*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 373557 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Στις ΕΠΑΣ δε μετράει η προυπηρεσία των ΙΕΚ;
Ποτέ δεν μετρούσε. Αντίθετα η προϋπηρεσία από τις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ μετράει και στα ΙΕΚ ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aly84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι. Στην Αίτηση του Εκπαιδευτικού και συγκεκριμένα στην καρτέλα Λοιπά δίνεται η δυνατότητα να τα επιλέξεις και να τα διαγράψεις. Επίσης, αν πατήσεις Εκτύπωση, εμφανίζεται η μορφή που θα έχει η αίτησή σου, όταν την υποβάλλεις.
Αποστέλλουμε φωτοαντίγραφα των δικαιολογητικών.

Σ'ευχαριστώ! Επομένως τα διαγράφω.

Αποσυνδεδεμένος aly84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εγω μπερδευτηκα με τα πιστοποιητικά ecdl. Εχω το κλασσικό πακετάκι με excell-pp-world-ιντερνετ &υπολογιστες.. Τι έχετε βάλει εσείς?

Κι εγώ το ίδιο πακετάκι έχω και το δήλωσα ως "ΓΕΝΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ". Αν κάποιος θεωρεί ότι είναι λάθος ας με διορθώσει.

Αποσυνδεδεμένος Maraki_math

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τελικα τα πτυχια ξενων γλωσσων θελουν επισημη μεταφραση απο δικηγορο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Τελικα τα πτυχια ξενων γλωσσων θελουν επισημη μεταφραση απο δικηγορο;

Από πότε οι δικηγόροι κάνουν επίσημες μεταφράσεις; Το τμήμα μεταφράσεων του υπουργείου εξωτερικών κάνει τέτοια πράγματα... Εκτός αν μιλάμε για πιστοποιήσεις γνήσιων αντιγράφων εκ του πρωτοτύπου...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος math_samos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ πήρα τηλ και μου είπαν οτι οι ξένες γλώσσες πρέπει να είναι ακριβώς όπως ζητάει ο ασεπ.
Να διαβάσω λέει τι λέει ο ασεπ γιατί δεν ήταν και σίγουροι :p
Στον ασεπ λέει να είναι με μετάφραση.
Το τμήμα μεταφράσεων του υπουργείου δεν απαντάει ποτέ στα τηλ και αν πας εκεί (Ψυρρη) σου λένε πως θέλει πάνω από 2 εβδομάδες για να στα έχουν έτοιμα. (12,5 το ένα)

Οι δικηγόροι χρόνια τώρα μεταφράζουν και επικυρώνουν πτυχία τέτοιου είδους γύρω στα 40 ευρώ το ένα.

Εγώ το έκανα γιατί η προκήρυξη έχει πάρα πολλές ασάφειες και μετά θα γυρίσουν και θα πουν πως έλεγε πχ αναγνωρισμένο από τον ασεπ (άρα μετάφραση) και ότι εμείς δε το χαμε καταλάβει !

Τι να πω καλή επιτυχία σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος Maraki_math

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ πήρα τηλ και μου είπαν οτι οι ξένες γλώσσες πρέπει να είναι ακριβώς όπως ζητάει ο ασεπ.
Να διαβάσω λέει τι λέει ο ασεπ γιατί δεν ήταν και σίγουροι :p
Στον ασεπ λέει να είναι με μετάφραση.
Το τμήμα μεταφράσεων του υπουργείου δεν απαντάει ποτέ στα τηλ και αν πας εκεί (Ψυρρη) σου λένε πως θέλει πάνω από 2 εβδομάδες για να στα έχουν έτοιμα. (12,5 το ένα)

Οι δικηγόροι χρόνια τώρα μεταφράζουν και επικυρώνουν πτυχία τέτοιου είδους γύρω στα 40 ευρώ το ένα.

Εγώ το έκανα γιατί η προκήρυξη έχει πάρα πολλές ασάφειες και μετά θα γυρίσουν και θα πουν πως έλεγε πχ αναγνωρισμένο από τον ασεπ (άρα μετάφραση) και ότι εμείς δε το χαμε καταλάβει !

Τι να πω καλή επιτυχία σε όλους.

Νομίζω έτσι είναι όπως τα λες.
Αυτες οι μεταφρασεις απο δικηγορο εχουν συγκεκριμενη χρονικη ισχυ ; Γνωρίζεις;
(Λιγο ασχετη η ερώτηση μου)

Αποσυνδεδεμένος math_samos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Από ότι έχω καταλάβει είναι για μία φορά , δεν έχουν δηλαδή να σου δώσουν αντίγραφο μετά οι δικηγόροι.

(αυτή είναι η διαφορά με το μεταφραστικό του υπουργείου ότι εκεί αν κάνεις μετάφραση στο κρατάνε σε αρχείο και παίρνεις ξανά όποτε θες το μεταφρασμένο )

βέβαια από ότι ξέρω μπορείς να κρατήσεις τη μετάφραση που σου έκανε ο δικηγόρος (το ελληνικό lower δηλαδή χωρίς τη σφραγίδα του) και απλά μετά να στο επικυρώνει ο ίδιος  κάθε φορά με λιγότερα χρήματα ( δε ξέρω αν είναι νόμιμο βέβαια)
αυτό όμως θα στο πω αν θες σίγουρα τη Δευτέρα που θα πάω να τα πάρω
 :)

Αποσυνδεδεμένος mafalda10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • ΠΕ-12.4
    • Προφίλ
Από το δικηγόρο θα ζητήσετε επικύρωση και μετάφραση (κοστίζει σύνολο γύρω στα 40-45 ευρώ).
Με τον τρόπο αυτό μένει ανέπαφο το πτυχίο σας (για κορνίζα ;D) και έχετε καρφιτσωμένα μαζί ένα αντίγραφο του πτυχίου και τη μετάφραση.
Αυτό το δισέλιδο μετά, αφού το βγάλετε φωτοτυπίες, μπορείτε να τις επικυρώσετε στα ΚΕΠ. Τους λέω ότι το θέλω όχι για το δημόσιο αλλά για ιδιωτικό σχολείο για να μου το επικυρώσουν.
Στο δικηγόρο η διαδικασία είναι μια εργάσιμη μέρα (χρειάζεται επικύρωση από το δικηγορικό σύλλογο).

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Σε περίπτωση που δεν έχω βεβαίωση προυπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα, αλλά έχω τα ένσημα και το χαρτί της καταγγελίας της σύμβασης που αναγράφει όλα αυτά που θέλουν, πως θα τη δηλώσω την προυπηρεσία. Δεδομένου ότι δεν γουστάρω να παίρνω τηλέφωνα σε παλιές δουλειές.  O ιδιωτικός τομέας πολλές φορές δεν δίνει βεβαιώσεις προυπηρεσίας.

Μήπως πιάνουν στα δικαιολογητικά τα χαρτιά καταγγελίας συμβάσεων ή οικειοθελών αποχωρήσεων ως βεβαιώσεις πορουπηρεσίας;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ

Οι επιχειρήσεις στον ιδιωτικό τομέα είναι υποχρεωμένες να δίνουν βεβαιώσεις προϋπηρεσίας διότι είναι και οι μόνες επίσημες.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Ο δικηγόρος μεταφράζει και επικυρώνει (κάνει το γνήσιο ξενόγλωσσο ακριβές αντίγραφο στην ελληνική δηλαδή). Αυτό τώρα ισχύει για πάντα. Το βγάζεις όσες φωτοτυπίες θέλεις και το δίνεις εκεί που στο ζητάνε. Το βήμα που το έκανες και ακριβές φωτοαντίγραφο στα ΚΕΠ έχει καταργηθεί. Ισχύει όταν ο φορέας που θέλεις να το καταθέσεις είναι ιδιωτικός π.χ. φροντιστήριο.

Αποσυνδεδεμένος 4-stroke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Εκπαίδευση -------- Μεγάλη κουβέντα
    • Προφίλ
Από πότε οι δικηγόροι κάνουν επίσημες μεταφράσεις; Το τμήμα μεταφράσεων του υπουργείου εξωτερικών κάνει τέτοια πράγματα... Εκτός αν μιλάμε για πιστοποιήσεις γνήσιων αντιγράφων εκ του πρωτοτύπου...
ναι θελουν μεταφραση απο δικηγορο

Αποσυνδεδεμένος T06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι καλημερα!!

Στην αιτηση για τα επας δεν μου εμφανιζει τις επιμορφωσεις!!Γιατι?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.