*

Αποστολέας Θέμα: Τράπεζα Θεμάτων  (Αναγνώστηκε 190959 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #308 στις: Ιούνιος 01, 2014, 01:36:48 πμ »
Στο μάθημα των Θρησκευτικών τα θέματα επαναλαμβάνονται συνεχώς στα περισσότερα αρχεία.
Και δεν γινόταν αλλιώς κατά τη γνώμη μου.
Αν εξαιρέσουμε 5-6 ασαφή ερωτήματα που έχω δει έως τώρα,τα θέματα κινούνται σε σωστή κατεύθυνση.
Και αυτό ισχύει αρκεί να αναλογιστεί κανείς την παράνοια του "πολυχρονεμένου" μας υπουργού να ορίζει εντελώς πρόχειρα μια τόσο μεγάλη ύλη από ένα ξεπερασμένο βιβλίο σχεδόν εικοσαετίας,μόνο και μόνο γιατί έπρεπε να απορροφηθούν κάποια κονδύλια...
Το γεγονός αυτό μαζί με μια άλλη ενέργεια του "πολυχρονεμένου" (οι θεολόγοι μαντεύουν ποια εννοώ),ελπίζω να μην μας επιφυλάσσει αρνητικές εξελίξεις από τον Σεπτέμβριο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:29:27 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #309 στις: Ιούνιος 01, 2014, 02:32:54 πμ »
 Δεν θα είναι ο ίδιος τον Σεπτέμβριο, ενώ ακούγεται και οτι θα έχουμε πολιτικές εξελίξεις...
  

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #310 στις: Ιούνιος 01, 2014, 05:22:01 πμ »
Τα θέματα της τράπεζας μαθηματικών αναρτήθηκαν την περασμένη Δευτέρα χωρίς να ελεγχθούν. Καθηγητές που προσπάθησαν να τα λύσουν εντόπισαν πολλά θέματα με λάθη και ασάφειες στις εκφωνήσεις. Τα θέματα αυτά αποσύρθηκαν την τελευταία στιγμή (άραγε έχουν εντοπιστεί όλα τα λάθη;). Παρατηρούνται σημαντικές διαφορές στο βαθμό δυσκολίας των θεμάτων της ίδιας κατηγορίας, π.χ. στην κατηγορία του 4ου θέματος υπάρχουν ασκήσεις μέτριας δυσκολίας, αλλά και κάποιες άλλες με ερωτήματα επιπέδου μαθηματικών διαγωνισμών. Ειδικά στην Άλγεβρα, υπάρχουν πολλά και αυξημένης δυσκολίας προβλήματα, αλλά και στη Γεωμετρία  πολλές ασκήσεις στο επίπεδο των σύνθετων θεμάτων του σχολικού βιβλίου. Πόσοι καθηγητές άραγε βρήκαν το χρόνο να διαπραγματευτούν τέτοια θέματα στην τάξη; Ας μη ξεχνάμε και το αποτέλεσμα των διαγνωστικών τεστ στην αρχή της χρονιάς. Τι θα έπρεπε να κάνει ο καθηγητής που διαπίστωσε πρόβλημα σε μεγάλο αριθμό των μαθητών του; Να το αγνοήσει και να προχωρήσει στην κάλυψη της διδακτέας ύλης της Α λυκείου, ευχόμενος ότι με κάποιο μαγικό (διάβαζε εξωσχολικό) τρόπο οι μαθητές θα κάλυπταν τα κενά των προηγουμένων τάξεων;
Τέλος, δεν έχει ληφθεί μέριμνα ώστε να μη κληρώνονται θέματα της τράπεζας από την ίδια διδακτική ενότητα. Αν συμβεί αυτό (δυστυχώς, συνέβη ήδη σε κάποια σχολεία), τότε ο μαθητής που τυχόν δεν έχει προετοιμαστεί στην ενότητα αυτή τιμωρείται με βαθμό από τη βάση και κάτω. Άλλωστε, αυτό έρχεται σε αντίθεση και με το μέχρι τώρα πνεύμα των προαγωγικών εξετάσεων, σύμφωνα με το οποίο τα θέματα έπρεπε να διατρέχουν όσο το δυνατό μεγαλύτερη έκταση της ύλης. Συμπερασματικά, η τράπεζα θεμάτων των μαθηματικών διαμορφώθηκε με βιασύνη και προχειρότητα, περιέχει πολλά θέματα αυξημένης δυσκολίας που δεν απευθύνονται στο μέσο μαθητή, προκαλεί αναστάτωση και φοβίες για το μάθημα στους περισσότερους μαθητές, τους οποίους και παρακινεί να καταφύγουν στην παραπαιδεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2014, 07:30:38 πμ από DM »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #311 στις: Ιούνιος 01, 2014, 09:31:16 πμ »
Δεν θα είναι ο ίδιος τον Σεπτέμβριο, ενώ ακούγεται και οτι θα έχουμε πολιτικές εξελίξεις...
Τι εννοείς συνάδελφε πολιτικές εξελίξεις;
Εκλογές ή ανασχηματισμό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:29:27 »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #312 στις: Ιούνιος 02, 2014, 11:59:51 μμ »
Προβλήματα υπάρχουν και στα θέματα της Φυσικής,
σχετικά θέματα που έχουν ανακύψει με την τράπεζα μπορεί να βρει κανείς σε γνωστό φόρουμ...
(επιτρέπεται η ανάρτηση ονόματος...;  ??? )

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #313 στις: Ιούνιος 03, 2014, 12:37:20 μμ »
εχετε ακουσει οτι θα γινει δειγματοληπτικος ελεγχος γραπτων και βαθμολογησης απο τους σχολικους συμβουλους;

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #314 στις: Ιούνιος 03, 2014, 01:35:58 μμ »
Μάλλον επιβάλλεται....


Προβλήματα υπάρχουν και στα θέματα της Φυσικής,
σχετικά θέματα που έχουν ανακύψει με την τράπεζα μπορεί να βρει κανείς σε γνωστό φόρουμ...
(επιτρέπεται η ανάρτηση ονόματος...;  ??? )

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #315 στις: Ιούνιος 03, 2014, 02:04:24 μμ »
Στο σχολείο μου σήμερα έγινε 2η κλήρωση στο μάθημα της Βιολογίας, γιατί τα θέματα που κληρώθηκαν αρχικά ήταν εκτός ύλης. Και δεν εννοώ ύλης που κανονικά είναι εντός αλλά δεν καλύφθηκε, αλλά ΕΚΤΟΣ της ύλης που έχει ανακοινωθεί.

Δεν παρακολούθησα από κοντά τη διαδικασία γιατί είχα επιτήρηση, αλλά έγινε πρακτικό από τους εμπλεκόμενους καθηγητές και τον Δ/ντη, το οποίο νομίζω εστάλη με fax στο αρμόδιο τμήμα.
Γενικά μεγάλη τρεχάλα και σημαντική καθυστέρηση στην έναρξη της δεύτερης βάρδιας.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #316 στις: Ιούνιος 03, 2014, 02:23:01 μμ »
Στο σχολείο μου σήμερα έγινε 2η κλήρωση στο μάθημα της Βιολογίας, γιατί τα θέματα που κληρώθηκαν αρχικά ήταν εκτός ύλης. Και δεν εννοώ ύλης που κανονικά είναι εντός αλλά δεν καλύφθηκε, αλλά ΕΚΤΟΣ της ύλης που έχει ανακοινωθεί.

Δεν παρακολούθησα από κοντά τη διαδικασία γιατί είχα επιτήρηση, αλλά έγινε πρακτικό από τους εμπλεκόμενους καθηγητές και τον Δ/ντη, το οποίο νομίζω εστάλη με fax στο αρμόδιο τμήμα.
Γενικά μεγάλη τρεχάλα και σημαντική καθυστέρηση στην έναρξη της δεύτερης βάρδιας.

Αν μπορείς να μάθεις τον κωδικό του θέματος που έπεσε αρχικά, θα με ενδιέφερε να το δω κι εγώ
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #317 στις: Ιούνιος 03, 2014, 02:30:50 μμ »
Στο σχολείο μου σήμερα έγινε 2η κλήρωση στο μάθημα της Βιολογίας, γιατί τα θέματα που κληρώθηκαν αρχικά ήταν εκτός ύλης. Και δεν εννοώ ύλης που κανονικά είναι εντός αλλά δεν καλύφθηκε, αλλά ΕΚΤΟΣ της ύλης που έχει ανακοινωθεί.
Εγώ δεν εντόπισα κάποιο θέμα βιολογίας εκτός ύλης. Κάποια μοιάζουν εκτός αλλά δεν είναι....
Μπορείς να μας πεις το θέμα;

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #318 στις: Ιούνιος 03, 2014, 09:28:04 μμ »
Παιδιά δεν ξέρω ποιο θέμα ήτανε.
Είμαι Μαθηματικός και δεν έχω ιδέα από Βιολογία, οπότε και να μου το έδειχναν δεν θα μπορούσα να κρίνω.
Εμείς έχουμε τον δικό μας πόνο με λάθος ασκήσεις που αποσύρονται, με παλούκια στη Γεωμετρία που δεν θα τα λύσει κανείς, κλπ.

Αν και, όπως έγραψα, δεν ήμουν παρών στη διαδικασία, μου είπαν μετά ότι ξαναείδαν την ύλη (ίσως μαζί με τον Δ/ντη) και ήταν όντως εκτός.
Αν ήταν μόνο ένας Φυσικός, θα έλεγα μπορεί να μην κατάλαβε καλά γιατί ίσως δεν είναι και τόσο εξπέρ.
Αλλά ήταν 3 συνάδελφοι που κάνουν το μάθημα, εκ των οποίων ο ένας είναι γκουρού στη Βιολογία και αποκλείω το να έκανε λάθος.

Την Πέμπτη θα ρωτήσω ποιο θέμα ήταν.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #319 στις: Ιούνιος 05, 2014, 02:00:26 μμ »
Λοιπόν, το προβληματικό θέμα στη Βιολογία ήταν το 2663 (εκτός αν κάνω κάποιο λάθος) και συγκεκριμένα τα Β.ΙΙ και Δ.ΙΙ.

http://exams-repo.cti.gr/downloads/GENIKO_LYKEIO_IMERISIO/A__TAXI/VIOLOGIA/GI_A_VIO_0_2663.pdf

Επαναλαμβάνω ότι δεν έχω καμία σχέση με Βιολογία.
Άρα, αν κάποιος διαφωνεί σχετικά με το αν είναι ή όχι στην ύλη, δεν μπορώ να υποστηρίξω καμία άποψη.

Αρχικά νόμιζα ότι ήταν θέμα από ύλη που δεν πρόλαβαν να διδάξουν οι συνάδελφοι, δεδομένου ότι Φυσικός μας ήρθε μετά τις γιορτές. Αλλά, αν κατάλαβα καλά, πρόκειται για θέματα εκτός της ύλης του Υπουργείου.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #320 στις: Ιούνιος 05, 2014, 02:10:44 μμ »
Επίσης, γράψαμε Γεωμετρία Α' σήμερα.
Πολύ καλή κλήρωση, εύκολοι αντίπαλοι από το 2ο και το 4ο γκρουπ δυναμικότητας!  ;D ;D

Ευτυχώς, γιατί και Μαθηματικά Α' ξεκινήσαμε Νοέμβρη που ήρθε Μαθηματικός και ειδικά Γεωμετρία έκανα σύνολο 24-25 ώρες μάθημα όλη τη χρονιά!!!
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Τράπεζα Θεμάτων
« Απάντηση #321 στις: Ιούνιος 05, 2014, 04:04:22 μμ »
Λοιπόν, το προβληματικό θέμα στη Βιολογία ήταν το 2663 (εκτός αν κάνω κάποιο λάθος) και συγκεκριμένα τα Β.ΙΙ και Δ.ΙΙ.

http://exams-repo.cti.gr/downloads/GENIKO_LYKEIO_IMERISIO/A__TAXI/VIOLOGIA/GI_A_VIO_0_2663.pdf

Επαναλαμβάνω ότι δεν έχω καμία σχέση με Βιολογία.
Άρα, αν κάποιος διαφωνεί σχετικά με το αν είναι ή όχι στην ύλη, δεν μπορώ να υποστηρίξω καμία άποψη.

Αρχικά νόμιζα ότι ήταν θέμα από ύλη που δεν πρόλαβαν να διδάξουν οι συνάδελφοι, δεδομένου ότι Φυσικός μας ήρθε μετά τις γιορτές. Αλλά, αν κατάλαβα καλά, πρόκειται για θέματα εκτός της ύλης του Υπουργείου.

Σ΄ευχαριστούμε πολύ για την άμεση πληροφορία. Εκτός ύλης δεν τα λές αν και η αλήθεια είναι πως δε θα τα ήθελα με τίποτα στην κλήρωσή μας.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 516
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.