*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 375881 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nas09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ειχα διδαξει αλλη μια φορα το 2008 και θυμαμαι οτι ηταν πολυ δυσκολο να προσεξουν τα παιδια. Δεν φταινε τα παιδια βεβαια
ο καθηγητης φταιει

Δεν υπάρχει φταίει ο ένας και δε φταίει ο άλλος. Αν κάποιοι μαθητές να το πω ωμά είδαν φως και μπήκαν στην τάξη πόσο να φταιξει ο καθηγητής;. Αν από την άλλη ο μαθητής είναι συνειδητοποιημένος και προσεκτικός και ο καθηγητής διαβάζει μέσα από το σχολικό βιβλίο και νομίζει πως διδάσκει πόσο να φταίει ο μαθητής;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος philosopher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ειλικρινα lasid, δεν ξερω αν ειναι θεμα εμπειριας ή επιμορφωσης. Απο τους δεκαδες καθηγητες που ειχα στα σχολεια
μονο 2-3 το καταφερναν να κανουν ενδιαφερον μαθημα και να υπαρχει και ησυχια. Ειναι χαρισμα? Ειναι πηγαιο ταλεντο? Και αυτο το λεω γιατι και οι υπολοιποι που ειχαν 30 χρονια
εκπαιδευσης στην πλατη, δεν τους βοηθησε καθολου αυτη η εμπειρια στο να μην επικρατει στη ταξη χαος

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει και να το 'χεις λίγο, αλλά μερικοί διαφωνούν και λένε ότι παίζει ρόλο η επιμόρφωση και η εκμάθηση τεχνικών διαχείρισης της τάξης.

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
70% χάρισμα & 30% επίκτητο...
αν δεν τόχει άλλος άστο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εντάξει, κάποιοι τύποι εκπαιδευόμενων (αλησμόνητοι θα μου μείνουν κάτι "μαντράχαλοι :)" 20ρηδες που είχα στο ΙΕΚ ΕΚΑΒ) δεν παλεύονται με τίποτα. Ψυχραιμία πρέπει να έχεις και αυτοπεποίθηση. Η απειλή επίσης επώδυνων συνεπειών σε περίπτωση ανάρμοστης συμπεριφοράς πάντα παίζει σημαντικό ρόλο. Κατά συνέπεια νομίζω ότι είναι λογικό το γεγονός ότι οι πιο πειθαρχημένοι ήταν πάντα για μένα οι κρατούμενοι, οι οποίοι έχουν τεράστιο κίνητρο να είναι σωστοί στη σyμπεριφορά τους στο μάθημα.
 :)Θυμάμαι είχα έναν φυλακισμένο και του έκανα παρατήρηση επειδή πείραζε μία τηλεόραση στην αίθουσα (προηγουμένως ο σωφρονιστικός υπάλληλος μου το είχε επισημάνει). Και μου απάντησε χαμογελώντας το εξής, το οποίο ακόμα με κάνει και γελάω : "Ισόβια έχω φάει κύριε pipi75, τί άλλο μπορώ να πάθω;;" :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2014, 09:53:35 πμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος aposperitis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
υπαρχει και προφορικη βαθμολογια? εξεταζεις μεσα στο μαθημα?

Υπάρχει προφορική βαθμολογία, στις εξετάσεις Σεπτεμβρίου για τους μαθητές που έμειναν.
Ένα μονάχα κράτησε και ξέχασέ τα όλα,
βαθιά ψυχή να τα χωράει όλα.

Αποσυνδεδεμένος crispy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχει ειδοποιηθεί κάποιος σχετικά με το πότε ξεκινούν τα μαθήματα;

Αποσυνδεδεμένος philosopher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εντάξει, κάποιοι τύποι εκπαιδευόμενων (αλησμόνητοι θα μου μείνουν κάτι "μαντράχαλοι :)" 20ρηδες που είχα στο ΙΕΚ ΕΚΑΒ) δεν παλεύονται με τίποτα. Ψυχραιμία πρέπει να έχεις και αυτοπεποίθηση. Η απειλή επίσης επώδυνων συνεπειών σε περίπτωση ανάρμοστης συμπεριφοράς πάντα παίζει σημαντικό ρόλο. Κατά συνέπεια νομίζω ότι είναι λογικό το γεγονός ότι οι πιο πειθαρχημένοι ήταν πάντα για μένα οι κρατούμενοι, οι οποίοι έχουν τεράστιο κίνητρο να είναι σωστοί στη σyμπεριφορά τους στο μάθημα.
 :)Θυμάμαι είχα έναν φυλακισμένο και του έκανα παρατήρηση επειδή πείραζε μία τηλεόραση στην αίθουσα (προηγουμένως ο σωφρονιστικός υπάλληλος μου το είχε επισημάνει). Και μου απάντησε χαμογελώντας το εξής, το οποίο ακόμα με κάνει και γελάω : "Ισόβια έχω φάει κύριε pipi75, τί άλλο μπορώ να πάθω;;" :)
Λενε τα βιβλια της συγχρονης παιδαγωγικης οτι απαγορευεται εστω και η απειλη συνεπειων γιατι εχει αποδειχτει οτι δεν εχει
αποτελεσμα. Μηπως τελικα ομως εχεις δικιο pipi75 ? μηπως οντως εχει αποτελεσμα και η παλια παιδαγωγικη ειναι πιο συγχρονη και απο τις συγχρονες? γιατι οι συγχρονες παιδαγωγικες προφανως αναφερονται σε εναν υπερανθρωπο παιδαγωγο ο οποιος θα ειναι ταυτοχρονα ηγετης καθογητης συμβουλος δασκαλος διασκεδαστης πολυπραγμων μεταδοτικος. Μα ποιος τα εχει ολα αυτα? Αν δεν υπαρχει σεβασμος στο προσωπο του δασκαλου μπορεις να πετυχεις τιιποτα μεσα στη ταξη? Θα μου πεις σαν αντιλογο << καλα και τον σεβασμο θα τον πετυχεις με απειλες?>> οχι βεβαια. Αλλα γιατι οι παλιοι εκπαιδευτικοι ελεγαν τραβα και κανενα αυτι? δεν αγαπουσαν τα παιδια? δεν το νομιζω. Απλα ισως τελικα η αυστηροτητα να αποδεικνυει γνησιο ενδιαφερον και αγαπη στους μαθητες, ενω αντιθετως η χαλαροτητα απλα να δειχνει την αδιαφορια του εκπαιδευτικου να μαθει κατι στα παιδια. Σκεψεις κανω, σκεψεις καταθετω, δεν ξερω αν ειναι σωστες

Αποσυνδεδεμένος akarag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχει ειδοποιηθεί κάποιος σχετικά με το πότε ξεκινούν τα μαθήματα;

Τη Δευτέρα μάλλον


Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Μου είπαν απλά ότι δε θα πάρουν, επειδή δε θα χρειαστούν κ αν χρειαστούν, θα καλέσουν (μου έκλεισαν το τηλέφωνο πριν προλάβω να μιλήσω ξανά)
Το τμήμα που υπάρχει η ειδικότητα που ενδιαφέρεσαι θα λειτουργήσει;

Δε μου είπαν καν ! Θα πάω τη Δευτέρα από κοντά να κάνω αίτηση με αριθμό πρωτοκόλλου όπου θα ζητήσω να μου απαντήσουν εγγράφως

Αποσυνδεδεμένος mc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, έχει ειδοποιηθεί κανείς απ'ο τα ΙΕΚ/ΣΕΚ οαεδ Ηρακλείου Κρήτης?

Αποσυνδεδεμένος katia_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Παιδιά να ρωτήσω κάτι επειδή πρώτη φορά με ειδοποίησαν για Επας σε μαθήματα πληροφορικής, αλλα δεν μου είπαν ουτε τι μαθήματα ούτε αν δίνουν βιβλία κ.λπ. γνωρίζεται εσεις αν δίνεται υλικό από τα επας ή είναι όπως τα ΙΕΚ του οαεδ?και τι μαθήματα στον τομέα πληροφορικής κάνουν?Γιατι όταν ρωτησα είπαν να υπογραψω από βδομαδα συμβαση και μετα θα μου πουν ::)

Αποσυνδεδεμένος mc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, έχει ειδοποιηθεί κανείς απ'ο τα ΙΕΚ/ΣΕΚ οαεδ Ηρακλείου Κρήτης? Μου είπαν τα ΣΕΚ δεν θα λειτουργήσουν , αληθεύει?

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Παιδιά να ρωτήσω κάτι επειδή πρώτη φορά με ειδοποίησαν για Επας σε μαθήματα πληροφορικής, αλλα δεν μου είπαν ουτε τι μαθήματα ούτε αν δίνουν βιβλία κ.λπ. γνωρίζεται εσεις αν δίνεται υλικό από τα επας ή είναι όπως τα ΙΕΚ του οαεδ?και τι μαθήματα στον τομέα πληροφορικής κάνουν?Γιατι όταν ρωτησα είπαν να υπογραψω από βδομαδα συμβαση και μετα θα μου πουν ::)

Υπάρχει χώρος που φυλάσσονται βιβλία (με την ίδια λογική που λειτουργούν τα σχολεία του παιδείας). Θα βρεις το αντίστοιχο για το μάθημα βιβλίο εκεί... Τα μαθηματα πληροφορικής που κάνουν μπορείς να τα βρεις εδω

http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/1307-anatheseis-mathimatwn-epas-epaggelmatikes-scholes.html


Beati hispani, quibus vivere bibere est...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.