τελικοί πίνακες  οργανικής σύνθεσης διδακτικού προσωπικού καταρτίζονται από τις οικείες διευθύνσεις προσωπικού της Κεντρικής Υπηρεσίας του Υπουργείου Παιδείας, οι οποίες λαμβάνουν υπόψη τις προτάσεις των περιφερειακών διευθυντών και τη γνώμη των κεντρικών υπηρεσιακών  συμβουλίων (Κ.Υ.Σ.Π.Ε.−Κ.Υ.Σ.Δ.Ε.).
Κατά τη διαδικασία αυτή λαμβάνονται υπόψη:
- τα κενά και οι υπεραριθμίες κατά περιοχή μετάθεσης όπως αποτυπώθηκαν με τη διαδικασία της παραγράφου 5

Στην παράγραφο 5 αναφέρεται:
"5. Ο προσδιορισμός των κενών θέσεων και των λειτουργικών αναγκών γίνεται από τον διευθυντή εκπαίδευσης ύστερα από γνώμη του περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλίου αφού ληφθούν υπόψη τα στοιχεία των παραγράφων 2 και 3."

Στην παράγραφο 2 αναφέρονται αυτά που είπαμε και στην παράγραφο 3 αναφέρεται ότι:
"3. Στο επίπεδο της διεύθυνσης εκπαίδευσης τα στοιχεία της προηγούμενης παραγράφου ελέγχονται και οριστικοποιούνται με ευθύνη του διευθυντή της."

Θέλω να πιστεύω ότι κανένας Διευθυντής Εκπαίδευσης δεν εισάγει κενά διαφορετικά από την εκτίμηση του ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5527 στις: Ιούλιος 21, 2014, 07:13:59 πμ »
Λοιπόν, υπομονή λίγες ώρες και θα ανακοινωθούν!
  

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5528 στις: Ιούλιος 21, 2014, 08:24:00 πμ »
Λοιπόν, υπομονή λίγες ώρες και θα ανακοινωθούν!
Είμαστε ανυπόμονοι  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
ΥΓ. χιούμορ κάνω. ok?

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5529 στις: Ιούλιος 21, 2014, 08:32:07 πμ »
http://kathigitis.org/sok-stin-ekpedefsi-me-tin-nea-chronia-diavaste-pies-idikotites-ke-scholikes-monades-tha-pligoun-perissotero/

Ίσως με την πρώτη ματιά να φαίνεται...άσχετο, αλλά ίσως όλα τελικά "δένουν" μεταξύ τους. Δεν είναι η πρώτη φορά που τέτοιο δημοσίευμα κάνει την εμφάνισή του στα ΜΜΕ. Τίποτα πλέον δε δημοσιεύεται αθώα. Μετρούν αντιδράσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159847
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 599
Σύνολο: 610

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.