*

Αποστολέας Θέμα: Ειδικότητες και ολοήμερο  (Αναγνώστηκε 17341 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ειδικότητες και ολοήμερο
« στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 10:22:09 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα,

Είμαι ΠΕ06, σε δημοτικό ΕΑΕΠ. Έχω ώρες στο πρωινό ωράριο και τις υπόλοιπες τις συμπληρώνω στο ολοήμερο. Επειδή όμως τα τμήματα είναι μόνο δύο στο ολοήμερο(1ο:Α-Β και μερικά παιδιά της Γ) και (2ο:μερικά παιδιά της Γ-Δ-Ε-ΣΤ) στο πρόγραμμα φαίνεται μεν Αγγλικά αλλά στην ουσία κάνω babysitting και βοηθάω όσα παιδιά μου το ζητάνε στα μαθήματα της άλλης μέρας, εν γνώσει και σύμφωνα με τις υποδείξεις φυσικά του διευθυντή του σχολείου.

Έχει ξανατύχει σε κανέναν αυτό;
Εγώ είμαι καλυμμένη που στην ουσία δεν κάνω το μάθημα μου, αν και φαίνεται στο πρόγραμμα;
Επίσης, στο ολοήμερο,  πρέπει να υπάρχει και κάποιος υπεύθυνος δάσκαλος ο οποίος δεν μπαίνει στα τμήματα για "μάθημα" αλλά απλά επιβλέπει την όλη κατάσταση ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδικότητες και ολοήμερο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:26:35 »

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Ειδικότητες και ολοήμερο
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 11:24:41 μμ »
Γεια :)
Τα περισσότερα σχολεία δύο τάξεις έχουν στο ολοήμερο πρόγραμμά τους, εκτός και αν πρόκειται για πολύ μεγάλη σχολική μονάδα. Αυτό δεν είναι πρόβλημα, αφού λογικά, στις δύο ώρες τα παιδιά κάνουν και μελέτη (προετοιμασία για την επόμενη μέρα) αλλά και το δικό σου αντικείμενο.
Υπάρχει γενικά η νοοτροπία ότι προέχει η προετοιμασία των μαθημάτων στο ολοήμερο, δήθεν ότι γκρινιάζουν οι γονείς, γιατί από τέσσερις ώρες που ήταν το παραδοσιακό ολοήμερο, στα ΕΑΕΠ έχει περιοριστεί στις δύο. Εγώ δεν θεωρώ ότι οι ειδικότητες πρέπει να ενδίδουν σε όλο αυτό. Στο πρόγραμμα έχει συμπεριληφθεί το μάθημα σου, και αυτό κάνεις στην ώρα σου. Το ξεκόβεις και στον διευθυντή σου από νωρίς και κανείς δεν μπορεί να σου πει τίποτα.
Υπεύθυνος του ολοημέρου είναι συνήθως ο δάσκαλος που διδάσκει σε αυτό, στο ωράριο του οποίου προσμετράται και η ώρα της σίτισης ως διδακτική. Γενικότερος επιβλέπων δεν υπάρχει.
Πονεμένη ιστορία το ολοήμερο γενικότερα... (Δυστυχώς έχεις δίκιο για το babysitting... Bόλεψε πολλούς...).

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικότητες και ολοήμερο
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 10:56:42 μμ »
Επίσης, στο ολοήμερο,  πρέπει να υπάρχει και κάποιος υπεύθυνος δάσκαλος ο οποίος δεν μπαίνει στα τμήματα για "μάθημα" αλλά απλά επιβλέπει την όλη κατάσταση ή όχι;

Όχι, πλεον δεν προβλέπεται. Αυτά είναι οι καινούριες φετινές "εξυπνάδες" του υπουργείου προκειμένου να εξοικονομήσουν δασκάλους. Στα ΕΑΕΠ σχολεία τις ώρες της μελέτης τις αναλαμβάνουν οι δάσκαλοι που πρέπει να συμπληρώσουν ωράριο από το πρωινό πρόγραμμα.

Επειδή εργάζομαι σε τέτοια σχολεία από την πρώτη χρονιά που εισήχθη ο θεσμός είναι γεγονός ότι οι γονείς γκρινιάζουν όταν τα παιδιά τους γυρίζουν στο σπίτι αδιάβαστα ή μισογραμμένα αλλά θα πρέπει να κατανοήσουν ότι το Ολοήμερο Πρόγραμμα δεν προβλέπει μόνο μελέτη αλλά και άλλα αντικείμενα.
Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να διδάσκεις το αντικείμενό σου ή αν είναι να κάνεις μελέτη, να μελετούν για τα Αγγλικά του πρωινού προγράμματος.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικότητες και ολοήμερο
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 10:29:47 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Το θέμα είναι ότι και να θέλω να κάνω κάτι σε Αγγλικά, τι μπορώ να κάνω που να καλύπτει Γ-Δ-Ε-ΣΤ που βρίσκονται σε ένα τμήμα; Κι επίσης, γίνεται να αγνοήσω σαφείς οδηγίες του Δ/ντη οτι κάνουμε μελέτη εκείνες τις ώρες. Γιατί όπως ξέρετε τα παιδάκια στο δημοτικό τα λένε όλα στους γονείς τους, θα έρθει αμέσως το φιρμάνι! :D

Βέβαια να μην σχολιάσω το γεγονός ότι αρκετά μικρά (πρώτη-δευτέρα) αρνούνται κατηγορηματικά να κάνουν ότι έχουν γιατί "θέλουν να το κάνουν στο σπίτι με τη μαμά" ή επιμένουν ότι δεν έχουν τίποτα για διάβασμα οπότε απλά κάθονται και ζωγραφίζουν. Είναι πρώτη εβδομάδα που είμαι στο σχολείο και έχω ψιλοπελαγώσει :-\ για το πως θα βγάλω τη χρονιά καθότι είναι και η πρώτη φορά μου σε δημοτικό (είμαι με απόσπαση από δευτεροβάθμια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδικότητες και ολοήμερο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:26:35 »

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικότητες και ολοήμερο
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 01:19:38 μμ »
Αν γίνει κάποιο παράπονο όμως απο γονέα πχ "Στο τάδε μάθημα είχε το τάδε λάθος και του το είπε ο μουσικός,  ο αγγλικών, καλλιτεχνικών κτλ''  και ακουστεί το "τι δουλειά έχει αυτός/ή να τους διαβάζει'' σας αφήνει εκτεθειμένους. Ετσι ακριβώς έγινε και στο ολοήμερο που ήταν ο σύζυγός μου με απόσπαση. Το παιδάκι για να δικαιολογηθεί είπε οτι η κυρία της μουσικής το είπε λάθος και μετά η μαμά έκανε παράπονα που "βάζουν άσχετους να διαβάζουν τα παιδιά''. Αν ο διευθυντής θέλει να πάρει τέτοια ευθύνη, να το ζητήσεις γραπτώς για να είσαι σίγουρα καλυμμένη σε οποιαδήποτε περίπτωση.
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικότητες και ολοήμερο
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 04:42:50 μμ »
Το θέμα είναι ότι και να θέλω να κάνω κάτι σε Αγγλικά, τι μπορώ να κάνω που να καλύπτει Γ-Δ-Ε-ΣΤ που βρίσκονται σε ένα τμήμα; Κι επίσης, γίνεται να αγνοήσω σαφείς οδηγίες του Δ/ντη οτι κάνουμε μελέτη εκείνες τις ώρες. Γιατί όπως ξέρετε τα παιδάκια στο δημοτικό τα λένε όλα στους γονείς τους, θα έρθει αμέσως το φιρμάνι! :D

Προφανώς θα είναι προφορικές σαφείς οδηγίες του Δ/ντή, διότι σίγουρα θα έχει κατατεθεί πρόγραμμα στο σχολικό σύμβουλο και την ώρα που μπαίνεις εσύ δεν μπορεί να γράφει στο πρόγραμμα μελέτη αλλά αγγλικά.
Τι μπορείς να κάνεις σε τόσο διαφορετικές ηλικίες, δεν ξέρω να σε βοηθήσω, μήπως να τηλεφωνούσε στο σχολικό σύμβουλο της ειδικότητάς σου; Μπορεί να υπάρχει έτοιμο υλικό. Επίσης για την πρωτοβάθμια υπάρχουν και λογισμικά από το υπουργείο http://ts.sch.gr/software/
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικότητες και ολοήμερο
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 10:20:24 μμ »
Ναι εννοείται ότι είναι προφορικές οι οδηγίες του δ/ντη και στο πρόγραμμα γράφει Αγγλικά αλλά από την άλλη καταλαβαίνετε δεν θέλω να έρθω και σε κόντρα ακόμα δεν ήρθα :-\, δουλεύει και ένας φίλος μου σε αυτό το σχολείο με οργανική και αυτός μου πρότεινε να το δηλώσω, δεν θέλω να τον πάρει και αυτόν η μπάλα "με την προβληματική την αγγλικού την φίλη σου που μας έφερες"... Τέλος πάντων τώρα μεσολαβούν και οι γιορτές των Χριστουγέννων θα το ψάξω και θα το σκεφτώ τι να κάνω για την υπόλοιπη χρονια. Ευχαριστώ και πάλι όλους για τις απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικότητες και ολοήμερο
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 03:59:07 μμ »
gilbert σου απάντησα και στο άλλο θέμα...
Εν συντομία, κατά την γνώμη μου, ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις μελέτη ΜΟΝΟ του δικού σου μαθήματος, διότι για τα υπόλοιπα δεν είσαι καταρτισμένη να κάνεις. Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να σπας το κεφάλι σου για να κάνεις μάθημα με τον "παραδοσιακό" τρόπο, δηλαδή σε όλα τα παιδιά ταυτόχρονα το ίδιο, διότι όντως είναι λόγω τάξης σε πολύ διαφορετικά επίπεδα. Εγώ νομίζω πως στην ώρα σου πρέπει τα παιδιά να κάνουν τις αυριανές ασκήσεις τους με την βοήθεια/έλεγχό σου, και εάν επιθυμείς να δίνεις και συ εξτρά ασκήσεις ανά τάξη.

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικότητες και ολοήμερο
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 09:40:58 μμ »
Επανέρχομαι με παραλλαγή του θέματος...Σήμερα υπέγραψα εγώ και ο συνάδελφος γυμναστής  το νέο πρόγραμμα του ολοήμερου ως Υπεύθυνοι Ολοήμερου Σχολείου (εγώ έχω εφημερία και κλειδώνω τις 3 μέρες και αυτός τις 2).

Γίνεται να είμαστε δύο συνάδελφοι ειδικότητας υπεύθυνοι ολοήμερου;

Και παρεπιπτόντως ξέρει κανείς τι προβλέπεται από την νομοθεσία ως ευθύνες του υπεύθυνου ολοημέρου;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2013, 09:13:08 μμ από gilbert »

Αποσυνδεδεμένος antoniat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Ειδικότητες και ολοήμερο
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 01:39:46 μμ »
Μολις ενημερώθηκα από την κόρη μου ότι στο δημοτικό τους (Ανατολική Αττική) έλαβαν εντολή απο την πρωτοβάθμια να κάνουν οι δάσκαλοι ζωγραφική και χορό στα παιδιά,πέρα από το κανονικό τους ωράριο, προκειμένου να σχολάνε κάποιες μέρες στις 14:00, ενώ τους λέιπουν οι ειδικότητες της πληροφορικής και των καλλιτεχνικών...Για ψάξτε το λίγο...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικότητες και ολοήμερο
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 07:17:29 μμ »
Μάλλον βασίζονται στο ότι δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί η σύσταση οργανικών για αυτές τις δύο ειδικότητες. Antoniat, ζητούν από τους δάσκαλους να συμπληρώσουν ωράριο ή να κάνουν υπερωρίες;

Συνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικότητες και ολοήμερο
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 07:29:58 μμ »
Όχι, πλεον δεν προβλέπεται. Αυτά είναι οι καινούριες φετινές "εξυπνάδες" του υπουργείου προκειμένου να εξοικονομήσουν δασκάλους. Στα ΕΑΕΠ σχολεία τις ώρες της μελέτης τις αναλαμβάνουν οι δάσκαλοι που πρέπει να συμπληρώσουν ωράριο από το πρωινό πρόγραμμα.

Μια διόρθωση. Δεν ειναι φετινές οι εξυπνάδες αυτές. Είναι η τρίτη χρονιά που γίνεται αυτο ύστερα απο εγκύκλιο του Υπουργείου

Αποσυνδεδεμένος antoniat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Ειδικότητες και ολοήμερο
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 08:53:34 μμ »
Μάλλον βασίζονται στο ότι δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί η σύσταση οργανικών για αυτές τις δύο ειδικότητες. Antoniat, ζητούν από τους δάσκαλους να συμπληρώσουν ωράριο ή να κάνουν υπερωρίες;
υπερωρίες...

Αποσυνδεδεμένος antoniat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Ειδικότητες και ολοήμερο
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 08:54:21 μμ »
Υπερωρίες...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.