*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1539790 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5880 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:46:35 μμ »
Διακρίνω πολύ μένος για ΠΕ2, 3, 4. Καλά είδατε πολλές εκτιμήσεις ΠΥΣΔΕ με έλλειμμα για τις άλλες ειδικότητες;
Δεν καταλαβαίνετε ότι αν δεν πάρουν ούτε οι βασικοί κλάδοι μετάθεση, οι μεταθέσεις θα τείνουν στο μηδέν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:29:31 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5881 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:48:37 μμ »
Ωραία, έχω αρχίσει να καταλαβαίνω αρκετά με αυτά που διαβάζω.

Αλλά εξηγήστε μου κι αυτό, γιατί είμαι λίγο χαζούλης:
Για ποιο λόγο να θέλουν οι ΠΕ2,3,4 να κοπούν μεταθέσεις από τις άλλες ειδικότητες;
Μαθηματικός είμαι κι εγώ. Τι με νοιάζει αν έρθουν 10, ή 20 ή 100 οικονομολόγοι;
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5882 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:50:39 μμ »
Στην Πρωτοβάθμια, δεν φοβούνταν για τη νομιμότητα;
Με ποιον τρόπο έγιναν εκεί οι μεταθέσεις και πήρε το 47%;
Με τον ίδιο τρόπο δεν πρέπει να γίνουν οι μεταθέσεις και στη Δευτεροβάθμια κανονικά;

Καμια σχεση μα καμια ομως!!! Το 47 εκει που πηρε ειναι δασκαλοι και οχι οι υπολοιπες ειδικοτητες. Το οργανικο κενο δεν θελει 12 ωρες, τα κενα ειναι απειρα , να θυμισω μονο οτι περσι τα ολοημερα της Αττικης δουλεψαν μονο με ΕΣΠΑ. Επιπλεον, στην επαρχια οταν υπαρχει κενο δασκαλου ειναι παντα ολοκληρο οποτε ο αναπληρωτης ειναι παντα πληρους ωραριου, συνηθως ειναι 23 χρονων αρα χωρις υποχρεωσεις και σχεδον παντα πανε.Στη Β/θμια το κενο πολυ συχνα ειναι για αναπληρωτη μειωμενου και δεν πηγαινουν.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5883 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:53:51 μμ »
οι χημικοι ελαχιστοι και αυτοι, νησακια μικρα η μεγαλα,λιγο απο αγιο ορος, αττικη με το κυαλι, οι βιολογοι θα πανε στο σπιτι τους διπλα χαλαρα....καλα μονο οι βιολογοι να παρουνε ολοι μεταθεση στα κενα που δοθηκαν θα διπλασιασουν το ποσοστο των συνολικων μεταθεσεων!!! μου ειπαν οτι ειναι 40% του συνολου των κενων. ημαρτον που θα λεγε και ο Γεωργιου!!!
θελω να πιστευω οτι αυτος που μου το πε δεν ηταν καλος στα ποσοστα στο δημοτικο ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2014, 09:57:04 μμ από physikos13 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:29:31 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5884 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:55:09 μμ »
Ωραία, έχω αρχίσει να καταλαβαίνω αρκετά με αυτά που διαβάζω.

Αλλά εξηγήστε μου κι αυτό, γιατί είμαι λίγο χαζούλης:
Για ποιο λόγο να θέλουν οι ΠΕ2,3,4 να κοπούν μεταθέσεις από τις άλλες ειδικότητες;
Μαθηματικός είμαι κι εγώ. Τι με νοιάζει αν έρθουν 10, ή 20 ή 100 οικονομολόγοι;
Δεν νομίζω να θέλουν να κοπούν μεταθέσεις άλλων και δεν έχουν λόγο να το κάνουν άλλωστε. Κι εγώ μαθηματικός είμαι και δεν βλέπω να επηρεάζεται η μία ειδικότητα από την άλλη (εκτός αν κάποιοι ανησυχούν για τις β' αναθέσεις κλπ)
  

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5885 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:56:15 μμ »
Στον πινακα του ΠΥΣΔΕ που γνωριζω εγω μονο κενα Βιολογων υπηρχαν.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5886 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:57:25 μμ »
Διακρίνω πολύ μένος για ΠΕ2, 3, 4. Καλά είδατε πολλές εκτιμήσεις ΠΥΣΔΕ με έλλειμμα για τις άλλες ειδικότητες;
Δεν καταλαβαίνετε ότι αν δεν πάρουν ούτε οι βασικοί κλάδοι μετάθεση, οι μεταθέσεις θα τείνουν στο μηδέν;

Eάν κάνω λάθος το μένος είναι εμφύλιο. Οι συνάδελφοι των ειδικοτήτων ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04 που βρίσκονται σε διάθεση..
επιθυμούν την είσοδο των αυτών ειδικοτήτων στο ΠΥΣΔΕ συμφερόντων τους, μόνο εάν είναι εγγυημένες για όλους οργανικές θέσεις..
Οπότε επειδή μεταθέσεις δύο ταχυτήτων δεν μπορεί να γίνουν.. εφαρμόζεται για όλες τις ειδικότητες η ίδια myschool-ική φόρμουλα.. Οπότε έτσι θίγονται τα ΠΕ τύπου 1,5,6,7,8,9 κλπ....
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5887 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:58:52 μμ »
αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος νομικός στο φόρουμ, μπορεί να μας απαντήσει αν είναι παράνομη διαδικασία    η αποδοχή των επιλεκτικών  εκτιμήσεων των ΠΥΣΔΕ , εξαιρώντας τους κλάδους ΠΕ02, ΠΕ03 και ΠΕ04.01 για τους οποίους θα πάνε στις εκτιμήσεις του συστήματος;
δεν είμαι νομικός, αλλά είναι παράνομο όσο παράνομο ήταν να εξαιρεθούν το 2013-14 οι πε02,03,04 (όλοι όχι μόνο οι φυσικοί) εξ' ολοκλήρου από την διδασκαλία των project στο γυμνάσιο και επιλεκτικά (μόνο 2ωρο και μόνο για συμπλήρωση ωραρίου) στο λύκειο, ενώ το συγκεκριμένο μάθημα είναι α ανάθεση για όλες τις ειδικότητες, σκοπός η εξοικονόμηση προσωπικού για κάλυψη των λειτουργικών κενών, ίδιος σκοπός και τώρα στις μεταθέσεις, να μη μετατεθούν οι πε02,03,04 (ειδικά οι φυσικοί)  εφόσον δεν σκοπεύουμε να διορίσουμε και είναι οι ειδικότητες με τις μεγαλύτερες συνταξιοδοτήσεις τα έτη 2013 και 2014, λογική μπακάλη όπως πάντα στο Παιδείας.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5888 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:00:39 μμ »
προφανώς οι ΠΕ02 03 04 δεν απαίτησαν να μην γίνουν  μεταθέσεις. κανείς δεν είπε αυτό.
Ο κος Κορδής διέρευσε το ΠΣΚ ότι οι μεταθέσεις έγιναν με διαφορετικό τρόπο για τους 02 03 04. Πολλοί από το forum το διέρευσαν και δημιουργήθηκε η εικόνα της αδικίας εις βάρος των 02, 03, 04. Ήθελε να δημιουργήσει πολιτικό θέμα και το κατάφερε. το υπουργείο το εκμεταλεύτηκε και μας έριξε όλους στην φάκα.
Προφανώς οι συνδικαλιστές θα πουν ότι για όλα φταίει το υπουργείο , δεν θα έχει την ευθιξία να παραιτηθεί κανείς, θα υψώσουν την γνωστή ξύλινη γλώσσα υπεράσπισης των εκπαιδευτικών (αλήθεια που την είδατε τόσο καιρό;) και το υπουργείο θα πανηγυρίσει γιατί δημιούργησε τετελεσμένα. και αν αύριο μειωθούν οι μεταθέσεις , αν ξαναδείτε μεταθέσεις γράψτε μου. 

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5889 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:01:51 μμ »
Δεν καταλαβαινουν καποιοι.Δεν ειναι θεμα οτι θιγονται οι μεγαλες ειδικοτητες απο τις μικρες.Τα εξηγησε ολα πολυ ωραια ο φιλος μας παραπανω.ΕΠΕΣΑΝ ΣΤΗ ΦΑΚΑ ΛΕΜΕ.Απειλησαν με μηνυσεις(δεν τα εχω με φιλολογους και μαθηματικους ημαρτον..ομως με αυτους που απειλησαν με μηνυσεις,αν οντως ευσταθει ναι τα εχω και κυριως με αυτους που ικανοποιουν αυτα τα παιχνιδια),οτι πρεπει να εξεταστουν και οι δικεσ τους αιτησεις με τις εκτιμησεις του ΠΥΣΔΕ και το αποτελεσμα απλα ειναι οτι ΟΛΕΣ οι ειδικοτητες ετσι πλεον θα υπολογιστουν με το my schoolκαι θα υπολογιζονται,και αυτο ειναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ για τις μικρες ειδικοτητες.ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΛΙΑΝΑ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ;

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5890 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:03:10 μμ »
Eάν κάνω λάθος το μένος είναι εμφύλιο. Οι συνάδελφοι των ειδικοτήτων ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04 που βρίσκονται σε διάθεση..
επιθυμούν την είσοδο των αυτών ειδικοτήτων στο ΠΥΣΔΕ συμφερόντων τους, μόνο εάν είναι εγγυημένες για όλους οργανικές θέσεις..
Οπότε επειδή μεταθέσεις δύο ταχυτήτων δεν μπορεί να γίνουν.. εφαρμόζεται για όλες τις ειδικότητες η ίδια myschool-ική φόρμουλα.. Οπότε έτσι θίγονται τα ΠΕ τύπου 1,5,6,7,8,9 κλπ....

Ελα μπραβο..ακριβως αυτο προσπαθω να εξηγησω και εγω.Ακριβως αυτο συμβαινει.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5891 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:15:47 μμ »
οι χημικοι ελαχιστοι και αυτοι, νησακια μικρα η μεγαλα,λιγο απο αγιο ορος, αττικη με το κυαλι, οι βιολογοι θα πανε στο σπιτι τους διπλα χαλαρα....καλα μονο οι βιολογοι να παρουνε ολοι μεταθεση στα κενα που δοθηκαν θα διπλασιασουν το ποσοστο των συνολικων μεταθεσεων!!! μου ειπαν οτι ειναι 40% του συνολου των κενων. ημαρτον που θα λεγε και ο Γεωργιου!!!
θελω να πιστευω οτι αυτος που μου το πε δεν ηταν καλος στα ποσοστα στο δημοτικο ;D ;D

Καλα, δεν ντρεπεσαι που τα γραφεις αυτα; Δε φτανει που το λομπι των φυσικων καταφερε την τελευταια δεκαετια να διοριστουν εκατονταδες υπεραριθμοι φυσικοι στα οργανικα κενα των βιολογων (αφηνοντας τους αντιστοιχους εκατονταδες βιολογους να δουλευουν ως αναπληρωτες), παραπονιεσαι κιολας που οι διορισμενοι βιολογοι θα παρουν μεταθεση στα οργανικα τους κενα; Αιδως, Αργειοι!

Αποσυνδεδεμένος foreman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5892 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:19:41 μμ »
αρχισε ο εμφυλιος παλι...ατιμο ελληνικο dna...... ;D
"Υπάρχουν δυο είδη ανθρώπων σ' αυτόν τον κόσμο, οι καλοί και οι κακοί. Οι καλοί κοιμούνται καλύτερα, αλλά οι κακοί απολαμβάνουν περισσότερο τις ώρες που είναι ξύπνιοι"...

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5893 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:22:07 μμ »
το ότι απείλησαν με μυνήσεις ευσταθεί 10000000000%%%%%%

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 564
Σύνολο: 575

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.