*

Αποστολέας Θέμα: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές  (Αναγνώστηκε 101230 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #322 στις: Αύγουστος 08, 2020, 01:57:52 μμ »
Ετσι εξηγείται. Δεν νομίζω όι ξέρεις τι συμβαίνει στο ΠΕ04. Οι Φυσικοί έχουν στις περισσότερες περιοχές πλεονάσματα. Τοποθετούνται σε κενά άλλων ειδικοτήτων. Ακόμαι και οι αναπληρωτές σε ορισμένες περιοχές. Αντίθετα τα τα περισσότερα Γυμνάσια και Λύκεια δεν έχουν Βιολόγους, ούτε για κατευθύνσεις, τα 700 οργανικά Βιολογίας αντιστοιχούν σε πραγματικές ώρες Βιολογίας, που αν καλυφθούν και οι υπολοιπες  (γιατί ήδη καλύπτονται 353 θέσεις Βιολογίας) απο υπεράριθμους Φυσικούς που θα διορισθούν, δεν θα μείνουμε να γκρινιάζουμε οι Βιολόγοι στα Forum

Συνάδελφε οι Βιολόγοι στην ειδική αγωγή πήραν 21 θέσεις στις 4500 προσλήψεις, πως αντέδρασαν ακριβώς οι βιολόγοι; Οι φυσικοί επίσης ήταν 71 δλδ παραπάνω από τριπλάσιοι. Βιολόγους δεν θα πάρει για πολλούς λόγους ξέρω είναι δύσκολο να το αποδεχτείς αλλά καλό είναι να μην ονειροβατουμε. Όταν δίνει σε γεωπόνους ανάθεση την βιολογία είναι το στίγμα του υπουργείου. Τέλος και ένας άλλος συνάδελφος πιο πάνω το είπε οι προσλήψεις θα έχουν έχουν και μια ματιά στις κοινωνικες ανάγκες δεν ξέρω αν είναι δίκαιο αλλά έτσι θα γίνει. Τι εννοώ; Βιολόγους χημικούς το κράτος τους απορροφάει κ αλλού η 6Κ/2020 που τρέχει για παράδειγμα. Φιλολόγους όμως δεν απορροφάει πουθενά! Οπότε επειδή τα κενά είναι αμέτρητα και οι προσλήψεις σταγόνα στον ωκεανό θα δωθεί βάρος στο να απορροφηθουν κλάδοι που δεν θα μπορούν να απορροφηθούν από πουθενά αλλού π.χ ΠΕ02, ακόμα και οι ΠΕ04.1 έχουν περισσότερες πιθανότητες! Τέλος συμφωνώ με τον συνάδελφο πιο πάνω ότι η κατανομή θα αργήσει να δωθεί επειδή αλλιώς θα παίζουν ξύλο με αναπληρωτες κάθε μέρα στο υπουργείο!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:15:25 »

Αποσυνδεδεμένος ximikos00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #323 στις: Αύγουστος 08, 2020, 02:06:47 μμ »
Η 6Κ/2020 προκηρύσσει θέσεις για 5 χημικούς...Από τη θέση 580 έως τη θέση 585....
Δηλαδή έλεος κάπου....

Καλό είναι να γράφουμε βαρύγδουπα πόστ αλλά να βλέπουμε και την ουσία....Αν οι 5 θέσεις είναι απορροφήσεις χημικών ΟΚ...πάω πάσο... 

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #324 στις: Αύγουστος 08, 2020, 02:13:02 μμ »
Οτι λές rapsode είναι κοινωνικός αυτοματισμός και αστοιχείωτες διακρίσεις.
ξέρουν εδώ και μερικοί συνάδελφοι , ότι προσπαθώ να μαζεψω αναλυτικά στοιχεία για οτιδήποτε, αν μπορώ. Μην με αναγκάσεις να ομαδοποιήσω όλες τις ειδικότητες στις προκυρήξεις ασεπ των τελευταίων χρόνων. Διότι μολις τελειώσω με τους φυσικούς θα το κάνω και αυτό

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #325 στις: Αύγουστος 08, 2020, 02:21:43 μμ »
Οτι λές rapsode είναι κοινωνικός αυτοματισμός και αστοιχείωτες διακρίσεις.
ξέρουν εδώ και μερικοί συνάδελφοι , ότι προσπαθώ να μαζεψω αναλυτικά στοιχεία για οτιδήποτε, αν μπορώ. Μην με αναγκάσεις να ομαδοποιήσω όλες τις ειδικότητες στις προκυρήξεις ασεπ των τελευταίων χρόνων. Διότι μολις τελειώσω με τους φυσικούς θα το κάνω και αυτό

Συνάδελφε φυσικά και πρέπει να το κάνεις! Διάλογο κάνουμε και όσα περισσότερα δεδομένα έχουμε τόσο καλύτερο για εμάς!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:15:25 »

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #326 στις: Αύγουστος 08, 2020, 02:24:00 μμ »
Η 6Κ/2020 προκηρύσσει θέσεις για 5 χημικούς...Από τη θέση 580 έως τη θέση 585....
Δηλαδή έλεος κάπου....

Καλό είναι να γράφουμε βαρύγδουπα πόστ αλλά να βλέπουμε και την ουσία....Αν οι 5 θέσεις είναι απορροφήσεις χημικών ΟΚ...πάω πάσο...

Συνάδελφε στο τέλος της ημέρας το αποτέλεσμα μετράει ακόμα και το 5 είναι μεγαλύτερο από το 0 των ΠΕ02 🙂
Τέλος στις 3 τελευταίες προκηρύξεις ζητάνε χημικούς κ βιολόγους.
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος MiVaLo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #327 στις: Αύγουστος 08, 2020, 02:44:49 μμ »
"Ξέρει κανείς από την ΠΕΑΔ τίποτα για τις κατανομές 2ΓΕ/2019? Διότι ακούγονται πράγματα για έμας τους Βιολόγους, ότι οι διορισμοί θα είναι πολύ λιγότετροι από τα οργανικά μας κενά. Θα γίνει και σε άλλες ειδικότητες αυτό? Θα μας βοηθήσει η ΠΕΑΔ να μην κοπούν τα κενά? "

αυτό είδα πριν λίγο στο fb της ΠΕΑΔ.
 με άλλα λόγια να αγαπιόμαστε :P
για αυτό σε μερικά σχολεία δεν μπορεί κανείς να βγάλει άκρη με τον κάθε κολλημένο.
ανασφάλεια, παράνοια, συνωμοσιολογία και διαβρωτική διχαστική κριτική.
"ακούγονται πράγματα", οι απόψεις που τολμήσαμε να διατυπώσουμε απέναντι στον αστυνόμο Σαΐνι
είμαστε εμείς που καθορίζουμε την πολιτική των κομμάτων και της κυβέρνησης...
"Διότι ακούγονται πράγματα...."





Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #328 στις: Αύγουστος 08, 2020, 02:50:03 μμ »
Το έγραψα και πιο παλια θα το γράψω και τώρα και θα δεις οτι θα δικαιωθώ οπως και σε αλλες εκτιμήσεις μου.
Η βθμια θα πάρει γύρω στο 38% θέσεων δηλαδή περίπου 3900 θέσεις. Απο αυτές το 1200 θα ειναι ΠΕ02, 600 ΠΕ03, 700 ΠΕ04() και οι υπόλοιπες  1400 όλοι οι αλλοι. Απο αυτές τις 700, σίγουρα 350 ΠΕ04.1, 220 ΠΕ04.2, 120 ΠΕ04.4 ,10 ΠΕ04.5(και πολλούς εβαλα)
Συνάδελφε, θα διοριστούν 1200 φιλόλογοι, τη στιγμή που τα οργανικά τους κενά είναι με τη βία 300; Πόσοι πια θα συνταξιοδοτηθούν μέσα στα επόμενα δύο χρόνια;
Ούτε στην ειδική αγωγή τώρα δεν υπάρχει τέτοιο νούμερο... 550 φιλόλογοι, νομίζω, θα διοριστούν στην ειδική αγωγή.
Δεν χάνετε τίποτε με το να  είστε κάπως πιο συγκρατημένοι...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος MiVaLo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #329 στις: Αύγουστος 08, 2020, 02:54:26 μμ »
Συνάδελφε, θα διοριστούν 1200 φιλόλογοι, τη στιγμή που τα οργανικά τους κενά είναι με τη βία 300; Πόσοι πια θα συνταξιοδοτηθούν μέσα στα επόμενα δύο χρόνια;
Ούτε στην ειδική αγωγή τώρα δεν υπάρχει τέτοιο νούμερο... 550 φιλόλογοι, νομίζω, θα διοριστούν στην ειδική αγωγή.
Δεν χάνετε τίποτε με το να  είστε κάπως πιο συγκρατημένοι...
από την ενημέρωση που είχαμε στην Δυτική Αττική από αιρετό της νέας δημοκρατίας, θα είναι αρκετές χιλιάδες οι συνταξιοδοτούμενοι τα επόμενα δύο τρία χρόνια.
επιμείναμε σε αυτό και ήταν σαφής. Μας εξήγησε ότι μετά το πέρας της τριετίας ο ρυθμός των αποχωρήσεων θα μειωθεί σημαντικά λόγω των ιδιομορφιών του νέου συνταξιοδοτικού.
βγάλε εσύ τα συμπεράσματά σου και μην κάνεις σαν τον άλλο που έγινε δικαστής από βιολόγος

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #330 στις: Αύγουστος 08, 2020, 03:00:56 μμ »
Το έγραψα και πιο παλια θα το γράψω και τώρα και θα δεις οτι θα δικαιωθώ οπως και σε αλλες εκτιμήσεις μου.
Η βθμια θα πάρει γύρω στο 38% θέσεων δηλαδή περίπου 3900 θέσεις. Απο αυτές το 1200 θα ειναι ΠΕ02, 600 ΠΕ03, 700 ΠΕ04() και οι υπόλοιπες  1400 όλοι οι αλλοι. Απο αυτές τις 700, σίγουρα 350 ΠΕ04.1, 220 ΠΕ04.2, 120 ΠΕ04.4 ,10 ΠΕ04.5(και πολλούς εβαλα)
Απαράδεκτο να διορίζονται βιολόγοι, γεωλόγοι εις βάρος φυσικών και χημικών! Συμφωνώ με την κατανομή.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #331 στις: Αύγουστος 08, 2020, 03:08:43 μμ »
από την ενημέρωση που είχαμε στην Δυτική Αττική από αιρετό της νέας δημοκρατίας, θα είναι αρκετές χιλιάδες οι συνταξιοδοτούμενοι τα επόμενα δύο τρία χρόνια.
επιμείναμε σε αυτό και ήταν σαφής. Μας εξήγησε ότι μετά το πέρας της τριετίας ο ρυθμός των αποχωρήσεων θα μειωθεί σημαντικά λόγω των ιδιομορφιών του νέου συνταξιοδοτικού.
βγάλε εσύ τα συμπεράσματά σου και μην κάνεις σαν τον άλλο που έγινε δικαστής από βιολόγος
Δεν ξέρω τι λένε οι αιρετοί, γιατί δεν τους ρώτησα κι ούτε θέλω να κάνω τον δικαστή, από τη στιγμή που επέλεξα να είμαι εκπαιδευτικός.
Όμως, θα μεταφέρω εδώ όσα μου έλεγαν οι συνάδελφοι στο σχολείο που εργαζόμουν πέρυσι, και συγκεκριμένοι όσοι βρίσκονταν σε ηλικία πιο μεγάλη, δηλ. κοντά, ας πούμε, στη συνταξιοδότηση. Ούτε καν το σκέφτονται να πάρουν σύνταξη, από τη στιγμή που η σύνταξή τους θα είναι αρκετά πιο χαμηλή από τον τωρινό τους μισθό κι έχουν οι περισσότεροι υποχρεώσεις. Επιπλέον, να περιμένετε να δείτε τι ακριβώς θα γίνει με τους συναδέλφους που έχουν προσφύγει στα δικαστήρια και περιμένουν διορισμό και να μην παραγνωρίζετε το γεγονός πως το Υπουργείο μας έχει τη δυνατότητα να αυξήσει το ωράριο και να υλοποιήσει κι άλλα τεχνάσματα, ώστε να αφανίσει τα οργανικά κενά, ως γνωστόν.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #332 στις: Αύγουστος 08, 2020, 03:12:04 μμ »
Αλλό ενα ανθολόγιο αισιοδοξίας από την διορισμένη ''συνάδελφό'' μας.
Πόσο μας ανεβάζεις την ψυχολογία, δεν λέγεται.
Τι καλή που είσαι!
Σ'αγαπάμε όλοι μας!
Καλές διακοπές ευχόμαστε. Και να σου κοπεί το ίντερνετ για καμιά εβδομάδα, άντε μήνα, μήπως και επανέλθουμε στα ίσια μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2020, 03:16:13 μμ από nikos99 »

Αποσυνδεδεμένος MiVaLo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #333 στις: Αύγουστος 08, 2020, 03:13:38 μμ »
αν δεν ξέρεις καλύτερα να μην γράφεις κάθε τρεις και λίγο.
αυτό που κάνεις είναι αν αναστατώνεις πολλούς συναδέλφους με εικασίες και απαισιόδοξα σενάρια.
δεν είμαστε εμείς που διαμορφώνουμε αυτή την κατάσταση, ούτε εξαρτάται άμεσα απ' τον καθένα μας.
τουλάχιστον να μην γινόμαστε τοξικοί σαν την Asepoulla που δήθεν έχει πληροφορίες και κάνει αγώνα με την μυστική της ομάδα.
όχι άλλο κάρβουνο :-* :-* :-*

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #334 στις: Αύγουστος 08, 2020, 03:16:03 μμ »
Συνάδελφε, θα διοριστούν 1200 φιλόλογοι, τη στιγμή που τα οργανικά τους κενά είναι με τη βία 300; Πόσοι πια θα συνταξιοδοτηθούν μέσα στα επόμενα δύο χρόνια;
Ούτε στην ειδική αγωγή τώρα δεν υπάρχει τέτοιο νούμερο... 550 φιλόλογοι, νομίζω, θα διοριστούν στην ειδική αγωγή.
Δεν χάνετε τίποτε με το να  είστε κάπως πιο συγκρατημένοι...

Στην ειδική πήραν 554 ΠΕ02 σε σύνολο βθμιας 1642 παραπάνω από 30% δηλαδή. Αναλογικά λοιπόν να το δεις και μόνο, οι 1200 που είπα είναι κ λίγοι! Στην ειδική που λες ΠΕ02 και ΠΕ03 πήραν το 55.54% των θεσεων της βθμιας ενώ όλη η ΠΕ04 πήρε το 7.97% των θέσεων. Δεν πιστεύω ότι τα πράγματα θα είναι ίδια όπως στην ειδική, αλλά θαύματα μην περιμένεις το 18% των θέσεων της βθμιας να δωθεί στην ΠΕ04 είναι υπεραισιόδοξο σενάριο!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #335 στις: Αύγουστος 08, 2020, 03:23:21 μμ »
Στην ειδική πήραν 554 ΠΕ02 σε σύνολο βθμιας 1642 παραπάνω από 30% δηλαδή. Αναλογικά λοιπόν να το δεις και μόνο, οι 1200 που είπα είναι κ λίγοι! Στην ειδική που λες ΠΕ02 και ΠΕ03 πήραν το 55.54% των θεσεων της βθμιας ενώ όλη η ΠΕ04 πήρε το 7.97% των θέσεων. Δεν πιστεύω ότι τα πράγματα θα είναι ίδια όπως στην ειδική, αλλά θαύματα μην περιμένεις το 18% των θέσεων της βθμιας να δωθεί στην ΠΕ04 είναι υπεραισιόδοξο σενάριο!
Αυτό λέω κι εγώ: να μην πολυπιστεύετε υπεραισιόδοξα "σενάρια", από τη στιγμή που δεν υπάρχει διαβεβαίωση για μόνιμους διορισμούς άμεσα, ούτε για την κατανομή των διορισμών ανάμεσα σε Α/θμια και Β/θμια.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 449
Σύνολο: 453

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.