*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 374691 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fake

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Από τους 12.04, 17.02, 17.06 προηγείται ο έχων τα πιο πολλά μόρια.
Αν είναι και άνεργος προσλαμβάνεται σίγουρα (εφόσον υπάρχουν ώρες).
Αν είναι ιδιώτης περιπλέκονται λίγο τα πράγματα...

Οπότε δεν έχει σημασία αν είσαι πρώτος (στους ανέργους) στην δικια σου λίστα... θα πρέπει να είσαι πρώτος όλων των ειδικοτήτων για να είσαι σίγουρος ότι θα σε πάρουν.... π.χ. εισαι πρώτος 17.01 αλλά έχει πιο πολλά μόρια ο 17.05... μένεις απ΄έξω! Καλά κατάλαβα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Οπότε δεν έχει σημασία αν είσαι πρώτος (στους ανέργους) στην δικια σου λίστα... θα πρέπει να είσαι πρώτος όλων των ειδικοτήτων για να είσαι σίγουρος ότι θα σε πάρουν.... π.χ. εισαι πρώτος 17.01 αλλά έχει πιο πολλά μόρια ο 17.05... μένεις απ΄έξω! Καλά κατάλαβα;

Ναι... Θα συγκριθείς και με τους 12.01, 12.02, 12.03 και 17.05 που έχουν τις ίδιες αναθέσεις...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος flyhigh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστω fake!

Αποσυνδεδεμένος lark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Flyhigh, οι αναθέσεις των μαθημάτων σε ειδικότητες, με διαφορετικό κλάδο μέχρι πρόπερσι γινόντουσαν χιαστί. Δηλαδή έπαιρναν π.χ. έναν διπλωματούχο μηχανολόγο μηχανικό από πολυτεχνείο, μετά έναν τεχνολόγο μηχανολόγο από Τ.Ε.Ι. και συνέχιζαν έτσι. Πέρσι και πρόπερσι άλλαξε ο τρόπος ανάθεσης μαθημάτων. Ανεξάρτητα, σε ποιον κλάδο ανήκεις, καλούν π.χ. τον μηχανολόγο με τα περισσότερα μόρια. Φέτος όμως δεν υπάρχει στην προκήρυξη διευκρίνιση για το πως θα γίνει η ανάθεση. Το δίκαιο και το σωστό είναι να καλούν έναν από πολυτεχνείο και έναν από Τ.Ε.Ι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Πέρσι και πρόπερσι υπήρχε στην προκήρυξη η παρατήρηση για ΠΕ 12 & 17 και επιλέγονταν αυτοί με τα περισσότερα μόρια.
Φέτος όμως αυτό δεν προκύπτει από την προκήρυξη. Το τι θα γίνει βέβαια είναι ένα όχι και τόσο απλό θέμα.
Άλλο πράγμα είναι το δίκαιο και το σωστό (αυτό που θα έπρεπε να ισχύει) και άλλο πράγμα είναι αν οι προσλήψεις θα γίνουν με βάση τα γραφόμενα.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Φέτος όμως δεν υπάρχει στην προκήρυξη διευκρίνιση για το πως θα γίνει η ανάθεση. Το δίκαιο και το σωστό είναι να καλούν έναν από πολυτεχνείο και έναν από Τ.Ε.Ι.

Πιο δίκαιο όμως και σωστό ακούγεται να προηγείται αυτός με τα περισσότερα μόρια... Αν εξαιρέσεις τον τίτλο (που ο ένας είναι πολυτεχνείου και ο άλλος ΤΕΙ) όλη η μοριοδότηση γίνεται στην ίδια βάση... Μεταπτυχιακές σπουδές, παιδαγωγικός τίτλος, οικογειακή και ατομική κατάσταση, επαγγελματική και διδακτική προυπηρεσία... Δεν καταλαβαίνω το λόγο κάποιος με 2000 μόρια να προσλαμβάνεται στη θέση κάποιου με 8000...

Όμως μεγάλη κουβέντα τώρα πάμε να ανοίξουμε... Το δίκαιο και το σωστό σ αυτή τη χώρα (το ξέρουμε όλοι) είναι ότι συμφέρει τον καθένα...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Πέρσι και πρόπερσι υπήρχε στην προκήρυξη η παρατήρηση για ΠΕ 12 & 17 και επιλέγονταν αυτοί με τα περισσότερα μόρια.
Φέτος όμως αυτό δεν προκύπτει από την προκήρυξη.

Η περσινή προκήρυξη για τις ΕΠΑΣ, προς το παρόν ισχύει όπως είχε και για φέτος... Κατα τη γνώμη μου αν δεν βγει διευκρίνηση που να τροποποιεί κάτι από τα περσινά, ισχύει ότι και πέρυσι... (η μόνη αλλαγή φέτος ήταν στο μέγιστο αριθμό ωρών που μπορούν να ανατεθούν, που είναι 20 από 23 πέρυσι για τον άνεργο και 6 από 8 πέρυσι για τον ιδιώτη)... Ίδωμεν...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος lark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το σωστό και το δίκαιο που ανέφερα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη. Δεν χρειάζεται να συμφωνήσει κανείς με την άποψη μου. Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές.

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
το "χιαστί" καταργήθηκε
ισχύει αυτό που λέει ο νόμος "οι υποψήφιοι κατατάσσονται με βάση των συνολικό αριθμό μορίων" οπότε ενοποιούνται οι πίνακες με κοινές αναθέσεις και παίρνουν με την σειρά, τηρουμένου του 30% πιστοποιημένης της ανεργίας  "κατά την ημερομηνία πρόσληψης" και όχι της αίτησης.

Αποσυνδεδεμένος lark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα, comba. Σήμερα που μίλησα με την επιτροπή αξιολόγησης ωρομισθίων και με ορισμένους διευθυντές, δεν γνωρίζουν πως θα γίνουν οι αναθέσεις, δηλ. με χιαστί ή αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια. Περιμένουν οδηγίες από τη διοίκηση. Εάν υπάρχει ο νόμος που αναφέρεις, δεν θα μου έδιναν μια ξεκάθαρη απάντηση; Μόνο εάν δεν γνωρίζουν το νόμο.

Αποσυνδεδεμένος smart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • To be or not to be? That's the question
    • Προφίλ
“Smart” Δε μπορώ να καταλάβω γιατί επιτίθεσαι σε κάτι που σου δίνει ένα κομμάτι ψωμί… Εσύ είπες ότι συνεχίζεις πάραυτα να συμμετέχεις στο σαθρό κατά τα άλλα σύστημα λειτουργίας των σχολών μαθητείας του ΟΑΕΔ… Στο κάτω κάτω αν πιστεύεις ότι είσαι κάτι το ξεχωριστό, δεν έχεις παρα να τους αγνοήσεις… Δε σ αναγκάζει κανείς να τους τρως στη μάπα…

Φιλικά (και με καμία διάθεση αντιπαράθεσης)

Καλημέρα και καλή σου αρχή!

ΥΣ1: Έγραψες σε μήνυμα που σβήστηκε «να βάζουμε και κανένα ΤΕ στο τέλος του τίτλου μας» (προσπαθώντας να μειώσεις κάποιον που δεν μειώνεται…).
Πιστεύω ότι οι τίτλοι είναι για να τους αξιώνεις και όχι για να σε αξιώνουν αυτοί!...

ΥΣ2: Πολύ πετυχημένο το nick σου

1. Έκανα ένα λάθος στην προηγούμενη παράθεση. Το ότι ο Δ/ντης τα βγάζει όπως βολεύει το έγραψα έγω, εμφανίζεται σαν να το έγραψες εσύ.
2. Συμμετέχω, κάνω μάθημα, τους τρώω στην μάπα και δεν τους αγνοώ για τα φράγκα και μόνο. Δεν τρέφω ψευδαισθήσεις.
3. Δεν έχω διάθεση αντιπαράθεσης με κανέναν. Σύγγνωμη για την άκομψη είσοδο στο φόρουμ. Όμως την προηγούμενη χρονιά μου την βίδωσαν πολλά πράγματα στην ΕΠΑ.Σ. Έχω μεγάλη εμπειρία από εκπαίδευση. Αυτό το χάλι ρε φίλε και αυτή η συμπεριφορά που σε γειώνουν με έχει τσαντίσει απίστευτα. Για να μην αναφέρω τις παρανομίες που παίζονται με τους καταρτιζόμενους (κατάλαβες εσύ).
4. Είμαι σε θέση να ξέρω ότι όποιος καταγγέλνει βρίσκει τον μπελά του. Μπορούμε όμως να τα λέμε μεταξύ μας, πιστεύω.
Δεν ελπίζω τίποτα.
Δεν φοβάμαι τίποτα.
Είμαι λέφτερος.

N. Kαζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος smart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • To be or not to be? That's the question
    • Προφίλ
Με τον Διοικητή,την Γενική Διευθ/τρια, την Διευθ/ντρια Α2  και τον Τομεάρχη τα βάλαμε. Αυτοί είναι Διοίκηση, αυτοί πέρνουν αποφάσεις και αυτοί ευθύνονται για την μη λειτουργία των σχολείων.  (Εαν δουλεύαν όλα ρολόϊ τότε αυτοί θα άκουγαν τα εύσημα.) Ποιοί ευθύνονται; οι υφιστάμενοί τους; οι Διευθυντές; Το ότι εσένα σε βοήθησε η κοπέλα που εργάζεται στο γραφείο του Τομεάρχη ή στο δίπλα, αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι έχουν την ίδια διάθεση.

Μικροσυμφέροντα ικανοποιούν σε αυτούς που τελικά σήμερα βρίσκονται στον πίνακα των αποκλειομένων και όχι σε αυτούς που παρεβρέθησαν στην Διοίκηση για να προασπιστούν συνμέροντα ωρομισθίων. Αυτοί "στοχοποιήθηκαν".

Επίσης, στείλε ένα εξώδικο σε Διευ/ντή που δεν ακολούθησε σωστά τις αναθέσεις και κάλεσε ωρομίσθιο ΤΕ αντί για ΠΕ και τα λέμε.

Και φυσικά η Διοίκηση εξυπηρετεί κάποιους Διευθυντές

Και τέλος τα ισοπέδωσες όλα λέγοντας ότι τα ΙΕΚ είναι κολέγιο. Είσαι νεός/α και άπειρη.

Καλημέρα "smart"

Πόσο έξω πέφτεις ...
1. Κακώς τα βάζετε με τον Αμπατζόγλου και Σία. Δεν είναι αυτοί που τα έχουν κάνει έτσι. Είναι τόσο ανίσχυροι, που αν ξεράτε, θα μένατε με ανοιχτό το στόμα. Αν θελήσουν να αλλάξουν κάτι, θα είναι αυτοί που θα γίνουν αλλαγή. Κατάλαβες;
2. Καταγγελία σε Δ/ντη; Εξώδικο; Πλάκα θα κάνεις. Μάλλον δεν ξέρεις καλά την Δημόσια Διοίκηση φίλε μου. Ο καταγγέλων θα χάσει τα φράγκα και ο καταγγελόμενος θα λάβει μία έγγραφη επίπληξη (στην χειρότερη περίπτωση για τον Δ/ντη). Τι με λες τώρα;
3. Η φάση με ΠΕ και ΤΕ δεν είναι καινούργια. Είναι παλιό κόλπο και το επιτρέπει η εγκύκλιος. Τι να καταγγείλεις; Κάτι που έχει μπει φυτευτό για να τα βύσματα;

Ακούστε και οι υπόλοιποι:
Μην ανοίγετε κόντρες με Δ/ντες. Πάρτε τις ώρες που θα σας δώσουν και αν δεν σας δώσουν, ζητήστε όμορφα και ωραία κάποιες εξηγήσεις. Πάρτε και ένα τηλ. στα κεντρικά. Όλες οι αναθέσεις ελέγχονται εκεί, αλλά στην Διοίκηση θα διαβάσουν αυτά που τους γράφει ο Δ/ντης. Αν γράφει ότι εσύ ζήτησες π.χ. 12 ώρες ενώ θα έπρεπε να πάρεις 20, θα σου δώσουν 12. Κατάλαβες κι εσύ φίλε μου;

 
Δεν ελπίζω τίποτα.
Δεν φοβάμαι τίποτα.
Είμαι λέφτερος.

N. Kαζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος smart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • To be or not to be? That's the question
    • Προφίλ
επισης μπηκαμε στο προγραμμα του οαεδ και δεν φαινοταν οτι ξεκινησα στο ιεκ..παιζει ρολο οτι δεν εχουμε υπογραψει προσληψη;δηλ. λετε να παραιτηθω απο το ιεκ οσο προλαβαινω;απο την αλλη οι ωρες στην επας δεν θα ειναι πανω απο 10...

Μην καρφώνεσαι. Δεν φαίνεται πουθενά ότι σε πήραν σε ΔΙΕΚ. Κατ'αρχήν αλλό Παιδείας και άλλο Εργασίας. Δεν υπογράφεις πρόσληψη στο ΔΙΕΚ. Προς το τέλος του εξαμήνου θα σας φέρουν την σύμβαση έργου για να την υπογράψετε. Δεν είναι όπως ο ΟΑΕΔ, που σου κάνει ΙΔΟΧ.

Με λίγα λόγια εσύ είσαι ακόμη άνεργη και ζήτα full ώρες. Άκου τι σου λέω.
Δεν ελπίζω τίποτα.
Δεν φοβάμαι τίποτα.
Είμαι λέφτερος.

N. Kαζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος lark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Smart, εάν το δούμε και αυτό θα σκίσουμε τα πτυχία μας!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 262
Σύνολο: 263

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.152 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.