*

Αποστολέας Θέμα: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές  (Αναγνώστηκε 101010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 02:22:11 πμ »
Ειναι στιγμές που δεν μπορώ συνάδελφοι να παλεύω μαζί σας άλλο.. :'( :'(
Σεβαστοί Μόνιμοι Φυσικοί και Χημικοί, δεν μπορώ να πιστέψω ότι σπουδαγμένοι άνθρωποι σαν και σας γυρνάτε την πλάτη στην αδικία.
Δεν είναι δυνατόν ακόμα και φέτος, που οι περισσότεροι απο σας αναγκάζεστε να κάνετε Βιολογία, να μην καταλάβατε επιτέλους σε τι παιχνίδι πάιζετε. Εδώ και χρόνια φωνάζουμε κάποιοι αναπληρωτές Βιολόγοι ότι υπάρχει μια άδική αντιεπιστημονική και αντιπαιδαγωγική ανισοκατανομή μέσα στους μόνιμους ΠΕ04.
Σας είπαμε ότι οι ώρες της βιολογίας είναι περισσότερες από της χημείας, όμως οι χημικοί είναι περισσότεροι από τους βιολόγους.
Σας είπαμε ότι στα μισά γυμνάσια της χώρας δεν βλέπεις Βιολόγο
Εσείς οι ίδιοι κάνατε βιολογία και τώρα ρωτήστε μεταξύ σας πόσοι άλλοι κάνουν το ίδιο.
Είναι προφανές πια. Δεν μπορείτε να το αρνηθείτε. Αυτό δεν έγινε από την αύξηση του ωραρίου, επειδή αυξήθηκε σε όλους. Δεν έγινε γιατί πήραν όλοι οι βιολόγοι μαζικά σύνταξη και εξαφανίστηκαν, επειδή πήραν σύνταξη όλοι. Σκεφτείτε το σας παρακαλώ. Βρείτε μια δικαιολογία. Δείξτε ότι το δεν το ξέρατε.
ΜΕ νύχια και με δόντια προσπαθώ να πνίξω το θυμό μου. Οι ώρες της βιολογίας κλάπηκαν συστηματικά τα τελευταία 10 χρόνια από τις θέσεις διορισμών. Δείξτε ότι ΑΘΕΛΑ σας γίνατε όργανα «άγνωστων» συμφερόντων. Όλοι οι μόνιμοι φυσικοί που γνώρισα ήταν αξιοπρεπείς άνθρωποι. Κανένας δεν μου έδωσε το δικαίωμα να πιστέψω ότι επίτηδες ήθελε να κλέψει ώρες βιολογίας. Κανείς δεν υποστήριξε ότι πρέπει να διορίζονται φυσικοί Μόνιμοι ή αναπληρωτές σε κενά βιολόγων. Όμως έγινε! Και την απόδειξη την έχετε μέσα στο σχολείο σας μέσα στην τάξη σας. Πώς έγινε; Δείξτε μου ότι έγινε κατα λάθος. Σας ΠΑΡΑΚΑΛΩ.
Δεν ξέρω πόσο μπορώ να συγκρατηθώ, γιατί ακόμα και φέτος να εξακολουθείται να κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε, ενώ διδάσκετε ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΜΟΥ, και ενώ λέτε σε μένα ότι δεν χρειάζομαι, και ενώ λέτε ότι χρειάζεστε και άλλους Φυσικούς εεε είναι..... εεε δεν μπορώ πιά....
Είπα εγώ ποτέ να απολυθείτε; Θέλω νομίζετε να κινδυνέψει η θέση σας, η δουλειά σας η οικογένεια σας; Ας με έχετε γραμμένο εσείς (ΕΝΩ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΜΟΥ)
Ακόμα και μετά από αυτά που βλέπετε στα σχολεία σας, είναι δυνατόν να μην δείχνετε την στοιχειώδη κατανόηση και να προσφερθείτε οι ίδιοι να πάτε να διδάξετε Φυσική σε κοντινά σχολεία; Να πάτε σε 2 σχολεία όπως εγώ πήγαινα σε τρία 7 χρόνια τώρα και σε νησιά, επειδή μου λέγατε ότι δεν χρειαζόμουν. Χωρίς να νιώσετε λίγη λύπη, ότι αυτούς τους ανθρώπους, με την ευθύνη προφανώς της διοίκησης, και άθελά μας, τους φάγαμε την μόνιμη δουλειά, και τώρα δεν τους αφήνουμε ούτε να συνεχίσουν αναπληρωτές, αλλά βοηθάμε να πάρουν και άλλους αναπληρωτές φυσικούς, ενώ ήδη πλεονάζουμε.
Δεν είναι πιο ασφαλές για σας να κάνετε α ανάθεση;
Σκεφτείτε. Εμείς οι αναπληρωτές Βιολόγοι είμαστε αδύναμοι και φέτος  ΑΘΕΛΑ ΣΑΣ (ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΜΑΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) μας πατάτε, αλλά νομίζετε δεν έχουμε ανθρώπινα αισθήματα. Δεν μας πληγώνετε την αξιοπρέπεια; Τώρα δεν μπορούμε να αντιδράσουμε, αλλά ως άνθρωποι πιστέυετε ότι δεν θα αντιδράσουμε ποτέ; Οτι δεν θα αντιδράσω ποτέ;
Μην βοηθάτε αυτούς που σας έβαλαν στην δύσκολη θέση. Που σας διόρισαν ενώ δεν υπήρχαν ώρες. Που σας άυξησαν το ωράριο για να σας εκθέσουν τώρα και να σας βγάλουν σε διαθεσιμότητα. Κάντε το μάθημά σας. Αν το αγαπάτε, τι θα δώσετε για αυτό; Και βοηθήστε να αποκατασταθεί η δικαιοσύνη για να κάνουμε ΟΛΟΙ, αν νομίζετε ότι είμαστε ίσοι, Αυτό που αγαπάμε.
Χωρίς τιμή και χωρίς αξιοπρέπεια, αλλά με μεγάλη λύπη
Με ξέρετε σαν gvasilis.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2013, 06:57:11 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΧΗΜΙΚΟΥΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:54:29 »

Αποσυνδεδεμένος werm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Οχι στην αιχμαλωσια των δελφινιων
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΧΗΜΙΚΟΥΣ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 03:01:01 πμ »
εγραψες οτι δε χρειαζονται αλλοι φυσικοι στα δημοσια σχολεια. Ποσο σιγουρο ειναι; ποια η πηγη σου; πολλα χρονια παιδευομαι σε επαρχια με αναπληρωση και ωρομισθιλικι και αγωνιω τι θα γινει με τις προσληψεις. Αν δεν ηταν η τροικα,εξωτερικη και εσωτερικη θα ημουν μονιμη τωρα. Τι γνωριζεις και γραφεις με τοση σιγουρια οτι δε χρειαζονται αλλους φυσικους;

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΧΗΜΙΚΟΥΣ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 08:25:16 πμ »
Kαλημερα...
Λοιπον
1)Ν'απολυθουν οι μονιμοι φυσικοι ,χημικοι που δεν συμπληρωνουν ωραριο ή να μετατεθουν (ξεσπιτωθουν) στα νησια ,ορη και βουνα ή το λιγοτερο να γινουν εκπαιδευτικοι Τιραμολα (ξερεις την συντηρηση οχηματος ,τις βενζινες και τις βιταμινες για την υπερκοπωση ,δεν τα πριμοδοτει το κρατος....)!

2)Το ιδιο να γινει και σε αλλες ειδικοτητες....γιατι να μη γινονται διορισμοι στις βασικες για να μην απολυθουν πχ πληροφορικαριοι ( γι'αυτο οι μεταταξεις....) ;

3)Στον επομενο Ασεπ που ισως ,ισως .....το ξανατονιζω ειναι υποχρεωτικος για ολους , γινει ενοποιηση του ΠΕ04 ,τοτε τι θα λεμε για τον ορισμο της οργανικης;

Φιλε Βασιλη ,αυτες ειναι οι λυσεις ....δηλαδη θα συμφωνουσες; Γιατι εμενα αυτες οι απαντησεις μου δοθηκαν γι'αυτα τα ζητηματα! ::) ::) ::) :-X :-X :-X :-X :-X :-\ :-\ :-\


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:32:14 πμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 08:38:57 πμ »
+++++++ στην anixia. ειδικά αν καταλάβετε τι θέλει να πει ο ποιητής στην τοποθέτηση 3 , θα γίνει επιτέλους κατανοητό τι ανούσιες κουβέντες κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:54:29 »

Αποσυνδεδεμένος somebody

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 12:31:15 μμ »
Και πώς ξέρεις gvasilis ότι δεν χρειάζονται Φυσικοί; Εκεί που είμαι εγώ(σε νησί) την φυσική Α Λυκείου την έκανε μια αναπληρώτρια Βιολόγος (με όλες τις τραγικές συνέπειες για τα παιδιά). Τώρα αν μου πείς ότι είναι το ίδιο όταν φυσικός κάνει βιολογία θα γελάσουμε εδώ μέσα.

Άσε η ξεφτίλα που νιώθω όταν τη μια ώρα πρέπει να μιλάω για έργο και δυναμική ενέργεια και μετά να περιγράφω το πέος και το αιδοίο.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:20:19 μμ »
Πολλά χρόνια ζητάμε βιολόγο για μόνιμο διορισμό αλλά κανείς δεν γουστάρει Ευρυτανία. Ζητάμε αναπληρωτές βιολογους και μας στέλνουν έναν για όλο το νομό. Δυστυχώς θα θέλαμε περισσότερους βιολόγος αλλά το υπουργείο δεν στέλνει ενώ οι αναπληρωτές δεν δηλώνουν Ευρυτανία. Τι πρέπει να κάνουμε οι υπόλοιποι πε04; χαρακίρι στην πλατεία Καρπενησίου για χάρη των βιολόγων που δεν γουστάρουν να έρθουν ;


Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:22:24 μμ »
Ε στο τέλος θα μας πουν " μας πρήξατε και οι μεν και οι δε, ενοποίηση ΠΕ04 να ησυχάσουμε. "

Αποσυνδεδεμένος drum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:47:44 μμ »
Νομίζεις ότι οι Φυσικοί θέλουν να κάνουν Βιολογία;;; Πρόπερσι σε ένα σχολείο δεν είχα καθόλου φυσική (φυσικός είμαι) γιατί την φυσική την είχε πάρει ο Βιολόγος και ο Χημικός. Τους βόλευε γιατί ήταν μονιμοι κάτοικοι του νησιού και χρειαζόντουσαν την φυσική για τα ιδιαίτερά τους !!!!!! Ενώ πέρσι ο Βιολόγος έκανε όλη την Βιολογία αλλά και λίγο χημεία. Βλέπεις τα πράγματα αποκλειστικά από την δική σου πλευρά, σε καταλαβαίνω γιατί δεν γίνεται και αλλιώς. Ομολογώ ότι δεν με ενδιαφέρει να ξέρω τους ιστούς, τις πρωτείνες και ότι άλλο όμως πολλές φορές με αναγκάζουν να τα μάθω γιατί άλλοι έχουν πάρει τα δικά μου μαθήματα!

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:49:46 μμ »
Νομίζεις ότι οι Φυσικοί θέλουν να κάνουν Βιολογία;;; Πρόπερσι σε ένα σχολείο δεν είχα καθόλου φυσική (φυσικός είμαι) γιατί την φυσική την είχε πάρει ο Βιολόγος και ο Χημικός. Τους βόλευε γιατί ήταν μονιμοι κάτοικοι του νησιού και χρειαζόντουσαν την φυσική για τα ιδιαίτερά τους !!!!!! Ενώ πέρσι ο Βιολόγος έκανε όλη την Βιολογία αλλά και λίγο χημεία. Βλέπεις τα πράγματα αποκλειστικά από την δική σου πλευρά, σε καταλαβαίνω γιατί δεν γίνεται και αλλιώς. Ομολογώ ότι δεν με ενδιαφέρει να ξέρω τους ιστούς, τις πρωτείνες και ότι άλλο όμως πολλές φορές με αναγκάζουν να τα μάθω γιατί άλλοι έχουν πάρει τα δικά μου μαθήματα!
Δεν προτίμησε να την δώσει σε εσένα...;
Φίλη παλαιότερα όταν πρωτο-παρουσιάστηκε στο σχολείο ο Φυσικός της έδωσε άμεσα όλη την χημεία.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 02:02:40 μμ »
Δεν προτίμησε να την δώσει σε εσένα...;
Φίλη παλαιότερα όταν πρωτο-παρουσιάστηκε στο σχολείο ο Φυσικός της έδωσε άμεσα όλη την χημεία.
[/quote]
Γιατί να μου δώσει την φυσική;;;;; Αναπληρώτρια = τελευταίος τροχός ! Πόσο μάλλον να είσαι αναπληρώτρια σε νομό που δεν σε ξέρει κανένας!!!! Όλους τους αναπληρωτές καταλαβαίνω, και τους βιολόγους και τους χημικούς και τους φυσικούς. Αυτούς που δεν καταλαβαίνω είναι οι μόνιμοι που σου δυσκολεύουν την ζωή κάθε χρόνο και το μόνο που κάνουν είναι να κλαίγονται ότι κουράζονται και ότι αδικούνται και τις μέρες των απεργιών να παίρνουν άδειες (να μην κάνουν απεργία) για να πάνε βόλτες στα μαγαζιά .

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 02:36:15 μμ »
Σίγουρα οι μόνιμοι αποφασίζουν για το ποια μαθήματα θα διδάξουν και αυτό είναι άδικο αφού έχουμε ίσα δικαιώματα!

Αποσυνδεδεμένος drum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 03:05:57 μμ »
Αν έχετε τη στοιχειώδη ευθιξία οι φυσικοί και οι χημικοί πρέπει να παραιτηθείτε και να παρακαλέσετε να προσλάβουν στη θέση σας κάποιον βιολόγο. Μόνο έτσι θα εξιλεωθείτε.
Να εξιλεωθώ από τι;;;;;;;;; Που για να δώσω ΑΣΕΠ διάβασα όλο το φυσικό, βρήκα κάποιον να μου μάθει και  πράγματα εκτός των σχολικών στην χημεία , που διάβαζα βιολογία από βιβλία πανεπιστημιακά της ιατρικής, που διάβασα γεωλογία από όπου μπόρεσα και βρήκα, που ξαναδιάβασα όλα τα μαθηματικά της σχολής μου για να μπορέσω να λύσω τις ασκήσεις φυσικής !!!! Να παραιτηθώ από που;;;;; από αναπληρώτρια;;;;; επειδή ένα υπουργείο μας παίζει στο μικρό του δαχτυλάκι και μας βάζει να σκοτωνόμαστε ;;;;; Και να πω τι;;;;;;;;; Εχω φρικάρει στο διάβασμα, πάει πίσω η ζωή μου αλλά σε παρακαλώ κύριε υπουργέ πάρε 300 βιολόγους;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;  >:(  >:(   >:(

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 03:58:56 μμ »
Για όσους το έχασαν ή το ξέχασαν, είχε γράψει ο gvasilis στις 5 Ιουλίου:
Ξέρω ότι είναι εγωιστικό και γαιδουριά να κοιτάζω μόνο τα δικά μας με αυτά που συμβαίνουν και επίσης ξέρω ότι δεν υπάρχει κανένα πλεονέκτημα για βιολόγους αφού όλες αυτές τις θέσεις θα τις κλέψουν , όπως πάντα διάφορές άλλες ειδικότητες. Αλλά για μένα είναι μια ηθική επιβεβαίωση. Είχα καταντήσει γραφικός να γράφω τα ίδια και τα ίδια για αδικία (και παρανομία) στους βιολόγους, και αμφέβαλλα και εγώ για τις παρατηρήσεις μου γιατί δεν είχα στοιχεία.
Εδώ λοιπόν ξεκαθάρισε
ΦΥΣΙΚΟΙ   ΧΗΜΙΚΟΙ   ΒΙΟΛΟΓΟΙ ΓΕΩΛΟΓΟΙ
648            277         -354            -164

και αυτά είναι μόνο οργανικά. Φανταστείτε τα λειτουργικά.
Κάντε λοιπόν τις παρανομίες και τα βολέματά σας, αλλά δεν θα μας λένε ότι δεν χρειαζόμαστε κιόλας.
Τώρα η ανεργία θα είναι πιο γλυκιά :-[ ?

Αυτά είναι επίσημα στοιχεία που δόθηκαν. Το ότι ο καθένας συνάντησε διαφορετικές περιπτώσεις , π.χ. βιολόγους που κάνουν φυσική δεν αναιρεί τη γενική εικόνα που φαίνεται παραπάνω από το κενά και πλεονάσματα πανελλαδικά με βάση τις ώρες πρώτης ανάθεσης.

Αποσυνδεδεμένος somebody

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 05:52:44 μμ »
Να θυμίσω, ότι στους πρώτους ΑΣΕΠ οι Γεωλογοβιολόγοι εξετάζονταν σε Γεωλογία και Βιολογία και με διαφορετικά θέματα (και φυσικά πολύ ευκολότερα) από τους φυσικούς, έπαιρναν τις θέσεις των φυσικών -κυρίως- και των χημικών -κατά δεύτερον- αφού ο κλάδος θεωρούταν ενιαίος και δεν υπήρχε ποσόστωση.

Ακόμα να θυμίσω ότι στην πρόσθετη διδακτική στήριξη επί χρόνια έπαιρναν Γεωλογοβιολόγους , γράφοντας μόρια, ενώ τα παιδιά είχαν ανάγκη και ζητούσαν Φυσικό.

Και στην τελική να πούμε ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα μαθήματά μας.
Τα δικά σας, των Βιολογογεωλόγων, είναι μαθήματα απομνημόνευσης, αποστήθισης και παπαγαλίας τουλάχιστον στο 95% (αν όχι στο 100%) της ύλης της δευτεροβάθμιας και μπορούν να τα διδάξουν μέχρι και οι γυμναστές εν αντιθέσει με τα δικά μας που απαιτούν κρίση, έχουν συνέχεια και είναι απαιτητικά.


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2013, 07:43:25 πμ από giokspy »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 367
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 341

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.