*

Αποστολέας Θέμα: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)  (Αναγνώστηκε 311143 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #140 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 07:32:55 μμ »
Σωστά. Αν οι γονείς κατανοήσουν την κατάσταση που επικρατεί κ αυτήν που θα ακολουθήσει θα ειναι σπουδαίο!Μαζι με τη βοήθεια τους κάτι μπορει να γινει!!Κι εμείς εξάλλου οι εκπαιδευτικοί γονείς ειμαστε!Ας σταθούμε στο ύψος των περιστάσεων!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:50:44 »

Αποσυνδεδεμένος zael

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #141 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 07:50:56 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι , μόλις διάβασα στο τοπικ των φίλολογων από έγκυρη πηγή ότι θα γίνει και άλλη φάση για όλους και μάλιστα έχουν ζητήσει ήδη πιστώσεις από το υπουργειο

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 08:13:36 μμ »
Πλέον είναι αργά για κλάματα

Τα λεφτά δεν υπάρχουν και το υπουργείο παιδείας θα κάνει ότι πει η τρόικα προκειμένου να πάρει η Ελλάδα την επόμενη δόση. Μην περιμένετε λοιπόν επιπλέον πιστώσεις. Η τρόικα έρχεται στην Ελλάδα στις 22 Σεπτεμβρίου. Ίσως μετά από τότε να αλλάξει κάτι (που δε το πιστεύω). Εύχομαι πάντως, με όλη την καρδιά μου, να διαψευστώ.

Δυστυχώς όλοι σας και όλοι μας βλέπαμε το τσουνάμι να έρχεται αλλά παραμέναμε απαθείς ή λέγαμε “δεν βαριέσαι  θα την βρουν την άκρη, θα βρουν λεφτά και θα την βγάλουμε άλλη μια χρονιά”. Διάφοροι έγραφαν ότι το υπουργείο “παίζει παιχνίδια” και “μην ψαρώνετε όλα καλά θα πάνε” αλλά αυτή την στιγμή περιέργως έχουν σταματήσει να γράφουν στο forum. Δεν τους κατηγορώ, μόνο τους προτρέπω να μην λένε πλέον πολλά λόγια και να μην φουσκώνουν τα μυαλά των υπολοίπων.

Πάντως μου προκαλεί εντύπωση πως πολλοί (οι περισσότεροι μάλλον) είναι αυτοί που πέφτουν από τα σύννεφα. Τόσο έξω από τον κόσμο ζούνε ή νόμιζαν ότι η φωτιά που έκαιγε τον γείτονα δεν θα έφτανε στο σπίτι τους;

Επίσης αναρωτιέμαι όλοι αυτοί, που διαμαρτύρονται πλέον (όχι μόνο οι αναπληρωτές, αλλά και οι μη αποσπασμένοι, οι ελάχιστοι γονείς κλπ), τι ψήφισαν (εάν ψήφισαν) στις εκλογές που έγιναν πριν 15 μήνες; Ποιος τους έκανε κυβέρνηση ρε παιδιά; Τι περιμένανε δηλαδή, ότι τα ίδια και τα ίδια πρόσωπα (μην πω κάτι άλλο) θα βελτιώνανε την κατάσταση;

Το παιχνίδι χάθηκε στις εκλογές, στην μοναδική δύναμη του λαού. Μην μου πείτε ότι με τις απεργίες της μιας ή των 2 ημερών πετυχαίνατε κάτι.

Συγνώμη για το ύφος του post. Δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά απλώς εκφράζω την άποψη μου.


 

πόσο εύστοχη είναι όμως η άποψή σου!!!  Πόσο πολύ απογοητεύτηκα που ακόμα και σήμερα μετά από όλα τα δραματικά που συμβαίνουν στην εκπαιδευτική κοινότητα (εκπαιδευτικοί - παιδιά - γονείς) το συλλαλητήριο στο υπουργείο ήταν τόσο μικρό σε συμμετοχή. Μένω στην επαρχία και ήταν για μένα εντελώς ανέφικτο να είμαι εκει. Αύριο όμως που ο τοπικός σύλλογος έχει συγκέντρωση για να αποφασίσει πως θα κινηθεί, θα είμαι εκεί.
    Εμείς οι ίδιοι είμαστε απαθείς στα όσα συμβαίνουν και περιμένουμε στωικά την "καταστροφή" μας.  Και περιμένουμε από τους γονείς να μας "σώσουν"???  Βασιζόμαστε στο ότι θα ξεσηκωθούν και θα αναγκαστεί μήπως το αξιολάτρευτο υπουργείο να  εξοικονομίσει περισσότερες πιστώσεις??? εε πραγματικά είμαστε για κλάματα.....
Πού είναι το συντονιστικό νηπιαγωγών να βγει και να διεκδικήσει??  Τα "θύματα" της εκπαίδευσης  είμαστε ήδη  όλοι εμείς οι χιλιάδες αναπληρωτές που χρόνια τώρα τρέχουμε από τη μία άκρη της χώρας στην άλλη για να καλύψουμε τα κενά. Συγνώμη για το ύφος μου, άλλα είμαι πολύ....κουρασμένη.. Ήδη ψάχνω για δουλειά....

Αποσυνδεδεμένος Emili83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 08:17:44 μμ »
Να ρωτησω κατι ασχετο? Εχουμε το δικαιωμα να αλλαξουμε τις επιλογες μασ στην αιτηση μας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:50:44 »

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #144 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 08:23:47 μμ »
όχι     Emili83  τώρα δέν γίνεται....

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #145 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 08:36:36 μμ »
Να ρωτησω κατι ασχετο? Εχουμε το δικαιωμα να αλλαξουμε τις επιλογες μασ στην αιτηση μας?

Δυστυχώς οχι!

Αποσυνδεδεμένος mxatzimarkou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια φορα στα 1000 χρονια γινεται η αγαπη αιωνια!
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #146 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 08:41:00 μμ »
Κοριτσια μην αγχωνεστε , πιστευω οτι θα γινει αμεσα β φαση. στα δωδεκανησα που ειμαι πηραν μονο 5 ενω περσι πηραν καπου 45. Σε πιο νησι να τους πρωτοστειλουν? θα παρουν κι αλλες πιστωσεις, απλα ηθελαν καποιους για να προλαβουν τον αγιασμο.

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #147 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 08:45:21 μμ »
Κοριτσια μην αγχωνεστε , πιστευω οτι θα γινει αμεσα β φαση. στα δωδεκανησα που ειμαι πηραν μονο 5 ενω περσι πηραν καπου 45. Σε πιο νησι να τους πρωτοστειλουν? θα παρουν κι αλλες πιστωσεις, απλα ηθελαν καποιους για να προλαβουν τον αγιασμο.

Συμφωνώ κ το πιστεύω κι εγω παιδια!Για να δούμε....είπαμε κενα υπάρχουν, το θεμα ειναι να στείλουν κ αναπληρωτες!

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΤΣΟΥΗ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 08:58:22 μμ »
Συμφωνώ.Και στην Αιτ/νία που είμαι εγώ αυτό έγινε.Έστειλαν στα βιαστικά 18 ίσα ίσα για τον αγιασμό.Όμως έχει ακόμα πάνω από 30 κενά.

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:00:12 μμ »
Εγινε ανανέωση πινάκων!Κατι να σημαίνει άραγε?


νομίζω μόνο για την ειδική...

συγγνωμη κοριτσια σε ποιο site ειδατε την ανανεωση στην ειδικη???

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΤΣΟΥΗ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #150 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:00:28 μμ »
Οι αιρετοί μάς λένε ότι θα πάρουν και μάλιστα πολύ σύντομα.Δεν ξέρουν από πού,κρατικό ή ΕΣΠΑ,πάντως θα πάρουν.

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #151 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:02:44 μμ »
Πόσους είπαν;Γιατί αυτοί μπορεί να εννοούν καμιά 50αριά σύνολο..  ;D
Και να τα θεωρούν και προσλήψεις

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΤΣΟΥΗ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #152 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:07:18 μμ »
Δε μας είπαν αριθμό αναπληρωτών.Το μόνο που λένε είναι ότι έχει πάρα πολλά κενά.Την οδηγία του Υπουργείου απόψε την είδατε;Θα κρατάμε στην τάξη μέχρι 28 παιδιά.28 παιδιά σε αυτή την ηλικία σε μία τάξη,μόνο εμείς ξέρουμε πώς θα τα βγάλουμε πέρα.....

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #153 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:10:22 μμ »

Δυστυχώς όλοι σας και όλοι μας βλέπαμε το τσουνάμι να έρχεται αλλά παραμέναμε απαθείς ή λέγαμε “δεν βαριέσαι  θα την βρουν την άκρη, θα βρουν λεφτά και θα την βγάλουμε άλλη μια χρονιά”. Διάφοροι έγραφαν ότι το υπουργείο “παίζει παιχνίδια” και “μην ψαρώνετε όλα καλά θα πάνε” αλλά αυτή την στιγμή περιέργως έχουν σταματήσει να γράφουν στο forum. Δεν τους κατηγορώ, μόνο τους προτρέπω να μην λένε πλέον πολλά λόγια και να μην φουσκώνουν τα μυαλά των υπολοίπων.

Πάντως μου προκαλεί εντύπωση πως πολλοί (οι περισσότεροι μάλλον) είναι αυτοί που πέφτουν από τα σύννεφα. Τόσο έξω από τον κόσμο ζούνε ή νόμιζαν ότι η φωτιά που έκαιγε τον γείτονα δεν θα έφτανε στο σπίτι τους;

Επίσης αναρωτιέμαι όλοι αυτοί, που διαμαρτύρονται πλέον (όχι μόνο οι αναπληρωτές, αλλά και οι μη αποσπασμένοι, οι ελάχιστοι γονείς κλπ), τι ψήφισαν (εάν ψήφισαν) στις εκλογές που έγιναν πριν 15 μήνες; Ποιος τους έκανε κυβέρνηση ρε παιδιά; Τι περιμένανε δηλαδή, ότι τα ίδια και τα ίδια πρόσωπα (μην πω κάτι άλλο) θα βελτιώνανε την κατάσταση;

Το παιχνίδι χάθηκε στις εκλογές, στην μοναδική δύναμη του λαού. Μην μου πείτε ότι με τις απεργίες της μιας ή των 2 ημερών πετυχαίνατε κάτι.

Συγνώμη για το ύφος του post. Δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά απλώς εκφράζω την άποψη μου.

Αφορμή παίρνω για να πω δυο πραγματάκια. Ο καθενας και εδω, οπως και αλλου, μπαινει και εκφράζει την αποψη του και συχνα επιχειρηματολογει. Εχει το δικαιωμα να υποστηριζει αυτο που πιστευει. Αν υπαρχει δόλος, θα φανει απο την "καλη" του επιχειρηματολογία. Εμεις ως ατομα με μορφωση και κριση πρεπει να εξεταζουμε τα λεγομενα καποιου. Ζουμε στην ιδια χωρα, εχουμε πολλες προλαμβανουσες, πολλες πληροφοριες, πολλα παραδειγματα, φαινομενα,καταστασεις που μας δηλωνουν πως τιποτα δεν ειναι "στέρεο". Δεν θα φορτωσουμε σε κανεναν ευθυνη πως μας "παρέσυρε"....
Προσωπικά τωρα, καποια θεματα που κατα καιρους ανοιχτηκαν ημουν αντιθετος γιατι πιστευα πως μαλλον συγχυση θα φερουν παρα "ηρεμία". Διατυπωσα την αντιθεση μου, ομως  η επιθυμία σας ειναι διαταγή  ;D ;D

οσο αφορα τωρα τις εκλογες και το αποτελεσμα τους, ο λαος εκρινε και ας ελπισουμε πως ολα θα πανε καλά στο τελος. Η ιστορια ειναι απροβλεπτη και ολοι οι προφήτες διαψευστηκαν!

Ευχομαι σε ολους/ολες καλή τύχη και καλή τοποθέτηση.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161765
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 452
Σύνολο: 466

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.