*

Αποστολέας Θέμα: Υπευθύνoι Εκπαίδευσης & Οργάνωσης ΚΔΒΜ Δήμων Στερεάς Ελλάδας και Νοτίου Αιγαίου  (Αναγνώστηκε 31239 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με τόση ανάλυση νόμιζα ότι η διαφορά είαι πολύ μεγαλύτερη ! Ας μη γκρινιάζουμε για το παραμικρό. Αν είναι μικρή η αμοιβή για κάποιον, ας μείνει στο ταμείο ανεργίας. .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Με τόση ανάλυση νόμιζα ότι η διαφορά είαι πολύ μεγαλύτερη ! Ας μη γκρινιάζουμε για το παραμικρό. Αν είναι μικρή η αμοιβή για κάποιον, ας μείνει στο ταμείο ανεργίας. .

Προσυπογράφω!!!!

Αποσυνδεδεμένος aretik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η διαφορά είναι 100€ το μήνα.
Τόσο όσο θα έπρεπε να είναι για την κατοχή ενός πτυχίου..πόσο περιμένατε δηλαδή για να σας κάνει εντύπωση? 500?
επίσης θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές πέραν του μένω άνεργη και παίρνω ό,τι μου δίνουν και ας είναι και ψίχουλα...αλλά εννοείται ότι ο καθένας κάνει τις επιλογές του και όποιος θέλει -και μπορεί- διεκδικεί. έστω και αυτά τα λίγα 100€/μήνα που εμένα τουλάχιστον μου φαίνονται μεγάλο ποσό δεδομένου του τι έχουμε να πληρώσουμε!

Αποσυνδεδεμένος XAROYLA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σωστά τα λες aretik γιατι νομιζω οτι μερικοι εχουν λυμένο το οικονομικο και θεωρούν τα 100 ευρω αναξια λογου.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σωστά τα λες aretik γιατι νομιζω οτι μερικοι εχουν λυμένο το οικονομικο και θεωρούν τα 100 ευρω αναξια λογου.....
Είνα ανεδαφικό να λες σε καιρό κρίσης ότι κάποιοι έχουν λύσει το οικονομικό τους θέμα, ιδιαίτερα οταν μιλάς για αδιόριστους νέους και μάλιστα εκπαιδευτικούς. Και τα 100 ευρώ ναι δεν είναι λίγα, συμφωνώ. Αλλά πες μου πότε ήταν η τελευταία φορά που  σου έδωσαν  700- 800 ευρώ στο ιδιωτικό τομέα για τις υπηρεσίες σου. Προσωπικά ήταν πολύ καιρό πριν . Όταν οι μισθοί του ιδιωτικού έχου καταβαραθρωθεί και όταν η ανεργία χτυπάει κόκκινο το θεωρώ ύβρι να μου λεει κάποιος ότι " δεν θεωρώ την αμοιβή αντάξια των προσόντων μου, και θα λειτουργώ διεκπεραιωτικά με τον λιγότερο δυνατό κόπο ". Και όχι , δυστυχώς με την παρούσα κατάσταση στην Ελλάδα του 2013 δεν έχεις την πολυτέλεια να επιλέγεις εναλλακτικές. Φιλικά.

Αποσυνδεδεμένος XAROYLA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν μιλάμε για 700-800  αλλά για πολύ λιγότερα καθαρά ,και όταν απαξιώνεις τα 100ευρω τι να πω;ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΔΙΟΡΙΣΤΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ τα υπολογίζεις  .Ύβρη είναι να λες αν είναι μικρή η αμοιβή για κάποιον, ας μείνει στο ταμείο ανεργίας. Και φυσικά πρέπει να τιμούμε τη δουλειά μας και να κάνουμε το καλυτερο,και πόσο μάλλον σε καιρό κρισης,οταν υπάρχει τόση ανεργία αλλά με  αξιοπρεπής όρους

Αποσυνδεδεμένος aretik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είνα ανεδαφικό να λες σε καιρό κρίσης ότι κάποιοι έχουν λύσει το οικονομικό τους θέμα, ιδιαίτερα οταν μιλάς για αδιόριστους νέους και μάλιστα εκπαιδευτικούς. Και τα 100 ευρώ ναι δεν είναι λίγα, συμφωνώ. Αλλά πες μου πότε ήταν η τελευταία φορά που  σου έδωσαν  700- 800 ευρώ στο ιδιωτικό τομέα για τις υπηρεσίες σου. Προσωπικά ήταν πολύ καιρό πριν . Όταν οι μισθοί του ιδιωτικού έχου καταβαραθρωθεί και όταν η ανεργία χτυπάει κόκκινο το θεωρώ ύβρι να μου λεει κάποιος ότι " δεν θεωρώ την αμοιβή αντάξια των προσόντων μου, και θα λειτουργώ διεκπεραιωτικά με τον λιγότερο δυνατό κόπο ". Και όχι , δυστυχώς με την παρούσα κατάσταση στην Ελλάδα του 2013 δεν έχεις την πολυτέλεια να επιλέγεις εναλλακτικές. Φιλικά.

Για να μη δημιουργούμε θέματα μεταξύ μας άνευ λόγου:
καταρχάς αυτό που είπα είναι ότι η αμοιβή δεν μπορεί να είναι ανεξάρτητη των προσόντων και της δουλειάς κάποιου και δεν βρίσκω πουθενά που είναι η  ύβρις σε αυτό..το έθεσα εδώ γιατί αφορά τους υπευθύνους της Στερεάς Ελλάδας και του Νοτίου Αιγαίου.Αν δεν συμφωνείτε μαζί μου δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.ο καθένας πράττει όπως νομίζει καλύτερα
κατά δεύτερον επίσης δεν ανέφερε κανείς πουθενά "λειτουργώ διεκπεραιωτικά με το λιγότερο δυνατό κόπο".Αλλά προφανώς προσωπικά δε θα κάνω όλα αυτά τα επιπλέον που τρέχω και κάνω τόσο καιρό καθαρά από προσωπικό αίσθημα ευθύνης και πίστη στην εκπαίδευση ενηλίκων!Οι εκπαιδευτές και οι εκπαιδευόμενοι μου όμως θα έχουν την ποιότητα που θέλω και μου επιτρέπουν οι συνθήκες να τους προσφέρω όπως και να έχει!
και εν τέλη συμφωνώ ότι πρέπει να συμβιβαστούμε με τις νέες συνθήκες και ούτε περιμένουμε τους μισθούς που υπήρχαν κάποτε αλλά άλλο αυτό και άλλο σου ζητάω να έχεις Χ προσόντα και να κάνεις Ψ δουλειές αλλά σε πληρώνω όσο και αυτόν που δεν έχει και κάνει λιγότερα. τότε γιατί κάνω διαχωρισμό προσόντων??
όσο σκληρές και αν είναι οι συνθήκες που αντιμετωπίζουμε και θα αντιμετωπίσουμε, προσωπικά μιλώντας πάντα, είμαι πολύ νέα και προτιμώ να πιστεύω ότι ακόμα και αν δεν υπάρχουν εναλλακτικές τώρα στο χέρι μας είναι να προσπαθήσουμε και να τις δημιουργήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ο Υπεύθυνος Οργάνωσης δεν κάνει λιγότερα.
Οι περισσότεροι Υπεύθυνοι Οργάνωσης έχουν πτυχία άσχετα αν προαπαιτούμενο είναι το απολυτήριο Λυκείου.
Δηλαδή δεν κατάλαβα, αυτός που είναι Υπεύθυνος Εκπαίδευσης και έχει και μεταπτυχιακό και διδακτορικό, τι πρέπει να πει;; Να παραπονιέται ότι παίρνει ίδια λεφτά με έναν Υπεύθυνο Εκπαίδευσης που έχει μόνο 1 πτυχίο;;
Η πληρωμή γίνεται ανάλογα με την θέση στα ΚΔΒΜ.
Όποιος δεν συμφωνεί με αυτά ας μην δεχτεί την θέση όταν του την προτείνουν και όχι εκ των υστέρων να παραπονιέται για το πόσα λεφτά παίρνει περισσότερα ή λιγότερα. Αλλαγές δεν γίνονται πουθενά.
Επίσης δεν είναι σωστό να αναφέρεται εδώ μέσα ότι θα δουλέψω ανάλογα με το πόσα με πληρώνουν. Είναι αντιεπαγγελματικό.
Στην τελική όποιος δεν θέλει παραιτείται και την θέση την παίρνει ο επόμενος που θέλει να δουλέψει στα ΚΔΒΜ.
Αυτά τα λέω για να αναφέρω το πως είναι κατάσταση και η πραγματικότητα στην Δια Βίου Μάθηση.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
evikdvm, αυτό που προτείνεις ακούγεται κυνικό στις μέρες μας.

Ο ωχαδελφισμός και η σκέψη "τζάμπα κόπος" έχουν σοβαρό μερίδιο στην κατάσταση στην οποία έχουμε περιέλθει κοινωνικά, εργασιακά, εκπαιδευτικά....  Το να αναλαμβάνεις/αποδέχεσαι κάποια θέση δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να εκφράζεις και τη δυσαρέσκειά σου με τα κακώς κείμενα. Οι αδικίες είναι πολλές εκ μέρους του φορέα. Είτε είναι δυνατό να αλλαχθούν είτε όχι, αν δεν το εκφράσεις, αν δεν το διεκδικήσεις δεν πρόκειται να υπάρξει βελτίωση. Και μιας και μάχεσαι υπέρ του φορέα, η αξιολόγηση και η ανατροφοδότηση αποτελούν ουσιαστικό μέρος των αρχών που πρεσβεύει.

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
evikdvm, αυτό που προτείνεις ακούγεται κυνικό στις μέρες μας.

Ο ωχαδελφισμός και η σκέψη "τζάμπα κόπος" έχουν σοβαρό μερίδιο στην κατάσταση στην οποία έχουμε περιέλθει κοινωνικά, εργασιακά, εκπαιδευτικά....  Το να αναλαμβάνεις/αποδέχεσαι κάποια θέση δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να εκφράζεις και τη δυσαρέσκειά σου με τα κακώς κείμενα. Οι αδικίες είναι πολλές εκ μέρους του φορέα. Είτε είναι δυνατό να αλλαχθούν είτε όχι, αν δεν το εκφράσεις, αν δεν το διεκδικήσεις δεν πρόκειται να υπάρξει βελτίωση. Και μιας και μάχεσαι υπέρ του φορέα, η αξιολόγηση και η ανατροφοδότηση αποτελούν ουσιαστικό μέρος των αρχών που πρεσβεύει.

Δεν το προτείνω απλά παρουσιάζω την πραγματικότητα.
Ο ωχαδελφισμός δεν συγκαταλέγεται στα πιστεύω μου.
Δεν αναφέρθηκα για την δυσαρέσκεια που μπορεί κάποιος να έχει αλλά στο ότι ξέρει που θα εργαστεί όταν υπογράφει την σύμβαση. Δεν περιμένει να παραπονιέται μετά.
Όσον αφορά την αυτοαξιολόγηση που λες, έχω συμμετάσχει στο παρελθόν και δεν είδα να αλλάζει κάτι ενώ υπήρξε ανατροφοδότηση, εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων.
Στο ίδιο μοτίβο κινούνται. Γι΄αυτό και ίσως σου ακούγομαι κυνική.
Εμείς προσπαθούμε πάντα για το καλύτερο αλλά σε κάποια θέματα οι αποφάσεις του Φορέα έχουν ήδη ληφθεί.
Ένα από αυτά που είχα προτείνει, στην αυτοαξιολόγηση των Δομών της Δια Βίου Μάθησης, ήταν ότι οι Δημόσιοι Υπάλληλοι δεν θα έπρεπε να βρίσκονται στην αρχή της λίστας των εκπαιδευτών και ότι θα πρέπει να προηγούνται οι άνεργοι. Ευτυχώς πραγματοποιήθηκε.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2013, 03:17:28 μμ από evikdvm »

Αποσυνδεδεμένος aretik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλό είναι όταν σχολιάζουμε κάτι τουλάχιστον να ΜΗΝ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΟΥΜΕ τα λεγόμενα του όποιου συναδέλφου έχει σχολιάσει πριν.
Και αναφέρομαι στο
"Οι περισσότεροι Υπεύθυνοι Οργάνωσης έχουν πτυχία άσχετα αν προαπαιτούμενο είναι το απολυτήριο Λυκείου.
Δηλαδή δεν κατάλαβα, αυτός που είναι Υπεύθυνος Εκπαίδευσης και έχει και μεταπτυχιακό και διδακτορικό, τι πρέπει να πει;; Να παραπονιέται ότι παίρνει ίδια λεφτά με έναν Υπεύθυνο Εκπαίδευσης που έχει μόνο 1 πτυχίο;;
."
Δεν αναφέρθηκα στα επιπλέον προσόντα που έχει κάποιος αλλά σε αυτά που ήταν ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ. τεράστια διαφορά!

Όποιος θέλει βλέπει την απόφαση και καταλαβαίνει αν οι 2 υπεύθυνοι έχουν τις ίδιες αρμοδιότητες και τις ίδιες ευθύνες...Και το θέμα είναι ακριβώς αυτό: "Η πληρωμή γίνεται ανάλογα με την θέση στα ΚΔΒΜ". Εγώ μόνο αυτό δε βλέπω! Άλλες θέσεις, άλλες προϋποθέσεις, άλλες ευθύνες σχεδόν ίδιος μισθός. Με ελάχιστη διαφορά.
Και ξαναλέω: αφού δεν συμφωνείτε με τη δική μου παρατήρηση μπορείτε απλά να μην ασχοληθείτε με το θέμα.
Το μόνο αντισυναδελφικό είναι το να σχολιάζεται παραποιώντας αυτά που έχω γράψει!
 


Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλό είναι όταν σχολιάζουμε κάτι τουλάχιστον να ΜΗΝ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΟΥΜΕ τα λεγόμενα του όποιου συναδέλφου έχει σχολιάσει πριν.
Και αναφέρομαι στο
"Οι περισσότεροι Υπεύθυνοι Οργάνωσης έχουν πτυχία άσχετα αν προαπαιτούμενο είναι το απολυτήριο Λυκείου.
Δηλαδή δεν κατάλαβα, αυτός που είναι Υπεύθυνος Εκπαίδευσης και έχει και μεταπτυχιακό και διδακτορικό, τι πρέπει να πει;; Να παραπονιέται ότι παίρνει ίδια λεφτά με έναν Υπεύθυνο Εκπαίδευσης που έχει μόνο 1 πτυχίο;;
."
Δεν αναφέρθηκα στα επιπλέον προσόντα που έχει κάποιος αλλά σε αυτά που ήταν ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ. τεράστια διαφορά!

Όποιος θέλει βλέπει την απόφαση και καταλαβαίνει αν οι 2 υπεύθυνοι έχουν τις ίδιες αρμοδιότητες και τις ίδιες ευθύνες...Και το θέμα είναι ακριβώς αυτό: "Η πληρωμή γίνεται ανάλογα με την θέση στα ΚΔΒΜ". Εγώ μόνο αυτό δε βλέπω! Άλλες θέσεις, άλλες προϋποθέσεις, άλλες ευθύνες σχεδόν ίδιος μισθός. Με ελάχιστη διαφορά.
Και ξαναλέω: αφού δεν συμφωνείτε με τη δική μου παρατήρηση μπορείτε απλά να μην ασχοληθείτε με το θέμα.
Το μόνο αντισυναδελφικό είναι το να σχολιάζεται παραποιώντας αυτά που έχω γράψει!

Αφού εσύ τα βλέπεις έτσι δικό σου θέμα.
Η πραγματικότητα είναι ότι οι μισθοί είναι αυτοί και δεν αλλάζουν.
Όποιος θέλει συνεχίζει, όποιος δεν θέλει παραιτείται. Είναι απλά τα πράγματα.
Αυτή είναι η άποψή μου και μπορείς απλά να μην ασχοληθείς ξανά με το θέμα.
Επίσης σχολιάζω επειδή σχολιάζεις και εσύ. Δημοκρατία έχουμε!

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%9B0%CE%9D46%CE%A8%CE%96%CE%A3%CE%A0-%CE%9E%CE%A10
Βγήκε η απόφαση για την τοποθέτηση των υπευθύνων στη Στερεά Ελλάδα και το Αιγαίο.
Να δούμε τώρα πότε θα υπογράψουμε τις συμβάσεις.
Πάντως οικονομικά η διαφορά μεταξύ των δύο υπευθύνων είναι πολύ μικρή.Άδικα τα πτυχία (που είναι προαπαιτούμενο για τον υπεύθυνο εκπαίδευσης), άδικα και η τόση παραπάνω δουλειά...Όχι βέβαια ότι είναι καλά τα χρήματα για τον υπεύθυνο οργάνωσης αλλά για τους υπευθύνους εκπαίδευσης νομίζω είναι κάπως κοροϊδία.
Τέλος πάντων! Ας ελπίσουμε τουλάχιστον να πληρωνόμαστε εγκαίρως,

Η Μύκονος που είναι;;;Ούτε στην συμπληρωματική προκήρυξη υπάρχει ούτε εδώ.Τι έγινε;

Αποσυνδεδεμένος Kyri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Καλησπέρα,

γνωρίζει κανείς να με ενημερώσει πόσο είναι ο καθαρός μισθός ανά μήνα
για Υπεύθυνο Εκπαίδευσης και Υπεύθυνο Οργάνωσης στην Αττική?

επίσης, μια χονδρική εκτίμηση για το πόσες περίπου ώρες απασχολείται ο καθένας ημερισίως?

ευχαριστώ!


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 236
Σύνολο: 238

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.