*

Αποστολέας Θέμα: Συντονισμός αδιορίστων πε04  (Αναγνώστηκε 39424 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Απ: Συντονισμός αδιορίστων πε04
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 11:56:37 μμ »
Τα στοιχεία που παραθέτω στο θέμα προοπτικές λένε άλλη ιστορία giokspy !
Παραθετεις καποιες εκτιμισεις για τους μονιμους. Λεω για τους αναπληρωτες οτι στην πλειοψηφια τους ηταν σε κενα φυσικων και οτι εμειναν κενα τα υπολοιπα, τουλαχιστον αυτα που ξερω. Αυτο με την ενοποιηση απο που πηγαζει? Γιατι εμενα μου φαινεται παρερμηνια
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2013, 11:58:09 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συντονισμός αδιορίστων πε04
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:57:59 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός αδιορίστων πε04
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 11:59:02 μμ »
Με τόσους φυσικούς, είναι δυνατόν να υπάρχουν έστω 55 κενά;
Νομίζω τα πράγματα δεν χωράνε πολλές ερμηνείες.

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Απ: Συντονισμός αδιορίστων πε04
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:05:27 πμ »
Παραθετεις καποιες εκτιμισεις για τους μονιμους. Λεω για τους αναπληρωτες οτι στην πλειοψηφια τους ηταν σε κενα φυσικων και οτι εμειναν κενα τα υπολοιπα, τουλαχιστον αυτα που ξερω. Αυτο με την ενοποιηση απο που πηγαζει? Γιατι εμενα μου φαινεται παρερμηνια
κανεις λαθος. τα κενα αυτην την φορα δεν ειναι φυσικών. εγω ξερω απο εγκυρες πηγες υπεραρρυθμοι ειναι η φυσικοί. στο σχολειο που ημουν περσι 3 φυσικοι με τον δ/ντη, στην Ροδο σε σχολεια όλοι φυσικοι...μην επιμενετε καποιοι επειδη ειστε στην ειδικοτητα των φυσικών. επαναλαμβανω κενα χημικων,βιολογων πανελλαδικων.
φαινεται...κανει κρα απο μακρια....πανε να βολεψουν καποιους φυσικούς. τελεια και παυλα....
δεν εχω τιποτα με κανενα και εχω πολλους φιλους φυσικούς....αλλα εδω μιλαμε για την επιβιωση μας....τι θα κανουμε;
να αρρωστησουμε; να αυτοκτονησουμε; δεν θα τους κανουμε την χαρη.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός αδιορίστων πε04
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:10:29 πμ »
Αυτα παντως που ξερω ηταν κενα φυσικων ειτε απο αδειες ειτε απο αποσπασεις και μαλιστα υπαρχουν κι αλλες και γι αυτο δεν αποσπουν ουτε τον περσινο υπευθυνο του ΕΚΦΕ που ειναι φυσικος. Υπαρχουν βεβαια και αρκετα κενα χημικων. Γενικη εικονα δεν εχω.  Η αρση υπεραριθμιας και ενιαια διαχειριση πε04 δε σημαινει οτι υπαρχει λογος τα κενα να αντιμετωπιζονται ενιαια στους αναπληρωτες και στις προσληψεις και δε νομιζω οτι τιθεται τετοιο θεμα η θεμα ενοποιησης των πινακων. Δεν καταλαβαινω παντως το λογο μεροληψιας στους αναπληρωτες. Δηλαδη θα αλλαζε κατι αν ηταν 15 φυσικοι 15 χημικοι 15 βιολογοι και 10 γεωλογοι? Ουτως η αλλως το 55 ηταν τραγικο σαν νουμερο σε σχεση με το περσινο 600. Αν υπηρξε σκοπιμη μεροληψια ηταν παντως βλακεια
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2013, 12:15:20 πμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συντονισμός αδιορίστων πε04
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:57:59 »

Αποσυνδεδεμένος gewlogos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός αδιορίστων πε04
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:11:38 πμ »
Πες τα Dora  αλλά να θυμήσω οτι υπάρχουμε και μεις οι λιγοστοί γεωλόγοι...Και υπάρχουν και για μας κάποια κενά στα γυμνάσια όπως ψάχνω καιρό τώρα ...........Απλά για να μη ξεχνιομαστε ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός αδιορίστων πε04
« Απάντηση #75 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:12:32 πμ »
Διαφωνώ στο κομμάτι που αναφέρεται στην ενιαία ρύθμιση της υπεραριθμίας και αν αυτό αποτελεί ενοποίηση του κλάδου. Μην τους δίνουμε ιδέες! Σε καμμιά περίπτωση η ενιαία ρύθμιση της υπεραριθμίας δεν σημαίνει ενοποίηση των προσλήψεων είτε των μόνιμων είτε των αναπληρωτών  ΠΕ04. Αφορά μόνο αυτό που ρυθμίζει: την υπεραριθμία! Μην τους επιτρέπουμε αστείες δικαιολογίες. Δεν στέκει ούτε σαν ερώτηση αυτό. Κατα τ' άλλα συμφωνώ!

Πιστεύεις σοβαρά ότι ενοποίησαν τις ώρες των ΠΕ04 για να καλύψουν υπεραριθμίες και μετά τις ξαναυπολόγισαν ανεξάρτητα για να ζητήσουν αναπληρωτές; Εδώ οι περισσότεροι υπάλληλοι στις ΔΔΕ και οι περισσότεροι Διευθυντές Σχολείων θεωρούν το excel πυρηνική φυσική.

Δεν είμαστε σίγουροι απλά υποψιασμένοι και εκδηλώνουμε μια ανησυχία μήπως και.. Κατά τα άλλα σαφώς και ο καθένας μπορεί να τροποποιήσει-φτιάξει δικιά του επιστολή. Οτιδήποτε και να στείλουμε θα είναι καλύτερο από το να καθόμαστε ο καθένας από το δικό του PC και να συζητάμε θεωρητικώς. Άποψή μου τουλάχιστον.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός αδιορίστων πε04
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:20:10 πμ »
Αυτα παντως που ξερω ηταν κενα φυσικων ειτε απο αδειες ειτε απο αποσπασεις και μαλιστα υπαρχουν κι αλλες και γι αυτο δεν αποσπουν ουτε τον περσινο υπευθυνο του ΕΚΦΕ που ειναι φυσικος. Υπαρχουν βεβαια και αρκετα κενα χημικων. Γενικη εικονα δεν εχω.  Η αρση υπεραριθμιας και ενιαια διαχειριση πε04 δε σημαινει οτι υπαρχει λογος τα κενα να αντιμετωπιζονται ενιαια στους αναπληρωτες και στις προσληψεις και δε νομιζω οτι τιθεται τετοιο θεμα η θεμα ενοποιησης των πινακων. Δεν καταλαβαινω παντως το λογο μεροληψιας στους αναπληρωτες. Δηλαδη θα αλλαζε κατι αν ηταν 15 φυσικοι 15 χημικοι 15 βιολογοι και 10 γεωλογοι? Ουτως η αλλως το 55 ηταν τραγικο σαν νουμερο σε σχεση με το περσινο 600. Αν υπηρξε σκοπιμη μεροληψια ηταν παντως βλακεια
Οι αριθμοί και οι αναλογίες των μονίμων καθηγητών, οι ώρες των μαθημάτων, και τα δεδομένα από τον ιούνιο, δεν μπορούν πια να στηρίξουν παραδοσιακά ποσοστά προσλήψεων , που το υπουργείο προσπαθούσε να διαψεύσει ότι υπάρχουν. Τώρα ξέρουμε την αλήθεια με αριθμούς.
Αρκεί να κάνει το λάθος το υπουργείο και να διαρρεύσουν οι πραγματικές ώρες, με κάποιο μαγικό τρόπο......

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός αδιορίστων πε04
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:35:06 πμ »
Πες τα Dora  αλλά να θυμήσω οτι υπάρχουμε και μεις οι λιγοστοί γεωλόγοι...Και υπάρχουν και για μας κάποια κενά στα γυμνάσια όπως ψάχνω καιρό τώρα ...........Απλά για να μη ξεχνιομαστε ;) ;)
δεν ξεχωριζω κανενα...ειμαστε ολοι στην ιδια μοιρα....και δεν εχω τιποτα με κανενα.
ποτε δεν ειπα γιατι κανουν χημεια οι φυσικοι, γιατι οι βιολογοι χημεια κ.λπ.
και εγω που γυριζω τα νησια κανω και φυσικη και χημεια και βιολογια. επαναλαμβανω περσι με στριμωξαν για Βιολογια κατ. δεν την επαιρναν οι φυσικοι και δεν ειχαν την διαθεση να διαβασουν και καλα εκαναν....
επιτελους γιναμε ομαδα....και χαιρομαι
και μην αρχιζουμε παλι με τις ωρες τα κενα....ας παρουν και τις αλλες ειδικοτητες μην τις αφηνουν στο ελεος του Θεου για να βολεψουν τους δικους τους. αμαν πια! το ποτηρι ξεχείλισε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2013, 12:39:09 πμ από dora22 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός αδιορίστων πε04
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:38:59 πμ »
Καλά... δεν είχε βιολόγο το νησί ??
Εγώ άκουσα ένα νησί που είχε ένα βιολόγο, σε μια παλιά συζήτηση σε αυτό το φόρουμ  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός αδιορίστων πε04
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:41:39 πμ »
οχι δεν ειχε. γυμνασιο, λυκειο επαλ. ολοι φυσικοι (μονιμοι και αναπληρωτες) και 2 μονο χημικους (1 μονιμο και εγω) με 400 παιδια μονο το λυκειο...κυκλαδονησι

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός αδιορίστων πε04
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 10:21:28 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι!
Έχουμε κάποιο νεότερο;;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός αδιορίστων πε04
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 10:52:25 πμ »
δεν ξεχωριζω κανενα...ειμαστε ολοι στην ιδια μοιρα....και δεν εχω τιποτα με κανενα.
ποτε δεν ειπα γιατι κανουν χημεια οι φυσικοι, γιατι οι βιολογοι χημεια κ.λπ.
και εγω που γυριζω τα νησια κανω και φυσικη και χημεια και βιολογια. επαναλαμβανω περσι με στριμωξαν για Βιολογια κατ. δεν την επαιρναν οι φυσικοι και δεν ειχαν την διαθεση να διαβασουν και καλα εκαναν....
επιτελους γιναμε ομαδα....και χαιρομαι
και μην αρχιζουμε παλι με τις ωρες τα κενα....ας παρουν και τις αλλες ειδικοτητες μην τις αφηνουν στο ελεος του Θεου για να βολεψουν τους δικους τους. αμαν πια! το ποτηρι ξεχείλισε.
Διαφωνώ
εγώ θα συνεχίσω με τις ώρες και τα κενά.
Δεν μπορεί να βλέπουμε σε περιοχές που αποδεδειγμένα υπάρχουν υπεράριθμοι φυσικοί να πηγαίνουν και αναπληρωτές.
Εγώ  αναρωτιέμαι από την στιγμή που υπάρχει δήθεν κενό φυσικού (αφού καλούν αναπληρωτή),  γιατι δεν στέλνουν τον μόνιμο που καλύπτει εξ ολοκλήρου κενό βιολόγου και γεωλόγου;
Θέλω να γίνονται προσλήψεις και διορισμοί μόνο σε κενά και όχι με ποσοστά. Αν τους ενθαρρύνουμε θα χειροτερέψει το πράγμα.
Επίσης δεν μπορούμε εμείς να ζητάμε να στέλνουν οτι να ναι στα σχολεία αρκεί να πάρουν 50% χημικούς από φυσικούς. Αν δεν υπάρχουν ώρες φυσικής γιατί να πάρουν φυσικούς; Διαφωνώ με το όλοι τα κάνουμε όλα. Διαφωνώ με τις βυσματικές ΠΔΣ που θα παρακάμψουν ειδικότητες και πίνακες. Λες και η ΠΔΣ είναι για να δουλεύουμε εμείς και όχι να βοηθήσουμε τους μαθητές.
Και να πω και το αυτονόητο. Κακώς στις περιοχές αυτές δεν υπήρχε κατάλληλη ειδικότητα (ενώ υπήρχαν επαρκείς ώρες για κενό) και αναγκαζόσασταν να μοιράζετε τις ώρες ανάμεσά σας. Είναι επίσης άσχημο όμως που ζητάτε να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση. Αν πάρουν με ποσοστά, θα συνεχιστεί.
Επίσης εγώ δεν θέλω να ζητήσω ψίχουλα (ποσοστά ΑΚΩ, ωρομισθίες), και ακόμα δεν ξέρω με τι στομάχι θα διαπραγματευτώ με απατεώνες (Υπουργείο, ΠΥΣΔΕ, ΠΔΣ)

 
Διορισμοί και προσλήψεις μόνο σε κενά
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2013, 10:55:20 πμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός αδιορίστων πε04
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 11:09:19 πμ »
Λοιπον εγω εμαθα...σε καποια νησιωτικη περιοχη. ζητησαν 8 αναπλ (5Φ,3Χ,1Β) πήγαν οι 5Φ και τα κενα (3Χ,1Β) δεν καλυφθηκαν και δεν ξερουν το γιατι. τι σκοπό εχουν (μου ειπε ο ανθρωπος-οχι απλος υπαλληλος, Δ/ντης ΔΔΕ) κανενας δεν ξερει μου ειπε.
εσεις τι λετε;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός αδιορίστων πε04
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 11:14:10 πμ »
Εγώ ξέρεις,.... είμαι κολλημένος
Τα κενά είναι μαγειρεμένα εξ αρχής. Με τίποτα δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, λόγω της ένοχης αναλογίας που δεν δικαιολογείται από την αναλογία των ωρών των μαθημάτων και την αναλογία των μονίμων στην περιοχή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161921
  • Σύνολο θεμάτων: 19237
  • Σε σύνδεση σήμερα: 579
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 507
Σύνολο: 529

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.