*

Αποστολέας Θέμα: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων  (Αναγνώστηκε 167626 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #686 στις: Απρίλιος 04, 2015, 01:01:04 μμ »
Συνάδελφοι καλημέρα, μη χανόμαστε...
Λέοντα τα σεντόνια δεν σε κουράζουν πια φίλε μου καλέ, όσο για την ψηφοφορία βεβαίως και είναι πολύ σωστή, είναι τόσο τεκμηριωμένη όσο  και κάποιες.... μελέτες περίπτωσης του ανοικ. παν. ;D (εγώ πάντα τις μελετώ και τις αναγνωρίζω...άλλωστε μέχρι υπουργός γίνεσαι...)Λάμαινε θα δείξει!!!!
Καπνικαρέισα γαρ κάτι σαν την παλιά εγκυκλοπαίδεια του ήλιου... με ασεπ
Προς ενημέρωσή σου, μετάβαση στα πάτρια κάνω σήμερα το βράδυ (καράβια αεροπλάνα και άλλα πολλά χρησιμοποιούν αυτοί που σε ενοχλούν...άγνωστα σε σένα στη χώρα των Λαίδων και των χαλβαδοτρεφόμενων), οι σκιρiτες-ισες αν γνώριζες ιστορία και τακτική μάχης (που τόσο πάθος αυτοδιαφημίζεις) διαβιούσαν εκ αρχαιοτάτων χρόνων, (και μάχονταν σε θέση τιμητική, λόγω προσόντων) σε άλλο τόπο μακρινό από το κάμπο της ζούγκλας με τα καραγάτσια, (τα πεπραγμένα του οποίου έχουν φτάσει πολύ μακριά).
Ζητώ ΣΥΓΝΩΜΗ αλλά:
Τα εύσημα που ακόμη και σήμερα, κάποιοι θέλουν να εξαργυρώνουν σαν γραμμάτια, για τη δολοφονία του Όθωνα του Ηλία  και των άλλων παλικαριών: Λυπάμαι πάρα πολύ, γιατί η αναφορά σου και μόνο σε αυτούς και με αυτό το τρόπο που το κάνεις δείχνει  άλλα... Άστους εκεί ψηλά και ελπίζω να μην μας βλέπουν....αυτοί που τους καταδίκασαν στο Τσατάλι (δεν δικάστηκαν ποτέ, και με τις συμπεριφορές  τους που κάποιοι υιοθετούν επικροτούσαν και ανέχονται ακόμη...   είναι οι ίδιοι που οδήγησαν την πατρίδα μας και εμάς εδώ), μην μπερδεύεις την αμφιλεγόμενη παλιοκαρέκλα σου με αυτούς....αν μας βλέπουν :'(  δεν έχασες μόνο εσύ....  μέτρο συνάδελφε!!!
Όσο για το πλεονέκτημα του ύψος σου πρόσεχε καλέ μου, γιατί  κάτι λέει από παλιά η λαϊκή σοφία...
       

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:36:11 »

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #687 στις: Απρίλιος 04, 2015, 01:30:55 μμ »
Και όσον αφορά την προϋπηρεσία  για να γίνει πραγματικά αναγωγή στην πρωτοβάθμια πρέπει να μετρηθούν και οι λιγότερες ώρες διδασκαλίας   που  έχετε. Και επειδή αγαπάω πολύ τα μαθηματικά έχουμε και λέμε.

24 ώρες διδασκαλίας η Πρωτ  την εβδομαδ  21 ώρες διδασκαλι η Δευτ   =  μείων  3 ώρες  *  4 εβδομ = 12 ώρες λιγότερες το μήνα * 10 μήνες το χρόνο = 120 ώρες λιγότερες το χρόνο. Αν κάποιος έχει 12 χρόνια προυπηρεσία έχουν 120 * 12 χρόνια =1440 /24 = 60 εβδομάδες περίπου 1 1/2 χρόνια λιγότερα προυπηρεσία.

Άρα ένας δευτεροβάθμιος με 12 χρόνια προϋπηρεσία έχει 1 1/2 χρόνο λιγότερες διδακτικές ώρες βάση νόμου (χωρίς να βάλω τις λαμογιές που αναφέρω παραπάνω) ΑΥΤΗ ΕΊΝΑΙ ΕΞΙΣΟΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ.


Εγώ θα πρότεινα επίσης να αφαιρεθούν τα καλοκαίρια και τα Σαββατοκύριακα.
Οι "θεσμοί" αναζητούν καινούργιους συνεργάτες, κανε μια αίτηση!! Να υποβάλεις επίσης την ρηξικέλευθη πρόταση σου στο ΥΠΑΙΘ, όπως προφανώς κάνεις και με τι άλλες.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2015, 01:34:47 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #688 στις: Απρίλιος 04, 2015, 01:45:34 μμ »
Εγώ θα πρότεινα επίσης να αφαιρεθούν τα καλοκαίρια και τα Σαββατοκύριακα.
Οι "θεσμοί" αναζητούν καινούργιους συνεργάτες, κανε μια αίτηση!! Να υποβάλεις επίσης την ρηξικέλευθη πρόταση σου στο ΥΠΑΙΘ, όπως προφανώς κάνεις και με τι άλλες.
Επισης οι μεταταγμενοι να κυκλοφορουν με ειδικη στολη που να καταδεικνυει τη διαφορετικοτητα και την κατωτεροτητα τους απο τους αξιους πρωτοβαθμιους δασκαλους. ΝΟΜΙΜΕ εχει θυμωσει πολυ απο χθες, Υπουργε μου μην τον εξοργιζεις  ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #689 στις: Απρίλιος 04, 2015, 02:07:53 μμ »
Kαλή Ανάσταση συνάδελφοι ας χαμηλώσουμε τους τόνους... μέρες που έρχονται
Αγαπητέ Λέοντα μην παρεκτρέπεσαι....υπάρχουν και άλλοι που παίζουν μπάλα τώρα....που δεν τους είχες υπολογίσει και που οι αλήθειες τους ενοχλούν....πρέπει να βγούμε όλοι στο φως μακριά από τα σκοτάδια της ζούγκλας. Εγώ πάντως σε συγχαίρω για θάρρος τα προσόντα και τη μετριοφροσύνη σου......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:36:11 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #690 στις: Απρίλιος 04, 2015, 02:36:48 μμ »
Kαλή Ανάσταση συνάδελφοι ας χαμηλώσουμε τους τόνους... μέρες που έρχονται
Αγαπητέ Λέοντα μην παρεκτρέπεσαι....υπάρχουν και άλλοι που παίζουν μπάλα τώρα....που δεν τους είχες υπολογίσει και που οι αλήθειες τους ενοχλούν....πρέπει να βγούμε όλοι στο φως μακριά από τα σκοτάδια της ζούγκλας...
Με φώναξε κανείς;  ::)
Αχ πολύ στεναχωρήθηκα χθες που κάποιος εκπρόσωπος με τα χρωματάκια του Α.Λ. και του Κ.Α. στεναχωρήθηκε που δεν δώκαμε σε αυτόν τα στοιχεία των υποχρεωτικών... Να του πείτε να μπαίνει στο pde να παίρνει δείγμα δωρεάν

Αποσυνδεδεμένος PAMELA27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #691 στις: Απρίλιος 04, 2015, 04:31:01 μμ »
Και όσον αφορά την προϋπηρεσία  για να γίνει πραγματικά αναγωγή στην πρωτοβάθμια πρέπει να μετρηθούν και οι λιγότερες ώρες διδασκαλίας   που  έχετε. Και επειδή αγαπάω πολύ τα μαθηματικά έχουμε και λέμε.

24 ώρες διδασκαλίας η Πρωτ  την εβδομαδ  21 ώρες διδασκαλι η Δευτ   =  μείων  3 ώρες  *  4 εβδομ = 12 ώρες λιγότερες το μήνα * 10 μήνες το χρόνο = 120 ώρες λιγότερες το χρόνο. Αν κάποιος έχει 12 χρόνια προυπηρεσία έχουν 120 * 12 χρόνια =1440 /24 = 60 εβδομάδες περίπου 1 1/2 χρόνια λιγότερα προυπηρεσία.

Άρα ένας δευτεροβάθμιος με 12 χρόνια προϋπηρεσία έχει 1 1/2 χρόνο λιγότερες διδακτικές ώρες βάση νόμου (χωρίς να βάλω τις λαμογιές που αναφέρω παραπάνω) ΑΥΤΗ ΕΊΝΑΙ ΕΞΙΣΟΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ.


Η πρωτοβαθμια τελειωνει 20 ιουνιου κ η βθμια 30. Περυσι μαλιστα πηγε μεχρι 5/7.  Παρολα αυτα θεωρω μικροπρεπειες να μετραμε ωρες γιατι ο σωστος εκπαιδευτικος εχει καθησει σιγουρα πολυ παραπανω απο το ωραριο του σχολειο. Επισης σου παραθεσα κ παραπανω για τα μορια αλλα ασχολουσανα με τον Νομιμο... κ γενικως κ στα σχολεια ετσι κανουν καποιοι κ μας σερνουν τι μας σερνουν κ καλα μας κανουν!!!

Αποσυνδεδεμένος THE19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #692 στις: Απρίλιος 04, 2015, 05:02:41 μμ »
Η πρωτοβαθμια τελειωνει 20 ιουνιου κ η βθμια 30. Περυσι μαλιστα πηγε μεχρι 5/7.  Παρολα αυτα θεωρω μικροπρεπειες να μετραμε ωρες γιατι ο σωστος εκπαιδευτικος εχει καθησει σιγουρα πολυ παραπανω απο το ωραριο του σχολειο. Επισης σου παραθεσα κ παραπανω για τα μορια αλλα ασχολουσανα με τον Νομιμο... κ γενικως κ στα σχολεια ετσι κανουν καποιοι κ μας σερνουν τι μας σερνουν κ καλα μας κανουν!!!

Προφανώς εννοείς 30 Μαΐου, γιατί ζήτημα είναι να πάτε πέντε έξη φορές μέχρι  το Τέλος.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #693 στις: Απρίλιος 04, 2015, 05:46:59 μμ »
Για να λέγεστε συνάδελφος α/θμιος πρέπει να γυρίσεις από εκεί που ήρθες και να παραδόσεις την καρέκλα της α/θμιας πρώτα που άρπαξες από τα μαλλιά κάτι που δεν είναι μακριά ,θα γίνει μέχρι τέλη Μαΐου. Επίσης η προϋπηρεσία στην  α/θμια έχει αποκτηθεί με παρουσίες καθημερνές με 2000 ευρύ έξοδα μηνιαίως και όχι όπως της β/θμιας δια αλληλογραφίας από μακριιά. Αφού πλεονάζεις που να σε βάλω εδώ, πήγαινε σπίτι σου και αν σε χρειαστώ θα σε τηλεφ. Αυτή είναι η προϋπηρεσία της Β/θμιας. Και όσο για ολυμπιακές παιδείες κ.τ.λ. ήταν πρόγραμμα αρχικά της β/θμιας και οι πιο πολλοί ήταν από επετηρίδα .Και στα ΤΑΔ ήταν αθλητές και είχαν πανελλήνιες διακρίσεις και έτσι δουλέψαν, σε αντίθεση με άλλους που είχαν πανελλήνια νίκη στο δίσκο. Και επίσης πριν λίγα χρόνια αυτοί που έπαιρναν  απόσπαση στην β/θμια  στην πόλη τους επειδή ήταν πολλοί από ρουσφ. έκαναν από 7 ώρες  την.εβδ. Για τέτοιες προϋπηρεσίες β/θμιας μιλάμε εντελώς μαϊμού.

Έξεστι Κλαζομενίοις ασχημονείν!!
Πετάξου μέχρι το ΥΠΑΙΘ να εισηγηθείς μέτρα!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2015, 06:01:58 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος THE19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #694 στις: Απρίλιος 04, 2015, 06:14:57 μμ »
Έξεστι Κλαζομενίοις ασχημονείν!!
Πετάξου μέχρι το ΥΠΑΙΘ να εισηγηθείς μέτρα!!!

Φύσει γαρ άνθρωπος, ό βούλεται, τούτο και οίεται.

Αποσυνδεδεμένος freespirit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #695 στις: Απρίλιος 04, 2015, 06:26:53 μμ »
Για να μην μπω στη διαδικασία να μετράω πόσες ώρες και πόσους μήνες δουλεύει κάθε βαθμίδα και αρχίσουμε τις αναγωγές για να υπολογίσουμε την προϋπηρεσία (μου κάνει εντύπωση και μόνο που κάποιος σκέφτηκε να το αναφέρει...) να πω απλά τι μου είπε φίλη που εργάζεται στα γραφεία της Διεύθυνσης
Πρωτοβάθμιας της πόλης μου.
Μου είπε επί λέξη οτι τρέχουν για ανάκληση μετάταξης πάρα πολλοί.Και μου τόνισε οτι δεν είναι μόνο εκπαιδευτικοί που μετατάχθηκαν από το ίδιο Πυσδε(οπότε δεν έχουν και πολλά να χάσουν) αλλά και από μακρινά Πυσδε.Και ο λόγος;;;;Δεν αντέχουν τη νοοτροπία των συναδέλφων της πρωτοβάθμιας και το γενικότερο κλίμα.
Παλιά αυτά τα λέγαμε για τους δασκάλους. Τώρα το πρόβλημα το δημιουργούν οι ειδικότητες. Κολλητικό...

Αποσυνδεδεμένος THE19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #696 στις: Απρίλιος 04, 2015, 06:56:21 μμ »
Για να μην μπω στη διαδικασία να μετράω πόσες ώρες και πόσους μήνες δουλεύει κάθε βαθμίδα και αρχίσουμε τις αναγωγές για να υπολογίσουμε την προϋπηρεσία (μου κάνει εντύπωση και μόνο που κάποιος σκέφτηκε να το αναφέρει...) να πω απλά τι μου είπε φίλη που εργάζεται στα γραφεία της Διεύθυνσης
Πρωτοβάθμιας της πόλης μου.
Μου είπε επί λέξη οτι τρέχουν για ανάκληση μετάταξης πάρα πολλοί.Και μου τόνισε οτι δεν είναι μόνο εκπαιδευτικοί που μετατάχθηκαν από το ίδιο Πυσδε(οπότε δεν έχουν και πολλά να χάσουν) αλλά και από μακρινά Πυσδε.Και ο λόγος;;;;Δεν αντέχουν τη νοοτροπία των συναδέλφων της πρωτοβάθμιας και το γενικότερο κλίμα.
Παλιά αυτά τα λέγαμε για τους δασκάλους. Τώρα το πρόβλημα το δημιουργούν οι ειδικότητες. Κολλητικό...

Συμφωνώ  απόλυτα με την φίλη σου πολλοί  θα κάνουν ανάκληση. Και ο λόγος βέβαια  είναι ότι δεν έχουν μάθει να δουλεύουν με τέτοια ωράρια. 

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #697 στις: Απρίλιος 04, 2015, 08:02:30 μμ »
Παρά τις εκκλήσεις μας η συζήτηση διεξάγεται στους ίδιους προσβλητικούς τόνους από τα ίδια μέλη. Το νήμα κλειδώνεται.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 245
Σύνολο: 245

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.