*

Αποστολέας Θέμα: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων  (Αναγνώστηκε 168962 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #280 στις: Μάρτιος 26, 2015, 05:36:24 μμ »
Τελικά δεν έχουν ξεσηκωθεί μόνο οι "αδικημένοι" συνάδελφοι που πήραν "υποχρεωτικά" μετάταξη.. 

http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%84%CE%AE%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%B5-%CE%BB%CE%AC%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CE%BA%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B9%CF%83%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B1%CF%82

Δεν θα σχολιάσω το περιεχόμενο της ανακοίνωσης-μνημείου απόδοσης συλλογικής ευθύνης , αλλά μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση η τελευταία αναφορά της.
Παράθεση
Γιατί προφανώς ακόμα δεν καταλάβατε ότι …ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΞΥΠΝΗΣΑΝ
Ορίστε;
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:38:47 »

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #281 στις: Μάρτιος 26, 2015, 06:10:09 μμ »
Το θέμα είναι να μάθουμε τι ακριβώς ειπώθηκε στη σημερινή συνάντηση, για να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα. Θα βγάλουν κάποιο Δελτίο Τύπου; Έχει κανένας πληροφορίες σχετικά;

Αποσυνδεδεμένος ster

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #282 στις: Μάρτιος 26, 2015, 06:57:50 μμ »
Το θέμα είναι να μάθουμε τι ακριβώς ειπώθηκε στη σημερινή συνάντηση, για να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα. Θα βγάλουν κάποιο Δελτίο Τύπου; Έχει κανένας πληροφορίες σχετικά;

Ότι θα καλέσουν μερικούς από το φόρουμ για να αποφασίσουν μαζί.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #283 στις: Μάρτιος 26, 2015, 08:31:08 μμ »
Ότι θα καλέσουν μερικούς από το φόρουμ για να αποφασίσουν μαζί.

Αν καλέσουν εσένα, την psyxraimia, τον ΝΟΜΙΜΟ και κάποιους άλλους γνωστούς-αγνώστους, την βάψαμε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:38:47 »

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #284 στις: Μάρτιος 26, 2015, 08:34:29 μμ »
26 Μαρ 2015

Σε τι συμφώνησαν ΔΟΕ και ΟΛΜΕ για τις μετατάξεις εκπαιδευτικών

Παρά το γεγονός ότι το Υπουργείο Παιδείας δεν κάλεσε ακόμη σε διάλογο για τις μετατάξεις τις Ομοσπονδίες των εκπαιδευτικών ενώ είχε δεσμευτεί, τα ΔΣ ΔΟΕ και ΟΛΜΕ συναντήθηκαν σήμερα σε θετικό κλίμα. Οι δύο Ομοσπονδίες συμφώνησαν στα παρακάτω:

-Ο Ν4172 με τον οποίο έγιναν οι μετατάξεις είναι απαράδεκτος και πρέπει να καταργηθεί

-Πρέπει να υπάρξει έλεγχος νομιμότητας των δικαιολογητικών που κατατέθηκαν, να γίνει δημόσια ανάρτηση των μορίων και των αιτήσεων

-Να γίνει σύσταση Οργανικών θέσεων ειδικοτήτων σε όλα τα σχολεία

-Να δοθεί δυνατότητα επιστροφής στη Δευτεροβάθμια όσων επιθυμούν και διασφαλίζεται η θέση τους

-Οι μη κοινές ειδικότητες (2346 συνάδελφοι από τους 3657) να τοποθετηθούν, αφού εξασφαλιστούν οι παραπάνω προϋποθέσεις, άμεσα στα σχολεία με βάση τα μόριά τους

Για τις κοινές ειδικότητες (φυσικής αγωγής, αγγλικών, μουσικής δηλαδή 1306 συναδέλφους) θα ακολουθήσει νέα συνάντηση των δύο ΔΣ προκειμένου να υπάρξει κοινή πρόταση προς το Υπουργείο Παιδείας το οποίο οφείλει να δώσει λύση στον εμπαιγμό των εκπαιδευτικών.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #285 στις: Μάρτιος 26, 2015, 08:35:21 μμ »
Διαγράφω το σχόλιο επειδή υπάρχει ακριβώς επάνω :).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2015, 09:14:10 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #286 στις: Μάρτιος 26, 2015, 08:48:58 μμ »
Αν καλέσουν εσένα, την psyxraimia, τον ΝΟΜΙΜΟ και κάποιους άλλους γνωστούς-αγνώστους, την βάψαμε!!!

Μάλλον κάποιοι δεν σηκώνουν ούτε ένα αστείο και εξάπτονται χωρίς λόγο!!! Ας τους δικαιολογήσουμε λόγω των εξελίξεων που τρέχουν και της αβεβαιότητας που νιώθουν...

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #287 στις: Μάρτιος 26, 2015, 08:58:07 μμ »
Μάλλον κάποιοι δεν σηκώνουν ούτε ένα αστείο και εξάπτονται χωρίς λόγο!!! Ας τους δικαιολογήσουμε λόγω των εξελίξεων που τρέχουν και της αβεβαιότητας που νιώθουν...

Όσο αφορά τον ΝΟΜΙΜΟ, εξέφρασε απλά την γνώμη του ,που νομίζει ότι γενικά συμβαδίζει με την πιο πάνω ανάρτηση. Όλους τους θεωρεί συνάδελφους, απλά αν έγραψε μερικά σχολια το έκανε επειδή είδε να αποδίδεται συλλογική ευθύνη σε όσους έκαναν αίτηση. Δεν νοιώθει καμία αβεβαιότητα επειδή δεν εξαπάτησε κανέναν. Τα υπόλοιπα τα έχουμε πει 100 φορές. Υγιαίνετε.
Υ.Γ. Ένα αστείο είναι μια πολύ σοβαρή υπόθεση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2015, 09:02:40 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #288 στις: Μάρτιος 26, 2015, 09:11:02 μμ »
Όσο αφορά τον ΝΟΜΙΜΟ, εξέφρασε απλά την γνώμη του ,που νομίζει ότι γενικά συμβαδίζει με την πιο πάνω ανάρτηση. Όλους τους θεωρεί συνάδελφους, απλά αν έγραψε μερικά σχολια το έκανε επειδή είδε να αποδίδεται συλλογική ευθύνη σε όσους έκαναν αίτηση. Τα υπόλοιπα τα έχουμε πει 100 φορές. Υγιαίνετε.
Υ.Γ. Ενα αστείο είναι μια πολύ σοβαρή υπόθεση.

Αγαπητέ συνάδελφε ΝΟΜΙΜΕ, δεν σε γνωρίζω προσωπικά, αλλά ούτε κι εσύ γνωρίζεις εμένα. Εδώ γράφουμε ανώνυμα τις απόψεις μας και ο καθένας προσπαθεί να υπερασπιστεί το δίκιο του από όποια πλευρά και να βρίσκεται. Δυστυχώς οι τελευταίες ηγεσίες του Υπουργείου με τους χειρισμούς τους και τις διαδικασίες που εμπνεύστηκαν μας έχουν χωρίσει σε δύο στρατόπεδα. Η τελευταία ανακοίνωση για τη συνάντηση ΔΟΕ-ΟΛΜΕ αφήνει πάλι αναπάντητα ερωτήματα και δεν ξεκαθαρίζει το τοπίο. Κανείς δεν ξέρει τις προθέσεις της πολιτικής ηγεσία, αφού αυτή είναι που θα αποφασίσει τελικά ποια θα είναι η λύση στο θέμα των μετατάξεων. Για να πω την αλήθεια, αν και έχω θιχτεί και αδικηθεί από τη διαδικασία των υποχρεωτικών, κάτι που θα με ακολουθεί σε όλη μου την επαγγελματική πορεία, θέλω να δοθεί επιτέλους ένα τέλος σ΄αυτήν την ιστορία και το Υπουργείο να λάβει μια οριστική απόφαση, όποια και να είναι αυτή. Ήλπιζα ότι αυτό θα γίνει σύντομα, γιατί δεν αντέχω άλλο τις αντιπαραθέσεις και όλο αυτό είναι πολύ ψυχοφθόρο. Δυστυχώς διαπιστώνω ότι η οριστική λύση αργεί να έρθει και η ανεύθυνη στάση του Υπουργείου συνεχίζεται.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #289 στις: Μάρτιος 26, 2015, 09:23:02 μμ »
Αγαπητέ συνάδελφε ΝΟΜΙΜΕ, δεν σε γνωρίζω προσωπικά, αλλά ούτε κι εσύ γνωρίζεις εμένα. Εδώ γράφουμε ανώνυμα τις απόψεις μας και ο καθένας προσπαθεί να υπερασπιστεί το δίκιο του από όποια πλευρά και να βρίσκεται. Δυστυχώς οι τελευταίες ηγεσίες του Υπουργείου με τους χειρισμούς τους και τις διαδικασίες που εμπνεύστηκαν μας έχουν χωρίσει σε δύο στρατόπεδα. Η τελευταία ανακοίνωση για τη συνάντηση ΔΟΕ-ΟΛΜΕ αφήνει πάλι αναπάντητα ερωτήματα και δεν ξεκαθαρίζει το τοπίο. Κανείς δεν ξέρει τις προθέσεις της πολιτικής ηγεσία, αφού αυτή είναι που θα αποφασίσει τελικά ποια θα είναι η λύση στο θέμα των μετατάξεων. Για να πω την αλήθεια, αν και έχω θιχτεί και αδικηθεί από τη διαδικασία των υποχρεωτικών, κάτι που θα με ακολουθεί σε όλη μου την επαγγελματική πορεία, θέλω να δοθεί επιτέλους ένα τέλος σ΄αυτήν την ιστορία και το Υπουργείο να λάβει μια οριστική απόφαση, όποια και να είναι αυτή. Ήλπιζα ότι αυτό θα γίνει σύντομα, γιατί δεν αντέχω άλλο τις αντιπαραθέσεις και όλο αυτό είναι πολύ ψυχοφθόρο. Δυστυχώς διαπιστώνω ότι η οριστική λύση αργεί να έρθει και η ανεύθυνη στάση του Υπουργείου συνεχίζεται.

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά θα ήθελα μια ειλικρινή απάντηση, αν μπορείς και αν θέλεις φυσικά.
Έχω γράψει κάτι υπερβολικό η παράλογο; Ξέρεις ότι χρονια τώρα υπηρετώ τουλάχιστον σε 3- 4 σχολεία και βλέπω να με "αποκαλούν" βύσμα, χωρίς λόγο; Δεν παραπονούμαι για τις διαθέσεις ενημερωτικά το γράφω. Πριν μου απαντήσεις διάβασε σε παρακαλώ όλα τα σχόλια μου.
( Μπες στο esos και διάβασε την επερώτηση του Βουλευτή Νικολόπουλου. Σε όποια ειδικότητα και αν ανήκεις θα φριξεις.....μεγάλες ιδέες!!)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2015, 09:29:02 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #290 στις: Μάρτιος 26, 2015, 09:41:26 μμ »
Συμφωνώ μαζί σου, αλλά θα ήθελα μια ειλικρινή απάντηση, αν μπορείς και αν θέλεις φυσικά.
Έχω γράψει κάτι υπερβολικό η παράλογο; Ξέρεις ότι χρονια τώρα υπηρετώ τουλάχιστον σε 3- 4 σχολεία και βλέπω να με "αποκαλούν" βύσμα, χωρίς λόγο; Δεν παραπονουμαι για τις διαθέσεις ενημερωτικά το γράφω Πριν μου απαντήσεις διάβασε σε παρακαλώ όλα τα σχολια μου.
( Μπες στο esos και διάβασε την επερώτηση του Βουλευτή Νικολουπουλου. Σε όποια ειδικότητα και αν ανήκεις θα φριξεις.....μεγάλες ιδέες!!)

Δυστυχώς, χωρίς ίχνος ειρωνείας, θα σου απαντήσω, με τον τρόπο που απαντούσαν κάποιοι μεταταγμένοι-συνάδελφοί σου, σε μένα και σε κάποιους άλλους που έχουμε αδικηθεί από τη διαδικασία των υποχρεωτικών: Γιατί παραπονιέσαι ότι σε αποκαλούν βύσμα; Από τη στιγμή που πήρες το ρίσκο και συμμετείχες σε μία διαδικασία που από την αρχή φαινόταν ότι έχει κάποια "κενά", θα έπρεπε να τα περιμένεις όλα! Θα το υποστείς κι αυτό! Είσαι όμως σπίτι σου και απ' ότι φαίνεται θα παραμείνεις εκεί. Και κάποια μέρα η υπόθεση υποχρεωτικές μετατάξεις θα ξεχαστεί και δεν θα σε αποκαλούν πλέον βύσμα. Ενώ εγώ και κάποιοι άλλοι θα μείνουμε άλλα 5, 10, 20 χρόνια μακριά, αν αντέξουμε φυσικά. Με ότι συνεπάγεται αυτό. Αυτή είναι η διαφορά. Αυτή τη στιγμή σου τα γράφω εντελώς ανθρώπινα, πέρα από τη νομική διάσταση του θέματος. Δεν θέλω καμία αντιπαράθεση, θέλω να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2015, 10:15:53 μμ από teacher_ »

Αποσυνδεδεμένος ster

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #291 στις: Μάρτιος 26, 2015, 10:32:05 μμ »
Μάλλον κάποιοι δεν σηκώνουν ούτε ένα αστείο και εξάπτονται χωρίς λόγο!!! Ας τους δικαιολογήσουμε λόγω των εξελίξεων που τρέχουν και της αβεβαιότητας που νιώθουν...

Μπερδεύεσαι δάσκαλε καμία αβεβαιότητα.

ΟΛΑ είναι καθαρά και ξάστερα.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #292 στις: Μάρτιος 26, 2015, 10:37:27 μμ »
Μπερδεύεσαι δάσκαλε καμία αβεβαιότητα.

ΟΛΑ είναι καθαρά και ξάστερα.

Θα μας κάνεις μία ανάλυση, για να καταλάβουμε και οι υπόλοιποι; Τι θα αποφασίσει τελικά η πολιτική ηγεσία;

Αποσυνδεδεμένος ΝΑΤ06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #293 στις: Μάρτιος 26, 2015, 10:47:45 μμ »
Τα προβλήματα που υπήρχαν(κακώς) σε κάποιες ειδικότητες της Δευτεροβάθμιας, τελικά με τις μετατάξεις και με τον τρόπο που έγιναν, μετατράπηκαν σε προβλήματα των ειδικοτήτων της Πρωτοβάθμιας.
Το υπουργείο θα πρέπει να δει το θέμα άμεσα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 868
Σύνολο: 878

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.