*

Ψηφοφορία

Θα απεργήσετε στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013;

Ναι θα απεργήσω μέχρι τέλους
199 (53.4%)
Ναι θα απεργήσω αλλά κάποιες μέρες μόνο
126 (33.8%)
Όχι δεν απεργώ
30 (8%)
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
18 (4.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 371

Η ψηφοφορία έληξε: Νοέμβριος 09, 2013, 10:42:16 πμ

Αποστολέας Θέμα: Συμμετοχή στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013  (Αναγνώστηκε 161456 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και στη δική μου περιοχή, η πρόθεση συμμετοχής είναι ενθαρρυντική. Στο δικό μου σχολείο (είμαστε 14), θα απεργήσουμε οι 11 (οι περισσότεροι λένε δύο μέρες σίγουρα και μετά βλέπουμε πως θα πάει). Εγώ επιμένω πως πρέπει να αντέξουμε και τις επόμενες, όταν ξεκινάει η ΔΟΕ και η ΑΔΕΔΥ, να έχουμε μαζική αντίδραση. Και όσο για αυτά που ακούγονται περί πολιτικής (κομματικής καλύτερα) κάλυψης με αφήνουν παγερά αδιάφορο: κάνω απεργία για την εξαθλίωση-απόλυση στην οποία μας οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια. Σήμερα εσύ, αύριο εγώ. Είναι δυνατόν ακόμα να μιλάμε για κόμματα; Όταν παίζεται η δουλειά μας;

Συνάδελφε, αν πραγματικά θέλεις να βοηθήσεις τους απολυμένους και τους άνεργους, και αν αυτοί πραγματικά θέλουν να βοηθηθούν, η λύση είναι μια.

Καταλήψεις από ανέργους, και προσφορά όλου του μισθού σου στους καταληψίες.

Και αν η κατάληψη δεν είναι εφικτή, τότε υπάρχει και το όπλο της απεργίας διαρκείας, με την σωστή της έννοια, δηλαδή "δουλεύω όταν δεν με έχουν ανάγκη, και απεργώ όταν με έχουν".

Οι μαζικές απεργίες που χαρίζουν λεφτά στην κυβέρνηση, είναι μέρος του σχεδιασμού της επόμενης κοινοβουλευτικής χούντας που την βλέπουμε να χαμογελάει και να έρχεται από την γωνία.

Είναι εύκολο να καταλάβεις τους επόμενους χουντικούς που θέλουν να γίνουν χαλίφηδες στην θέση του χαλίφη. Δεν μετράνε τα ποσοστά ψήφου στις συνελεύσεις, δεν βάζουν κάλπες στους συλλόγους διδασκόντων, αλλά μόνο μετράνε τα ποσοστά συμμετοχής και μαζικότητας στην απεργία. Ο λόγος που μετράνε ποσοστά μαζικότητας είναι γιατί η μαζικότητα σε απεργίες και συγκεντρώσεις είναι δείκτης της ικανότητάς τους να διεγείρουν το συναίσθημα είς βάρος της λογικής. Με την πανάρχαια αυτή τεχνική καταφέρνουν να ελέγχουν και να κυβερνούν τα πλήθη και να επιβάλλονται εις βάρος της δημοκρατίας..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2013, 11:08:27 πμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δηλαδή μιλάμε κοντά στο 80% συμμετοχή. Αν επιτρέπεται για ποια περιοχή μιλάμε; Αν πρόκειται για επαρχία, αυτό σημαίνει οτι Αθήνα και Θεσσαλονίκη η απεργία θα αγγίξει το απόλυτο. Πάντως βλέπω κι εγώ μετά το διήμερο να πέφτει λίγο η συμμετοχή. Ενώ με μια 48ρη και μετά ξανά συνελεύσεις μετά την επιτυχία του 48ωρου και τις νέες συνελεύσεις και κινήσεις για συντονισμό με δασκάλους και άλλα σωματεία, ίσως να μπορούσε να συρθεί η Κυβέρνηση σε μια διαπραγμάτευση, γιατί ήδη βλέπω οτι η Κυβέρνηση κρατιέται με το ζόρι στην εξουσία.

Επαρχία είμαστε συνάδελφε κι εγώ ελπίζω πως στα μεγάλα αστικά κέντρα θα πάει πολύ καλά. Το θέμα είναι να συνεχίσουμε και μετά τις δύο μέρες. Αν ξεσηκωθεί και ο ιδιωτικός τομέας θα είναι θετικό. Αφήστε τα κανάλια να παίζουν το παιχνιδάκι τους, εμείς παίζουμε τη ζωή μας. Πρέπει με κάποιο τρόπο να εκφραστεί ο θυμός και η αγανάκτησή μας και να πάμε σε διαπραγμάτευση.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Και στη δική μου περιοχή, η πρόθεση συμμετοχής είναι ενθαρρυντική. Στο δικό μου σχολείο (είμαστε 14), θα απεργήσουμε οι 11 (οι περισσότεροι λένε δύο μέρες σίγουρα και μετά βλέπουμε πως θα πάει). Εγώ επιμένω πως πρέπει να αντέξουμε και τις επόμενες, όταν ξεκινάει η ΔΟΕ και η ΑΔΕΔΥ, να έχουμε μαζική αντίδραση. Και όσο για αυτά που ακούγονται περί πολιτικής (κομματικής καλύτερα) κάλυψης με αφήνουν παγερά αδιάφορο: κάνω απεργία για την εξαθλίωση-απόλυση στην οποία μας οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια. Σήμερα εσύ, αύριο εγώ. Είναι δυνατόν ακόμα να μιλάμε για κόμματα; Όταν παίζεται η δουλειά μας;

Συνάδελφε, αν πραγματικά θέλεις να βοηθήσεις τους απολυμένους και τους άνεργους, και αν αυτοί πραγματικά θέλουν να βοηθηθούν, η λύση είναι μια.

Καταλήψεις από ανέργους, και προσφορά όλου του μισθού σου στους καταληψίες.

Και αν η κατάληψη δεν είναι εφικτή, τότε υπάρχει και το όπλο της απεργίας διαρκείας, με την σωστή της έννοια, δηλαδή "δουλεύω όταν δεν με έχουν ανάγκη, και απεργώ όταν με έχουν".

Οι μαζικές απεργίες που χαρίζουν λεφτά στην κυβέρνηση, είναι μέρος του σχεδιασμού της επόμενης κοινοβουλευτικής χούντας που την βλέπουμε να χαμογελάει και να έρχεται από την γωνία.

Είναι εύκολο να καταλάβεις τους επόμενους χουντικούς που θέλουν να γίνουν χαλίφηδες στην θέση του χαλίφη. Δεν μετράνε τα ποσοστά ψήφου στις συνελεύσεις, δεν βάζουν κάλπες στους συλλόγους διδασκόντων, αλλά μόνο μετράνε τα ποσοστά συμμετοχής και μαζικότητας στην απεργία. Ο λόγος που μετράνε ποσοστά μαζικότητας είναι γιατί η μαζικότητα στην απεργία είναι δείκτης της ικανότητάς τους να διεγείρουν το συναίσθημα είς βάρος της λογικής. Με την πανάρχαια αυτή τεχνική καταφέρνουν να ελέγχουν και να κυβερνούν τα πλήθη.

Τι εννοείς όταν λες "δουλεύω όταν δεν με έχουν ανάγκη, και απεργώ όταν με έχουν"; Δηλαδή πότε δε μας έχουν ανάγκη, για να καταλάβω; Και πότε, σύμφωνα με το σκεπτικό σου πρέπει να απεργήσει κανείς όταν δε θα έχει πια δουλειά γιατί θα τον έχουνε ήδη απολύσει;

Και ως προς το'' να απεργήσουν μόνο οι σε θέσεις-κλειδιά'' στους οποίους προσφέρεις το μισθό σου,κατά τη γνώμη σου, πόσοι διευθυντές, προϊστάμενοι κλπ. πιστεύεις ότι θα το κάνουν πράξη;

 
άλλα λόγια ν΄αγαπιόμαστε...

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τι εννοείς όταν λες "δουλεύω όταν δεν με έχουν ανάγκη, και απεργώ όταν με έχουν"; Δηλαδή πότε δε μας έχουν ανάγκη, για να καταλάβω; Και πότε, σύμφωνα με το σκεπτικό σου πρέπει να απεργήσει κανείς όταν δε θα έχει πια δουλειά γιατί θα τον έχουνε ήδη απολύσει;

Είναι απλό. Όταν έχεις πεντάωρο, εκείνη την μέρα απεργείς. Όταν έχεις μια ώρα τότε δεν απεργείς.
Όταν σε έχει οποσδήποτε ανάγκη ο διευθυντής για να επικοπινωνήσει με το γραφείο, τότε απεργείς.
Όταν δεν υπάρχει διοικητική δουλειά , τότε δεν απεργείς.

Ο καθένας ξέρει πότε τον έχουν ανάγκη και πότε όχι.

Και ως προς το'' να απεργήσουν μόνο οι σε θέσεις-κλειδιά'' στους οποίους προσφέρεις το μισθό σου,κατά τη γνώμη σου, πόσοι διευθυντές, προϊστάμενοι κλπ. πιστεύεις ότι θα το κάνουν πράξη;

Η απάντηση είναι απλή. Όσοι σε θέσεις κλειδιά αρνηθούν να απεργήσουν παρόλο που τους προσφέρθηκαν λεφτά από το απεργιακό ταμείο, τότε είτε τους προσφέρουμε παραπάνω λεφτά , είτε διαγράφονται από την ολμε και τα ονόματά τους δημοσιοποιούνται στο διαδίκτυο.
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ

Η απάντηση είναι απλή. Όσοι σε θέσεις κλειδιά αρνηθούν να απεργήσουν παρόλο που τους προσφέρθηκαν λεφτά από το απεργιακό ταμείο, τότε είτε τους προσφέρουμε παραπάνω λεφτά , είτε διαγράφονται από την ολμε και τα ονόματά τους δημοσιοποιούνται στο διαδίκτυο.
Θα υπάρξουν αντιδράσεις σε τέτοια πρόταση, κυρίως από τις παρατάξεις που πρόσκεινται στην κυβέρνηση.
  

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ


Είναι απλό. Όταν έχεις πεντάωρο, εκείνη την μέρα απεργείς. Όταν έχεις μια ώρα τότε δεν απεργείς.
Όταν σε έχει οποσδήποτε ανάγκη ο διευθυντής για να επικοπινωνήσει με το γραφείο, τότε απεργείς.
Όταν δεν υπάρχει διοικητική δουλειά , τότε δεν απεργείς.

Ο καθένας ξέρει πότε τον έχουν ανάγκη και πότε όχι.

Και ως προς το'' να απεργήσουν μόνο οι σε θέσεις-κλειδιά'' στους οποίους προσφέρεις το μισθό σου,κατά τη γνώμη σου, πόσοι διευθυντές, προϊστάμενοι κλπ. πιστεύεις ότι θα το κάνουν πράξη;

Η απάντηση είναι απλή. Όσοι σε θέσεις κλειδιά αρνηθούν να απεργήσουν παρόλο που τους προσφέρθηκαν λεφτά από το απεργιακό ταμείο, τότε είτε τους προσφέρουμε παραπάνω λεφτά , είτε διαγράφονται από την ολμε και τα ονόματά τους δημοσιοποιούνται στο διαδίκτυο.


ωραία! τέλεια! Κι έτσι, θα περάσουμε το μήνυμα ότι οι τεμπέληδες καθηγητές απεργούν για να χάσουνε μάθημα και να τσεπώσουνε περισσότερα λεφτά!!Σούπερ! Πώς δεν το σκεφτήκαμε τόσο καιρό;

Περίπατος οι διεκδικήσεις και η αλληλεγγύη!!

Εντάξει, το τρολάρισμα ξεπερνάει κάθε φαντασία εδώ μέσα.......................................................................................

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Τρολάρισμα, εμμονές και απελπισμένη προσπάθεια δικαιολόγησης της απεργοσπασίας.
Να 'ναι καλά οι πολλαπλοί λογαριασμοί του εν λόγω ατόμου.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος penelopie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • .-
    • Προφίλ
Θα απεργήσω. Σε καμία όμως περίπτωση δε θέλω τη συμμετοχή μου να την εκλάβει η ΟΛΜΕ ως έγκριση των θέσεων της.
Αρκετά ταλαιπώρησε τόσους ΑΣΕΠίτες με τη χρόνια στήριξη της στους λαμβάνοντες μόρια, καλούμενους αναπληρωτές. 

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 941
    • Προφίλ
κι οσο σκεφτομαι οτι μας βλεπει και δινει διαγνωση ψυχιατρος ειτε ως αναπληρωτες ειτε ως μονιμοι.....ανησυχω.....

Αποσυνδεδεμένος penelopie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • .-
    • Προφίλ
Συμφωνώ πλήρως μαζί σου. Θα απεργήσω όμως, παρά το ότι είμαι ενάντιος στην ΟΛΜΕ, εδώ και χρόνια (να σκεφτείς ότι σταμάτησα να πηγαίνω και στις συνδικαλιστικές εκλογές). Ναι, απεργώ ΕΝΑΝΤΙΑ στην ΟΛΜΕ. Να μην τολμήσει κανένας συνδικαλιστής να χρησιμοποιήσει τη συμμετοχή μου ως ένδειξη έγκρισης των αιτημάτων της.

Θα απεργούσα... με μεγάλο πάθος... Τότε που διορίζανε ένα κάρο γλυφοκωλάριους απ' το παράθυρο... τότε που τα βύσματα κρατούσαν τις οργανικές στις βραχονησίδες και τις υπηρετούσαν απ' τα Υπουργεία και το κέντρο των μεγαλουπόλεων, λαμβάνοντας τα μόρια της οργανικής τους... Θα απεργούσα, τότε που με σεμινάρια του κώλου, βαφτίζανε μαθηματικούς και φυσικούς ως πληροφορικάριους...τότε που η "Ολυμπιακή Παιδεία" πέταγε ανεξέλεγκτα γυμναστές στην εκπαίδευση... τότε που τα σχολεία (τις καλές εποχές ακόμη) των ακριτικών και δυσπρόσιτων περιοχών, μέχρι τον μήνα Νοέμβριο και Δεκέμβριο δεν είχαν μαθηματικούς, φιλολόγους ή οικονομολόγους... τότε που ο κάθε ένας κοίταζε να εξασφαλίζει τα συμφέροντα του εις βάρος τρίτων... τότε που με εικονικά τμήματα ΠΔΣ και η κουτσή Μαρία αποκτούσε προϋπηρεσία... τότε που ο κάθε ένας επιτήδιος είχε εξασφαλίσει τον διορισμό του μέσω της απόλυσης πέραν της εξαετίας από το ιδιωτικό εκπαιδευτήριο σε συνενόηση με τον σχολάρχη...τώρα? Τρεχάτε να πάρετε την κοινωνία με το μέρος σας... Τώρα, αυτοί που κατάφεραν και στρέψανε την κοινωνία εναντίον μας ας τρέξουν... αυτοί πρέπει να τρέξουν και να ξεσηκωθούν... οι πάλαι ποτέ βολεμένοι που κινδυνεύουν να "αναστατωθούν"?... αυτοί που τα κάνανε σαν τα μούτρα τους?... αν σπάσουν πρώτοι τα μούτρα τους αυτοί που διαμόρφωσαν την όλη κατάσταση... ε τότε ναι... τότε θα απεργήσω για να διεκδικήσω μία πιο δίκαιη πραγματικότητα...

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Θα απεργήσω. Σε καμία όμως περίπτωση δε θέλω τη συμμετοχή μου να την εκλάβει η ΟΛΜΕ ως έγκριση των θέσεων της.
Αρκετά ταλαιπώρησε τόσους ΑΣΕΠίτες με τη χρόνια στήριξη της στους λαμβάνοντες μόρια, καλούμενους αναπληρωτές.

εσυ γι αυτο θα απεργησεις δηλαδη;

βλεπω στις πορειες καμια 200αρια διαφορετικα πανο..οσα κ ο κοσμος δηλαδη...μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις με το 'καλουμενους αναπληρωτες';
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Θα απεργήσω. Σε καμία όμως περίπτωση δε θέλω τη συμμετοχή μου να την εκλάβει η ΟΛΜΕ ως έγκριση των θέσεων της.
Αρκετά ταλαιπώρησε τόσους ΑΣΕΠίτες με τη χρόνια στήριξη της στους λαμβάνοντες μόρια, καλούμενους αναπληρωτές.

Τι σου είναι αυτά τα τρολλ... με το που φεύγει ένα βγαίνει αμέσως το επόμενο.... Σαν τα κεφάλια της λερναίας ύδρας ένα πράμα....

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πιστεύω πως συμφωνούμε όλοι ότι τα προεδρεία της Ο.Λ.Μ.Ε. και της Δ.Ο.Ε. δεν εκπροσώπησαν επάξια και αντικειμενικά τους κλάδους μας τα τελευταία χρόνια, αλλά φταίμε και εμείς που ψηφίζαμε ΠΑΣΚΕ και ΔΑΚΕ τόσο καιρό. Τί να περιμένεις μετά;
Η Ο.Λ.Μ.Ε. σ' αυτές τις κινητοποιήσεις δείχνει πως μπορεί να πρωτοστατήσει, φυσικά κάτω απο τις πιέσεις της εκπαιδευτικής κοινότητας. Το επόμενο διάστημα θα "αξιολογηθούν" για τη στάση που θα κρατήσουν στις κινητοποιήσεις όλοι οι εμπλεκόμενοι, άρα ας μην προδικάζουμε το αποτέλεσμα από τώρα.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Το γεγονός της απεργίας αποτελεί προσωπική υπόθεση... όπως και το δικαίωμα ψήφου... Και φυσικά ο σεβασμός απέναντι στην γνώμη του άλλου είναι στοιχείο πολιτισμού... Η όποια επίθεση από απεργούς προς μη απεργούς και το αντίστροφο αποδεικνύει το πόσο πρωτόγονη είναι η κοινωνία την οποία έχουμε ορίσει...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 538
Σύνολο: 566

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.