*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 860997 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2422 στις: Αύγουστος 27, 2014, 12:49:25 μμ »
Δλδ ακολουθείται τινί τρόπο κατά την άποψή σου; Επειδή θεωρείς πως θα είναι μικρός ο αριθμός όσων αρνηθούν πρόσληψη σε δυσπρόσιτο; Γι' αυτό διαμαρτύρονται τόσο οι ντόπιοι κάτοικοι αυτών των περιοχών;
Αν αυτός ο ονομαστικός πίνακας για τα δυσπρόσιτα δε λαμβάνει υπ' όψιν του τη σειρά στους πίνακες Α,Β αναπληρωτών, τότε μιλάμε για κατάφορη αδικία και καταστατήγηση της σειράς.

Προφανώς, μη φτάσουμε και στο σημείο άνθρωποι ακόμη και χωρίς προϋπηρεσία να τοποθετούνται πριν κληθεί Β' Φάση αναπληρωτών! Μπορεί αυτός που θα κληθεί στη Β'φάση να θέλει να δουλέψει στο δυσπρόσιτο, γιατί να του πάρει τη θέση κάποιος που βρίσκεται σε πολύ χαμηλότερη θέση, επειδή αρνήθηκε αυτός που κλήθηκε πρώτος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:51:23 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2423 στις: Αύγουστος 27, 2014, 12:50:34 μμ »
Δλδ ακολουθείται τινί τρόπο κατά την άποψή σου; Επειδή θεωρείς πως θα είναι μικρός ο αριθμός όσων αρνηθούν πρόσληψη σε δυσπρόσιτο; Γι' αυτό διαμαρτύρονται τόσο οι ντόπιοι κάτοικοι αυτών των περιοχών;
Αν αυτός ο ονομαστικός πίνακας για τα δυσπρόσιτα δε λαμβάνει υπ' όψιν του τη σειρά στους πίνακες Α,Β αναπληρωτών, τότε μιλάμε για κατάφορη αδικία και καταστατήγηση της σειράς.
Aπό τη στιγμή που η πρώτη κλήση θα γίνεται από τον υποψήφιο που είναι η σειρά του να κληθεί από το πίνακα αναπληρωτών, μια χαρά ακολουθείται ο πίνακας. Και εξάλλου και οι επόμενες κλήσεις όσων έχουν δηλώσει ονομαστικά το συγκεκριμένο δυσπρόσιτο, με βάση τη σειρά του στον πίνακα ανπληρτών θα γίνεται.
Όσο και αν δεν μας βολεύει, πρωταρχική ευθύνη ενός κράτους πρέπει να είναι να έχουν οι μαθητές έγκαιρα καθηγητή, όχι η γραφειοκρατία στις προσλήψεις των αναπληρωτών.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2014, 01:09:48 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2424 στις: Αύγουστος 27, 2014, 12:52:53 μμ »
Προφανώς, μη φτάσουμε και στο σημείο άνθρωποι ακόμη και χωρίς προϋπηρεσία να τοποθετούνται πριν κληθεί Β' Φάση αναπληρωτών! Μπορεί αυτός που θα κληθεί στη Β'φάση να θέλει να δουλέψει στο δυσπρόσιτο, γιατί να του πάρει τη θέση κάποιος που βρίσκεται σε πολύ χαμηλότερη θέση, επειδή αρνήθηκε αυτός που κλήθηκε πρώτος;
Μπορεί τώρα λοιπόν και αυτός ο υποψήφιος να δηλώσει το δυσπρόσιτο στις συμπληρωματικές αιτήσεις. Ποιός τον εμποδίζει;

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2425 στις: Αύγουστος 27, 2014, 01:01:48 μμ »
Αν τηρηθεί η σειρά του πίνακα και δεν υπάρξουν παρατυπίες, ίσως είναι σωστό το μέτρο. Φαντάζομαι πως στην συμπληρωματική αίτηση θα υπάρχει ονομαστική κατάσταση με όλα τα δυσπρόσιτα της χώρας, για να επιλέξουν οι ενδιαφερόμενοι, σε ποια από αυτά θα ήθελαν να πάνε και σε ποια όχι. Ούτως η άλλως θα χρειαστεί μεγάλη γραφειοκρατική δουλειά για να δημιουργηθούν αυτοί οι πίνακες και δεν ξέρω αν θα τρενάρουν και την ημερομηνία της α' φάσης αναπληρωτών...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:51:23 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2426 στις: Αύγουστος 27, 2014, 01:17:08 μμ »
Και όποιος δεν θα θέλει να δηλώσει κανένα δυσπρόσιτο, θα μπορεί άραγε να μην πάει καν να το δηλώσει, ή θα αναγκαστεί να πάει να δηλώσει "κανένα" ή κάτι τέτοιο;  ???
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος RAFI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2427 στις: Αύγουστος 27, 2014, 01:21:28 μμ »
Και όποιος δεν θα θέλει να δηλώσει κανένα δυσπρόσιτο, θα μπορεί άραγε να μην πάει καν να το δηλώσει, ή θα αναγκαστεί να πάει να δηλώσει "κανένα" ή κάτι τέτοιο;  ???
Τελικά οι πίνακες ξεκλειδωνουν; Κατι τέτοιο καταλαβαίνω από δημοσιευμα στο www.esos.gr.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2428 στις: Αύγουστος 27, 2014, 01:25:38 μμ »
Αν κάποιος έχει δηλώσει μόνο 1 νομό, στον οποίο δεν υπάρχει κανένα δυσπρόσιτο σχολείο, μπορεί τώρα με τη συμπληρωματική αίτηση να δηλώσει, σε περίπτωση που άλλαξε γνώμη;
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2429 στις: Αύγουστος 27, 2014, 01:36:57 μμ »
Βαρέθηκα να ακούω τον υπουργό...όλο λόγια και από πράξεις τίποτα. Βλέπω να έρχεται Πάσχα και να λέει τα ίδια...Άραγε γύρισε η ΟΛΜΕ από τις διακοπές ???

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2430 στις: Αύγουστος 27, 2014, 01:58:51 μμ »
Πόσο καραγκιόζης ο Κεδίκογλου! Φυσικά δεν προτείνει την αύξηση του μισθού αλλά προβλέπει συσσίτιο!!! Δεν ξέρω εσείς πώς το βλέπετε (θυμάμαι σε παλαιότερα τόπικ κάποιοι ήταν ένθερμοι υποστηρικτές!) αλλά έχω εξοργιστεί πάρα πολύ!
"Συμφωνώ και με την Εισηγήτρια του ΣΥΡΙΖΑ, ότι πέρα από τα μόρια τα οποία θεσπίζονται, κρίσιμη είναι και η αμοιβή του εκπαιδευτικού και αυτό που θα πρέπει να δούμε, είναι πώς θα μπορέσουμε γι’ αυτούς τους ανθρώπους που είναι εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά, να τους δώσουμε κάποιες παροχές με τη μορφή συσσιτίων, σε κάποιες σε κάποιες λέσχες φοιτητικές, στρατιωτικές..."

http://xenesglosses.eu/2014/08/kedikoglou-kata-tou-anoigmatos-ton-pi/
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2431 στις: Αύγουστος 27, 2014, 02:01:59 μμ »
Βαρέθηκα να ακούω τον υπουργό...όλο λόγια και από πράξεις τίποτα. Βλέπω να έρχεται Πάσχα και να λέει τα ίδια...Άραγε γύρισε η ΟΛΜΕ από τις διακοπές ???
Το Πάσχα είναι νωρίς το 2015 δεν προλαβαίνουν…
Πρακτικό Έκθεση της Επιτροπής
http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/7b24652e-78eb-4807-9d68-e9a5d4576eff/i-ethnipaid-prak.pdf
Για το σχολικό έτος 2014-2015 μπορούν να προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές εκπαιδευτικοί στη Γενική Εκπαίδευση, σε ποσοστό πέντε τοις εκατό (5%) κατά προτεραιότητα… Η παρούσα παράγραφος ισχύει από την 1.5.2015.»
Πίνακες Κατάταξης Ωρομισθίων ανά Περιφέρεια  Πρώτη ανάρτηση των πινάκων των κλάδων που καταργήθηκαν βάσει του άρθρου 82 του ν.4172/2013.
http://e-aitisi.sch.gr/oromisthioi_2014/20140827/index.html

βοτσαλάκι

  • Επισκέπτης
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2432 στις: Αύγουστος 27, 2014, 02:04:45 μμ »
Αν και δε γνωρίζω καλά τι συμβαίνει με τις εξαγγελίες του υπουργού, αυτό που νομίζω ως ορθότερο, με την έννοια του πιο δίκαιου, είναι να γίνει τροποποίηση των αιτήσεων με επιπλέον επιλογή των δυσπροσίτων του τύπου: 1.Α Κυκλάδων, 2.Γυμνάσιο Λ.Τ Κουφονησίων, 3.Ευρυτανία κλπ....η συμπληρωματική αίτηση μόνο με ονομαστική αναφορά δυσπροσίτων είναι εκ του πονηρού.....χρειάζεται οργανωμένη αντίδραση-διαμαρτυρία σε αυτό.....

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2433 στις: Αύγουστος 27, 2014, 02:11:15 μμ »
Τελικά οι πίνακες ξεκλειδωνουν; Κατι τέτοιο καταλαβαίνω από δημοσιευμα στο www.esos.gr.
Στη Βουλή είπε τα εξής για το θέμα:

"Το ξελείδωμα των πινάκων το αντιλαμβάνομαι ως μια δυνατότητα να συμπεριλαμβάνονται στα προσόντα κάθε καθηγητή και δασκάλων οι εμπειρίες που αποκτά και το έργο που προσφέρει όταν είναι αναπληρωτής. Το 2010 η Βουλή ψήφισε να μην συνεκτιμάται η εμπειρία αυτού που προσφέρει έργο αναπληρωτή διότι το 2012 θα γίνει διαγωνισμός του ΑΣΕΠ έλεγε τότε ο νομοθέτης και η διοίκηση. Έλα ντε που το 2012 δεν έγινε διαγωνισμός, ούτε το 2013, ούτε το 2014 και έχεις ανθρώπους που σου λένε εγώ παρέχω μια υπηρεσία και είναι δώρον άδωρο πέραν ενός μικρού μισθού που παίρνω. Να τους ξεκλειδώσεις τους πίνακες. Αποφασίσαμε, τους ξεκλειδώνουμε, το εξήγγειλε αυτό εντός και εκτός αιθούσης ο κ. Δερμεντζόπουλος, έτσι είναι. Από τώρα και μετά, οποίος προσφέρει μια μέρα υπηρεσίας αυτή θα καταγραφεί στο βιογραφικό του.

.....

Εκείνο που εγώ από την πρώτη στιγμή είχα ως σκέψη, είναι ότι αυτοί τουλάχιστον που θα συμμετάσχουν από δω και πέρα δεν τίθεται θέμα θα τους αναγνωρίζεται η δουλειά τους, όμως αυτοί που το 2013 - 2014, βοήθησαν την εκπαίδευση, δηλαδή μετά την ημερομηνία που δεν έγινε ΑΣΕΠ, επίσης έχουν ένα επιχείρημα. Σου λέει το 2012, δεν έγινε διαγωνισμός, ενώ είχατε πει ότι θα γίνει, άρα ανησύχησα. Δεν είχα την ευταξία ότι δεν συνυπολογίζονται αυτά γιατί θα γίνει διαγωνισμός ΑΣΕΠ, αλλά είδα  ότι δεν έγινε, αρά η προϋπόθεση που ο νόμος έθετε και η απόφαση της διοίκησης δεν εκπληρώθηκε, άρα πρέπει να δω κι εγώ τι θα κάνω. Εκεί οι σκέψεις είναι βάσιμες. Όσον αφορά στο 2010 – 2012, από αυτά που μας λένε, υπάρχουν συνάδελφοί πάρα πολλές αιτιάσεις, δεν ξέρω πώς τις συνεκτιμάτε  εσείς, που λένε ότι το 2010, είπες ότι αυτά δεν θα μετρήσουν, διότι θα γίνει διαγωνισμός το 2012, και εγώ δεν πήγα. Δεν είναι ανατροπή της ασφάλειας δικαίου να  μου λες μετά ότι αλλάζεις  αυτό τον όρο που εγώ συνεκτίμησα; Εγώ σε πίστεψα. Στην αντίπαλη πλευρά ο άλλος τους λέει «μα, εγώ πήγα». Αυτό το μπλέξιμο εγώ τουλάχιστον αυτή τη στιγμή δεν είμαι σε θέση να το λύσω. Ακούσαμε τους φορείς και τα κόμματα στην προηγούμενη συνεδρίαση μας και νομίζω ότι πρέπει να το έχουμε καθαρό μέχρι την επόμενη Τρίτη που έχουμε Ολομέλεια όμως, πιστέψτε με μια σωστή στάθμιση του θέματος πρέπει να βάλει στη ζυγαριά και την εξέταση του ΑΣΕΠ."

ΣΥΜΕΩΝ ΚΕΔΙΚΟΓΛΟΥ(Ειδικός Αγορητής του ΠΑΣΟΚ): Τεχνικά, πως θα γίνει αυτό το ξεκλείδωμα; Θα γίνει με κάποια τροπολογία που θα φέρετε;
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΔΕΡΜΕΝΤΖΟΠΟΥΛΟΣ(Υφυπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων): Θα έρθει τροπολογία. 

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2434 στις: Αύγουστος 27, 2014, 02:12:27 μμ »
Σωστά βοτσαλάκι. Ένα παράδειγμα: ας πούμε ότι είμαι πρώτη στον πίνακα, στην αίτησή μ δεν έχω δηλώσει δυσπρόσιτα. Τώρα, όμως, που σίγουρα θα μετρήσουν διπλά θέλω να πάω σε δυσπρόσιτα. Τα δηλώνω στη συμπληρωματική αίτηση. Αλλά τι νόημα έχει; Θα γίνει η πρώτη φάση θα με πάρουν κάπου με βάση την πρώτη μ αίτηση (την οποία έκανα όταν δεν είχα όλα τα δεδομένα) και όταν γίνει η φάση που θα έχει τα δυσπρόσιτα θα πάει εκεί ένας που είναι πιο κάτω από μένα στον πίνακα. Άρα, καταστρατήγηση των πινάκων...
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2435 στις: Αύγουστος 27, 2014, 02:15:16 μμ »
Σωστά βοτσαλάκι. Ένα παράδειγμα: ας πούμε ότι είμαι πρώτη στον πίνακα, στην αίτησή μ δεν έχω δηλώσει δυσπρόσιτα. Τώρα, όμως, που σίγουρα θα μετρήσουν διπλά θέλω να πάω σε δυσπρόσιτα. Τα δηλώνω στη συμπληρωματική αίτηση. Αλλά τι νόημα έχει; Θα γίνει η πρώτη φάση θα με πάρουν κάπου με βάση την πρώτη μ αίτηση (την οποία έκανα όταν δεν είχα όλα τα δεδομένα) και όταν γίνει η φάση που θα έχει τα δυσπρόσιτα θα πάει εκεί ένας που είναι πιο κάτω από μένα στον πίνακα. Άρα, καταστρατήγηση των πινάκων...

Ακριβώς. Μόνο με λύση δε φαντάζει αυτό που προτείνουν. Αδικίες θα δημιουργήσει πάμπολλες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 724
Σύνολο: 744

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.