*

Αποστολέας Θέμα: Κυρώσεις (;;) για τη μη συμμετοχή σε αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας  (Αναγνώστηκε 74217 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexmind26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις (;;) για τη μη συμμετοχή σε αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 10:38:09 πμ »
Συνάδελφοι οταν μιλάμε για αυτοαξιολόγηση μιλάμε για δημιουργία βάσης δεδομένων για συγχώνευση σχολείων και κατ επέκταση , μετακινήσεις εκπαιδευτικών . Στην χειρότερη όμως απολύσεις . Πουθενά δεν λέει οτι τα αποτελέσματα των αυτοαξιολογήσεων θα τα επεξεργαστεί το υπουργείο και θα κάνει ότι μπορεί για να βελτιώσει την κατάσταση . Όποτε απορώ πώς μπορεί έστω και ενας εκπαιδευτικός να συναινεί σε αυτό . ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ . ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ . ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΛΥΟΜΑΣΤΕ !!!!!!!! Και εγώ προσωπικά δεν έχω μπάρμπα στην Κορώνη οπώς κάποιοι εδω μέσα που μιλάνε εκ του ασφαλούς ..... καλημέρα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις (;;) για τη μη συμμετοχή σε αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 01:28:57 μμ »
Συνάδελφοι οταν μιλάμε για αυτοαξιολόγηση μιλάμε για δημιουργία βάσης δεδομένων για συγχώνευση σχολείων και κατ επέκταση , μετακινήσεις εκπαιδευτικών . Στην χειρότερη όμως απολύσεις . Πουθενά δεν λέει οτι τα αποτελέσματα των αυτοαξιολογήσεων θα τα επεξεργαστεί το υπουργείο και θα κάνει ότι μπορεί για να βελτιώσει την κατάσταση . Όποτε απορώ πώς μπορεί έστω και ενας εκπαιδευτικός να συναινεί σε αυτό . ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ . ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ . ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΛΥΟΜΑΣΤΕ !!!!!!!! Και εγώ προσωπικά δεν έχω μπάρμπα στην Κορώνη οπώς κάποιοι εδω μέσα που μιλάνε εκ του ασφαλούς ..... καλημέρα

συνάδελφε βγάζεις έναν πανικό που δεν δικαιολογείται εκτός και αν πιστεύεις τα "επαναστατικά" τσιτάτα και τις μοιρολατρείες  ορισμένων "επαναστατών" εκκολαπτόμενων κυβερνώντων.
Δεν θα απολύσει κανέναν η ΑΕΕ. Αν θέλει να απολύσει το κράτος, θα απολύσει με τον έναν ή άλλο τρόπο. Με την λογική σου, αν υποθέσουμε ότι γίνει ΑΕΕ σε όλα τα σχολεία της Ελλάδας, θα πρέπει να απολυθούμε όλοι (το γιατί δεν ξέρω) και να μην λειτουργήσουν τα σχολεία την επόμενη χρονιά. 

Αυτός ο πανικός δεν είναι χαρακτηριστικό του κλάδου μας, το ότι έχει περάσει τον τελευταίο καιρό είναι ευθύνη του υπουργείου αλλά και των "επαναστατών" που το συντηρούν και το δυναμώνουν.

Συγχωνεύσεις σχολείων θα γίνουν, το έχουν υπογράψει και ψηφίσει τον προυπολογισμό για το 2014, όπως έγιναν και τα προηγούμενα χρόνια. Αν νομίζετε ότι ένα σχολείο θα γλιτώσει ή θα κριθεί από την ΑΕΕ γελιέστε. Αν είναι να κλείσει γιατί έχει λίγους μαθητές και μπορεί να συγχωνευθεί με ένα γειτονικό θα γίνει και ας έχει καλύτερη βαθμολογία από το άλλο. Και φυσικά ο καλύτερος δείκτης όπως έχει αποδειχθεί να μην κλείσει ένα σχολείο είναι η πίεση της τοπικής κοινωνίας (βουλευτές, δήμος, οργανώσεις κλπ κλπ).

Ένα άλλο αποτέλεσμα αυτού του πανικού είναι να δούμε να βαθμολογούνται όλοι οι δείκτες με 5 από φόβο, δηλαδή όλα τα σχολεία να αυτοαξιολογούντε  άριστα. Θα γίνει και αυτό να με θυμηθείτε και θα οδηγηθεί η ΑΕΕ σε φιάσκο και σε τροποποίηση όπου θα μπει εξωτερικός αξιολογητής υποχρεωτικά να ελέγξει την διαδικασία.

Στη δική μας την Ελμε πάντως αφού συμβουλεύτηκαν κάποιο δικηγόρο πρότειναν τη υπογραφή όχι σε επίσημο πρακτικο συλλογου αλλά σε ψήφισμα διαμαρτυρίας και διαφωνιας στη διαδικασια

πάλι καλά, υπάρχουν και σοβαρές ΕΛΜΕ.

Αποσυνδεδεμένος run

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις (;;) για τη μη συμμετοχή σε αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 10:50:18 μμ »
Α
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2016, 11:03:22 μμ από run »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις (;;) για τη μη συμμετοχή σε αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 11:50:40 μμ »
τι γινεται στην περιπτωση που η πλειοψηφια του συλλογου συμπεριλαμβανομενου του διευθυντη ειναι κατα της αυτοαξιολογησης και 1-2 καθηγητες υπερ? στο πρακτικο τι γραφεται και αυτοι που ειναι υπερ δεν το υπογραφουν?και στη συνεχεια γινεται αξιολογηση του σχολειου απο ενα καθηγητη?ειναι εφικτο?

κοίτα υπεύθυνος για την αεε της σχολικής μονάδας ειναι ο δ/ντης, αν λάβεις υπόψη ότι είναι υποχρεωτική, αν βάλεις ότι θα γράψει ότι είναι εναντίον στο πρακτικό.... τότε τα πράγματα είναι "άσχημα". Οι 1-2 εκπαιδευτικοί οφείλουν να καταγράψουν εγγράφως την αντίθεση τους στην όλη διαδικασία στο πρακτικό, επίσης να ενημερώσουν τον σχολικό σύμβουλο παιδαγωγικής ευθύνης του σχολείου τους ώστε να τους καθοδηγήσει αν πρέπει ή όχι να ξεκινήσουν την ΑΕΕ μόνοι τους. Εκτίμηση μου είναι ότι δεν γίνετε, αφού λείπει ο υπεύθυνος συντονιστής της διαδικασίας (δ/ντης).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος run

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις (;;) για τη μη συμμετοχή σε αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 12:10:55 πμ »
κοίτα υπεύθυνος για την αεε της σχολικής μονάδας ειναι ο δ/ντης, αν λάβεις υπόψη ότι είναι υποχρεωτική, αν βάλεις ότι θα γράψει ότι είναι εναντίον στο πρακτικό.... τότε τα πράγματα είναι "άσχημα". Οι 1-2 εκπαιδευτικοί οφείλουν να καταγράψουν εγγράφως την αντίθεση τους στην όλη διαδικασία στο πρακτικό, επίσης να ενημερώσουν τον σχολικό σύμβουλο παιδαγωγικής ευθύνης του σχολείου τους ώστε να τους καθοδηγήσει αν πρέπει ή όχι να ξεκινήσουν την ΑΕΕ μόνοι τους. Εκτίμηση μου είναι ότι δεν γίνετε, αφού λείπει ο υπεύθυνος συντονιστής της διαδικασίας (δ/ντης).
[ /quote]

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος run

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις (;;) για τη μη συμμετοχή σε αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 01:29:40 μμ »
Α
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2016, 11:02:23 μμ από run »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις (;;) για τη μη συμμετοχή σε αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 01:54:36 μμ »
Υπάρχει έστω και ένας, ΕΝΑΣ συνάδελφοι, ανάμεσά μας που πιστεύει ότι
η αυτοαξιολόγηση δε θα συνδεθεί με απολύσεις εκπαιδευτικών;
αν ναι, ας το δηλώσει ξεκάθαρα να ξέρουμε τι λέμε.
Η βασική ερώτηση που πρέπει να απαντηθεί είναι αυτή,
το αν θα αντισταθούμε και πως και γιατί και ως που και πότε είναι δευτερεύοντα.
Ας αρχίσουμε απ΄τα βασικά.
Λοιπόν; υπάρχει έστω και ΕΝΑΣ;

Κανένας δεν έχει το θάρρος να το πει!

Μόνο "θα γίνει γιατί το λέει ο νόμος" (νόμος που έφτιαξαν οι βιαστές του Συντάγματος και της Δημοκρατίας),
"ούτως ή άλλως απολύσεις θα γίνουν",
"ούτως ή άλλως καταργήσεις σχολείων θα γίνουν"
κλπ, κλπ...

Κατά τα άλλα, άλλοι κατηγορούνται για μοιρολατρία...

ΥΓ: Δηλώνω ότι μετά από δύο μήνες έχουμε ξανά φωτοτυπικό που δουλεύει (ουάου!) στο σχολείο.
Είμαι πολύ συγκινημένος!!!


Αποσυνδεδεμένος p14767

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις (;;) για τη μη συμμετοχή σε αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 02:06:41 μμ »
μερικοι γεννημενοι καρπαζοεισπρακτορες, μας διδασκουν οσφυοκαμψια (ελπιζω να μην μπαινουν σε ταξη γιατι και στους μαθητες τους το ιδιο θα διδασκουν).
ειναι οι ιδιοι που στις εθνικες γιορτες φουσκωνουν σαν γαλοπουλες παριστανοντας τους απογονους οσων ΑΝΤΙΣΤΑΘΗΚΑΝ.
δυστυχως η ιστορια της ελλαδας ειναι γεματη ΠΡΟΘΥΜΟΥΣ.
ΑΠΟΜΟΝΩΣΤΕ ΤΟΥΣ...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις (;;) για τη μη συμμετοχή σε αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 02:25:43 μμ »
Κανένας δεν έχει το θάρρος να το πει!

Μόνο "θα γίνει γιατί το λέει ο νόμος" (νόμος που έφτιαξαν οι βιαστές του Συντάγματος και της Δημοκρατίας),
"ούτως ή άλλως απολύσεις θα γίνουν",
"ούτως ή άλλως καταργήσεις σχολείων θα γίνουν"
κλπ, κλπ...

Κατά τα άλλα, άλλοι κατηγορούνται για μοιρολατρία...

ΥΓ: Δηλώνω ότι μετά από δύο μήνες έχουμε ξανά φωτοτυπικό που δουλεύει (ουάου!) στο σχολείο.
Είμαι πολύ συγκινημένος!!!

όχι άλλο κάρβουνοοοοοο

αυτό που είπα εγώ είναι ότι ΑΝ θέλουν (όπως έχει αποδειχθεί) απολύουν χωρίς την ΑΕΕ, κλείνουν σχολεία χωρίς ΑΕΕ. Η ΑΕΕ είναι ένα εργαλείο για την βελτίωση της λειτουργίας του σχολείου, όπως ένα μαχαίρι είναι στην κουζίνα και το δουλεύεις για να φτιάχνεις φαγητό. Αν εσύ το εργαλείο το χρησιμοποιήσεις για κακό, δεν φταίει το εργαλείο αλλά ο χειριστής. Αλλάξτε τους χειριστές. Είναι λάθος η στόχευση και αποπροσανατολίζει.
Υπάρχει σύνδεση με της ΑΕΕ με την αξιολόγηση του εκπαιδευτικού, εφόσον η συμμετοχή είναι κριτήριο βαθμολόγησης.
Όσο αφορά αν πρέπει ή όχι να έχουμε αξιολόγηση αυτό είναι άλλο θέμα. Αξιολόγηση θα έπρεπε να έχουμε χρόνια τώρα, το τι αξιολόγηση και με πιο τρόπο θα πρέπει να γίνετε αυτό είναι θέμα που πρέπει να κυνηγάμε. Δυστηχώς είμαστε πίσω από τις εξελίξεις και στην θέση του αδύναμου. Όσο έχουμε ψευτοεπαναστάτες του καναπέος δεν θα δούμε προκοπή.

Πίεση θέλει προς τους βουλευτές (ειδικά της κυβέρνησης) και σε όλη την αλυσίδα λήψης αποφάσεων. Σε επόμενη φάση έχει εκλογές, ας ζητήσουμε δεσμεύσεις από τα κόμματα και ας πάμε συντεταγμένα υπερ εκείνων που θα μας δικαιώσουν.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις (;;) για τη μη συμμετοχή σε αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 02:31:40 μμ »
Θα προτείνω επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στην ορθογραφία.  :o
Ας αρχίσουμε από τα βασικά...  ::)

Αποσυνδεδεμένος alexmind26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις (;;) για τη μη συμμετοχή σε αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 05:09:49 μμ »
Συνάδελφε Kinegire παρατηρώ απο το τελευταίο σου σχόλιο ότι κάτι άλλαζει και σε σένα . Εγώ δεν ανήκω στους ψευτοεπαναστάτες αλλά δεν μπορώ να δεχθώ κάτι που δεν θα αλλάξει την κατάσταση πρός το καλύτερο αλλα προς το χειρότερο . Συμφωνώ  μαζί σου ότι δεν χρειάζεται  η ΑΕΕ και η αξιολόγηση για να μας απολύσουν . Το έκαναν το καλοκαίρι και ίσως το ξανακάνουν . Και θα το ξανακάνουν πιστεύω. Γιατί είμαστε ο εύκολος στόχος .  Και γιατί να μην το κάνουν  άλλωστε ??? Λες και κάνουμε κάτι ως προς αυτό ??? Λες και αντιδράμε ????
Το θέμα είναι ότι δεν θα διώξουν αυτούς που δεν αξίζουν αλλά αυτούς που δεν έχουν μέσο . Ήδη το βλεπουμε αυτό. Αυτοί που πρέπει να προστατευτούν προστατεύονται . Νύχτα στα γραφεία νύχτα σε υπηρεσίες κ.λ.π. Αυτοί όλοι δεν θα αξιολογηθούν όπως εσύ και εγώ ....Αυτοί θα μείνουν όμως ,ενώ εσύ η εγώ στην καλύτερη  να μείνουμε στον ίδιο βαθμό , ή να βγούμε σε διαθεσιμότητα με ότι αυτό συνεπάγεται . Και ξέρεις γιατί θα γίνει αυτό . Δεν θα γίνει αυτό γιατί δεν είμαστε σωστοί αλλά γιατί δεν μπορέσαμε να αποκτήσουμε εξτρά προσόντα . Γιατί μάλλον αυτά θα μετρήσουν και τίποτα άλλο . Έιχα επαφή με έναν σύμβουλο και μου είπε να αποκτήσω όσο το δυνατόν περισσότερα προσόντα .Γιατί αυτά θα μετρήσουν πιο πολύ . Το θέμα έιναι ότι εγώ προσωπικά δεν είχα ούτε έχω  την οικονομική άνεση να πάρω ένα μεταπτυχιακό η γλώσσες . Και κάτι άλλο . Και να μπορούσα πάλι τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα τα παίρνουν λίγοι η με κλήρωση αν είσαι τυχερός .. ( Δεν είναι τυχαίο που και εδώ η τύχη χαμογελάει στους ίδιους και στους ιδιους - έχω άσχημη εμπειρία) .Οταν διοριστήκαμε δεν χρειαζόταν τίποτα απο αυτά που ζητάνε πλέον και που θα μετρήσουν στην αυτο- αξιολόγηση. Τι δουλειά έχει η γνώση ξένων γλωσσών ? Μόνο τα μεταπτυχιακά δέχομαι μόνο , όμως πρώτα απο όλα να μας δίνουν σε όλους την δυνατότητα χωρίς χρήματα . Αν γίνει αυτό έχει κάθε δικαίωμα να σου το μετρήσει . Θα σου πει εγώ σου έδωσα το δικαίωμα να αποκτήσεις παραπάνω εφόδια αλλά εσύ τα απέρριψες. Τότε και με το δίκιο του θα μπορεί να σε κρίνει ανάλογα.
Για αυτούς τους λόγους δεν θέλω να λάβω μέρος σε ένα παιχνίδι που δεν είναι καθαρό . ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΕΓΚΑΙΡΩΣ . ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ Η ΕΙΝΑΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΣ Η ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ Η ΕΧΕΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝ . ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΝΤΑ ΣΧΟΛΙΑΣΤΗ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΑΡΠΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΙΔΙΟΝ ΟΦΕΛΟΣ .ΠΟΛΛΑ +++++++++++++++ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΣΤΗΚΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΙΔΑΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ . ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΣΧΟΛΕΙΩΝ , ΑΦΘΟΝΟΙ "ΕΥΕΡΓΕΤΕΣ-ΧΟΡΗΓΟΙ" ΜΕ ΤΟ ΑΖΗΜΙΩΤΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΚΥΡΙΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΏΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ . ΑΥΤΟ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΔΩ . ΟΧΙ  ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΑΛΛΑ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ.Και επειδή είμαι νέος μπαμπάς αυτό δεν το θέλω να ισχύσει . Δεν ανήκω σε αυτούς που θα πάνε  τα παιδιά τους στο ιδιωτικό σχολείο οπότε να μην με νοιάζει .Άλλος ένας λόγος είναι ότι είμαι σε σχόλειο της επαρχείας ,που θα είναι από τα πρώτα που θα υποστούν τις συνέπειες της υποβάθμισης. 
Καλό απόγευμα ..       

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις (;;) για τη μη συμμετοχή σε αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 08:20:14 μμ »
@alexmind26

συμφωνώ με όσα λες. Ειδικά το θέμα των κριτηρίων αξιολόγησης είναι δυστυχώς όπως λένε και οι αριστεροί ταξικό. Μεταπτυχιακό π.χ. δεν μπορούν να κάνουν όλοι για διάφορους λόγους χωρίς δική τους υπαιτιότητα.  Όμοια ΤΠΕ β επίπεδου μπορούν να κάνουν μόνο ορισμένες ειδικότητες. Το ίδιο όμως δεν συμβαίνει και με τους μαθητές μας? Έτσι είναι το σύστημα όποια αξιολόγηση και αν γινόταν θα μετρούσε προσόντα. Δεν είναι λύση να μην γίνει αξιολόγηση, αλλά τι στόχο έχει και πως γίνετε. Δυστηχώς και επαναλαμβάνω οι κυβερνώντες την έχουν συνδέσει με τον μισθό μας καθώς και με την απόλυση μας κόντρα σε όσα είχε προτείνει η επιτροπή των επιστημόνων που η ίδια η κυβέρνηση είχε ορίσει για να προτείνει σύστημα αξιολόγησης.

Έχω την εκτίμηση ότι αξιολόγηση του εκπαιδευτικού δεν πρόκειται να γίνει φέτος, δεν προλαβαίνουν. Αν βάλεις ότι το πολιτικό πεδίο είναι ρευστό και αύριο να έχουμε εκλογές που θα αλλάξουν τις ισορροπίες, προτείνω η ΟΛΜΕ να το αξιοποιήσει και να μιλήσει με ΟΛΑ τα κόμματα για να πάρει προγράμματα ώστε να πάρουμε κάποιες "δεσμεύσεις" επίσημα και να αξιοποιήσουμε τον ΟΓΚΟ μας. Αυτό βέβαια προϋποθέτει το προεδρείο της ΟΛΜΕ να μην ταυτιστεί εξ αρχής με συγκεκριμένο κόμμα αλλά να πάει για το καλό όλου του κλάδου.

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις (;;) για τη μη συμμετοχή σε αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 08:39:41 μμ »
Δυστυχώς γίνεται
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2014, 08:46:07 μμ από DONCORLEONE1 »

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις (;;) για τη μη συμμετοχή σε αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 08:57:51 μμ »

ΥΓ: Δηλώνω ότι μετά από δύο μήνες έχουμε ξανά φωτοτυπικό που δουλεύει (ουάου!) στο σχολείο.
Είμαι πολύ συγκινημένος!!!

Έχω την τιμή-  :P- να είμαι προϊσταμένη ενός νηπιαγωγείου που δεν έχει φωτοτυπικό, δεν έχει υπολογιστή, δεν έχει εκτυπωτή, δεν έχει φαξ,αλλά που εγώ είμαι υποχρεωμένη να κάνω όλες τις ενέργειες τις σχετικές με αυτά με ό,τι αυτό συνεπάγεται... :-X

Κύριε Αρβανιτόπουλε, η γραμματέας σας  στέλνει και  λαμβάνει μέιλ, χωρίς υπολογιστή.Στέλνει και λαμβάνει φαξ, χωρίς φαξ;Εκτυπώνει χωρίς εκτυπωτή;Φτιάχνει το myschool χωρίς υπολογιστή;

Τα χρήματα του ΕΣΠΑ για την αυτοαξιολόγηση, που προορίζονται για τις τσέπες κάποιων, να δοθούν στα σχολεία,που έχουν τεράστιες ανάγκες.

-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 358
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.