*

Ψηφοφορία

Δεδομένης της ελλειπής εκπροσώπισης του κλάδου μας σε όλα τα επίπεδα, τι από τα παρακάτω θα σας αντιπροσώπευε και θα συμμετείχατε ενεργα;

Σύσταση Επιστημονικής Ένωσης Προσχολικής/ Πρωτοσχολικής Εκπαίδευσης (ΠΕ60)
30 (40%)
Ενεργοποίηση Πανελλήνιας Ενωσης Αναπληρωτών Νηπιαγωγών (ΠΕΑΝ)
38 (50.7%)
Δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Αναπληρωτών Νηπιαγωγών
7 (9.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 74

Η ψηφοφορία έληξε: Οκτώβριος 30, 2013, 06:26:00 μμ

Αποστολέας Θέμα: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60  (Αναγνώστηκε 44674 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 03:00:43 μμ »
μπραβο για την κινητοποίηση και το τρέξιμο κοπέλες!
Κατα τη γνώμη μου χρειαζόμαστε έναν σύλλογο που να εκπροσωπεί όλον τον κλάδο,σε όποια φάση κι αν βρίσκεται κανείς,(πτυχιούχος-στον πίνακα-αναπληρωτης-διορισμένος )και να μπορεί να χειρίζεται όλα τα ζητήματα που μας αφορούν(εκπαιδευτικά-εργασιακά κλπ).
Ψηφίζω υπερ της σύστασης Επιστημονικής Ενωσης Προσχολικής Εκπαίδευσης,αλλά έχω μια απορία:το Πρωτοσχολική από πού προκύπτει;Επίσης μήπως να απλοποιούσαμε την ονομασία;Για παράδειγμα Πανελλήνια Ένωση Νηπιαγωγών;


++++++++++++++++++++++++++
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:50:49 »

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 07:14:08 μμ »
πιστευω οτι οσοι μιλουσαν απο δω κ ηταν θετικοι να συμμετεχουν ακομα το  θελουν...αν καποιοι απο αυτους κ γω μεσα σε αυτους μπηκαμε φετος κ απηχαμε αυτη τη βδομαδα απο τους ανοιχτους διαλογους ειναι λογω του ξενιτεμου , του τρεξιματος κ οχι του βολεματος..το βολεμα ηρθε μετα απο χρονο ανεργιας οποτε δε νομιζω οτι καποια πιστευει οτι ελυσε το θεμα της κ ολα καλα....η εργασια φετος ειναι παρηγορια στον αρρωστο κ οχι μονιμη λυση..κ αυτο λεω κ για μενα..η τελευταια χρονια , να το χαρεις  κ αυτο ηταν! καμια δε νομιζω οτι εθελοτυφλει..προσωπικα πιστευω οτι τρεχουν να τακτοποιηθουν σπιτια κτλ , παρακολουθουν κ σε λιγες μερες , they will be back.. ξεκινησε κατι δυναμικο εδω μεσα απο πολλες τα ονοματα ειναι γνωστα, κ δεν θα παραιτηθουμε..μονο ετσι θα υπαρξει αυριο.. αποψη μου παντα γιατι αυτο εχω σκοπο να πραξω εγω..


αν τωρα καποιες νομιζουν οτι οκ για αυτη τη χρονια, ολα καλα , κουνια που τους κουναγε!ας αραξουν..αυτοι θα χασουν!εμεις θα κανουμε αυτο που πιστευουμε σωστο για τη συνειδηση μας!!

μα για αυτό ακριβώς είπα όχι όλες....(για να μην παρεξηγηθώ), απλά εξέφρασα ένα παράπονό μου, για  άτομα γνωστά μου, που έπραξαν ακριβώς τα αντίθετα από τα όσα υποστήριζαν....

Αποσυνδεδεμένος ioa13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 07:32:41 μμ »
Ας μην ασχολούμαστε με το τι κάνει ο καθένας αλλά με το πως πρέπει να κινηθούμε εμείς!! ο στόχος μας είναι η ενεργοποίηση ενος συλλόγου αυτόν που θα  ψηφίσει  η πλειοψηφία! γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να προετοιμάσουμε το έδαφος για τον Σεπτέμβη όσες είμαστε εδώ δυστυχώς μπορούμε να απευθυνθούμε και ηλεκτρονικά στα άτομα που είχαμε συγκεντρώσει τα στοιχεία τους. πιστεύω οτι αν το αφήσουμε και μεις τώρα σίγουρα δεν θα προλάβουμε αυτά που προετοιμάζει το αξιόλογο υπουργείο στο μέλλον και εκτίμηση μου είναι ότι το Σεπτέμβρη θα το θυμηθούν όλοι όσοι  ξέχασαν αυτά που λέγαμε. πρέπει να κινηθούμε δυναμικά και αποφασιστικά για άρχη όσες είμαστε εδώ και στη συνέχεια θα κινητοποίηθουν και περισσότεροι γιατί οι συνθήκες θα δυσκολέψουν και θα αναγκαστούν πιστεύω...!!!!

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 12:56:30 πμ »
Καλησπέρα... από ότι βλέπω η ψηφοφορία προχωράει όπως και η ανταλλαγή απόψεων αλλά με όλο και μειώμενους ρυθμούς...

Διάβασα το καταστατικό της ΠΕΑΝ....

Θα μπορούσα να κάτσω και να το αναλύσω σειρά- σειρά αλλά θα σας κουράσω πολύ. Κατά την γνώμη μου και δεδομενου πως δεν είμαστε τίποτα περισσότερο από 200 αδιοριστες- διορισμένες αναπληρώτριες χωρίς επίσημη εκπροσώπιση οι οποίες απλά διαμαρτυρηθήκαμε κι αφού έχει γίνει γνωστή στην ΠΕΑΝ η επιθυμία μας για την επανεκκινησή της οφείλει το μέχρι σήμερα Δ.Σ. να καλέσει σεέκτακτη γενική συνέλευση όπου θα πρέπει να παραστούμε όλοι όσοι ενδιαφερόμαστε για την ενεργοποίησή της. Εκεί θα πρέπει και επίσημα να παραιτηθούν και να παραδώσουν τα ΠΑΝΤΑ!! Επι τόπου να γίνουν εγγραφές νέων μελών και εκλογές. Στην συνέλευση αυτή ΠΡΕΠΕΙ να είναι παρόντες όλοι, πράγμα αντικειμενικά δύσκολο καθώς οι αναπληρωτές είναι σκορπισμένοι ανα την Ελλάδα κι έπειτα να συσταθούν κατά τόπους ομάδες. Καλή η διαδικτυακή ενημέρωση αλλά σαν την προσωπική επαφή δεν είναι.

Επίσης θα πρέπει να προσέξουμε τα εξής (όπως αυτά φαίνονται ολοκάθαρα στο καταστατικό):
- Η Ένωση αφορά νηπιαγωγούς που είναι (ή έχουν διατελέσει οποτεδήποτε και για οσοδήποτε χρόνο μετά την 1/1/97) προσωρινοί αναπληρωτές νηπιαγωγοί σε δημόσιο νηπιαγωγείο και δεν έχουν ακόμη διοριστεί ως μόνιμοι εκπαιδευτικοί. Άρα αυτόματα μένουν εκτός όσοι είναι στον Γ' Πίνακα.
- Στους σκοπούς αναφέρεται: Την από κοινού διεκδίκηση ενός δίκαιου και αξιόπιστου συστήματος μονίμων διορισμών που να στηρίζεται στο χρόνο λήψης πτυχίου και στην προϋπηρεσία ως αναπληρωτών ή ωρομισθίων. Την έκφραση της αντίθεσης σε διαδικασίες επιλογής διοριστέων εκπαιδευτικών μέσω διαγωνισμού (γραπτού ή προφορικού).  Δλδ δεν αναγνωρίζουμε τον ΑΣΕΠ. Αυτό όμως κατα πόσο μας συμφέρει;; όσες είμαστε εδώ έχουμε δώσει το λιγότερο μια φορά και έχω την εντύπωση πως υπονοεί την επαναφορά της επετηρίδας...
- Για τα γενικότερα προβλήματα της εκπαίδευσης στα οποία έχουν αρμοδιότητα τα Πρωτοβάθμια όργανα της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας Ελλάδας οι σκοποί της Ένωσης καλύπτονται από αυτά καθότι τα μέλη της ένωσης είναι επίσης και μέλη των οργάνων αυτών. Για να είναι κάποιος εκλεγμένο μέλος της ΔΟΕ θα πρέπει να είναι και ενεργός αναπληρωτής κι οταν τελειώνει η θητεία του στο σχολείο τελειώνει αυτόματα και η θητεία του στη ΔΟΕ, άρα πάλι θα είμαστε χωρίς λόγο στη ΔΟΕ!!! κανω λάθος;

Εγώ πάντως βλέπω πως το καταστατικό δεν μας καλύπτει.... μάλλον αναφέρεται σε μια άλλη εποχή.
Ξέρετε κάτι, η αναπλήρωση είναι χαμένη από χέρι. Το Σεπτέμβρη θα πέσουν και οι τελευταίες μας ελπίδες. Δεν αντιμετωπίζουμε κρίση εμείς σαν αναπληρώτριες, αντιμετωπίζει κρίση στο σύνολό του ο θεσμός της προσχολικής αγωγής. Εμείς εδώ, όσες είμαστε, θέλουμε να τρέξουμε και να διασφαλίσουμε το δικαίωμά μας στην εργασία στο δημόσιο νηπιαγωγείο όμως για να συνεχίσουν να υπάρχουν οι θέσεις που θα καλούμαστε να καλύψουμε πρέπει να ανοιξει ο διαλογος και η συνεργασία με τους μόνιμα διορισμένους νηπιαγωγούς. Γιατί όσες επιστολές κι αν στείλω εγώ για ΖΕΠ και για την διαφύλαξη του Ολοήμερου Νηπιαγωγείου, αν δεν κινητοποιηθεί ο μόνιμος συνάδλεφος να το διεκδικήσει γραφειοκρατικά τιποτα δεν θα γίνει. Γιατί όσο κι αν διαμαρτυρηθώ- διαδηλώσω εγώ που είμαι αδιοριστη κανείς δεν θα κατλάβει τίποτα. Γιατί αν δεν απεργήσει ο μόνιμος συνάδελφος, δεν κλείσουν τα σχολεία για μέρες, δεν ξεβολευτούν οι γονείς, δεν γινει θέμα στα μέσα θα παραμείνω μια "τρελή νηπιαγωγός που κάποτε δούλεψα αναπληρώτρια και φιλοδόξησα να διοριστώ μόνιμη στο δημόσιο" κατά την κοινή γνώμη, να φωνάζω για τα αυτονόητα.....

Αυτά με μεγάλη πίκρα προς όλους εκείνους που σιωπούν και συντελούν στην υποβάθμιση του Νηπιαγωγειου.








Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:50:49 »

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 08:45:33 πμ »
evdokia συμφωνώ σε όλα όσα λες και επισημαίνεις...το θέμα είναι ότι θέλουμε να προσπαθήσουμε για τα αυτονόητα και υπάρχουν σαφώς εμπόδια...Όμως δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να εγκαταλείψουμε τον αγώνα μας.... Εμείς στο νομό μας,   ετοιμάζουμε μια επιστολή η οποία θα διανεμηθεί στους γονείς (να ενημερωθούν για τα προβλήματα του νηπιαγωγείου). Τη διανομή θα την προωθήσει ο σύλλογος εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας, με τον οποίο είμαστε σε επαφή. Θα ενημερωθεί και η ΔΟΕ. Στη συνεχεία θα πάει στον ηλεκτρονικό και έντυπο τύπο του νομού και ασφαλώς θα ενημερωθούν και οι βουλευτές του νομού, ώστε να μεταφέρουν τα ερωτήματα μας στη βουλή μια και αυτοί μας εκπροσωπούν εκεί.Αυτό αν  γίνει αντίστοιχα σε κάθε μα σε κάθε νομό, θα ακουστούμε και ασφαλώς θα αντιληφθούν ότι είμαστε ενωμένοι και μία αξιόλογη δύναμη.

 Ασφαλώς θα πρέπει - είτε προχωρήσουμε τελικά στη δημιουργία ενός δικού μας σωματείου, είτε όχι - να μην τα παρατήσουμε....

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 01:36:21 μμ »
μπράβο sophia_pap για τις ενέργειες που κάνετε στο νομό σας είναι πραγματικά υπέροχη η προσπάθεια σας ............ έτσι πρέπει να κινηθούμε όλοι μας ...... ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΟΥΜΕ .....sophia σε ποιο νομό ανήκεις ?
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος silken

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 02:54:56 μμ »
evdokia συμφωνώ σε όλα όσα λες και επισημαίνεις...το θέμα είναι ότι θέλουμε να προσπαθήσουμε για τα αυτονόητα και υπάρχουν σαφώς εμπόδια...Όμως δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να εγκαταλείψουμε τον αγώνα μας.... Εμείς στο νομό μας,   ετοιμάζουμε μια επιστολή η οποία θα διανεμηθεί στους γονείς (να ενημερωθούν για τα προβλήματα του νηπιαγωγείου). Τη διανομή θα την προωθήσει ο σύλλογος εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας, με τον οποίο είμαστε σε επαφή. Θα ενημερωθεί και η ΔΟΕ. Στη συνεχεία θα πάει στον ηλεκτρονικό και έντυπο τύπο του νομού και ασφαλώς θα ενημερωθούν και οι βουλευτές του νομού, ώστε να μεταφέρουν τα ερωτήματα μας στη βουλή μια και αυτοί μας εκπροσωπούν εκεί.Αυτό αν  γίνει αντίστοιχα σε κάθε μα σε κάθε νομό, θα ακουστούμε και ασφαλώς θα αντιληφθούν ότι είμαστε ενωμένοι και μία αξιόλογη δύναμη.

 Ασφαλώς θα πρέπει - είτε προχωρήσουμε τελικά στη δημιουργία ενός δικού μας σωματείου, είτε όχι - να μην τα παρατήσουμε....


Απλά ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 03:19:03 μμ »
Καλησπέρα... από ότι βλέπω η ψηφοφορία προχωράει όπως και η ανταλλαγή απόψεων αλλά με όλο και μειώμενους ρυθμούς...

Διάβασα το καταστατικό της ΠΕΑΝ....

Θα μπορούσα να κάτσω και να το αναλύσω σειρά- σειρά αλλά θα σας κουράσω πολύ. Κατά την γνώμη μου και δεδομενου πως δεν είμαστε τίποτα περισσότερο από 200 αδιοριστες- διορισμένες αναπληρώτριες χωρίς επίσημη εκπροσώπιση οι οποίες απλά διαμαρτυρηθήκαμε κι αφού έχει γίνει γνωστή στην ΠΕΑΝ η επιθυμία μας για την επανεκκινησή της οφείλει το μέχρι σήμερα Δ.Σ. να καλέσει σεέκτακτη γενική συνέλευση όπου θα πρέπει να παραστούμε όλοι όσοι ενδιαφερόμαστε για την ενεργοποίησή της. Εκεί θα πρέπει και επίσημα να παραιτηθούν και να παραδώσουν τα ΠΑΝΤΑ!! Επι τόπου να γίνουν εγγραφές νέων μελών και εκλογές. Στην συνέλευση αυτή ΠΡΕΠΕΙ να είναι παρόντες όλοι, πράγμα αντικειμενικά δύσκολο καθώς οι αναπληρωτές είναι σκορπισμένοι ανα την Ελλάδα κι έπειτα να συσταθούν κατά τόπους ομάδες. Καλή η διαδικτυακή ενημέρωση αλλά σαν την προσωπική επαφή δεν είναι.

Επίσης θα πρέπει να προσέξουμε τα εξής (όπως αυτά φαίνονται ολοκάθαρα στο καταστατικό):
- Η Ένωση αφορά νηπιαγωγούς που είναι (ή έχουν διατελέσει οποτεδήποτε και για οσοδήποτε χρόνο μετά την 1/1/97) προσωρινοί αναπληρωτές νηπιαγωγοί σε δημόσιο νηπιαγωγείο και δεν έχουν ακόμη διοριστεί ως μόνιμοι εκπαιδευτικοί. Άρα αυτόματα μένουν εκτός όσοι είναι στον Γ' Πίνακα.
- Στους σκοπούς αναφέρεται: Την από κοινού διεκδίκηση ενός δίκαιου και αξιόπιστου συστήματος μονίμων διορισμών που να στηρίζεται στο χρόνο λήψης πτυχίου και στην προϋπηρεσία ως αναπληρωτών ή ωρομισθίων. Την έκφραση της αντίθεσης σε διαδικασίες επιλογής διοριστέων εκπαιδευτικών μέσω διαγωνισμού (γραπτού ή προφορικού).  Δλδ δεν αναγνωρίζουμε τον ΑΣΕΠ. Αυτό όμως κατα πόσο μας συμφέρει;; όσες είμαστε εδώ έχουμε δώσει το λιγότερο μια φορά και έχω την εντύπωση πως υπονοεί την επαναφορά της επετηρίδας...
- Για τα γενικότερα προβλήματα της εκπαίδευσης στα οποία έχουν αρμοδιότητα τα Πρωτοβάθμια όργανα της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας Ελλάδας οι σκοποί της Ένωσης καλύπτονται από αυτά καθότι τα μέλη της ένωσης είναι επίσης και μέλη των οργάνων αυτών. Για να είναι κάποιος εκλεγμένο μέλος της ΔΟΕ θα πρέπει να είναι και ενεργός αναπληρωτής κι οταν τελειώνει η θητεία του στο σχολείο τελειώνει αυτόματα και η θητεία του στη ΔΟΕ, άρα πάλι θα είμαστε χωρίς λόγο στη ΔΟΕ!!! κανω λάθος;

Εγώ πάντως βλέπω πως το καταστατικό δεν μας καλύπτει.... μάλλον αναφέρεται σε μια άλλη εποχή.
Ξέρετε κάτι, η αναπλήρωση είναι χαμένη από χέρι. Το Σεπτέμβρη θα πέσουν και οι τελευταίες μας ελπίδες. Δεν αντιμετωπίζουμε κρίση εμείς σαν αναπληρώτριες, αντιμετωπίζει κρίση στο σύνολό του ο θεσμός της προσχολικής αγωγής. Εμείς εδώ, όσες είμαστε, θέλουμε να τρέξουμε και να διασφαλίσουμε το δικαίωμά μας στην εργασία στο δημόσιο νηπιαγωγείο όμως για να συνεχίσουν να υπάρχουν οι θέσεις που θα καλούμαστε να καλύψουμε πρέπει να ανοιξει ο διαλογος και η συνεργασία με τους μόνιμα διορισμένους νηπιαγωγούς. Γιατί όσες επιστολές κι αν στείλω εγώ για ΖΕΠ και για την διαφύλαξη του Ολοήμερου Νηπιαγωγείου, αν δεν κινητοποιηθεί ο μόνιμος συνάδλεφος να το διεκδικήσει γραφειοκρατικά τιποτα δεν θα γίνει. Γιατί όσο κι αν διαμαρτυρηθώ- διαδηλώσω εγώ που είμαι αδιοριστη κανείς δεν θα κατλάβει τίποτα. Γιατί αν δεν απεργήσει ο μόνιμος συνάδελφος, δεν κλείσουν τα σχολεία για μέρες, δεν ξεβολευτούν οι γονείς, δεν γινει θέμα στα μέσα θα παραμείνω μια "τρελή νηπιαγωγός που κάποτε δούλεψα αναπληρώτρια και φιλοδόξησα να διοριστώ μόνιμη στο δημόσιο" κατά την κοινή γνώμη, να φωνάζω για τα αυτονόητα.....

Αυτά με μεγάλη πίκρα προς όλους εκείνους που σιωπούν και συντελούν στην υποβάθμιση του Νηπιαγωγειου.


Θεωρω οτι καλυπτει ολες τις κατηγοριες εργαζομενων. ΑΣΕΠ 24μηνο 40%, εσεις θελετε μονο ΑΣΕΠ???? Το οτι επιζητουν σταθερη και μονιμη εργασια με βαση το πτυχιο δεν ειναι κακο ουτε παραλογο .  Να μιλησετε πρωτα μαζι τους γιατι γνωριζουν αρκετα καλα το θεμα.

Αποσυνδεδεμένος zael

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #106 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 04:23:47 μμ »
Σήμερα που πήγα επίσημα στο σχολείο μου έδωσε η προϊσταμένη μου ένα κάλεσμα ενός αιρετού για συνάντηση αύριο οι νηπιαγωγοί του νομού όλοι μόνιμοι και μη για την δημιουργία ενός οργάνου εκπροσώπησης του κλάδου μας. Δεν γνωρίζω παραπάνω θα πάω αύριο και θα σας πω. Μιλάω για Ρεθυμνο. Τα νεότερα αύριο.

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #107 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 05:37:04 μμ »
οπως ειπε η ευδοκια οσον αφορα το καταστατικο , πιστευω κ εγω , οτι αναφερεται σε σκοπους κ στοχους αλλων εποχων. πραγμα που δεν το ξεραμε νομιζω οι περισσοτερες. δεν ξερω αν γινεται να αλλαξουν ολα αυτα κ πως μπορει να γινει......... κ παλι λεω οπου μπορω να κανω κατι απο δω που ειμαι κ για οσο εχω επικοινωνια πολυ ευχαριστως........ αυτο που ξερω παντως ειναι οτι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΘΕΙ ΕΝΑ ΟΡΓΑΝΟ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗΣ ΤΩΝ ΝΗΠΙΑΓΩΓΩΝ  !!!!!!!!!!!!!   2 ενδεικτικα εχω να σας πω.... ουτε τηλ δεν με πηραν για την αιτηση που εκανα για ζεπ ( ετσι μου ειπαν κ απο το γραφειο κ η συμβουλος) κ μετα απο τηλ στη δοε για δικο μου θεμα , να ρωτησω τι πρεπει να τηρουνται απεναντι στους αναπληρωτες, μου ειπε ' μονο ηθικη υποχρεωση εχουν να σας ενημερωνουν , κ ειδικα φετος σας κανουν ο.τι θελουν με ευκολια ........."  πόσο να εχεις αντοχές ??????????  ας μην τα αφησουμε......ας το παλεψουμε με κουραγιο για ολα αυτα που αντεχουμε κ σπαει το στομαχι μας!!!!! κ μπραβο στον Καψαλακη για την πρωτοβουλια /συμπαρασταση στον κλαδο μας ..... ελπιζω να βγει κατι καλο κ ουσιαστικο.......

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #108 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 06:19:12 μμ »

Θεωρω οτι καλυπτει ολες τις κατηγοριες εργαζομενων. ΑΣΕΠ 24μηνο 40%, εσεις θελετε μονο ΑΣΕΠ???? Το οτι επιζητουν σταθερη και μονιμη εργασια με βαση το πτυχιο δεν ειναι κακο ουτε παραλογο .  Να μιλησετε πρωτα μαζι τους γιατι γνωριζουν αρκετα καλα το θεμα.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Άντε, γιατί όλα έχουν ισοπεδωθεί σ` αυτό το κράτος...ή μήπως δεν ήμαστε κράτος αλλά επαρχία; ;)
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #109 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 08:59:29 πμ »
κορίτσια καλημέρα, σήμερα λήγει η ψηφοφορία μας ........ μη το ξεχνάμε !!!!!!!
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #110 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 09:46:10 πμ »
(...) οσον αφορα το καταστατικο , πιστευω κ εγω , οτι αναφερεται σε σκοπους κ στοχους αλλων εποχων. πραγμα που δεν το ξεραμε νομιζω οι περισσοτερες. δεν ξερω αν γινεται να αλλαξουν ολα αυτα κ πως μπορει να γινει.........

το διοικητικο συμβουλιο συνεδριάζει εκ νέου και αποφασιζει νεους στοχους και σκοπους
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #111 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 09:58:48 πμ »
Νομιζω "μιλάει" για μια "άλλη" επιλογή διορισμού, όχι πως καταργεί τον ΑΣΕΠ
Αλίμονο αν τον καταργήσουν....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161786
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 427
Σύνολο: 438

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.