*

Αποστολέας Θέμα: Aλλάζει ο τρόπος προαγωγής στην Α΄ Λυκείου  (Αναγνώστηκε 6815 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Aλλάζει ο τρόπος προαγωγής στην Α΄ Λυκείου
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 03, 2014, 10:04:12 πμ »
Συνάδελφοι αν δεν στραφούν στους πραγματικούς λόγους της μαθητικής αποτυχίας, δεν μπορούν να φτιάξουν ένα σωστό γενικό λύκειο!!
Αυτά που κάνουν είναι ημίμετρα!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Aλλάζει ο τρόπος προαγωγής στην Α΄ Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:59:48 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Aλλάζει ο τρόπος προαγωγής στην Α΄ Λυκείου
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 03, 2014, 10:24:32 πμ »
Και χωρις ουσιαστικα αποτελεσματα. Λιγοι θα ευνοηθουν και το ποσοστό αποτυχίας ίσως πέσει από το 40% στο 38%. Ειναι απαράδεκτο πάντως ένας μαθητής με κλίση στα θεωρητικά και μέσο όρο πάνω από 13 να μένει μαθηματικά. Ουσιαστικά τα μαθηματικά ειναι το μεγάλο πρόβλημα
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Aλλάζει ο τρόπος προαγωγής στην Α΄ Λυκείου
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 03, 2014, 10:42:14 πμ »
έχουμε εκδόσει ήδη δύο φορές ελέγχους για την Α λυκείου. Λογικά δεν θα αλλάξει ο τρόπος υπολογισμού των βαθμών, απλά θα βγάλουμε επιπλέον ελέγχους για κάποιους μαθητές που παραπέμποταν στο Σεπτέμβριο. Δεν ξέρω πότε ακριβώς θα το κάνουμε αυτό. Τουλάχιστον είναι για το καλό των μαθητών. Σε εμάς, αν αρκεί το 13 ή το 14 ως γενικός βαθμός προσβασης, οι μισοί και παραπάνω από αυτούς που παραπέμπονται θα τη γλυτώσουν, γιατί το βασικό πρόβλημα ήταν η άλγεβρα. 

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Aλλάζει ο τρόπος προαγωγής στην Α΄ Λυκείου
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 03, 2014, 11:09:41 πμ »
Για το καλό των μαθητών φέτος. Του χρόνου;
Γιατί η λογική που διαπερνά την είδηση είναι ότι το σύστημα πέτυχε, οι μαθητές "έσκισαν", αλλά κάποιοι απέτυχαν επειδή η βάση ήταν υψηλή! Δηλ. όλα πήγαν περίφημα κι αν έγινε και κάποιο ατύχημα, δεν έφταιγε η στραβομάρα του οδηγού, αλλά η ελιά που φύτρωσε στο δρόμο του. :o
Άρα, τίποτα δεν προμηνύεται ότι θα διορθωθεί για του χρόνου.

Εγώ θα περίμενα μια αναγνώριση της προβληματικής εφαρμογής του θεσμού, μια δέσμευση για διόρθωσή του και τη ρύθμιση της μειωμένης βάσης να ισχύσει μόνο για φέτος.
Αλλά μάλλον πολλά περιμένω σ' αυτήν την παράλογη χώρα. ???
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Aλλάζει ο τρόπος προαγωγής στην Α΄ Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:59:48 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Aλλάζει ο τρόπος προαγωγής στην Α΄ Λυκείου
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 03, 2014, 11:22:04 πμ »

Εγώ θα περίμενα μια αναγνώριση της προβληματικής εφαρμογής του θεσμού, μια δέσμευση για διόρθωσή του και τη ρύθμιση της μειωμένης βάσης να ισχύσει μόνο για φέτος.
Αλλά μάλλον πολλά περιμένω σ' αυτήν την παράλογη χώρα. ???

Ακομα δεν εχεις καταλαβει οτι βασιλευει ο στρουθοκαμηλισμος? Δηλαδη να τη βγαλουμε και φετος και του χρονου εχει ο Θεος. Δια μαγειας θα λυθουν τα προβλήματα τα οποια πολλαπλασιαζονται. Βεβαια εγινε και συναντηση των απανταχου υπουργών παιδειας, ζωντων και κεκοιμημένων (για οσους δεν το ξερουν εγινε τηλεδιάσκεψη μεσω μεντιουμ και skype για οσους δε βρισκονται εν ζωη) οποτε είμαι βεβαιος οτι εκαναν ενα σοβαρο σχεδιασμο για το μέλλον της παιδείας στη χώρα μας.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Aλλάζει ο τρόπος προαγωγής στην Α΄ Λυκείου
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 03, 2014, 11:35:18 πμ »
Εγώ να κάνω μια αστεία ερώτηση?
Ο Γ.Μ.Ο. δια πόσα μαθήματα βγαίνει...διότι αν θέλω κάτι να το βλέπω διακριτό λογικά θα έπρεπε να εμφανίζεται και διακριτό στο Γ.Μ.Ο.
Ποιο είναι το βαθυστόχαστο νόημα ο Γ.Μ.Ο. να βγαίνει με 11 ας πουμε μαθήματα αλλά να μπορείς να κοπείς σε 15 (τυχαία τα νούμερα μιας αι δεν έχω εικόνα).
Ας βγαίνει κατευθείαν ο Γ.Μ.Ο. σε 15 μαθήματα και ας κόβεσαι στο καθένα ξεχωριστά... όταν όμως βγάζεις επι μέρους Μ.Ο. σε κάποια μαθήματα τότε δημιουργείς προυποθέσεις να παίξεις όπως θες στο μέλλον... αυτό όταν το έφτιαχναν οι ΣΟΦΟΙ δεν το ήξεραν ή το ήξεραν και περίμεναν να σκάσει για να το παίξουν large?   

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Aλλάζει ο τρόπος προαγωγής στην Α΄ Λυκείου
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 03, 2014, 11:53:37 πμ »
Ακομα δεν εχεις καταλαβει οτι βασιλευει ο στρουθοκαμηλισμος?

Πώς δεν το έχω καταλάβει... Και με τις εκλογές να επικρέμονται, είναι ακόμα πιο αναμενόμενος. :(
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Aλλάζει ο τρόπος προαγωγής στην Α΄ Λυκείου
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 03, 2014, 12:02:33 μμ »
Εγώ να κάνω μια αστεία ερώτηση?
Ο Γ.Μ.Ο. δια πόσα μαθήματα βγαίνει...διότι αν θέλω κάτι να το βλέπω διακριτό λογικά θα έπρεπε να εμφανίζεται και διακριτό στο Γ.Μ.Ο.
Ποιο είναι το βαθυστόχαστο νόημα ο Γ.Μ.Ο. να βγαίνει με 11 ας πουμε μαθήματα αλλά να μπορείς να κοπείς σε 15 (τυχαία τα νούμερα μιας αι δεν έχω εικόνα).
Ας βγαίνει κατευθείαν ο Γ.Μ.Ο. σε 15 μαθήματα και ας κόβεσαι στο καθένα ξεχωριστά... όταν όμως βγάζεις επι μέρους Μ.Ο. σε κάποια μαθήματα τότε δημιουργείς προυποθέσεις να παίξεις όπως θες στο μέλλον... αυτό όταν το έφτιαχναν οι ΣΟΦΟΙ δεν το ήξεραν ή το ήξεραν και περίμεναν να σκάσει για να το παίξουν large?
.............σχετικοί προβληματισμοί είχαν τεθεί σχεδόν 2 μήνες νωρίτερα από συνάδελφο στο alfavita:
http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%BF%CE%B9-%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%E2%80%99-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B2%E2%80%99-%CF%84%CE%AC%CE%BE%CE%B7-%CE%B3%CE%B5%CE%BB-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%81%CE%B3%CF%8D%CF%81%CE%B7-%CF%88%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CE%B1
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aλλάζει ο τρόπος προαγωγής στην Α΄ Λυκείου
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 03, 2014, 12:47:32 μμ »
Εγώ νομίζω ότι όλοι σχεδόν αναμέναμε  ότι θα υπήρχαν αρκετοί μετεξεταστέοι, με βάση την εικόνα που έχουμε για την προαγωγή των μαθητών. Όσο κι αν εκπλήσσει ένα μέρος της κοινωνίας το γεγονός ότι ακόμα και το 10 για κάθε μάθημα δεν είναι εύκολη υπόθεση για τον μέσο μαθητή, είναι όμως δυστυχώς η πραγματικότητα.
O τρόπος προαγωγής που εφαρμόστηκε φέτος για την Α' Λυκείου είναι αντικειμενικά ο δυσκολότερος  των τελευταίων 30 χρόνων (δεν έχω εικόνα για πιο παλιά), ενώ ο προηγούμενος (αυτός που ισχύει για τα παιδιά της Β' Λυκείου) είναι ίσως ο ευκολότερος που υπήρξε ποτέ.
Η μετάβαση από ένα πολύ εύκολο σύστημα σε ένα αρκετά δυσκολότερο είναι που κάνει την κατάσταση πιο περίπλοκη. Θεωρώ υπήρξε αιφνιδιασμός, καθώς ένα μέρος των μαθητών δεν πρόλαβε να προετοιμαστεί καλύτερα, κάποιοι άλλοι δεν πίστευαν ότι θα μείνουν με το σκεπτικό ότι "αφού μας περνάνε κάθε χρόνο, έτσι και τώρα θα μας βοηθήσουν". 
Συγγενικό μου πρόσωπο  έβγαλε 18 Γ.Μ.Ο. με Μαθηματικά 10! Λίγο πριν από τις εξετάσεις καθόταν σε αναμμένα κάρβουνα!  Είμαι σίγουρος ότι του χρόνου θα προετοιμαστεί καλύτερα έχοντας και την εμπειρία της χρονιάς που πέρασε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2014, 05:02:04 μμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aλλάζει ο τρόπος προαγωγής στην Α΄ Λυκείου
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 03, 2014, 01:32:35 μμ »
Τώρα που άρχισαν οι εκπτώσεις στον τρόπο προαγωγής, τσιγκουνιές θα κάνουμε; Εγώ θα πρότεινα να συμψηφίζονται τα Μαθηματικά με τη Φυσική Αγωγή (το ένα μάθημα ασκεί το μυαλό και το άλλο το σώμα) και τα Ελληνικά με τα Θρησκευτικά (σύνδεση πίστεως και ελληνικής γλώσσας). Άντε να τελειώνουμε, να τους περάσουμε όλους και να πάμε για κανένα μπάνιο... ;D 8)

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Aλλάζει ο τρόπος προαγωγής στην Α΄ Λυκείου
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 03, 2014, 01:41:03 μμ »
"Βαίνομεν ολοταχώς προς εκλογάς"...και η "εθνοσωτήριος" παίρνει τα μέτρα της...!!!
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Aλλάζει ο τρόπος προαγωγής στην Α΄ Λυκείου
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 06:19:56 μμ »
Τα Μαθηματικά υπολογίζονται σαν ομάδα ή πρέπει στο κάθε διακριτό αντικείμενο (Αλγεβρα Γεωμετρία) να γράψει τουλάχιστον 10;
Αν Γεωμετρία πχ έχει ΜΟ (προφορικό - γραπτό) 16, και Άλγεβρα βγάζει ΜΟ (προφορικό γραπτό) 6, περνάει και την Άλγεβρα ή πρέπει να την δώσει Σεπτέμβρη; (αφού ο ΜΟ της ομάδας είναι 11)



Αποσυνδεδεμένος non-stop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
  • hellooooo!!!
    • Προφίλ
Απ: Aλλάζει ο τρόπος προαγωγής στην Α΄ Λυκείου
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 06:43:41 μμ »
ο βαθμός της άλγεβρας και της γεωμετρίας πλέον συμψηφίζονται!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Aλλάζει ο τρόπος προαγωγής στην Α΄ Λυκείου
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 06:54:22 μμ »
Τι γίνεται για έναν μαθητή που έχει παραπεμθεί για Σεπτέμβρη μόνο στην Άλγεβρα;

Ο γραπτός του βαθμός στην Άλγεβρα στην εξεταστική Σεπτεμβρίου θα βγει μέσος όρος με τον προφορικό των τετραμήνων και στη συνέχεια θα βγει μέσος όρος με την Γεωμετρία (για την οποία δεν παραπέμφθηκε) και αν όλα αυτά βγάλουν τουλάχιστον 10 τότε περνάει;

ή θα πρέπει να γράψει τον Σεπτέμβρη στην Άλγεβρα βαθμό ώστε μαζί με τον προφορικό που είχε να βγάζει τουλάχιστον 10;

μάλλον φαντάζομαι θα γίνει ο συνυπολογισμός μαζί με την Γεωμετρία, σωστά;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.