*

Αποστολέας Θέμα: Γ Φάση Φιλολόγων 2013  (Αναγνώστηκε 107293 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #336 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 09:57:18 πμ »
Καλή τοποθέτηση εύχομαι  :). Η Αθήνα τι θα γίνει; θα δώσει τίποτα σε ΑΚΩ και για μας που περιμένουμε ακόμα;;;;  :(  :'(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:35:15 »

Αποσυνδεδεμένος drakos13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #337 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 11:55:01 πμ »
Συναδελφοι, βγαλτε ενα νεο θεμα ''Δ ΦΑΣΗ ΠΕ02'' ετσι για να ελπιζουμε σε κατι σε αυτο το φορουμ. :)
Μη χαλαμε την παραδοση.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #338 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 01:56:26 μμ »
Έχω λίγο καιρό τώρα που έχω χάσει την αισιοδοξία μου. Για φέτος την έχω ξεγράψει την αναπλήρωση μετά από τόσα χρόνια. Όσο για του χρόνου εφόσον η δέσμευση είναι για 1000 αναπληρωτές πιστεύω ότι τόσους μόνο θα καλέσουν. Τί μπορούν να κάνουν; Να κλείσουν και να συγχωνεύσουν σχολεία, να δώσουν υποχρεωτικές υπερωρίες (κι άλλες), να διατηρήσουν τις β΄ αναθέσεις και γιατί όχι να τις διευρύνουν (μόνο για το '14-15!), να μειώσουν τις ώρες των μαθημάτων κι ένας θεός ξέρει τι άλλο θα σκαρφιστούν, πάντως τη λύση θα τη βρουν! Η φετινή εμπειρία, δυστυχώς, αυτό έδειξε. Μακάρι βέβαια να μη συμβεί τίποτα από όλα αυτά και να δουλέψουμε πάλι αλλά... Μία ίσως ελπίδα έχουμε: να πάνε γρήγορα σπίτια τους! Τώρα αν θα αλλάξει κάτι δραματικά δεν ξέρω, αλλά και πάλι τι έχουμε να χάσουμε; Μ' αυτούς έτσι κι αλλιώς είμαστε τελειωμένοι!
Και επειδή το ξέχασα: Συγχαρητήρια στους προσληφθέντες! Φέτος είναι σα να κέρδισαν το λαχείο!

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #339 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 02:55:51 μμ »
Έχω λίγο καιρό τώρα που έχω χάσει την αισιοδοξία μου. Για φέτος την έχω ξεγράψει την αναπλήρωση μετά από τόσα χρόνια. Όσο για του χρόνου εφόσον η δέσμευση είναι για 1000 αναπληρωτές πιστεύω ότι τόσους μόνο θα καλέσουν. Τί μπορούν να κάνουν; Να κλείσουν και να συγχωνεύσουν σχολεία, να δώσουν υποχρεωτικές υπερωρίες (κι άλλες), να διατηρήσουν τις β΄ αναθέσεις και γιατί όχι να τις διευρύνουν (μόνο για το '14-15!), να μειώσουν τις ώρες των μαθημάτων κι ένας θεός ξέρει τι άλλο θα σκαρφιστούν, πάντως τη λύση θα τη βρουν! Η φετινή εμπειρία, δυστυχώς, αυτό έδειξε. Μακάρι βέβαια να μη συμβεί τίποτα από όλα αυτά και να δουλέψουμε πάλι αλλά... Μία ίσως ελπίδα έχουμε: να πάνε γρήγορα σπίτια τους! Τώρα αν θα αλλάξει κάτι δραματικά δεν ξέρω, αλλά και πάλι τι έχουμε να χάσουμε; Μ' αυτούς έτσι κι αλλιώς είμαστε τελειωμένοι!
Και επειδή το ξέχασα: Συγχαρητήρια στους προσληφθέντες! Φέτος είναι σα να κέρδισαν το λαχείο!

Ειναι δεδομενο το 1000 για του χρονου;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:35:15 »

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #340 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 03:10:27 μμ »
moustard νομίζω πως ναι. Δεν ξέρω σίγουρα αν είναι μνημονιακή δέσμευση αλλά αυτό το νούμερο έχει ακουστεί ήδη από την προηγούμενη χρονιά (σχολικό έτος εννοώ) μαζί με το 2000 για φέτος.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #341 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 03:27:58 μμ »
Έχω λίγο καιρό τώρα που έχω χάσει την αισιοδοξία μου. Για φέτος την έχω ξεγράψει την αναπλήρωση μετά από τόσα χρόνια. Όσο για του χρόνου εφόσον η δέσμευση είναι για 1000 αναπληρωτές πιστεύω ότι τόσους μόνο θα καλέσουν. Τί μπορούν να κάνουν; Να κλείσουν και να συγχωνεύσουν σχολεία, να δώσουν υποχρεωτικές υπερωρίες (κι άλλες), να διατηρήσουν τις β΄ αναθέσεις και γιατί όχι να τις διευρύνουν (μόνο για το '14-15!), να μειώσουν τις ώρες των μαθημάτων κι ένας θεός ξέρει τι άλλο θα σκαρφιστούν, πάντως τη λύση θα τη βρουν! Η φετινή εμπειρία, δυστυχώς, αυτό έδειξε. Μακάρι βέβαια να μη συμβεί τίποτα από όλα αυτά και να δουλέψουμε πάλι αλλά... Μία ίσως ελπίδα έχουμε: να πάνε γρήγορα σπίτια τους! Τώρα αν θα αλλάξει κάτι δραματικά δεν ξέρω, αλλά και πάλι τι έχουμε να χάσουμε; Μ' αυτούς έτσι κι αλλιώς είμαστε τελειωμένοι!
Και επειδή το ξέχασα: Συγχαρητήρια στους προσληφθέντες! Φέτος είναι σα να κέρδισαν το λαχείο!

+++++ Με εκφράζουν απόλυτα τα γραφόμενά σου may16... τις ίδιες σκέψεις κάνω κι εγώ...
Συγχαρητήρια σε όσους προσλήφθηκαν, δύναμη και κουράγιο σε όσους είναι/είμαστε εκτός... και αναμένουμε τι...άραγε;

Το "1000 πιστώσεις για την επόμενη χρονιά" είναι μνημονιακή δέσμευση, νομίζω στο "μεσοπρόθεσμο" γράφτηκε.
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #342 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 03:43:37 μμ »
+++++ Με εκφράζουν απόλυτα τα γραφόμενά σου may16... τις ίδιες σκέψεις κάνω κι εγώ...
Συγχαρητήρια σε όσους προσλήφθηκαν, δύναμη και κουράγιο σε όσους είναι/είμαστε εκτός... και αναμένουμε τι...άραγε;

Το "1000 πιστώσεις για την επόμενη χρονιά" είναι μνημονιακή δέσμευση, νομίζω στο "μεσοπρόθεσμο" γράφτηκε.

τοτε πραγματικα... τι περιμενουμε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #343 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 04:21:54 μμ »
Εμένα μου φαίνεται αρκετά δύσκολο να επαναληφθεί το φετινό μπάχαλο και του χρόνου. Εξάλλου μόλις διάβασα σε μια έρευνα ότι έχουν μειωθεί κατά 30.000 οι θέσεις στην εκπαίδευση τα 4 τελευταία χρόνια. Αν δεν τους είναι αρκετή τέτοια τεράστια μείωση και συνεχίσουν τις γελοίες αλχημείες και του χρόνου, πως να αντιμετωπίσεις τη βλακεία;
Δεν περιμένουμε κατ'ανάγκη κάτι moustard αλλά οι εναλλακτικές δεν είναι και πολλές.
Εξάλλου, είναι αρκετά πιθανό να μας ζαλίσουν τα αυτιά ότι θα πάρουν 1000 και τελικά να πάρουν 3.000 και εμείς να είμαστε ευγνώμονες (συνήθης τακτική των τελευταίων χρόνων).
Σημαντικά κενά μετά το 2ωρο δεν υπήρχαν τουλάχιστον για τις "βασικές" (τρομάρα μας..) ειδικότητες. Τα κενά που παρουσιάζει η ΟΛΜΕ φαντάζομαι πως αφορούν κυρίως τις ειδικότητες σε ΕΠΑΛ. Αυτά που προτείνονται απο συναδέλφους για πιστώσεις απο ΕΣΠΑ είναι και ανεφάρμοστα και άκυρα.
Η μόνη επιλογή και δυνατότητα που έχουμε είναι να πιέσουμε για του χρόνου, εάν περάσει κάποιος νόμος που μας πετάει απέξω πάλι ή δούμε αλχημείες που  στερούνται λογικής και τεκμηρίωσης.   

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #344 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 04:45:34 μμ »
πάντως η ελμε ροδόπης κάνει λόγο για πάνω από 20 κενά σε ειδικότητες γυμνασίου λυκείου, χωρίς να περιλαμβάνει ειδικότητες επαλ και μουσικούς για το μουσικό γυμνάσιο.

Αποσυνδεδεμένος mother 34

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #345 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 06:30:27 μμ »
ρε παιδια κανενας πινακας θα εκκαθαριστει η θεωρειται ματαιο??αυτος που δινει το υπουργειο περιλαμβανει και τους χθεσινους προσληφθεντες... :-\

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #346 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 06:58:46 μμ »
mother 34 το υπουργείο δεν εκκαθαρίζει τους πίνακες αναπληρωτών λόγω προσλήψεων κατά την διάρκεια της χρονιάς. Μικροαλλαγές γίνονται λόγω ειδικών κατηγοριών ή κερδισμένων ενστάσεων.

Εμείς εδώ στο φόρουμ το κάνουμε για να βλέπουμε καλύτερα την σειρά μας κάθε φορά...

Αποσυνδεδεμένος margar1978

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #347 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 07:15:01 μμ »
tns τον Σεπτεμβρη τουλαχιστον κενα υπηρχαν και πολλα αλλα μετα με την αρνηση του Υπουργειου να στειλει αναπληρωτες εγινε ο κακος χαμος.Στο νομο που με ενδιαφερει -που ειναι και παραμεθοριος-οι υπερωριες και η αναθεση της ιστοριας σε ξενογλωσσους και θεολογους ειναι καθολικη.Μιλαμε για οδοστρωτηρα,δεν εμεινε τιποτα ορθιο.Ο ΠΑΣΑΦ κανει μια προσπαθεια για την αναθεση της ιστοριας,οσοι πιστοι προσελθετε,τουλαχιστον να ειμαστε ετοιμοι για του χρονου ,μην μας πιασουν παλι στον υπνο.Κι εγω πιστευω πως δυσκολα θα επαναλειφθει το φετινο χαλι με τις νεες συνταξιοδοτησεις.

Αποσυνδεδεμένος mother 34

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #348 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 07:16:07 μμ »
οκ εχω πολλα κενα!ευχαριστω! ;)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #349 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 07:55:39 μμ »
Μην σκας για τέτοιες λεπτομέρειες! Είσαι μάνα και μάλιστα νέα. Το καλό μας κράτος φροντίζει για μας. Εμείς προσηλωμένοι στο εκπαιδευτικό έργο μόνο... ::).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 326
Σύνολο: 340

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.