*

Αποστολέας Θέμα: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων  (Αναγνώστηκε 167865 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #434 στις: Μάρτιος 28, 2015, 01:51:09 μμ »
Δεν έθιξες κανέναν, παρά μόνο συγκεκριμενοποιείς σε μένα την επίθεσή μου στο ποιος είμαι και τι μόρια και από που μπορεί να τα έχω πάρει. Δε μου λες. Αλήθεια έχεις μπει ποτέ σε Ταξιάρχη, Θεόφιλο, Μυτιλήνη, Νήσο Θήρα, Πρέβελη, Άρτεμη, Μιλένα, Ρομίλντα, Νταλιάνα; Άσε σε παρακαλώ τις προσωπικές επιθέσεις και μην ψάχνεις σε εμένα κομματικούς χρωματισμούς γιατί δεν υπάρχουν.
Τα μηνύματά σου είναι μνημείο προσωπικής επίθεσης. Γιατί εσύ δεν απαντάς όμως για τις εθελοντικές; Είναι νομικός όρος το ...τις έστειλε αδιάβαστες; Εύγε.
Δεν έχεις πρόβλημα, έχεις πολλά μόρια, αλλά υπερασπίζεσαι ως Ρομπέν των Δασών τους άλλους. Κάτι μου κάνει αυτό αλλά τέλος πάντων δε θα συνεχίσω προσωπική αντιπαράθεση γιατί σκοπός σου (και εσένα και άλλων) είναι να κλείσει και το παρόν νήμα.

Δε γινόταν ταυτοποίηση από τις ΔΔΕ. Ταυτοπροσωπία γινόταν. Έλεγχος ΜΟΝΟ στην υπογραφή. Αυτή ήταν η υποχρέωσή τους.

Giatre δεν καταθέσατε πουθενά τα μόρια που δηλώσατε στις αιτήσεις. Αναγωγή έγινε επί των μορίων του edata από τις ΔΠΕ από μόρια Βθμιας σε μόρια Αθμιας. Τα μόρια των μετατάξεων δεν τα γνωρίζει ΚΑΝΕΝΑΣ. Εννοώ τα όσα δηλώθηκαν γιατί και ΔΕ δημοσιεύτηκαν και είχαν και μεταπτυχιακά-διδακτορικά, τα οποία δεν ενδιαφέρουν τις ΔΠΕ πλέον.

Αυτα εδω ποιος τα εγραψε;;
Παράθεση
« Απάντηση #404 στις: Σήμερα στις 09:44:46 πμ »
Παράθεση
Παράθεση από: Λιοντάρι εκ Λαρίσης ορμώμενος στις Μάρτιος 27, 2015, 08:20:19 μμ
 Όπως δεν μας λέτε και τα μόρια που παίρναν στρογγυλοκαθήμενοι στα γραφεία ορισμένοι και άλλοι τρέχανε στα ξερονήσια.
Παράθεση
Έχεις ιδέα που έχουν πάρει τα μόριά τους κάποιοι που μετατάχθηκαν με 30 μόρια στην Αθήνα;;;
Έχεις κάνει κάποια μελέτη να δεις πόσοι υποχρεωτικά μεταταγμένοι υπηρέτησαν πράγματι τα μόριά τους;
Σε αυτό το σχόλιο σου απάντησα και ρώτησα για τα μόρια σου. Προς τι η οργή και ο θυμός;
Μήπως να βάλουμε ΑΦΜ και ΑΜ για να αποδείξουμε την αλήθεια των λόγων μας;;
Σου είπα και άλλη φορά πως δεν υπηρετείς μόνο εσύ σε νησιά.... Άλλοι είναι σε νησιά, άλλοι σε χωριά, άλλοι σε πόλεις, άλλοι σε βουνά.  Να αναρτήσω μήπως αποδείξεις απο βενζινάδικα και πλοία;; Πάλι θα τα αμφισβητήσεις.
Ο έλεγχος των αιτήσεων που ζητώ ποιον ενοχλεί;; Γιατί σε ενοχλεί η αναφορά μου στις βεβαιώσεις; Εκεί είναι όλα καταγεγραμμένα. Ας  ζητήσει το ΥΠΑΙΘ τάχιστο έλεγχο και αντιπαραβολή μετά τα στοιχεία του συστήματος καταγραφής μορίων και των Α.Φ. για τα υπόλοιπα δηλωθέντα. Δεν υπερασπίζομαι κανέναν παράνομο...............αλλά δεν τρώω και κουτόχορτο. Για τα κενά η ευθύνη ανήκει αποκλειστικά και μόνο στο ΥΠΑΙΘ. Αν θεωρείς εσύ λογικό να ζητηθεί ευθύνη από τους αιτούντες για τα κενά εγώ το βλέπω τουλάχιστον παράλογο. Και τελειώνω εδώ γιατί αν κλειδώσει η σελίδα θα φταίω πάλι εγώ..........
ΥΓ. Για τις εθελοντικές σου απάντησε το ΥΠΑΙΘ. Τις σταμάτησε ο επόμενος νόμος. Εσύ κάνεις νομικές ακροβασίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2015, 02:26:20 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:18 »

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #435 στις: Μάρτιος 28, 2015, 02:16:42 μμ »
Για το κερασάκι θα μιλήσει κανένας? Για πλεονάσματα που αρχικά ήταν μηδενικά και στην συνέχεια εμφανίστηκαν κενά (πχ Ηλείας Πληροφορικής) και κενά που αρχικά δεν υπήρχαν (γαλλικά Αχαΐα) και εν συνέχεια δόθηκαν μετατάξεις?

Αυτό δεν είναι πέρα για πέρα παράνομο?


Όποιος μπορεί σοβαρά να πάρει θέση..
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #436 στις: Μάρτιος 28, 2015, 02:33:11 μμ »
Δεν έθιξες κανέναν, παρά μόνο συγκεκριμενοποιείς σε μένα την επίθεσή μου στο ποιος είμαι και τι μόρια και από που μπορεί να τα έχω πάρει. Δε μου λες. Αλήθεια έχεις μπει ποτέ σε Ταξιάρχη, Θεόφιλο, Μυτιλήνη, Νήσο Θήρα, Πρέβελη, Άρτεμη, Μιλένα, Ρομίλντα, Νταλιάνα; Άσε σε παρακαλώ τις προσωπικές επιθέσεις και μην ψάχνεις σε εμένα κομματικούς χρωματισμούς γιατί δεν υπάρχουν.
Τα μηνύματά σου είναι μνημείο προσωπικής επίθεσης. Γιατί εσύ δεν απαντάς όμως για τις εθελοντικές; Είναι νομικός όρος το ...τις έστειλε αδιάβαστες; Εύγε.
Δεν έχεις πρόβλημα, έχεις πολλά μόρια, αλλά υπερασπίζεσαι ως Ρομπέν των Δασών τους άλλους. Κάτι μου κάνει αυτό αλλά τέλος πάντων δε θα συνεχίσω προσωπική αντιπαράθεση γιατί σκοπός σου (και εσένα και άλλων) είναι να κλείσει και το παρόν νήμα.

Δε γινόταν ταυτοποίηση από τις ΔΔΕ. Ταυτοπροσωπία γινόταν. Έλεγχος ΜΟΝΟ στην υπογραφή. Αυτή ήταν η υποχρέωσή τους.

Παράθεση
Giatre δεν καταθέσατε πουθενά τα μόρια που δηλώσατε στις αιτήσεις. Αναγωγή έγινε επί των μορίων του edata από τις ΔΠΕ από μόρια Βθμιας σε μόρια Αθμιας. Τα μόρια των μετατάξεων δεν τα γνωρίζει ΚΑΝΕΝΑΣ. Εννοώ τα όσα δηλώθηκαν γιατί και ΔΕ δημοσιεύτηκαν και είχαν και μεταπτυχιακά-διδακτορικά, τα οποία δεν ενδιαφέρουν τις ΔΠΕ πλέον
.
Ο έλεγχος των αιτήσεων π ποιον ενοχλεί;; Γιατί σε ενοχλεί η αναφορά  στις βεβαιώσεις; Εκεί είναι όλα καταγεγραμμένα. Ας  ζητήσει το ΥΠΑΙΘ τάχιστο έλεγχο και αντιπαραβολή μετά τα στοιχεία του συστήματος καταγραφής μορίων και των Α.Φ. για τα υπόλοιπα δηλωθέντα. Δεν υπερασπίζομαι κανέναν παράνομο...............αλλά δεν τρώω και κουτόχορτο.  Τα στοιχεία των αιτήσεων μας αφορούν όλους, από εκεί θα αρχίσει ο έλεγχος. Για τα κενά η ευθύνη ανήκει αποκλειστικά και μόνο στο ΥΠΑΙΘ. Αν θεωρείς εσύ λογικό να ζητηθεί ευθύνη από τους αιτούντες για τα κενά εγώ το βλέπω τουλάχιστον παράλογο.
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #437 στις: Μάρτιος 28, 2015, 02:35:46 μμ »
Επειδη το εχουμε κουρασει και δεν υπαρχει περιπτωση συγκλισης αποψεων θα πρεπει να ειμαστε ρεαλιστες. Αυτο που  ενδιαφερει τους πρωτοβαθμιους ειναι ενα και μονο η ακυρωση της διαδικασιας τουλαχιστον στις υπαρχουσες ειδικοτητες, οτιδηποτε αλλο ειναι καθαρα υποκριτικο, γι αυτο δεν τους ενδιαφερει η προταση για επιβολη κυρωσεων στους κακοβολους αλλα μονο η ακυρωση της διαδικασιας και οποιαδηποτε επιχειρηματολογια ειναι εκ του ουκ ανευ.

 Επισης αυτο που δεν τους ενδιαφερει ειναι η κατασταση κατω απο την οποια εγιναν οι μεταταξεις εκεινο το μαυρο καλοκαιρι του 2013, γι αυτο βγαινουν και λενε για μεταθεσεις -μεταταξεις εξπρες και αλλες τετοιες ανοησιες λες και ειχαμε την ορεξη τους να παμε στους δασκαλους και οχι για μεταταξεις που εγιναν υπο το φοβο της διαθεσιμοτητας-απολυσης.

Το ζητημα δεν μπορει να το λυσουν ουτε επιτροπες ουτε υποπαιθ, αλλα μονο η δικαιοσυνη. Τολμω να πω οτι οποια αποφαση και να ληφθει θα υπαρξουν δυσαρεστημενοι. αυτο που πετυχαν ειναι για μια ακομα φορα η διαιρεση των εκπαιδευτικων και ο αποπροσανατολισμος τους απο πιο σοβαρα θεματα , τα οποια και δεν αναφερω για να μην κουρασω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2015, 02:39:58 μμ από die »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:18 »

Αποσυνδεδεμένος gkgian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Η ζωή είναι ωραία
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #438 στις: Μάρτιος 28, 2015, 02:37:16 μμ »
ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΧΡΗΣΗΣ
“ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΕΩΝ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ”
Έκδοση 1.0 Αύγουστος 2013
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
 Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων

3       ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ
Είναι πολύ σημαντικό οι Εκπαιδευτικοί να γνωρίζουν πως με την υποβολή της Αίτησής τους, η διαδικασία δεν έχει ολοκληρωθεί. Για να ολοκληρωθεί θα πρέπει να όσοι  υποβάλλουν αίτηση προτίμησης, να επισκεφτούν την Διεύθυνση Εκπαίδευσης της οργανικής τους θέσης για να δηλώσουν τον αριθμό πρωτοκόλλου της ηλεκτρονικής αιτήσεως. Με τον τρόπο αυτό διασφαλίζεται τόσο η ταυτοπροσωπία του Εκπαιδευτικού, όσο η καταγραφή της αίτησης στην αρμόδια Διεύθυνση.


Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #439 στις: Μάρτιος 28, 2015, 02:38:21 μμ »
Νόμιμε αδυνατώ να επικοινωνήσω μαζί σου. Παραθέτω απλά τις προσωπικές επιθέσεις ως απάντηση για το "προς τι ο θυμός". Βέβαια σε πληροφορώ ότι φροντίζω να μη θυμώνω, για να έχω πιο καθαρό μυαλό. Χρειάζεται εν τέλει...
Εσύ αλήθεια που συγκέντρωσες τα μόρια σου, μόνο σε σχολεία;;
Έγραψα για το πνεύμα της εποχής και δεν έθιξα κανέναν. Βρήκες λοιπόν το λάθος του δημοσιογράφου για να πεις διάφορα δια της πλαγίας. Στα υπόλοιπα όμως δεν απάντησες....ως συνήθως....
Πρώτη φορά αριστερά και λες τετοια πράγματα;; Πιπέρι.......

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #440 στις: Μάρτιος 28, 2015, 02:46:08 μμ »
Επειδη το εχουμε κουρασει και δεν υπαρχει περιπτωση συγκλισης αποψεων θα πρεπει να ειμαστε ρεαλιστες. Αυτο που  ενδιαφερει τους πρωτοβαθμιους ειναι ενα και μονο η ακυρωση της διαδικασιας τουλαχιστον στις υπαρχουσες ειδικοτητες, οτιδηποτε αλλο ειναι καθαρα υποκριτικο, γι αυτο δεν τους ενδιαφερει η προταση για επιβολη κυρωσεων στους κακοβολους αλλα μονο η ακυρωση της διαδικασιας και οποιαδηποτε επιχειρηματολογια ειναι εκ του ουκ ανευ.

 Επισης αυτο που δεν τους ενδιαφερει ειναι η κατασταση κατω απο την οποια εγιναν οι μεταταξεις εκεινο το μαυρο καλοκαιρι του 2013, γι αυτο βγαινουν και λενε για μεταθεσεις -μεταταξεις εξπρες και αλλες τετοιες ανοησιες λες και ειχαμε την ορεξη τους να παμε στους δασκαλους και οχι για μεταταξεις που εγιναν υπο το φοβο της διαθεσιμοτητας-απολυσης.

Το ζητημα δεν μπορει να το λυσουν ουτε επιτροπες ουτε υποπαιθ, αλλα μονο η δικαιοσυνη. Τολμω να πω οτι οποια αποφαση και να ληφθει θα υπαρξουν δυσαρεστημενοι. αυτο που πετυχαν ειναι για μια ακομα φορα η διαιρεση των εκπαιδευτικων και ο αποπροσανατολισμος τους απο πιο σοβαρα θεματα , δεν τα αναφερω για να μην κουρασω.
Δεν κουράζεις και όταν υπάρχουν συνομιλητές σαν εσένα, ακόμα και στην "αντίθετη" όχθη (επέτρεψέ μου), σίγουρα ο οποιος διάλογος είναι εποικοδομητικός.

ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΧΡΗΣΗΣ
“ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΕΩΝ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ”
Έκδοση 1.0 Αύγουστος 2013
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
 Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων

3       ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ
Είναι πολύ σημαντικό οι Εκπαιδευτικοί να γνωρίζουν πως με την υποβολή της Αίτησής τους, η διαδικασία δεν έχει ολοκληρωθεί. Για να ολοκληρωθεί θα πρέπει να όσοι  υποβάλλουν αίτηση προτίμησης, να επισκεφτούν την Διεύθυνση Εκπαίδευσης της οργανικής τους θέσης για να δηλώσουν τον αριθμό πρωτοκόλλου της ηλεκτρονικής αιτήσεως. Με τον τρόπο αυτό διασφαλίζεται τόσο η ταυτοπροσωπία του Εκπαιδευτικού, όσο η καταγραφή της αίτησης στην αρμόδια Διεύθυνση.
Τελικά δεν καταλαβαίνετε ότι παραθέτετε κομμάτια που σας κάνουν κακό. Τι ΑΚΡΙΒΩΣ εννοεί αυτό; Ότι θα πάρεις πρωτόκολλο για την αίτησή σου, θα μείνει ένα αντίγραφο στη ΔΔΕ (ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ), θα κάνει χρέη ΚΕΠ η ΔΔΕ να ταυτοποιήσει ότι εσύ είσαι εσύ, αλλά ΔΕΝ είναι υποχρεωμένη να ελέγξει τίποτα.
Όλα θα τα κάνουν ο Άγγελος και το τζιμάνι του ο εξελάκιας.
ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΜΕΝΟΣ έλεγχος πρέπει να γίνει στις αιτήσεις στις ΔΔΕ και στο ΥΠΑΙΘ.
Να δούμε, δηλωμένα ΠΥΣΔΕ, μόρια, πτυχία, ΕΠΙΛΟΓΕΣ...
Πήγαν εν τέλει όλοι στην επιλογή τους ή φύτρωσε καμιά άλλη επιλογή μετά;;;
Είχαν κάνει όλοι όσοι μετατάχθηκαν αίτηση ή φύτρωσε μια αίτηση στο ΥΠΑΙΘ, η οποία δεν ξέρουμε αν μπορεί να εμφανιστεί και στη ΔΔΕ.

ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΣΕΝΑΡΙΑ πιθανής διαπλοκής σε ένα αναξιόπιστο σύστημα.

υ.γ. Αναρρωτιέμαι... Πόσο εύκολο είναι να εμφανιστούν όλες οι αιτήσεις μετάταξης, οι εκτυπωμένες, όλες στο Υπουργείο και όλες στις ΔΔΕ. Άραγε υπάρχουν; Ποια η τύχη τους; Τροφή για τον καταστροφέα του υπαιθ; Και αν φανούν πόσο θα μοιάζουν με τις άλλες από τις ΔΔΕ; Και θα είναι καθαρές; Ευανάγνωστες χωρίς επιπλέον υλικά πάνω στο χαρτί; Χωρίς φθορές;
Αχ, το σύστημα, το σύστημα, το σύστημα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2015, 02:53:04 μμ από rollo_tomassi »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #441 στις: Μάρτιος 28, 2015, 02:54:19 μμ »
Για το κερασάκι θα μιλήσει κανένας? Για πλεονάσματα που αρχικά ήταν μηδενικά και στην συνέχεια εμφανίστηκαν κενά (πχ Ηλείας Πληροφορικής) και κενά που αρχικά δεν υπήρχαν (γαλλικά Αχαΐα) και εν συνέχεια δόθηκαν μετατάξεις?

Αυτό δεν είναι πέρα για πέρα παράνομο?


Όποιος μπορεί σοβαρά να πάρει θέση..
Ένα πουλάκι μου είπε ότι εκείνα τα πλεονάσματα σε λιγάκι θα εμπλουτιστούν και με άλλους κλάδους...
ΠΕ06, ΠΕ11... έεεεντεκα λέω....

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #442 στις: Μάρτιος 28, 2015, 02:55:12 μμ »
Δεν κουράζεις και όταν υπάρχουν συνομιλητές σαν εσένα, ακόμα και στην "αντίθετη" όχθη (επέτρεψέ μου), σίγουρα ο οποιος διάλογος είναι εποικοδομητικός.
Τελικά δεν καταλαβαίνετε ότι παραθέτετε κομμάτια που σας κάνουν κακό. Τι ΑΚΡΙΒΩΣ εννοεί αυτό; Ότι θα πάρεις πρωτόκολλο για την αίτησή σου, θα μείνει ένα αντίγραφο στη ΔΔΕ (ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ), θα κάνει χρέη ΚΕΠ η ΔΔΕ να ταυτοποιήσει ότι εσύ είσαι εσύ, αλλά ΔΕΝ είναι υποχρεωμένη να ελέγξει τίποτα.
Όλα θα τα κάνουν ο Άγγελος και το τζιμάνι του ο εξελάκιας.
ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΜΕΝΟΣ έλεγχος πρέπει να γίνει στις αιτήσεις στις ΔΔΕ και στο ΥΠΑΙΘ.
Να δούμε, δηλωμένα ΠΥΣΔΕ, μόρια, πτυχία, ΕΠΙΛΟΓΕΣ...
Πήγαν εν τέλει όλοι στην επιλογή τους ή φύτρωσε καμιά άλλη επιλογή μετά;;;
Είχαν κάνει όλοι όσοι μετατάχθηκαν αίτηση ή φύτρωσε μια αίτηση στο ΥΠΑΙΘ, η οποία δεν ξέρουμε αν μπορεί να εμφανιστεί και στη ΔΔΕ.

ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΣΕΝΑΡΙΑ πιθανής διαπλοκής σε ένα αναξιόπιστο σύστημα.

υ.γ. Αναρρωτιέμαι... Πόσο εύκολο είναι να εμφανιστούν όλες οι αιτήσεις μετάταξης, οι εκτυπωμένες, όλες στο Υπουργείο και όλες στις ΔΔΕ. Άραγε υπάρχουν; Ποια η τύχη τους; Τροφή για τον καταστροφέα του υπαιθ; Και αν φανούν πόσο θα μοιάζουν με τις άλλες από τις ΔΔΕ; Και θα είναι καθαρές; Ευανάγνωστες χωρίς επιπλέον υλικά πάνω στο χαρτί; Χωρίς φθορές;
Αχ, το σύστημα, το σύστημα, το σύστημα...

Σου απαντώ για την δεύτερη παράθεση, Τι το διαφορετικό είπα;;;
Για το υστερόγραφο....πολλές καχυποψίες βλέπω και όνειρα θερινής νυκτός. Πολύ λάσπη βρε παιδιά, αλλά φταίει ο καιρός που βρέχει ακόμα. Κανε κρατει rollo_tomassi το πας μακριά πολύ μακριά Κρίμα.
Αλλάζεις θέσεις σαν τα πουκάμισα. Η συνωμοσία του αιώνα.  Ας μας διώξουν όλους να πάρουν εσένα.
Ας έκανες αίτηση κάνεις δεν σου το απαγόρευσε, μόνο οι δικές σου νομικές ερμηνείες.
Το σχόλιο σου
Παράθεση
Έχεις ιδέα που έχουν πάρει τα μόριά τους κάποιοι που μετατάχθηκαν με 30 μόρια στην Αθήνα;;;
Έχεις κάνει κάποια μελέτη να δεις πόσοι υποχρεωτικά μεταταγμένοι υπηρέτησαν πράγματι τα μόριά τους;

Η απάντηση μου
Παράθεση
Ας ακυρωθούν τότε όλες οι μεταβολές των 20 τελευταίων χρόνων και όχι να στοχοποιείς τους μόνο μεταταγμένους.Τα μόρια όλων είναι αποκτημένα με νόμους. Ακυρώστε τους όλους!!! Εγώ πάλι ωφελημένος θα είμαι, μόνο σε  επαρχιακά σχολεία έχω υπηρετήσει. Εσύ αλήθεια που συγκέντρωσες τα μόρια σου, μόνο σε σχολεία;; (Κρίμα για όλους σας, λιγότερο για εμένα, όπως έχω ξαναπεί).
(δικά σου τα λόγια...)

Μην τα θέλεις όλα δικά σου........Καλό Πάσχα..........
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2015, 03:09:48 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #443 στις: Μάρτιος 28, 2015, 02:59:53 μμ »
Και επειδή θα είμαστε και μείς εκεί στα κέντρα λήψης αποφάσεων, εννοώ όλοι οι μεταταγμένοι, θα ήθελα να συζητήσουμε και τα 13 χρόνια της αδιοριστίας τα δικά μου και τα 19 χρόνια της αδιοριστίας της γυναίκας μου μέσω της επετηρίδας, λόγω του ότι αποτελούν μέρος του δικαίου και της ηθικής, όπου μας προασπιζόσαστε. Όπου τελικά αφού φτάσαμε στην πηγή να πιούμε νερό δώσαμε ΑΣΕΠ για να βρεθούμε εδώ που είμαστε. Επίσης θέλω να συζητήσουμε όλους αυτούς της Ολυμπιακής Παιδείας και όποιον άλλον διορίστηκε εκτός του ΑΣΕΠ. Επίσης θέλω να πούμε για τα ΤΑΔ για τα μόρια των γραφείων, για των διορισμό των Πολυτέκνων και για τον διορισμό όλων αυτών που φέρανε τα πτυχία από το εξωτερικό. Να συζητήσουμε για όλες τις βυσματικές αποσπάσεις, για τις μεταθέσεις λόγω υγείας. Να αναφερθούμε για τις καρέκλες όλων αυτών της Α/θμιας που έχουν την εντύπωση ότι είναι όλες δικές τους και άλλος δεν χωράει εκτός αυτούς. Για την νοοτροπία της καρέκλας που εφόσον έχω μια θέση στην Α/θμια μου ανήκουν όλες οι καρέκλες της βαθμίδας. Είναι πολλά τα ερωτήματα που μπορούν να τεθούν σε μια συζήτηση δεν το νομίζεις? Τα μαχαίρια βγήκανε πλέον και βλέπω να προασπίζονται τα δικά τους νομικά δικαιώματα και όλοι οι μεταταγμένοι. Όλα αυτά που μας λες για αδικίες και τον τρόπο άρσης της αδικίας, ώστε άλλη κοινωνική ομάδα να ωφεληθεί μέσω αυτών των μετατάξεων, μόνο γέλιο μπορεί να προκαλεί. Ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση.

Αποσυνδεδεμένος ster

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #444 στις: Μάρτιος 28, 2015, 03:03:48 μμ »
Και επειδή θα είμαστε και μείς εκεί στα κέντρα λήψης αποφάσεων, εννοώ όλοι οι μεταταγμένοι, θα ήθελα να συζητήσουμε και τα 13 χρόνια της αδιοριστίας τα δικά μου και τα 19 χρόνια της αδιοριστίας της γυναίκας μου μέσω της επετηρίδας, λόγω του ότι αποτελούν μέρος του δικαίου και της ηθικής, όπου μας προασπιζόσαστε. Όπου τελικά αφού φτάσαμε στην πηγή να πιούμε νερό δώσαμε ΑΣΕΠ για να βρεθούμε εδώ που είμαστε. Επίσης θέλω να συζητήσουμε όλους αυτούς της Ολυμπιακής Παιδείας και όποιον άλλον διορίστηκε εκτός του ΑΣΕΠ. Επίσης θέλω να πούμε για τα ΤΑΔ για τα μόρια των γραφείων, για των διορισμό των Πολυτέκνων και για τον διορισμό όλων αυτών που φέρανε τα πτυχία από το εξωτερικό. Να συζητήσουμε για όλες τις βυσματικές αποσπάσεις, για τις μεταθέσεις λόγω υγείας. Να αναφερθούμε για τις καρέκλες όλων αυτών της Α/θμιας που έχουν την εντύπωση ότι είναι όλες δικές τους και άλλος δεν χωράει εκτός αυτούς. Για την νοοτροπία της καρέκλας που εφόσον έχω μια θέση στην Α/θμια μου ανήκουν όλες οι καρέκλες της βαθμίδας. Είναι πολλά τα ερωτήματα που μπορούν να τεθούν σε μια συζήτηση δεν το νομίζεις? Τα μαχαίρια βγήκανε πλέον και βλέπω να προασπίζονται τα δικά τους νομικά δικαιώματα και όλοι οι μεταταγμένοι. Όλα αυτά που μας λες για αδικίες και τον τρόπο άρσης της αδικίας, ώστε άλλη κοινωνική ομάδα να ωφεληθεί μέσω αυτών των μετατάξεων, μόνο γέλιο μπορεί να προκαλεί. Ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση.

Αυτό θα πεί ανάρτηση.
Είμαι περήφανος για σένα.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #445 στις: Μάρτιος 28, 2015, 03:20:43 μμ »
Και επειδή θα είμαστε και μείς εκεί στα κέντρα λήψης αποφάσεων, εννοώ όλοι οι μεταταγμένοι, θα ήθελα να συζητήσουμε και τα 13 χρόνια της αδιοριστίας τα δικά μου και τα 19 χρόνια της αδιοριστίας της γυναίκας μου μέσω της επετηρίδας, λόγω του ότι αποτελούν μέρος του δικαίου και της ηθικής, όπου μας προασπιζόσαστε. Όπου τελικά αφού φτάσαμε στην πηγή να πιούμε νερό δώσαμε ΑΣΕΠ για να βρεθούμε εδώ που είμαστε. Επίσης θέλω να συζητήσουμε όλους αυτούς της Ολυμπιακής Παιδείας και όποιον άλλον διορίστηκε εκτός του ΑΣΕΠ. Επίσης θέλω να πούμε για τα ΤΑΔ για τα μόρια των γραφείων, για των διορισμό των Πολυτέκνων και για τον διορισμό όλων αυτών που φέρανε τα πτυχία από το εξωτερικό. Να συζητήσουμε για όλες τις βυσματικές αποσπάσεις, για τις μεταθέσεις λόγω υγείας. Να αναφερθούμε για τις καρέκλες όλων αυτών της Α/θμιας που έχουν την εντύπωση ότι είναι όλες δικές τους και άλλος δεν χωράει εκτός αυτούς. Για την νοοτροπία της καρέκλας που εφόσον έχω μια θέση στην Α/θμια μου ανήκουν όλες οι καρέκλες της βαθμίδας. Είναι πολλά τα ερωτήματα που μπορούν να τεθούν σε μια συζήτηση δεν το νομίζεις? Τα μαχαίρια βγήκανε πλέον και βλέπω να προασπίζονται τα δικά τους νομικά δικαιώματα και όλοι οι μεταταγμένοι. Όλα αυτά που μας λες για αδικίες και τον τρόπο άρσης της αδικίας, ώστε άλλη κοινωνική ομάδα να ωφεληθεί μέσω αυτών των μετατάξεων, μόνο γέλιο μπορεί να προκαλεί. Ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση.

Τα ίδια έχουμε περάσει περίπου, εκτός από ΑΣΕΠ. Δυστυχώς δεν καταλαβαίνει κάνεις.
Παράθεση
Για την νοοτροπία της καρέκλας που εφόσον έχω μια θέση στην Α/θμια μου ανήκουν όλες οι καρέκλες της βαθμίδα
Τρέχουν πίσω από τον κύριο fb...μελέτησε λίγο την ανακοίνωση "Εκπαιδευτικοί Ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κεντρικής και βόρειας Ελλάδας"  Οι ΠΕ11 έχουν ξεχάσει πολλά. Το 2013 ξιφουλκούσαν ο ένας εναντίον του άλλου μπροστά στον κίνδυνο της διαθεσιμότητας. Πόσο εύκολα ξεχνούν τον κίνδυνο που πέρασαν. Διαβάστε και τα σχόλια που έκαναν οι ίδιοι.
http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%B3%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%8C%CF%81%CE%B1-%CF%81%CF%8C%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%85

http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%B3%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%86%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2015, 03:29:14 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #446 στις: Μάρτιος 28, 2015, 03:27:51 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι, Συγνώμη που θα σας κουράσω. Γράφω μετά από πολύ καιρό και ο βασικός  λόγος  της αποχής μου ήταν  οι συνεχείς  φραστικές επιθέσεις και ειρωνείες  μιας ομάδας μεταταγμένων. Κατευθυνόμενες από συγκεκριμένα κέντρα, που μεγαλούργησαν την εποχή των μετατάξεων - μεταθέσεων  κατά παραγγελία,  των παιδιών από τον οίκο του ναύτη (τα παιδιά του Πειραιά- και της  γέφυρας του Ευρίπου…. μην ξεχνάμε και  τους υφυπουργούς….. καθώς και των μετέπειτα λόρδων βεβαίως). 
 Έγραφα λοιπόν πριν από 1 χρόνο και  παραπάνω:
Δυστυχώς η δικαιοσύνη και η νομιμότητα έχει χαθεί πλέον (αναφέρομαι μόνο  για τις ειδικότητες που προϋπήρχαν στη Πρωτοβάθμια). Το χειρότερο είναι η συμπεριφορά κάποιων από τους λεγόμενους συναδέλφους μας που με θράσος κάνουν το άσπρο μαύρο. Η κατάσταση αυτή θα ξεκαθαρίσει  μόλις αλλάξει η κυβέρνηση και θέλω να δω πως θα δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα (αλγόριθμους, πενταετίες, μόρια, μεταπτυχιακά κ.λπ.). Ο γνωστός  διαδικτυακός αιρετός και η ομάδα των καλών παιδιών της ΔΟΕ  έχουν καταλάβει τι έρχεται και παίζουν τα ρέστα τους..... Η οργανικότητα των θέσεων των μεταταγμένων (η οποία αγνοείται) θα είναι το κερασάκι με το επιδόρπιο που θα τους προσφέρουν... Γιατί δεν ανακοίνωσαν τον αριθμό των συνταξιοδοτήσεων στις συγκεκριμένες παλιές ειδικότητες στη Δευτεροβάθμια; (ποιοί ήταν καλά πληροφορημένοι και δεν έκαναν αίτηση ή έκαναν ανάκληση; ποιοι βρέθηκαν σε περιοχές που δεν είχαν ποτέ ανακοινωθεί θέσεις;). Ποιά είναι τα καλόπαιδα της Πρωτοβάθμιας που συμμετέχουν -αξιοκρατικά- σε διάφορες επιτροπές (διόφαντος, αθλητικών τάξεων, κοινωνίες της πληροφορίας, κ.λπ.) του ΥΠΑΙΘ και λειτούργησαν σαν Εφιάλτες; Νομίζουν όλοι αυτοί πως θα διασωθούν; Δυστυχώς  έχει να πέσει μήνυση και επί προσωπικού πλέον όταν αρχίσει να ξαναλειτουργεί η δικαιοσύνη... ΔΕΝ θα τους καλύπτει όλους η υπουργική ασυλία, ούτε τα συγγενικά τους πρόσωπα στα γραφεία των βολευτάδων.
 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ  αγαπητοί συνάδελφοι - μιλώ πάντα για τις  προϋπάρχουσες ειδικότητες - ζητώ συγνώμη αν θα στενοχωρήσω κάποιους… Αγαπητέ ΛΕΟΝΤΑ: ( είμαι ΤΕΦΑΑ Αθηνών με εξετάσεις και αθλήτρια,  τότε που έπρεπε να γράψεις 19 για να εισαχθείς, διορισμένη με ΑΣΕΠ στην Α/θμια με επιλογή μου, ΝΑΙ υπάρχουμε και εμείς που φαίνεται πως δεν το γνωρίζετε).
Παρακαλώ σταματήστε να λέτε ανακρίβειες εις βάρος μας.
Αφήστε σε εμάς τους ΠΕ11 της Α/θμιας  το προνόμιο να μιλήσουμε για τους συναδέλφους των ΤΑΔ (εμείς  έχουμε βιώσει χρόνια τον εμπαιγμό και την αδικία εις βάρος μας  από τη συγκεκριμένη ομάδα), την τελευταία δεκαετία τουλάχιστον, η πλειοψηφία των Α/θμιων είναι ασεπίτες διοριστέοι ή επιτυχόντες και αυτό γιατί προηγούνταν πάντοτε στην επιλογή κατά το διορισμό οι έχοντες προϋπηρεσία…. οι ασεπίτες διορίζονταν τελευταίοι. Προϋπηρεσίες αμφιλεγόμενες της εύφορης κοιλάδας των ΤΑΔ, σαν αυτές που περιγράφεις δεν ήταν ποτέ προνόμιο της πλειοψηφίας των Α/θμιων. Όσοι μετατάχτηκαν  παλιότερα στην Β/θμια το έκαναν μετά από 5 χρόνια μόνιμου διορισμού και πάντα σε περιοχές που προηγούνταν μεταθέσεις, κοινώς εκεί που έμεναν κενές θέσεις  και ποτέ δεν υπήρξαν τέτοιες σε περιοχές με μεγάλη ζήτηση. Πολλοί από αυτούς είναι ακόμη εδώ μαζί μας Αν. Αιγαίο και έχουν 18- 20 χρόνια προϋπηρεσία, φίλος μου από Πιερία συγκεκριμένα είναι από το 2008 ακόμη στα Δωδεκάνησα . Οι  Ταδίτες ελάχιστοι καταδέχονταν να διοριστούν στην Α/θμια. Αντίθετα έχοντας εξασφαλίσει κάθε χρόνο την εργασία τους σαν αναπληρωτές (το πως απόχτησαν πτυχία προπονητών και η πριμοδότησή τους μέχρι πρόσφατα με εντοπιότητα και παλαιότητα πτυχίου είναι άλλο όνειδος)  απαξιούσαν να δηλώσουν Α/θμια, όταν αναγκάστηκαν να συμπληρώσουν ωράριο στη Α/θμια πάντα προηγούνταν από  τους άλλους αναπληρωτές και δούαν πάντα με ωράριο Β/θμιας!!! ήταν πάντα παιδιά άλλου θεού. Συγκέντρωναν έτσι την απαραίτητη προϋπηρεσία να διοριστούν δίπλα στο σπίτι τους και σχεδόν πάντα στην Β/θμια, και κάποιοι από αυτούς οι τελευταίοι την πάτησαν το 2008 -9 και είναι ακόμη αδιόριστοι, κάποιοι με δεκαετία και παραπάνω είναι ακόμη αναπληρωτές.
Η πλειοψηφία των μεταταγμένων είναι ΤΑΔ και διορισμένοι από το 2007 και μετά. Όσοι αποφάσισαν να διοριστούν  μαζί μας στην παραμεθόριο (δεν υπηρέτησαν ούτε την οργανική τους), περίμεναν πάντα  να κριθούν υπεράριθμοι ή αργότερα πότε θα ξεκινούσαν τα ΤΑΔ. Αν αργούσε αυτή η διαδικασία τον πρώτο μήνα ήταν κάπου χαμένοι στη Β/θμια όχι σε σχολείο βέβαια… αν ζόριζαν πολύ τα πράγματα διαθέτονταν για λίγο στην Α/θμια, δουλεύαμε στην ίδια αυλή κανά δίμηνο το πολύ, πάντα με μειωμένο ωράριο αυτοί και με την πρώτη ευκαιρία ξανά στη Β/θμια, στο σπίτι τους.
 Οι ίδιοι πάντα χρησιμοποιώντας πάντα το ίδιο σύστημα (καθορίζοντας και τον αριθμό των διορισμών) με βαθιά πλοκάμια στο υπουργείο και στη δημιουργία αντισυναδελφικών συλλόγων, πρωτοστάτησαν και στις μεταθέσεις- μετατάξεις, όπως πάντα τα βολεμένα παιδιά. Με την κατάργηση των ΤΑΔ και τους ανεξέλεγκτους διορισμούς από το 2007 και μετά  η μοναδική επιλογή που τους έμενε για να γυρίσουν στο τόπο τους ή να διασφαλίσουν τη θέση τους ήταν η Α/θμια. Έτσι λοιπόν για άλλη μια φορά χρησιμοποίησαν τις θέσεις των Α/θμιων που για χρόνια δεν παίρνουν μετάθεση, εσκεμμένα για να εξυπηρετούνται πάντα οι Β/θμιοι.
 Το επικοινωνιακό μέρος  της υπόθεσης, είχε απόλυτη επιτυχία τον πρώτο καιρό. Εκμεταλεύτηκαν το πραγματικό δράμα των εκπαιδευτικών που κατακρεουργήθηκαν με τη διαθεσιμότητα,  για να οργανωθεί  αυτή την διευκόλυνση- αποκατάσταση των δικών τους παιδιών. Όλοι ήταν στο κόλπο και τότε και τώρα.  Αποκαλύφτηκαν  όμως στη συνέχεια με το όνειδος των ενστάσεων. Ο  ένας κάρφωνε τον άλλον  δεν έγιναν  μετατάξεις  αγαπητοί μου ….  Μεταθέσεις στο σπίτι τους πήραν δια του αλληλοκαρφώματος, όσοι δε είχαν εξασφαλιστεί τα προηγούμενα χρόνια δίπλα στο σπίτι τους με αυτό το τρόπο ξανασώθηκαν. Πρωτόγνωρα πράγματα στην εκπαιδευτική διαδικασία της Α/θμιας…. Χρησιμοποιήθηκαν  τα πραγματικά μόρια κάποιων λίγων (οι οποίοι αδίκως λοιδορούνται και οι οποίοι ζητούν  να γίνει επανέλεγχος και να αποκατασταθεί  η δικαιοσύνη)  για να βολευτούν κάποιοι άλλοι  αυτοί που και σήμερα πρωτοστατούν  πάλι σαν αδικημένοι.
Δυστυχώς όμως ξαναβλέπουμε να ανακηρύσσονται σε συμβουλάτορες και διαπραγματευτές οι ίδιοι  που άλλοτε φανερά  με ρόλο  ενεργό και άλλοτε υπόγεια (οι διαδικτυακοί αιρετοί που όλοι γνωρίζουμε) ανένηψαν τελευταία… Αυτοί που μας οδήγησαν εδώ. Αυτό είναι ύποπτο, μαθαίνουμε ακόμη πως και ο κυβερνητικός αιρετός της  ΔΟΕ  το παίζει Πόντιος Πιλάτος, ο Κουράκης όμως όχι. Αν αυτοί  νομίζουν πως μπορούν να ξαναπαίξουν παιχνίδια έχουν γελαστεί ….Τελευταία ευκαιρία να αποκατασταθεί η δικαιοσύνη. Μετά μην διαμαρτύρεται κανείς για τι  θα επικρατήσει. 
 Όποιοι μιλούν για ισονομία λοιπόν (βλέπε ΟΛΜΕ που δέχεται μόνο έλεγχο μορίων όπως λέγεται),  πρέπει να δεχτούν το εξής: οι θέσεις που δημιουργούνται στην Β/θμια στις συγκεκριμένες ειδικότητες, γιατί εκεί μόνο γίνονται συνταξιοδοτήσεις (και των  οποίων,  τα τελευταία χρόνια  ο αριθμός  τους δεν ανακοινώνεται ποτέ!!!!Γιατί άραγε από την λαλίστατη κατά τα άλλα ΟΛΜΕ;;;)  να μπορούν να τις διεκδικούν  ομοίως και οι  Α/θμιοι. Τα πάντα κοινά λοιπόν στις μετατάξεις, μεταθέσεις και αποσπάσεις δέχεστε;
Κάτι ακόμη συνάδελφοι για να χαλαρώσουμε λίγο: Μην λοιδωρείτε το γνωστό διαδικτυακό ροδομπορδοκόκκινο αιρετό.  Θυμηθείτε τους  ύμνους  που  του γράφατε κάποτε. Κάθε μισή ώρα εκτελούσε χρέη κυβερνητικού εκπροσώπου των μετατάξεων μέχρι πρόσφατα. Τον Αύγουστο –Σεπτέμβριο του 2013 έχασε τις διακοπές του…. τον  έχασε και η πλειοψηφία των Α/θμιων  από φίλο στο FB… τους διέγραφε με τη σέσουλα!!! όταν τον έκραζαν….  Τώρα αν χάσει και τους μεταταγμένους  ποιόν θα έχει φίλο;  Εμείς οι Α/θμιοι  που τον ξέρουμε καθώς και τα κολητάρια του από τη ΔΟΕ και την ΟΛΜΕ που τάχατες θα δώσουν λύση μέσα από επιτροπές. Ξέρουμε και τα άλλα  που σας λένε στα μουλωχτά… με το μέρος σας είναι απλά τώρα είναι αντιπολίτευση φοβούνται και την αποκάλυψη των πεπραγμένων  Λασκαροκανελογαρύφαλων και πιάνουν τοίχο…. Επαναπαύονται, θεωρώντας πως αφού έχουν χαθεί τα αρχεία αλλά λίστα Falciani….. και μιας και είναι αντιπολίτευση, ήρθε η ώρα να ξεθάψουν πάλι τα άρματα ο επαναστάτες…. Γρήγορα στα ταμπούρια συνάδελφοι ο Μπράτης κάνει πόλεμο!!!!!   
 


Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #447 στις: Μάρτιος 28, 2015, 03:35:44 μμ »
Το προσπαθείς Νόμιμε να με εκνευρίσεις, αλλά αυτή τη φορά δε θα πιάσει.
Δε με ενδιαφέρει επί του παρόντος το τι έχει γίνει στους ΠΕ11 και αν αυτό σε κάνει να τα βλέπεις από τη σκοπιά που τα βλέπεις, όπως δεν έχει σχέση που διορίστηκαν καθηγητές πληροφορικής χωρίς πτυχίο Πληροφορικής. Άλλο θέμα είναι αυτό.
Θέσεις δεν αλλάζω. 2 θέσεις έχω και τις είπα.
1. Νέοι κλάδοι
α) Επανεξέταση από την αρχή με επέκταση των ΕΑΕΠ και των ωρών των ζορισμένων ειδικοτήτων. Αιτήσεις πάλι μόνο από υποχρεωτικά και εθελοντικά μεταταγμένους. Μοριοδότηση του 2013, ας μπουν και τα πτυχία δε με νοιάζει, αν και η κατάργηση του 4172 το αποκλείει. Προτεραιότητα στους υπηρετούντες των οικείων ΠΥΣΔΕ για να αποφευχθούν τα πλεονάσματα στο νομό.
β) Να εκτελεστούν οι υποχρεωτικές μόνο στα κενά των διαπιστωτικών και μόνο με τα πλεονάσματα αυτών. Όπως ΑΚΡΙΒΩΣ λέει ο 4172. Έπειτα να εκτελεστούν και οι εθελοντικές με τα οργανικά κενά τους.
2. Υφιστάμενοι
    α) Κατάργηση όλων και σύσταση οργανικών για τους ανήκοντες στην Αθμια
    β) Μια διαδικασία παράλληλη με συμμετέχοντες και τους υποχρεωτικά μεταταγμένους μαζί με Βθμιους με μόρια Αθμιας, μέσω edata.

Αναλυτικότερα τα έχω πει και παλαιότερα.

Σε λιγάκι θα δούμε και περισσότερες αποκλίσεις. Αλλά αυτή τη φορά θα παραθέσω και όλες τις φάσεις που λήφθηκαν υπόψη. Για να μπορεί ο καθένας να τα δει. Δε θα παραθέσω τους πίνακες που τα βγάζω εγώ αυτόματα, ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΑΙ... Μόνο αποφάσεις συγκεντρωμένες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.