*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;  (Αναγνώστηκε 31575 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 31, 2014, 09:38:43 μμ »
όχι ρε μαρσα και άχρηστο! Αν ήσουν Πληροφορικός όμως και είχες δεύτερο πτυχίο Μαθηματικός θα σου έλεγα εγώ! Με την αναγνώριση της δεύτερης ειδικότητας θα συμπλήρωνες ώρες ως Μαθηματικός και θα σωζώσουν!
Μιλάς εκ του ασφαλούς γιατί ως Μαθηματικός έχεις ώρες και η Πληροφορική περνάει κρίση.

Εδώ πολλοί που δεν έχουν πτυχίο πληροφορικής (αλλά διορίστηκαν κατά τα έτη 1999-2000 ως πληροφορικοί ως κάτοχοι μεταπτυχιακού τίτλου στην πληροφορική), κάνουν χρήση του βασικού τους τίτλου (κυρίως Μαθηματικοί-Φυσικοί) για να συμπληρώσουν ώρες και να σωθούν.

Το 2ο πτυχίο είναι μεγάλο όπλο! μην το βλέπεις μόνο από οικονομική πλευρά.

Έκανες αναγνώριση 2ης ειδικότητας στην Πληροφορική;
Αλλά ας έρθουμε στην περίπτωσή σου. Και σε ΙΕΚ μπορείς να διδάξεις ως πληροφορικός, και να γίνεις επιμορφώτρια και να οριστείς υπεύθυνη στο σχολείο για συμπλήρωση μηχανογραφικών κλπ όπου κάτι παίρνεις. Υπάρχουν δεξιά αριστερά πραγματάκια που μπορείς να το εκμεταλλευτείς. Μην το υποτιμάς!
Πολύ σωστά,η χρήση του δεύτερου πτυχίου έχει φανεί ήδη χρήσιμη σε πολλούς.
Ειδικά της πληροφορικής,ας μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για Επιστήμη που βρίσκεται στην πρωτιά παγκοσμίως.
Δείτε από υπολογιστές ως κινητά...
Και τα ΔΙΕΚ ήταν και είναι μια καλή επιλογή για συμπλήρωση ωραρίου και εισοδήματος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:36:14 »

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 01, 2014, 02:34:15 πμ »
Στην περίπτωσή μου είναι πραγματικά εντελώς ατυχής ο συνδυασμός των πτυχίων. Σε άλλες περιπτώσεις όπως λέει ο killbill μπορεί και να είναι καλύτερα τα πράγματα. Πάντως συνολικά αν το δει κανείς, ο έχων μεταπτυχιακό ή/και διδακτορικό δείχνει πιο "ψαγμένος", πιο "επιστήμονας" και γι΄αυτό ανταμείβεται και οικονομικά (αυτό το λίγο) και με μόρια. Ο έχων 2-3-4 (ναι! ξέρω έναν με 4) πτυχία δείχνει πιο πολύ άνθρωπος που του αρέσει να μαθαίνει και -ίσως- είναι και λίγο αναποφάσιστος ως προς το τι πραγματικά τον ενδιαφέρει. Λέω τι δείχνει, όχι τι πραγματικά συμβαίνει.

Για την ιστορία, όχι δεν έχω αναγνωρίσει το 2ο πτυχίο. Η πληροφορική είναι επιστήμη με μέλλον κι αυτό είναι σίγουρο, στα σχολεία όμως περνάει βαθιά κρίση. Σε ΙΕΚ έχω δουλέψει 8 χρόνια, φτάνει! Τα άλλα δεν τα έχω δοκιμάσει.



 
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 17, 2023, 06:35:08 μμ »
Τι κερδίζεις φίλε μου με το πτυχίο ΕΣΔΔ?

περνας εκπαιδευση 18 μηνων αν εισαι ΠΕ- ΤΕ με
πτυχιο δευτερο πτυχιο ή  μεταπτυχιακο ή διδακτορικο, μπορεις να δωσεις τωρα θα βγει διαγωνισμος για το 2023,κ παρακολουθεις μαθηματα για 18 μηνες οπως ειπα πανω, κ υστερα διοριζεσαι ως ανωτατο στελεχος  διοικησης σε οτα  ή δημοσιους φορεις ( συνηθως 35-50 ατομα σε καθε φορεα), αρχικος μισθος 1387€ μικτα δηλαδη = 1.102€ καθαρα το μηνα με τον πρωτο διορισμο. βεβαια οταν φοιτεις στη σχολη πληρωνεσαι κανονικα για 1,5 χρονο εκπαιδευσης.  το ψαχνω κ γω τωρα διοτι δεν γινεται διαφορετικα οσοι ειναι ανεργοι 30+ ας το επιχειρησουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159816
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 358
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.