*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?  (Αναγνώστηκε 34281 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #112 στις: Ιανουάριος 12, 2015, 02:40:38 πμ »
Αλήθεια , εξακολουθούν να λειτουργούν τμήματα που προετοιμάζουν κόσμο  για έναν ΑΣΕΠ που υπήρχε μόνο στα λόγια ενός φαφλατα πολιτικού που σύντομα θα είναι μια θλιβερή αναμνηση  ? Και κυρίως, υπάρχουν άτομα που εξακολουθούν να τα σκάνε στα φροντιστήρια ? Ήμαρτον , που λέει και μία ψυχή.
Μετά από καταγγελία μου στη Γενική καταγγελία καταναλωτή  δυο φροντιστηρίων που διαφήμιζαν ότι θα γίνει ΑΣΕΠ πήρα την έγγραφη απάντηση τους ότι θα αλλάξουν την διαφήμιση τους(και όντως την άλλαξαν) και ότι θα ξεκινήσουν μαθήματα μετά την αναγγελία του ΑΣΕΠ. Δεν θέλησα να το προχωρήσω άλλο…
Μερικοί νομίζουν ότι είμαστε κορόιδα αλλά δεν θα τους περάσει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:43:49 »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 570
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #113 στις: Ιανουάριος 12, 2015, 09:53:50 μμ »
Κατα την άποψή μου, σημασία έχει ο τρόπος που ο ίδιος ο υποψήφιος φιλτράρει, επεξεργάζεται και δουλεύει πάνω στο υλικό με το οποίο προετοιμάζεται, από όπου και αυτό αν προέρχεται. Σίγουρα έχουν διοριστεί και υποψήφιοι οι οποίοι παρακολούθησαν μαθήματα σε φροντιστήριο και υποψήφιοι που προετοιμάστηκαν μόνοι τους. Το βέβαιο είναι ότι αυτοί που κρίθηκαν διοριστέοι κάτι έκαναν πιο αποτελεσματικά από τους υπόλοιπους.

Προσωπικά, έδωσα δύο φορές ΑΣΕΠ, την πρώτη έγραψα καλά αλλά ήμουν καμιά εκατοστή θέσεις κάτω απτον τελευταίο διοριστέο και τη δεύτερη ήμουν στους διοριστέους. Τη διαφορά σε εμένα την έκανε η ειδική διδακτική στην οποία την πρώτη φορά με δικό μου διάβασμα είχα γράψει συμπαθητικά, τη δεύτερη φορά έχοντας παρακολουθήσει κάποιες ώρες σε φροντιστήριο έγραψα σχεδόν άριστα. Βέβαια, τη δεύτερη φορά είχα κάνει γενικότερα πιο εντατική και συστηματική προσπάθεια. Κακά τα ψέματα, στον ΑΣΕΠ για να κριθείς διοριστέος πρέπει να γράψεις αρκετά υψηλή βαθμολογία, άρα να ξεχωρίσεις ανάμεσα σε άτομα που έχουν ως πτυχιούχοι ένα αρκετά καλό υπόβαθρο. Επομένως, χωρίς καλό διάβασμα και αρκετό ψάξιμο δύσκολα θα πετύχεις. Κανένας τρόπος προετοιμασίας δεν είναι πανάκεια, πρέπει να βρεις τι σου ταιριάζει, που έχεις τις περισσότερες ελλείψεις και να επιλέξεις πώς θα προετοιμαστείς.

Επειδή κι εγώ ΠΕ06 είμαι σου παραθέτω την προσωπική μου άποψη για την κάθε ενότητα.
Παιδαγωγικά: Είναι καθαρά θέμα διαβάσματος και ψαξίματος σωστής βιβλιογραφίας (ο Ματσαγγούρας είναι must). Αν κάνεις μια καλή έρευνα και σύνθεση βιβλιογραφίας, καθώς και ερωτήσεις από παλιότερα θέματα, τα παιδαγωγικά δεν απαιτούν κάτι άλλο. Είναι θεωρητική ενότητα και απαιτεί απλά καλό διάβασμα από σωστές πηγές.
Γνωστικό: Δυστυχώς στο δικό μας κλάδο το γνωστικό είναι ασαφές, καθώς μπορεί να είναι τα πάντα σχετικά με τη γλώσσα, την κουλτούρα και τον πολιτισμό της γλώσσας. Πρακτικά, η μόνη προετοιμασία που μπορείς να κάνεις στο γνωστικό είναι να γράφεις essays από παλιότερα θέματα αλλά και topics επιπέδου Γ2 (αν και κατά τη γνώμη μου τα θέματα του ασεπ είναι πολύ πιο σύνθετα), προσπαθώντας όσο μπορείς να βελτιώσεις το επίπεδο του γραπτού σου λόγου στη δομή και την έκφραση γιατί έχεις να συναγωνιστείς καθηγητές. Επίσης, ανάγνωση κειμένων και εξάσκηση σε multiple choice tests. Υπάρχουν βιβλία στο εμπόριο για το γνωστικό του κλάδου μας.
Γενική/Ειδική διδακτικη: Κατά τη γνώμη μου, είναι ίσως η μοναδική ενότητα που ένας υποψήφιος -αν δεν έχει κάποιες μεταπτυχιακές σπουδές στη διδακτική- μπορεί να χρειαστεί καθοδήγηση και από κάποιο έμπειρο καθηγητή. Αυτό γιατί το lesson palnning δεν είναι μόνο θέμα διαβάσματος και κατανόησης κάποιων βασικών αρχών μεθοδολογίας, αλλά και ικανότητα μεταφοράς της θεωρίας στην πράξη. Εκεί συνήθως είναι το πρόβλημα. Πώς θα φτιάξεις ένα πλάνο μαθήματος που να περικλείει τις αρχές της σύγχρονης διδακτικής, να έχει σαφή και ορθή στοχοθεσία και οι δραστηριότητες που δημιουργείς να ανταποκρίνονται στους στόχους του μαθήματος. Και τέλος, να είναι ένα μάθημα ενδιαφέρον και πρωτότυπο που θα κάνει τον εξεταστή να το ξεχωρίσει ανάμεσα σε άλλα και να του δώσει μια υψηλή βαθμολογία. Εμένα, σε αυτό με βοήθησε το φροντιστήριο, ήταν όμως αξιόλογος και ο συγκεκριμένος καθηγητής. Αυτό βέβαια δε σημαίνει κάτι. Μπορεί κάποιος και μόνος του να κάνει εξαιρετική δουλειά.

Αυτά από μενα. Ελπίζω να βοήθησα. Δε χάνεις κάτι να αρχίσεις να προετοιμάζεσαι σιγά σιγά και να συγκεντρώνεις πηγές, όποτε και αν υλοποιηθεί ο ασεπ.

Ειδικά ο σχεδιασμός μαθήματος είναι από τα φόρτε μου, τι να σου πω. Καμία από τις καθηγήτριες Εφ.Γλωσσολογίας στην Αγγλική δε με βοήθησε και πάρα πολύ, άσε που δεν είχαμε και πολλή πρακτική πάνω στο αντικείμενο. Επίσης, για κάποιο λόγο πάντα βάζω λίγο πιο δύσκολα θέματα από το επίπεδο που καλούμαι να διδάξω, εννοώ σε συνθήκες lesson planning, όχι σε πραγματικές. Εκεί ακολουθώ το βιβλίο, εκτός κι αν είναι για πέταμα (πράγμα που δεν έχει τύχει), με όποιες αλλαγές κρίνω ότι είναι απαραίτητες, πχ μια συζήτηση να τη μετατρέψω σε γραπτή άσκηση, δηλ. παραγωγή κειμένου, αν ο μαθητής είναι ακόμη αδύναμος σε αυτό το κομμάτι και χρειάζεται εμπλουτισμό λεξιλογίου προτού πάμε στην εξάσκηση του προφορικού λόγου. Όποτε χρειάστηκε να κάνω μάθημα χωρίς βιβλίο, ήταν πάντα για ενήλικες, συνήθως φοιτητές ή σπουδαστές ΙΕΚ, οπότε κάναμε πρωτίστως γραμματική και λεξιλόγιο/ορολογία. Κι αυτό γιατί δεν ήταν σίγουρο ότι θα έδιναν κάποιο πτυχίο, απλώς ήθελαν ενίσχυση/βελτίωση της ξένης γλώσσας για να διαβάζουν μόνοι τους. Δεν μπορούσα να προσφέρω κάτι περισσότερο για 5 ή 7,5 ευρώ/ώρα, δεδομένου ότι για κάποιο πτυχίο έπρεπε να πάρω τουλάχιστον 10/ώρα και κανείς δεν ήθελε. Του Ματσαγγούρα θυμάμαι ότι το είχε σαν ευαγγέλιο μία από τις εν λόγω καθηγήτριές μου. Πάντως μάλλον θα χρειαστεί να κάνω σε κάποιο μάθημα φροντιστήριο. Αυτό που δεν έχω πολυκαταλάβει είναι τι ζητάνε από την εξέταση της αγγλικής: κατανόηση λεξιλογίου, κειμένου, παραγωγή έκθεσης, ιστορικές/πολιτιστικές γνωσεις; Νόμιζα ότι το ένα μάθημα ήταν γενικές γνώσεις (με αχανή ύλη), αγγλικά, διδαστική και ένα ακόμη που δεν ξέρω τι και πώς. Για τα αγγλικά ως γλώσσα τι να διαβάσω; Γραμματική Γ2; Ας την κάνω ένα φρεσκάρισμα στα γρήγορα. Κυρίως τα φραστικά ρήματα, καθώς τα τελευταία χρόνια καλούμαι να διαβάζω και να γράφω κείμενα σε επίσημο ύφος, ενώ δεν έχω βρει κάποιο ιδιαίτερο σε ανθρωπινές τιμές. Δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να δεχτώ Γ2 για 7,5 και 8 ευρώ/ώρα, τη στιγμή που στην ίδια περιοχή όλοι οι άλλοι δίνουν δίχως δεύτερη σκέψη 15 και 25. Αυτό είναι κοροϊδία. Όποιος θέλει να μάθει, πρέπει να πληρώνει και αναλόγως το ιδιαίτερο, ειδάλλως υπάρχουν και τα φροντιστήρια. Πού μπορώ να βρω την ύλη και υλικό προετοιμασίας; Σιγά μην τη δώσουν στο τσάμπα στα φροντιστήρια! Αυτά ψάχνουν κορόιδα, ε πελάτες, εννοούσα. :P

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #114 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 02:37:26 μμ »
Να εχετε κατα νου οτι ασεπιτες απο το 2008 δεν εχουν απορροφηθει!!! ...και λεμε τι να διαβασουμε?

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 570
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #115 στις: Φεβρουάριος 06, 2015, 06:14:54 μμ »
Οι ΑΣΕΠίτες του 2008 επαρκούν για την κάλυψη των κενών ή τελευταία στιγμή θα ανακοινωθεί διαγωνισμός και όσοι είχαν τα λεφτά και το χρόνο θα βολευτούν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:43:49 »

Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #116 στις: Φεβρουάριος 06, 2015, 06:26:38 μμ »
Εσείς ζείτε σε άλλο κόσμο μου φαίνεται. Δεν σας έχουν ειδοποιήσει ότι ο γραπτός διαγωνισμός ασεπ απεβίωσε? Να ζήσουμε να τον ξεχάσουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2015, 07:48:56 μμ από balaoutis »

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #117 στις: Φεβρουάριος 06, 2015, 07:40:59 μμ »
Οι ΑΣΕΠίτες του 2008 επαρκούν για την κάλυψη των κενών ή τελευταία στιγμή θα ανακοινωθεί διαγωνισμός και όσοι είχαν τα λεφτά και το χρόνο θα βολευτούν;
δε φαινεται να γινεται γραπτος διαγωνισμος

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 570
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #118 στις: Φεβρουάριος 07, 2015, 01:26:36 μμ »
Εσείς ζείτε σε άλλο κόσμο μου φαίνεται. Δεν σας έχουν ειδοποιήσει ότι ο γραπτός διαγωνισμός ασεπ απεβίωσε? Να ζήσουμε να τον ξεχάσουμε.

Κι όμως είναι πολύ πιθανό η νέα κυβέρνηση να υποχρεωθεί να τους πάρεις, καθώς έδωσαν τόσα χρήματα και ενέργεια για να περάσουν. Επίσης, λόγω κρίσης δε διορίστηκαν όλοι. Οπότε ουσιαστικά υπάρχει μια άτυπη δέσμευση. Το πιθανότερο είναι να καλυφθούν τα κενά από τους αναπληρωτές, αλλά όσο γίνεται πιο σύντομα. Αφού δε φροντίζουν να παίρνουν καθηγητές με γεωγραφικά κριτήρια και να δίνουν κίνητρα σε όσους θέλουν να πάνε εκτός της πόλης/χωριού τους...

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #119 στις: Φεβρουάριος 07, 2015, 02:53:36 μμ »
Κι όμως είναι πολύ πιθανό η νέα κυβέρνηση να υποχρεωθεί να τους πάρεις, καθώς έδωσαν τόσα χρήματα και ενέργεια για να περάσουν. Επίσης, λόγω κρίσης δε διορίστηκαν όλοι. Οπότε ουσιαστικά υπάρχει μια άτυπη δέσμευση. Το πιθανότερο είναι να καλυφθούν τα κενά από τους αναπληρωτές, αλλά όσο γίνεται πιο σύντομα. Αφού δε φροντίζουν να παίρνουν καθηγητές με γεωγραφικά κριτήρια και να δίνουν κίνητρα σε όσους θέλουν να πάνε εκτός της πόλης/χωριού τους...
Αντε και τους διορισε τους ασεπιτες (μακαρι) τι σε κανει να θεωρεις οτι αμεσως μετα θα γινει ασεπ? Και αν γινει ασεπ (λεμε τωρα) το αποκλειεις να μην κανει για ξενογλωσσους και να κανει π.χ. μονο πε 60,70? Λες για τα γεωγραφικα κριτηρια. Δε δηλωνουν ολοι οι αναπληρωτες περιοχες στην αιτηση τους? Αν ειναι τρελαμενοι να δουλεψουν και θελουν να αυξησουν τις πιθανοτητες τους καποιοι δε βαζουν και κουτακι? Νομιζω πως τουλαχιστον οι μισοι αναπληρωτες (ειδικα της Δευτεροβαθμιας) πανε μερη μακρινα για αυτους. Αντε να σωζονται οσοι εχουν καταγωγη απο Κρητη νησια Πελοπονησο. Δε σου τα λεω για να σε αποπαρω αλλα μαλλον λιγο τα εχεις μπερδεψει στο μυαλο σου επειδη ισως ακουγες τις αποψεις καποιου Λοβερδου!

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #120 στις: Φεβρουάριος 07, 2015, 03:11:20 μμ »
Όταν μάθετε για τα νεα κριτήρια μόνιμων διορισμών εκπαιδευτικων κάποιοι θα ευχοσασταν να είχε γίνει ΑΣΕΠ.
Σε λίγο καιρο θα ξέρουμε.. ;)Όσοι έχετε πολλα παιδια και μεγάλη προϋπηρεσία απο ιδιωτικά δεν έχετε κανένα λόγο ανησυχίας.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #121 στις: Φεβρουάριος 07, 2015, 08:01:41 μμ »
Όταν μάθετε για τα νεα κριτήρια μόνιμων διορισμών εκπαιδευτικων κάποιοι θα ευχοσασταν να είχε γίνει ΑΣΕΠ.
Σε λίγο καιρο θα ξέρουμε.. ;)Όσοι έχετε πολλα παιδια και μεγάλη προϋπηρεσία απο ιδιωτικά δεν έχετε κανένα λόγο ανησυχίας.
Αυτο που λες ειναι πολυ πιθανο να συμβει. Και προσωπικα θα μαι ο πρωτος που θα θιχτω! Απλως αυτο το οποιο δυστυχως ισχυει ειναι οτι καθε φορα ο καθενας βαζει οτι κριτηρια του ερθει, συνηθως αισθητα διαφορετικα απο τα προηγουμενα κριτηρια! Σε τρια χρονια απο τωρα θα ξαναερθει καποιο αλλο κριτηριο απο αυτο που θα θεσπισει η τωρινη ηγεσια. Και παει λεγοντας. Παντως καλο θα ειναι ολοι να κανουμε υπομονη και να μη θεωρουμε δεδομενο πως κατι θα συμβει επειδη καποιοι μπορει εδω να γραφουν καποια πληροφορια.  Ηδη καποιοι μας ειχαν πεισει για διεξαγωγη ασεπ. Τωρα καποιοι εχουν περασει το μηνυμα για μετρηση της παλαιοτητας του πτυχιου και καταργηση μοριων ασεπ. Εσυ αφηνεις υπονοουμενο για πολυ βοηθεια σε τρι-πολυτεκνους. Θα δειξει! Εγω προβλεπω (χωρις πληροφοριες) καμια αλλαγη για του χρονου και λιγους διορισμους απο διαφορες ομαδες και ειδικοτητες κυριως πρωτοβαθμια.

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #122 στις: Φεβρουάριος 07, 2015, 09:06:39 μμ »
Για να εξηγουμαστε για να μην παρεξηγουμαστε,ο,τι γραφει ο καθενας εδω -ακομα και για τον ΑΣΕΠ-ειναι συγκερασμος πληροφοριων με προσωπικες εκτιμησεις.Κανεις δεν εχει αναγκη να πεισει κανεναν.Σε κουβεντα να βρισκομαστε...αυτο γινεται εδω.Ο,τι θελεις το κρατας απ'αυτα που ακους εδω.Επισης κανεις δεν δινει ορκο για τις πληροφοριες του.Αυτα που εγω πιστευω πως θα γινουν σε εσενα μπορει να φαινονται απιθανα.Ολα ειναι ρευστα και υποκειμενικα.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #123 στις: Φεβρουάριος 07, 2015, 09:14:18 μμ »
Ολα ειναι ρευστα και υποκειμενικα.
Κραταω αυτη την εκφραση,  η οποια τα λεει ολα και με βρισκει απολυτως συμφωνο!

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 570
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #124 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 01:20:41 μμ »
Δεν ξέρω με ποια γεωγραφικά κριτήρια δηλώσατε τις περιοχές προτίμησής σας, πάντως προσωπικά και από όσους άκουσα να μιλάνε την ημέρα της υποβολής προτιμήθηκαν οι εντός του δήμου και οι γύρω γύρω. Δυστυχώς η Θεσ/νίκη για κάποιο λόγο κλείνει από την α' φάση ενώ η Αττική μετά την τρίτη και αν. Και δεν μπορώ να παίζω με πήγαινε έλα, έχω κι άλλα πράγματα και σπουδές στη συμπρωτεύουσα. Ίσως αν είχα πάει στο παιδαγωγικό, να είχα βολευτεί με τα ιδιαίτερα των 4 ξένων γλωσσών που μπορώ να διδάξω, αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια. Ας φρόντιζαν να επιτρέπουν την ταυτόχρονη φοίτηση σε 2, 3 ή και περισσότερα τμήματα, όπως στη Γαλλία και σε άλλες χώρες του πλανήτη. Και καλό θα ήταν να επιτραπεί το αμερικάνικο σύστημα: major και minor πτυχίο. Ούτε καν τα κενά της ειδικής αγωγής έχουν καλυφθεί και οι περισσότεροι γονείς πληρώνουν από την τσέπη τους τους εν λόγω καθηγητές για ιδιαίτερα μαθήματα στο σχολείο. Κατά τα άλλα έχουμε δωρεάν παιδεία.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06- ΑΣΕΠ....Τι διαβάζουμε?
« Απάντηση #125 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 01:38:34 μμ »
Όταν μάθετε για τα νεα κριτήρια μόνιμων διορισμών εκπαιδευτικων κάποιοι θα ευχοσασταν να είχε γίνει ΑΣΕΠ.
Σε λίγο καιρο θα ξέρουμε.. ;)Όσοι έχετε πολλα παιδια και μεγάλη προϋπηρεσία απο ιδιωτικά δεν έχετε κανένα λόγο ανησυχίας.


τι εννοείς για τα ιδιωτικά και την προυπηρεσία από ιδιωτικά? λες να μετράει στα νέα κριτήρια?....δεν νομίζω...θα αντιδράσουν όλοι...(αν και αν διαβάσουν το σύνταγμα, η προυπηρεσία δημόσιων και ιδιωτικών λειτουργων είναι ισότιμη και αναγνωρίζεται ως τέτοια....)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160974
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.