*

Αποστολέας Θέμα: Δικαιολογητικά για αναγνώριση του μαστερ επιστήμες αγωγής Λευκωσίας από ΔΟΑΤΑΠ  (Αναγνώστηκε 109597 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος garfieldnt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τι είναι η βεβαίωση παιδαγωγικής επάρκειας; Με την προσκόμιση του αναγνωρισμένου τίτλου σε οποιοδήποτε γραφείο α/θμιας ή β/θμιας εκπαίδευσης δεν θα πάρουμε την παιδαγωγική επάρκεια ή χρειαζόμαστε και αυτό το έγγραφο;
Εγώ έστειλα τα χαρτιά μου με συστημένη επιστολή και στην αίτηση δεν είχε κάποια τέτοια επιλογή.
Έχει ζητήσει κανείς άλλος τη βεβαίωση αυτή;
Πιο σωστά είναι "πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας". Οι απόφοιτοι καθηγητικών σχολών δεν χρειάζεται να το βγάλουν καθώς το βασικό πτυχίο τους την εξασφαλίζει. Οι απόφοιτοι άλλων σχολών (πολυτεχνείου, νομικής, οικονομικών, κ.λπ) φοιτούν ένα χρόνο στην ΑΣΠΑΙΤΕ για να το αποκτήσουν με σκοπό το διορισμό στη δημόσια εκπαίδευση. Παρόλα αυτά ανακοινώθηκε ότι ανεξαιρέτως πτυχίου, για διορισμό από το 2014 και μετά στη δημόσια εκπαίδευση θα απαιτείται αυτό το πιστοποιητικό. Το συγκεκριμένο Μεταπτυχιακό, όπως μου είπαν στο ΔΟΑΤΑΠ, (επειδή είναι στις Επιστήμες της Αγωγής) βγάζει και παιδαγωγική επάρκεια. Καλό είναι να τη ζητήσεις για να την έχεις στο φάκελό σου. Έτσι όπως αλλάζουν τα πράγματα, ποτέ δεν ξέρεις.... μπορεί να σου φανεί χρήσιμη.
Στην αίτηση, όντως, δεν υπήρχε επιλογή. Προσωπικά, η υπάλληλος στο ΔΟΑΤΑΠ με ρώτησε αν θέλω και αυτό το πιστοποιητικό και το σημείωσε χειρόγραφα πάνω στην αίτηση. Πιστεύω ότι αν απευθυνθείς στο ΔΟΑΤΑΠ και τους εξηγήσεις τι θέλεις, μπορούν να σου το συμπληρώσουν στην αίτηση.
Οι ΔΙΔΕ δεν δίνουν παιδαγωγική επάρκεια. Στην διεύθυνση θα απευθυνθείς, -αφού πάρεις την αναγνώριση- για να σου βγάλουν τη συνάφεια του μεταπτυχιακού με το αντικείμενό σου ώστε αυτό να συνυπολογιστεί για τη μισθολογική σου ανέλιξη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2014, 07:00:50 μμ από elks »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fzappa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη μουσική
    • Προφίλ
Για την παιδαγωγική επάρκεια (κυρίως) κάνω το μεταπτυχιακό. Δεν γνώριζα ότι δίνει ο Δοατάπ τέτοια βεβαίωση. Είχα την εντύπωση πως όταν πάρω την αναγνώριση, καταθέτοντας το πτυχίο θα πάρω αυτόματα την παιδαγωγική επάρκεια.

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!
Frank Zappa
Remember, information is not knowledge; knowledge is not wisdom; wisdom is not truth; truth is not beauty; beauty is not love; love is not music; music is the best.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Θα συμφωνήσω με τον elks. Άμα πας από τον Δοαταπ θα κερδίσεις κάποιο χρόνο διότι θα πάρεις αμέσως αρ. πρωτοκόλλου. Εγώ που τα έστειλα ταχυδρομικά πήρα μετά από μία εβδομάδα! Όσο αφορά την αναγνώριση εμένα με πήρανε τηλ. την Παρασκευή και μου είπαν ότι είναι έτοιμη...και τώρα περιμένω τον κούριερ που εξουσιοδότησα για να μου την παραδώσει, καθώς δεν μπορούσα να ανέβω Αθήνα να την παραλάβω!  :)

Δεν το ήξερα ότι γίνεται να εξουσιοδοτήσεις κούριερ. Αν κάποιος ζητήσει απο τον ΔΟΑΤΑΠ να αποστείλει αυτός από Αθήνα στην Θεσσαλονίκη, γίνεται;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2014, 11:07:03 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος shmar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και εγώ δεν το ήξερα...από τον Δοαταπ μου το είπανε όταν τους είπα ότι είμαι από Ηράκλειο και δεν μπορώ να την παραλάβω η ίδια!  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Ναι αν είσαι από Ηρακλειο λογικό δεν βολεύει. Πάντως είναι χαζό που δεν στέλνουν συστημένα στο σπίτι τις πράξεις. Δεμ καταλαβαίνω δηλαδή, ας τις στείλουν 180 και ευρώ παράβολο δώσαμε. Τέλοσπάντων

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Τι είναι η βεβαίωση παιδαγωγικής επάρκειας; Με την προσκόμιση του αναγνωρισμένου τίτλου σε οποιοδήποτε γραφείο α/θμιας ή β/θμιας εκπαίδευσης δεν θα πάρουμε την παιδαγωγική επάρκεια ή χρειαζόμαστε και αυτό το έγγραφο;
Εγώ έστειλα τα χαρτιά μου με συστημένη επιστολή και στην αίτηση δεν είχε κάποια τέτοια επιλογή.
Έχει ζητήσει κανείς άλλος τη βεβαίωση αυτή;
Εγώ τη ζήτησα, μου είπε η υπάλληλος να το γράψω "σφήνα" με αστεράκι σε οποιοδήποτε σημείο της αίτησης.
Πάρε ένα τηλέφωνο, μήπως στο γράψουν οι υπάλληλοι μόνοι τους, γιατί κάπου διάβασα πώς ότι ζητάς με δεύτερη αίτηση χρειάζεται νέο παράβολο.

Μερικοί από τους πρώτους απόφοιτους έχουν πάρει την αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ!!! Προφανώς η επιτροπή κάθε φορά εξετάζει λίγους φακέλους μα βάση τον αριθμό πρωτοκόλλου. Είναι θέμα χρόνου και για τους υπόλοιπους λοιπόν!

Αποσυνδεδεμένος fzappa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη μουσική
    • Προφίλ
Εγώ τη ζήτησα, μου είπε η υπάλληλος να το γράψω "σφήνα" με αστεράκι σε οποιοδήποτε σημείο της αίτησης.
Πάρε ένα τηλέφωνο, μήπως στο γράψουν οι υπάλληλοι μόνοι τους, γιατί κάπου διάβασα πώς ότι ζητάς με δεύτερη αίτηση χρειάζεται νέο παράβολο.

Μερικοί από τους πρώτους απόφοιτους έχουν πάρει την αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ!!! Προφανώς η επιτροπή κάθε φορά εξετάζει λίγους φακέλους μα βάση τον αριθμό πρωτοκόλλου. Είναι θέμα χρόνου και για τους υπόλοιπους λοιπόν!

Πήρα σήμερα τηλέφωνο και μου είπανε ότι μπορώ να στείλω ένα φαξ ζητώντας την έκδοση της βεβαίωσης.
Ευχαριστώ!
Frank Zappa
Remember, information is not knowledge; knowledge is not wisdom; wisdom is not truth; truth is not beauty; beauty is not love; love is not music; music is the best.

Αποσυνδεδεμένος penny*

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Παιδιά να ρωτήσω πόσο καιρό κάνει να αναγνωριστεί το μεταπτυχιακό αφού καταθέσω το πτυχίο στον ΔΟΑΤΑΠ;; Θέλω να δώ αν τελειώσω Ιούνιο θα προλάβω τις αιτήσεις για αναπληρωτές;; Ή αλλιώς να το καθυστερήσω να μην πιεστώ λόγω εργασίας;;

Αποσυνδεδεμένος fzappa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη μουσική
    • Προφίλ
Frank Zappa
Remember, information is not knowledge; knowledge is not wisdom; wisdom is not truth; truth is not beauty; beauty is not love; love is not music; music is the best.

Αποσυνδεδεμένος penny*

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος koultoukon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα, σε ποιον αριθμό πήρατε τηλέφωνο για να πάρετε αριθμό πρωτοκόλλου; Τηλεφωνώ στο γενικό (2105281000) και δεν έχει απαντήσει κανείς.

Αποσυνδεδεμένος fzappa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη μουσική
    • Προφίλ
Καλησπέρα, σε ποιον αριθμό πήρατε τηλέφωνο για να πάρετε αριθμό πρωτοκόλλου; Τηλεφωνώ στο γενικό (2105281000) και δεν έχει απαντήσει κανείς.

Εγώ κάλεσα το νούμερο που λες και έπειτα πληκτρολόγησα το εσωτερικό 705 για να μου πουν τον αριθμό πρωτοκόλλου.
Frank Zappa
Remember, information is not knowledge; knowledge is not wisdom; wisdom is not truth; truth is not beauty; beauty is not love; love is not music; music is the best.

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
παιδιά καταθέσατε και απολυτήριο λυκείου ή αυτό αφορά σε αναγνώριση βασικού πτυχίου;

Αποσυνδεδεμένος fzappa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη μουσική
    • Προφίλ
παιδιά καταθέσατε και απολυτήριο λυκείου ή αυτό αφορά σε αναγνώριση βασικού πτυχίου;

Νομίζω πως αυτό χρειάζεται στην περίπτωση αναγνώρισης βασικού πτυχίου.
Frank Zappa
Remember, information is not knowledge; knowledge is not wisdom; wisdom is not truth; truth is not beauty; beauty is not love; love is not music; music is the best.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160941
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 602
Σύνολο: 632

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.