*

Αποστολέας Θέμα: Πλεονάζοντες μόνιμοι φιλόλογοι, μηδενικά κενά: Ποιοι είναι οι λόγοι;  (Αναγνώστηκε 30845 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anestios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΘΑ σας πρότεινα να ζητήσει η ένωσή σας ένα απλό στατιστικό από το survey.
Να βγει το ποσοστό κάθε μαθήματος, άρα και των ιστοριών, ωρων που διδάσκονται σε β ανάθεση προς συνολικές ώρες, χωρίς να φαίνεται από πιο κλάδο, για να μην είστε και διασπαστικοί στο εκπαιδευτικό κίνημα. Αλλά όλα τα μαθήματα! ώστε να συγκριθείται με ένα φυσιολογικό Μέσο όρο.
Αυτό θα αποδείξει το δίκιο σας.
Για ποια διάσπαση μιλάς και σε ποιο εκπαιδευτικό κίνημα; Αυτό δεν είναι εκπαιδευτικό κίνημα που στοχεύει στη βελτίωση και τον εξορθολογισμό, αλλά στη σωτηρία του μόνιμου προσωπικού. Υπήρχε εκπαιδευτική αντίληψη όταν περίσσευαν 21 ώρες ιστορίας και τις έδιναν σε ξενόγλωσσο; Υπήρχε εκπαιδευτική αντίληψη όταν με παρέμβαση συνδικαλιστών επέστρεφαν ξενόγλωσσοι που είχαν διατεθεί σε άλλο όμορο σχολείο για να διδάξουν ξένη γλώσσα; Εκπαιδευτική αντίληψη έχουν οι δάσκαλοι διότι είναι ένας κλάδος, ενώ εμείς είμαστε συντεχνίες που πρέπει να σωθούν καπελώνοντας τους υπόλοιπους. Το ίδιο το εκαπιδευτικό κίνημα κάνει κουρελόχαρτο τους νόμους που διέπεουν τη λειτουργία του διότι δεν αντέχει την παραδοχή της πολυετούς ανομίας του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν έχετε διαφορετική εμπειρία αλλά φέτος σε όλα τα σχολεία που γνωρίζω οι ξενόγλωσσοι δεν πήραν ιστορίες γιατί με την αύξηση ωραρίου οι φιλόλογοι  δεν συμπλήρωναν διαφορετικά ωράριο (και πάλι σε κάθε σχολείο δεν συμπληρώνουν όλοι!).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2013, 01:55:15 μμ από dimari »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Άρα ,,, πως μπορούμε να λύσουμε την απορία τι συμβαίνει πανελλαδικά;
 ;)

dd2

  • Επισκέπτης
Πλεονάζοντες μόνιμοι φιλόλογοι, μηδενικά κενά: Ποιοι είναι οι λόγοι;

΄Εγιναν μεταθέσεις για να γίνουν ¨διαθέσεις''- ''αποσπάσεις'' εντός περιφέρειας για να μετακινηθούν οι ΠΕ02 σε περιοχές που έχουν εντοπιότητα-κατοικία αλλά δεν μπορούσαν να πάρουν μετάθεση.Προς το συμφέρον τους είναι τελικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν έχετε διαφορετική εμπειρία αλλά φέτος σε όλα τα σχολεία που γνωρίζω οι ξενόγλωσσοι δεν πήραν ιστορίες γιατί με την αύξηση ωραρίου οι φιλόλογοι  δεν συμπλήρωναν διαφορετικά ωράριο (και πάλι σε κάθε σχολείο δεν συμπληρώνουν όλοι!).
εγώ παλι εχω διαφορετική εμπειρία

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν υπάρχει καμία λογική. Δουλειές του άρπα-κόλλα.

Μιας και το θέμα αφορά στους ΠΕ02, έχω να πω το εξής: κάποιοι φιλόλογοι χρόνια φωνάζουμε για την κατάσταση με τις ιστορίες. Μέχρι πολύ πρόσφατα όμως, δεν είχε γίνει καμία σοβαρή ενέργεια υπεράσπισης από συλλόγους για το ζήτημα αυτό.  Χαρακτηριστικά αναφέρω πως όταν διορίστηκα, δεν μπόρεσα να πάρω ούτα μία ώρα ιστορία γιατί κάποια συνάδελφος ξενόγλωσση συμπλήρωνε το υποχρεωτικό της ωράριο (21 ώρες) αποκλειστικά με ιστορία.Και φυσικά δεν ευθυνόταν αυτή.
Τέτοιες στρεβλώσεις (όπως και οποιαδήποτε στρέβλωση) δεν μπορεί παρά να οδηγήσουν σε μεγάλα προβλήματα.
Οι σύλλογοί μας ξύπνησαν τώρα (και πάλι όχι όσο θα έπρεπε) γιατί τώρα έφτασε ο κόμπος στο χτένι. Μέγα λάθος, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Προσωπικά θεωρώ πως πρέπει όλοι μας να θέσουμε αίτημα στις απεργίες και την ακύρωση της αύξησης ωραρίου. Διαφορετικά, ελπίδες δεν υπάρχουν για κανένα κλάδο. Το σχέδιο τους είναι σαφές. Θέλουν να διώξουν κόσμο και καμία ειδικότητα δεν είναι πλέον στο "απυρόβλητο".
Να επισημανω οτι ο ΠΑΣΑΦ ΑΠΟ ΤΟ 2011 ειχε επισημανει το προβλημα με τις β αναθεσεις και αγωνιζεται γι αυτο μεχρι και σημερα.ολοι οι συνδεσμοι φιλολογων και η πεφ περυσι δραστηριοποιηθηκαν χαρη στην πρωτοβουλια και δραση του πασαφ.Συναδελφοι δεν ειναι αργα !!Ωρα για δραση γιατι εδω πια παραβιαζονται εργασιακα δικαιωματα.

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
τι ακριβώς μπορούμε να κάνουμε. στην πόλη μου, όταν είπα σε συναδέλφους να διαμαρτυρηθούμε μέσω του συνδέσμου φιλολόγων, μου είπαν ότι στο σύνδεσμο συμμετέχουν και οι ξενόγλωσσοι και άρα δεν είναι σωστό να κάνουμε κάτι. φέτος δεν είμαι σε κάποιο σχολείο (λόγω όλων αυτών που οδήγησαν στην εξαφάνιση των κενών) και ενώ πιέζω συναδέλφους να τεθούν κάποια θέματα, γιατί πια χάνουμε το ψωμί μας, απλά μου κουνούν το κεφάλι συμπονετικά

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά, φετος στο σχολείο μου πρώτη φορα δε συμπληρώνω ωράριο.Πρεπει να πάρουμε την ιστορία πίσω!Βγαίνουμε πλεονάζοντες!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Καθόλου δίκαιο. Ο νομοθέτης πρόβλεψε αυτή τη δυνατότητα όταν τα πράγματα ήταν φυσιολογικά. Σου λέει "αν είναι όλοι εντάξει και περισσεύουν 2 ώρες ιστορία, ε, ας τις πάρει ο θεολόγος/ξενόγλωσσος να μην τρέχει για 2 ώρες".
Αποκλείεται να είχε στο μυαλό του ότι φιλόλογοι διαθεσίτες ή αποσπασμένοι κινδυνεύον να βρεθούν ακόμη και στην παραμεθόριο γιατί οι έχοντες β ανάθεση συμπληρώνουν μεγάλο μέρος του ωραρίου τους με ιστορία.

Προσωπικά,από συναδελφική και μόνο αλληλεγγύη, θα το δεχόμουν αρκεί να γινόταν με μέτρο. Όταν όμως έχω σπουδάσει ιστορία/εξεταστεί σε αυτή στο διαγωνισμό ασέπ/κάνει μεταπτυχιακό και κινδυνεύω να βρεθώ ξανά στα δωδεκάνησα από όπου ξεκίνησα, ε, πρέπει να μπει ένα τέλος. Εκαστος στο είδος του.
Συμφωνώ απόλυτα σε όλα, απλά έχω να επισημάνω οτι οι εξελίξεις τρέχουν γρήγορα και "πρόλαβαν" τον νομοθέτη.........
  

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συμφωνώ απόλυτα σε όλα, απλά έχω να επισημάνω οτι οι εξελίξεις τρέχουν γρήγορα και "πρόλαβαν" τον νομοθέτη.........
Όντως...οι εξελίξεις μας ξεπερνούν όλους, πόσο μάλλον το νομοθέτη...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Πλεονάζοντες μόνιμοι φιλόλογοι, μηδενικά κενά: Ποιοι είναι οι λόγοι;
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 03:11:11 μμ »
Παιδιά, φετος στο σχολείο μου πρώτη φορα δε συμπληρώνω ωράριο.Πρεπει να πάρουμε την ιστορία πίσω!Βγαίνουμε πλεονάζοντες!
Εχεις οργανικη και δεν συμπληρωνεις ωράριο και δινουν ιστορια σε ξενογλωσσους?
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Το εγραψα κ αλλου αλλα θα το ξαναπω:ειναι δυνατον στην αθηνα που επαιρνε τοσους αναπληρωτες φιλολογους, φετος να υπαρχουν πλεοναζοντες(δεν το ξερω, το διαβασα εδω μεσα)μονο με την αυξηση του ωραριου;;;με περισσοτερες συνταξιοδοτησεις, ελαχιστες μεταθεσεις κ ελαχιστες αποσπασεις;;;;πως καλυφθηκαν τα κενα της αθηνας;;;οσο για την ιστορια στο δικο μου σχολειο(επαρχια)σε περιοχη που εχει κενα(σε πολλες ειδικοτητες)οι φιλολογοι απαγορευεται να παρουμε ιστορια!ο ανθρωπος ειναι πλεον επικινδυνος!!!

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Για να καταλαβουμε τι γινεται
ουσιαστικά οι φετινες συνταξιοδοτήσεις δινονται ως λειτουργικά κενά,οποτε με μια καταλληλη αναπροσαρμογή δινονται ως β ανάθεση στους εχοντες οργανική
στο γυμνασιο εχουμε - 1 ωρα στη γλωσσα
εχουμε και το +2 στην αυξηση ωραρίου
σε σχολειο απο οπου εφυγαν φετος 2 φιλολογοι ο ενας με μεταθεση και ο αλλος με συνταξη
αφησαν 0 κενα
του χρονου θα δοθει 1 οργανική
με λιγα λογια,κατα βάσιν
οι αναπληρωτες και οι περσινες συνταξιοδοτησεις καλυφθηκαν με την αυξηση του ωραριου
οι φετινες συνταξιοδοτήσεις με τις β αναθέσεις
εχουμε μια ελπιδα του χρονου,αν ισχυσει τελικά ο περιορισμός των β αναθέσεων- νομιζω πρεπει να επιμείνουμε-
και προκύψουν οργανικά κενά απο τις φετινες συνταξιοδοτησεις

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Δυστυχως ετσι ειναι συναδελφοι......με αυτα και αυτα που εκανε ο εν λογω υπουργος σχεδον σε ολες τις ειδικοτητες υπαρχουν πλεοναζοντες και που να δειτε και απο του χρονου τι εχει να γινει......Πολλοι συναδελφοι επαναπαυθηκαν νομιζωντας οτι επειδη ''χτυπησε'' μονο τεχνικες ειδικοτητες ολοι οι αλλοι την γλιτωσανε ...δυστυχως χασαμε το δασος...ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ θα βγουνε υπεραριθμοι πια....ελαχιστοι θα ειναι αυτοι που θα την γλιτωσουν...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2013, 04:43:46 μμ από nikolopol »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159862
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 471
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.