*

Αποστολέας Θέμα: Θέματα αρχαίων ελληνικών 2014 και σχολιασμός αυτών  (Αναγνώστηκε 30886 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Θέματα αρχαίων ελληνικών 2014 και σχολιασμός αυτών
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 02, 2014, 12:13:05 μμ »
το "αὐτάς" έχει λάθος ή μου φαίνεται;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θέματα αρχαίων ελληνικών 2014 και σχολιασμός αυτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:55:31 »

Αποσυνδεδεμένος karousel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Θέματα αρχαίων ελληνικών 2014 και σχολιασμός αυτών
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 02, 2014, 12:31:29 μμ »
Το αυτάς με δασεία περιλαμβάνεται στο κείμενο, αν αυτό εννοείς: "πάλιν αὑτὰς ἀνέλαβον".

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Θέματα αρχαίων ελληνικών 2014 και σχολιασμός αυτών
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 02, 2014, 01:11:27 μμ »
Τα θέματα είναι πολύ βατά για ένα παιδί διαβασμένο. Μπορεί να υπάρχει ένας βαθμός δυσκολίας στη μετάφραση του αγνώστου αλλά η γραμματική του και το συντακτικό του είναι πολύ εντάξει. Τώρα, για το γνωστό τί να λέμε..είναι γνωστό!

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Θέματα αρχαίων ελληνικών 2014 και σχολιασμός αυτών
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 02, 2014, 01:15:18 μμ »
Το αυτάς με δασεία περιλαμβάνεται στο κείμενο, αν αυτό εννοείς: "πάλιν αὑτὰς ἀνέλαβον".

έχεις δίκιο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θέματα αρχαίων ελληνικών 2014 και σχολιασμός αυτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:55:31 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θέματα αρχαίων ελληνικών 2014 και σχολιασμός αυτών
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 02, 2014, 01:35:10 μμ »
Αναμενόμενα ολα, τόσο το γνωστο όσο και το αγνωστο. Απο αποψη δυσκολίας, θεωρω πως δεν δημιουργησαν ιδιαιτερα προβλήματα  στους υποψηφίους.

Καλή συνέχεια ,...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θέματα αρχαίων ελληνικών 2014 και σχολιασμός αυτών
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 02, 2014, 02:27:22 μμ »
 :)  :D Καλημέρα συνάδελφοι, έδωσα και εγώ σήμερα αρχαία. Τα θέματα στο γνωστό ήταν βατά αλλά μη αναμενόμενα για όσους πήγαιναν με τα sos ( πολιτεία και πρωταγόρα ) . Στο άγνωστο, η μετάφραση έβγαινε σε γενικές γραμμές, εκτός από κάποια πιο δύσκολα σημεία πριν το τέλος του κειμένου, η γραμματική ήταν απαιτητική πιστεύω ( αλλά οι πολύ καλά διαβασμένοι  αρίστευσαν ), στις συντακτικές παρατηρήσεις οι μισές ήταν λίγο πιο δύσκολες και ο πλάγιος λόγος πολύ εύκολος :D . Πιστεύω ένας πολύ καλά διαβασμένος, το 85/100 το έπιανε και παραπάνω  ;D . Καλή συνέχεια  :) !!
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θέματα αρχαίων ελληνικών 2014 και σχολιασμός αυτών
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 02, 2014, 03:14:37 μμ »
συμφωνώ με filologos90,
οσοι πηγαιναν με τα sos ή  super sos  :o
Μα, ειναι δυνατον, να προετοιμαζεσαι 2 καλοκαιρια πριν τις εξετασεις και μετα να μιλας για ΣΟΣ?
Σε αυτο κυριως φταιμε εμεις. Τί θα πει  sos? Μια νοοτροπία που πρεπει να παρει τέλος. Καλα που εχουμε και την τραπεζα θεματων.... ;D
"
ΟΛΑ ειναι πιθανα και δυο και τρεις και 103 φορες να πεσει συνεχεια το ιδιο, φυσικο θα ειναι.
Καθε κειμενο δεν ειναι "στατικό",....

τωρα, να ρωτησω κατι: "τί λετε να βαλουν λογοτεχνία" ; ποιο απο τα 5 κειμενα που εχουν στην υλη σας φαινεται πιο πιθανό?
Ευτυχως φυσικοι και μαθηματικοί δεν εχουν αυτό το αγχος....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2014, 03:18:08 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Θέματα αρχαίων ελληνικών 2014 και σχολιασμός αυτών
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 02, 2014, 03:55:28 μμ »
στα νοηματικα πως βλεπετε την δευτερη; διαβασα στο διαδικτυο καποιες απαντησεις 4-5 σελιδων! δεν νομιζω οτι ηθελε τοση εκταση η απαντηση...

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θέματα αρχαίων ελληνικών 2014 και σχολιασμός αυτών
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 02, 2014, 04:49:10 μμ »
:) έτσι είναι δεν μπορούμε να πηγαίνουμε με τα sos όταν η ύλη είναι συγκεκριμένη ( βλ. γνωστό, κείμενα,ιστορία,λατινικά ).Προσωπικά στις ερμηνευτικές έδωσα εκτενείς απαντήσεις και με αναφορές από το κείμενο και σύμφωνα με σχόλια από βοηθήματα και το study4exams :D (βέβαια και ως μαθήτρια έκανα αναλύση στις απαντήσεις μου :P )Καλή συνέχεια σε όσους συνεχίζουμε τις εξετάσεις :)
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θέματα αρχαίων ελληνικών 2014 και σχολιασμός αυτών
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 02, 2014, 05:06:39 μμ »
στα νοηματικα πως βλεπετε την δευτερη; διαβασα στο διαδικτυο καποιες απαντησεις 4-5 σελιδων! δεν νομιζω οτι ηθελε τοση εκταση η απαντηση...

αυτα τα φρονιστηρια δεν εχουν το θεο τους !!! Ειλικρινα, καποιοι καθηγητες λες και ειναι εκτος πραγματικότητας!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος quidam omnia sciens...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Legendo animvs et mens firme conjvngvntvr
    • Προφίλ
Απ: Θέματα αρχαίων ελληνικών 2014 και σχολιασμός αυτών
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 02, 2014, 05:21:37 μμ »
Όλα καλά φέτος. Η γραμματική μη αναμενόμενη, όντως, ως προς το βαθμό δυσκολίας. Έλασσον τυπικό θέμα για τους μαθητές προκύπτει για τον τύπο "αὑτὰς" βέβαια, ο οποίος δεν περιλαμβάνεται στη σχολική γραμματική. Δεν θυμάμαι αν το διδάσκονται στο γυμνάσιο, ή αν υπάρχει κάπου στο γνωστό... Στο αδίδακτο μεταφραστική δυσκολία  παρουσιάζουν τα "αὑτὰς ἀνέλαβον, φιλοῦσιν", αλλά υποθέτω θα υπάρξει ελαστική αξιολόγηση. Επίσης κάποιους δυσκολεψε νοηματικά-συντακτικά το σημείο με τους επιμερισμούς "τὴν μὲν..., τὴν δὲ...".

Όμως έχω (πάλι!) μια μικρή ένσταση: γιατί και από ποιον έχει τοποθετηθεί κόμμα πριν τον σύνδεσμο ὅτι μετά το ἀγνοεῖν και πριν το αναφορικό ὅσην μετά το τηλικαύτην; Αν και δεν έχω πρόσβαση σε κριτικό υπόμνημα αυτή τη στιγμή (ενδεικτικά, στην έκδοση του Νorlin δεν υπάρχει κόμμα στα επίμαχα σημεία) μου φαίνεται εντελώς παράδοξη η συγκεκριμένη στίξη... Ούτε στο TLG -το οποίο δεν θυμάμαι σε ποιες εκδόσεις στηρίζει το κείμενο- τίθεται κόμμα· εδώ επίσης δεν χωρίζεται με κόμμα η πρόταση με ρήμα το συνηχθέσησαν.

Θέλω να πιστεύω ότι δεν έβαλαν εκεί το κόμμα τα σαΐνια της ΚΕΕ. Θα ήτανη πρώτη φορά στα χρονικά που η "πάνσοφος" ΚΕΕ επιχειρεί να διορθώσει ακόμη και τους περισπούδαστους εκδότες κλασικών κειμένων... Όμως επιφυλάσσομαι, μήπως και υπάρχει σε κάποια έκδοση η γραφή με κόμμα.

Α... Και επι τη ευκαρία, το εἶπεν, κανονικά (δηλαδή σχεδόν πάντα) στην πεζογραφία συντάσσεται με τελικό απαρέμφατο, έχει δηλαδή κανονικά βουλητικό περιεχόμενο. Επειδή το είχα ψάξει παλιότερα, νομίζω ότι δεν υπάρχει (σε κείμενο πεζό της κλασικής πεζογραφίας) ούτε μια εμφάνιση του συγκεκριμένου τύπου εἶπεν + ειδικό απαρέμφατο, παρά μόνο +αιτ., + ὅτι/ὡς, + ερώτηση. Σε άλλους τύπους θυμάμαι ότι είχα βρει τέτοια σύνταξη, έστω και ελάχιστες φορές, δηλαδή με ειδικό απαρέμφατο (πχ. εἴπομεν στον Πλάτωνα μερικές φορές, εἰπεῖν νομίζω στο Θουκυδίδη κλπ.). Αλλά ενδέχεται να κάνω και κάποιο λάθος, είπα από μνήμης μιλώ. Τεσπα, αυτό δεν δημιουργεί δα και πρόβλημα σε εξεταστικό επίπεδο.
Φιλικά,
Σωτήρης.

Lvpvs est homo homini, non homo, qvom qvalis sit non novit. (T. Maccivs Plavtvs. Asinaria, 495)

Αποσυνδεδεμένος Sali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1850
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέματα αρχαίων ελληνικών 2014 και σχολιασμός αυτών
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 02, 2014, 06:25:48 μμ »
Θέλω να πιστεύω ότι δεν έβαλαν εκεί το κόμμα τα σαΐνια της ΚΕΕ. Θα ήτανη πρώτη φορά στα χρονικά που η "πάνσοφος" ΚΕΕ επιχειρεί να διορθώσει ακόμη και τους περισπούδαστους εκδότες κλασικών κειμένων... Όμως επιφυλάσσομαι, μήπως και υπάρχει σε κάποια έκδοση η γραφή με κόμμα.
Πράγματι, Σωτήρη, το κείμενο βασίστηκε στη στερεότυπη έκδοση Teubner υπό τους Blass και Benseler, όπου τα κόμματα έχουν έτσι ακριβώς. Πρόκειται για τη γνωστή συνήθεια των εκδοτών αυτής της σχολής, που αγαπούν να θέτουν κόμμα πριν από κάθε δευτερεύουσα πρόταση...
Α... Και επι τη ευκαρία, το εἶπεν, κανονικά (δηλαδή σχεδόν πάντα) στην πεζογραφία συντάσσεται με τελικό απαρέμφατο, έχει δηλαδή κανονικά βουλητικό περιεχόμενο. Επειδή το είχα ψάξει παλιότερα, νομίζω ότι δεν υπάρχει (σε κείμενο πεζό της κλασικής πεζογραφίας) ούτε μια εμφάνιση του συγκεκριμένου τύπου εἶπεν + ειδικό απαρέμφατο, παρά μόνο +αιτ., + ὅτι/ὡς, + ερώτηση. Σε άλλους τύπους θυμάμαι ότι είχα βρει τέτοια σύνταξη, έστω και ελάχιστες φορές, δηλαδή με ειδικό απαρέμφατο (πχ. εἴπομεν στον Πλάτωνα μερικές φορές, εἰπεῖν νομίζω στο Θουκυδίδη κλπ.). Αλλά ενδέχεται να κάνω και κάποιο λάθος, είπα από μνήμης μιλώ. Τεσπα, αυτό δεν δημιουργεί δα και πρόβλημα σε εξεταστικό επίπεδο.
Είναι ενδιαφέρον αυτό που λες για το εἶπεν, αλλά φυσικά δεν έχει ουδεμία σημασία για  τους υποψήφιους. Άλλο θέλω να παρατηρήσω εγώ: στις απαντήσεις που είδα ως τώρα, στον πλάγιο λόγο με τη μορφή της ειδικής πρότασης όλοι (σχεδόν) έκαναν χρήση της ευκτικής του πλαγίου λόγου (φιλοῖεν) - και καλώς έπραξαν· για μία όμως ακόμη φορά αποκλείστηκε η οριστική φιλοῦσιν, σαν να είναι αδύνατη μετά από ιστορικό χρόνο. Αναρωτιέμαι, πράγματι, αν υπάρχει προς τους διορθωτές σχετική οδηγία από την ΚΕΕ.
Ας προσθέσω ακόμα κάτι: κατά τη μετατροπή σε πλάγιο λόγο (και με τις δύο μορφές) οι περισσότεροι φιλόλογοι συμπεριέλαβαν και το γάρ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2014, 06:31:39 μμ από Sali »
Ο Έξυπνος χαίρεται με τις αμφισβητήσεις του, ο Βλάκας με τις βεβαιότητές του

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Θέματα αρχαίων ελληνικών 2014 και σχολιασμός αυτών
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 02, 2014, 07:49:29 μμ »
για μία όμως ακόμη φορά αποκλείστηκε η οριστική φιλοῦσιν, σαν να είναι αδύνατη μετά από ιστορικό χρόνο. Αναρωτιέμαι, πράγματι, αν υπάρχει προς τους διορθωτές σχετική οδηγία από την ΚΕΕ.

Αδύνατη δεν είναι, αλλά είναι λιγότερο πιθανή. Φαντάζομαι δηλ. ότι ακόμα κι αν συμπεριληφθεί σε οδηγία της ΚΕΕ η οριστική, θα δοθεί ως συμπληρωματική απάντηση, όχι ως η κύρια απάντηση.  ::)
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Θέματα αρχαίων ελληνικών 2014 και σχολιασμός αυτών
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 02, 2014, 08:45:39 μμ »
μαθητρια μου θεωρησε το λαβουσας υποθετικη μετοχη λογω της παρουσιας της δυνητικης εγκλισης ευροιτε αν  :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 566
Σύνολο: 567

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.