*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ για φιλολόγους  (Αναγνώστηκε 12395 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 04:00:09 μμ »
Από ποιο μέρος της Κρήτης είσαι cretawoman για να διασταυρώναμε τις πληροφορίες μας?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2007, 04:07:41 μμ από Lara »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:58:23 »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 06:38:16 μμ »
Οι ωρομίσθιοι της ενισχυτικής (στο Γυμνάσιο) προσλαμβάνονται όπως οι ωρομίσθιοι του κανονικού προγράμματος. Δηλαδή, η ενισχυτική συμπεριλαμβάνεται στην εγκύκλιο αναπληρωτών-ωρομισθίων και οι προσλήψεις γίνονται από τους πίνακες ωρομισθίων που υπάρχουν στο e-aitisi. Για την ΠΔΣ (Λύκειο) γίνονται χωριστές αιτήσεις και οι προσλήψεις γίνονται από τις Β/θμιες (παίρνουν όποιον θέλουν, χωρίς συγκεκριμένα κριτήρια). Οι δ/ντές των σχολείων μπορεί να προτείνουν άτομα, αλλά οι προτάσεις τους δεν δεσμεύουν τις Β/θμιες.

Ιωάννα μου μια διευκρίνιση:

Δηλ. στις αιτήσεις που υποβάλαμε τον Ιούνιο για ωρομισθία συμπεριλαμβάνεται και η ενισχυτική και δεν ισχύουν τα κριτήρια που ισχύουν για ΠΔΣ (ξέρεις μέσο, γνωστός λυκειάρχης κ.ο.κ.); Άρα καλούν πρώτα τους ωρομισθίους και εν συνεχεία ξεκινούν να καλούν για ενισχυτική ακολουθώντας τη σειρά του πίνακα των ωρομισθίων; Ξέρεις επίσης πότε ξεκινούν να καλούν για ενισχυτική ή ισχύει η ίδια εγκύκλιος που έχει εκδοθεί για ΠΔΣ;

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 06:59:50 μμ »
Ιωάννα μου μια διευκρίνιση:

Δηλ. στις αιτήσεις που υποβάλαμε τον Ιούνιο για ωρομισθία συμπεριλαμβάνεται και η ενισχυτική και δεν ισχύουν τα κριτήρια που ισχύουν για ΠΔΣ (ξέρεις μέσο, γνωστός λυκειάρχης κ.ο.κ.);
Ακριβώς!

Παράθεση
Άρα καλούν πρώτα τους ωρομισθίους και εν συνεχεία ξεκινούν να καλούν για ενισχυτική ακολουθώντας τη σειρά του πίνακα των ωρομισθίων; Ξέρεις επίσης πότε ξεκινούν να καλούν για ενισχυτική ή ισχύει η ίδια εγκύκλιος που έχει εκδοθεί για ΠΔΣ;

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Οι προσλήψεις στην ενισχυτική δεν συνδέονται με την εγκύκλιο της ΠΔΣ. Υποτίθεται ότι μαζί με τους ωρομισθίους του κανονικού προγράμματος καλούν και για ενισχυτική, αλλά συνήθως κοιτάζουν να καλύψουν σε πρώτη φάση τα κενά του πρωινού προγράμματος και μετά καλούν για ενισχυτική όπου έχουν μείνει ώρες που δεν έχουν έχουν καλυφθεί από μόνιμους ή αναπληρωτές για συμπλήρωση ωραρίου.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 07:10:58 μμ »
Α! μάλιστα. Και πάλι σ' ευχαριστώ πολύ Ιωάννα.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:58:23 »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 01, 2007, 01:25:30 μμ »
Σχετικά με το ποιοι και πόσες ώρες διδάσκουν ΠΔΣ, σε άρθρο που παραθέτει η ALFAVITA αναφέρεται ότι στα προγράμματα ΠΔΣ διδάσκουν μόνιμοι ή αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι.

Τότε, πως άνθρωποι με μηδενική προϋπηρεσία με ή χωρίς μόρια από το ΑΣΕΠ διδάσκουν σε προγράμματα ΠΔΣ; Εντάξει γνωρίζω ότι λειτουργεί το μέσο, ο γνωστός του γνωστού κ.ο.κ. αλλά δεν υφίσταται κανένας έλεγχος και τελικά κατοχυρώνεται νομικά η πρόσληψη για απασχόληση σε ΠΔΣ, εκπαιδευτικών χωρίς προϋπηρεσία αλλά με μοριοδότηση λόγω επιτυχίας στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 05:43:16 μμ »
Παιδιά μήπως έχει διδάξει καποιος,αρχαία γενικής παιδείας σε Π.Δ.Σ?

aeee

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 11:07:06 μμ »

Τότε, πως άνθρωποι με μηδενική προϋπηρεσία με ή χωρίς μόρια από το ΑΣΕΠ διδάσκουν σε προγράμματα ΠΔΣ;
αγαπητέ συνάδελφε έχουμε βαρεθεί να το φωνάζουμε για τους μη αξιοκρατικούς τρόπους ακόκτησης προϋπερεσίας  από τη >ΠΔΣ η οποία παρακαλώ διατηρεί επ αόριστο τα μόρια , ενώ η επιτυχία στον Ασεπ μειώνεται αρχικά μέχρι που χάνεται, ενώ  το να κάνεις μάθημα σε 1-3 παιδάκια ή σε τμήμα φάντασμα ή σε τμήμα φάντασμα το οποίο προσφάτως ανακάλυψα ότι βρίσκεται σε δυσπρόσιτο (που σημαίνει ότι παίρνεις διπλά μόρια και δεν πατάς τα πόδια σου, άκουστε παιδιά μην κοιμάστε!!!!) είναιι ξέρεις πάρα πολύ σημαντικό!!!!, πιο σημαντικό και΄από την επιτυχία σε Ασεπ.   

Αποσυνδεδεμένος dimitra06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 03, 2007, 10:16:58 μμ »
Εννοείται παιδιά πως για να πάρεις έστω και δύο ώρες πρόσθετη διδασκαλία θέλει μέσο. Ξέρω συνάδελφο, με μηδενική υπηρεσία, εκπρόθεσμη (!!!) και είχε τμήμα. Και όχι μόνο αυτό αλλά, αν και δίδασκε σε παιδια που ήταν σε λύκειο μέσα στην πόλη, για να μη....μετακινούνται οι μαθητες δημιουργήθηκε τμήμα στην περιοχή τους.... Ξέρετε αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?
"Τώρα πια δε φωνάζω τώρα πια δε σκέφτομαι κάτι σταμάτησε μέσα μου  Μπορώ να δω τη μορφή μου στον καθρέφτη μπορώ να διακρίνω μια μάσκα χλωμή και ολότελα ξένη"   Μ.Α.

Αποσυνδεδεμένος dimitra06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 03, 2007, 10:20:22 μμ »
ΑΑΑ!Όσο για τα δυσπρόσιτα οι θέσεις είναι ταγμένες τουλάχιστον από πέρυσι...για να μην πω από πιο πριν....
Είναι κατάντια να γίνεται τέτοια "σφαγή" για 2 ώρες την εβδομάδα...
"Τώρα πια δε φωνάζω τώρα πια δε σκέφτομαι κάτι σταμάτησε μέσα μου  Μπορώ να δω τη μορφή μου στον καθρέφτη μπορώ να διακρίνω μια μάσκα χλωμή και ολότελα ξένη"   Μ.Α.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 04, 2007, 12:22:08 πμ »
Εννοείται παιδιά πως για να πάρεις έστω και δύο ώρες πρόσθετη διδασκαλία θέλει μέσο. Ξέρω συνάδελφο, με μηδενική υπηρεσία, εκπρόθεσμη (!!!) και είχε τμήμα. Και όχι μόνο αυτό αλλά, αν και δίδασκε σε παιδια που ήταν σε λύκειο μέσα στην πόλη, για να μη....μετακινούνται οι μαθητες δημιουργήθηκε τμήμα στην περιοχή τους.... Ξέρετε αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?

Κάτι ανάλογο γνωρίζω ότι συμβαίνει και σε λύκειο της περιοχής μου . Επειδή φοιτούν μαθητές από τα γύρω χωριά οι καθηγητές της ΠΔΣ πηγαίνουν στα χωριά των παιδιών και κάνουν μάθημα.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

aeee

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 04, 2007, 02:22:41 μμ »
ξέρω μια κοπέλα η οποία είχε πέρσυ ΠΔΣ σε σχολείο μέσα στην πόλη, τυχαία είδα τα μόρια της και έκπληκτη είδα ότι έχει 4 και κάτι μόρια πέρσυ μόνο  από δυσπρόσιτο, ενώ ξέρω ότι δεν πήγαινε πουθενά μακρια. τί γίνεται παιδια;..... που ζούμε::;;;; τι κάνουμε; είναι τρία χρόνια που πήρε το πτυχίο της και άλλοι δώδεκα χρόνια περιμένουν και.... δεν τους δίνουν ώρες ΠΔΣ λέγοντας ότι ΄περιμένουν πολλοί και δεν μπορούν να μας βολέψουν όλους.... ΓΙΑΤΙ;;;;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 10:17:04 πμ »
παιδιά θέλω να σας πω κι εγώ μία εμπειρία μου...το 2003 με πήραν τηλ. για 2 ώρες στο ΤΕΕ ΠΔΣ. Το απόγευμα μου είπε ο υπεύθυνος ότι δε θα δουλέψω τελικά γιατί κάποια κοπέλα έκανε ένσταση, η οποία ούτε αυτή τελικά δούλεψε.. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έψαξα, γιατί ήμουν πολύ καινούρια στα πράγματα. Θέλω τα σχόλιά σας. Κανουν ένσταση στην ΠΔΣ ή εγώ ήμουν άτυχη στη συγκεκριμένη περιπτωση???

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 10:26:52 πμ »
Ένσταση όπως πχ στο Ασέπ, δεν ξέρω αν γίνεται ,γνωρίζω, όμως, περίπτωση μαθηματικού που δεν τον πήραν και διαμαρτυρήθηκε επειδή είχαν πάρει άλλον που είχε τελειώσει Eφαρμοσμένα μαθηματικά κι όχι το Μαθηματικό.Τελικά δικαιώθηκε και οι ώρες τού δόθηκαν.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 10:28:35 πμ »
παιδιά θέλω να σας πω κι εγώ μία εμπειρία μου...το 2003 με πήραν τηλ. για 2 ώρες στο ΤΕΕ ΠΔΣ. Το απόγευμα μου είπε ο υπεύθυνος ότι δε θα δουλέψω τελικά γιατί κάποια κοπέλα έκανε ένσταση, η οποία ούτε αυτή τελικά δούλεψε.. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έψαξα, γιατί ήμουν πολύ καινούρια στα πράγματα. Θέλω τα σχόλιά σας. Κανουν ένσταση στην ΠΔΣ ή εγώ ήμουν άτυχη στη συγκεκριμένη περιπτωση???
Lara,ενστάσεις απ' ότι ξέρω δεν γίνονται γιατί τα ονόματα δεν δημοσιεύονται στη διεύθυνση αλλά σε παίρνει τηλέφωνο ο υπεύθυνος της ΠΔΣ του συγκεκριμένου σχολείου που προσλήφθηκες. Είναι μια διαδικασία διαβλητή.Πέρσι διαμαρτυρήθηκα έντονα στη διεύθυνση Ιωαννίνων όταν σε σχολείο είχα μάθει ότι είχαν προσληφθεί φιλόλογοι με μηδέν προυπηρεσία και χωρίς μόρια από ΑΣΕΠ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 600
Σύνολο: 601

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.