*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04  (Αναγνώστηκε 23524 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« στις: Αύγουστος 20, 2014, 12:46:51 πμ »
Συνάδελφοι θα ήθελα τα φώτα σας!
Είμαι ένας νέος χημικός σε γυμνάσιο που υπάρχουν και οι τέσσερις ειδικότητες (δηλαδή έχουν οργανική 1 φυσικός,1 χημικός, 1 βιολόγος και ένας γεωλόγος). Πως πρέπει να γίνονται οι αναθέσεις των μαθημάτων; Πρώτα πρέπει να συμπληρώνει ο παλαιότερος με Α' και Β' ανάθεση και με μετά οι υπόλοιποι κατά σειρά παλαιότητας; Ή μήπως παίρνουν πρώτα όλοι τα μαθήματα της Α' ανάθεσης και ότι περισσεύει σε Β' ανάθεση το μοιράζονται κατά σειρά παλαιότητας; Αν ισχύει το δεύτερο οι χημικοί μάλλον είμαστε και οι πιο αδικημένοι γιατί κάθε χρονιά παίρνουμε ότι περισσέψει αφού ποτέ δεν πρόκειται να συμπληρώσουμε με Α' ανάθεση λόγω του μονόωρου της χημείας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:05:46 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 20, 2014, 07:51:25 πμ »
Αρχικα ξεκιναει απο τον αρχαιοτερο προς το νεοτερο οπου παιρνουν ολες τις ωρες Α αναθεσης και στη συνεχεια αφου συμπληρωσουν ολοι τις Α αναθεσεις επιλεγουν Β αναθεση με την ιδια ιεραρχια.  Προηφουνται οι εχοντες οργανικη.  Επισης προηγηται η Α αναθεση την αρχαιοτητας με την προϋπόθεση οτι υπαρχουν ωρες να συμπληρωσουν ωραριο οι παλαιοτεροι
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2014, 07:53:24 πμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος jimman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 20, 2014, 04:45:37 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση. Να είστε καλά...

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 29, 2014, 04:05:25 μμ »
Αρχικα ξεκιναει απο τον αρχαιοτερο προς το νεοτερο οπου παιρνουν ολες τις ωρες Α αναθεσης και στη συνεχεια αφου συμπληρωσουν ολοι τις Α αναθεσεις επιλεγουν Β αναθεση με την ιδια ιεραρχια.

Μα δεν αλλαξε αυτο περυσι με την Ενιαια ρυθμιση στον κλαδο;;;;; Πλεον πρωτα προηγειται ο παλιοτερος που συμπληρωνει με Α+Β αναθεση και μετα ο νεοτερος, ετσι δεν ειναι;

Απλα υπαρχει το οριο των 10 ωρων Β αναθεση, δηλ κανενας εκπαιδευτικος δεν μπορει να παρει πανω απο 10 ωρες Β αναθεση, εκτος για σημαντικους λογους με αποφαση της ΔΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:05:46 »

Αποσυνδεδεμένος sothito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 29, 2014, 04:08:50 μμ »
η συζήτηση δεν θα είχε νόημα (βεβαίως βεβαίως) αν οι (νέοι) βιολόγοι δεν αρνούνταν σθεναρά να αναλάβουν μαθήματα εκτός της βιολογίας... όλα έχουν ένα τίμημα παιδιά "γιατί να το κρυψομεν άλλωστε;"

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 29, 2014, 07:20:10 μμ »
η συζήτηση δεν θα είχε νόημα (βεβαίως βεβαίως) αν οι (νέοι) βιολόγοι δεν αρνούνταν σθεναρά να αναλάβουν μαθήματα εκτός της βιολογίας... όλα έχουν ένα τίμημα παιδιά "γιατί να το κρυψομεν άλλωστε;"
Αυτό πάλι πως το εκτίμησες? Υπάρχει κάποιο στατιστικό στοιχείο που το αποδεικνύει? Η δικιά μου εντύπωση είναι ότι υπάρχουν από όλα, και αυτοι που τα κάνουν όλα, που δεν χρειάζεται γιατί οι κενές ώρες βιολογίας είναι αρκετές χιλιάδες και λίγοι που ίσως αρνιούνται όπως υπάρχουν σε όλες τις ειδικότητες , φυσικούς χημικούς, γυμναστές μαθηματικούς. ΜΗν επαναλαμβάνεις προκαταλήψεις που σκορπάν άνθρωποι για να δικαιολογήσουν την δύσκολη θέση στην οποία βρίσκονται. ΝΑ αναγκάζονται να δικαιολογήσουν το άδικο δηλαδή. Τέτοια ακούγαμε πέρσι με τους βιολόγους που δεν θέλουν να πάνε στην Ευρυτανία οπότε και αυτή δεν τους καλεί, με το βιολόγο που κάνει μαθηματικά στο γυμνάσιο ενώ είναι ο μοναδικός στο νησί και δεν πάει να συμπληρώσει βιολογία (και μετά που θα έβρισκαν ώρες αυτοί που του πήραν την βιολογία), και ενα σωρό άλλα. ΤΑ νούμερα είναι αμείληκτα. Μεχρι τώρα πια νομίζω πως όλοι έχουν καταλάβει (εστω στο πισω μέρος του μυαλού τους) τι συμβαίνει και η λάσπη δεν πιάνει!

Αποσυνδεδεμένος sothito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 29, 2014, 10:50:41 μμ »
gvasilis θα σου κάνω μια (πολύ) απλή ερώτηση. Όσα χρόνια δουλεύεις στην εκπαίδευση πόσες ώρες ανέλαβες εκτός βιολογίας στο ωρολόγιο πρόγραμμα της εβδομάδας τη φορά; 1,2,3 ώρες;

Οι φυσικοί (και οι χημικοί) οι οποίοι (καλώς ή κακώς) δεν θέλουν να τρέχουν σε 2 ή 3 σχολεία είναι ικανοί να διδάξουν και όλες τις βιολογίες του λυκείου ή του γυμνασίου αν χρειαστεί. Πόσοι βιολόγοι είναι ικανοί να διδάξουν όλες τις φυσικοχημείες του λυκείου προκειμένου να μην μετακινηθούν σε 2ο σχολείο; (δεν ξέρω ούτε έναν εγώ)

Δεν εξετάζω το αν είναι ορθό παιδαγωγικά, πώς να το κάνουμε όμως... μην τα θέλουμε και όλα δικά μας! Δεν γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος jimman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 29, 2014, 11:10:17 μμ »
Τελικά τι ισχύει βρε παιδιά; Μήπως μπορεί να το διευκρινίσει κάποιος παραθέτοντας και την αντίστοιχη νομοθεσία;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 12:58:45 πμ »
gvasilis θα σου κάνω μια (πολύ) απλή ερώτηση. Όσα χρόνια δουλεύεις στην εκπαίδευση πόσες ώρες ανέλαβες εκτός βιολογίας στο ωρολόγιο πρόγραμμα της εβδομάδας τη φορά; 1,2,3 ώρες;

Οι φυσικοί (και οι χημικοί) οι οποίοι (καλώς ή κακώς) δεν θέλουν να τρέχουν σε 2 ή 3 σχολεία είναι ικανοί να διδάξουν και όλες τις βιολογίες του λυκείου ή του γυμνασίου αν χρειαστεί. Πόσοι βιολόγοι είναι ικανοί να διδάξουν όλες τις φυσικοχημείες του λυκείου προκειμένου να μην μετακινηθούν σε 2ο σχολείο; (δεν ξέρω ούτε έναν εγώ)

Δεν εξετάζω το αν είναι ορθό παιδαγωγικά, πώς να το κάνουμε όμως... μην τα θέλουμε και όλα δικά μας! Δεν γίνεται.
Πολλοί ειναι ικανοί. Παλι δεν υπαρχουν στατιστικά για αυτήν την εκτιμηση σου. Εγω ξερω 6. Άλλα εχω αφήσει την περιπτωσιολογία από περσι, και τωρα ασχολουμαι μονο με πανελλαδικά στατιστικά. Αυτό που αναφερεις σαν προσωπικό δεδομενο δεν μπορω παρα να το αντιμετωπίσω σαν αστικό μυθο αφού δεν υπάρχουν πανελλαδικές στατιστικές αποδείξεις!
Πόσους βιολογους ξερεις σε σχολεία τελος πάντων! Που τους βρήκες? αφού ειναι υπο εξαφάνιση!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2014, 01:30:41 πμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος sothito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 09:07:26 πμ »
gvasilis
Για να καταρίψεις με επιστημονοφανή τρόπο τον ισχυρισμό μου θα  πρέπει να φτιάξεις ένα ερωτηματολόγιο με ...60 ας πούμε ερωτήσεις, να το απλώσεις σε 2000-3000 άτομα (μόνιμους, αναπληρωτές, αδιόριστους) και μετά ξανασυζητάμε. Θα πρέπει βέβαια να στηθεί έτσι ώστε να τσεκάρει ξανά και ξανά και ξανά και ξανά... την ειλικρίνεια με την οποία δίνεται μια απάντηση...

μέχρι τότε αναρωτήσου για τον εαυτό σου αν η ιδέα να αναλάβεις 23 ώρες φυσική+χημεία την εβδομάδα σου είναι ή όχι υποφερτή (δεν είμαι αρκετά κακιά για να πάω σε αναρτήσες σου εδώ μέσα 4-5 χρόνια πίσω, αφήνω εσένα να το κάνεις)
... και κάτι ακόμη πόσες ...φυσικοχημείες στα υποχρεωτικά μαθήματα του προγράμματος σπουδών έχει το βιολογικό σήμερα, πόσες είχε 30 χρόνια πριν; Για ψάξτο κι αυτό λίγο...

φιλικά
(μια βιολόγος που ποτέ δεν αρνήθηκε να διδάξει φυσική ή χημεία)

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 10:10:35 πμ »
gvasilis
Για να καταρίψεις με επιστημονοφανή τρόπο τον ισχυρισμό μου θα  πρέπει να φτιάξεις ένα ερωτηματολόγιο με ...60 ας πούμε ερωτήσεις, να το απλώσεις σε 2000-3000 άτομα (μόνιμους, αναπληρωτές, αδιόριστους) και μετά ξανασυζητάμε. Θα πρέπει βέβαια να στηθεί έτσι ώστε να τσεκάρει ξανά και ξανά και ξανά και ξανά... την ειλικρίνεια με την οποία δίνεται μια απάντηση...

μέχρι τότε αναρωτήσου για τον εαυτό σου αν η ιδέα να αναλάβεις 23 ώρες φυσική+χημεία την εβδομάδα σου είναι ή όχι υποφερτή (δεν είμαι αρκετά κακιά για να πάω σε αναρτήσες σου εδώ μέσα 4-5 χρόνια πίσω, αφήνω εσένα να το κάνεις)
... και κάτι ακόμη πόσες ...φυσικοχημείες στα υποχρεωτικά μαθήματα του προγράμματος σπουδών έχει το βιολογικό σήμερα, πόσες είχε 30 χρόνια πριν; Για ψάξτο κι αυτό λίγο...

φιλικά
(μια βιολόγος που ποτέ δεν αρνήθηκε να διδάξει φυσική ή χημεία)
Υποφερτο ειναι και απο μενα και από όλους. Δεν το δεχομαι και ειναι αντιπαιδαγωγικό. Πρώτα θα προσπαθησω να βρω τις βιολογίες και να τις πάρω και να παρουν τις φυσικοχημειες αυτοι που τις σπουδασαν και να αφησουν τις βιολογίες τους σε μενα. Αν ομως δεν υπάρχουν βιολογίες γιατι τις πήραν αλλοι βιολόγοι, τοτε εγω δεν εχω καμιά θεση εκει. Προφανως θα μου εχουν δωσει θέση άλλης ειδικότητας. Εκ του ασφαλους τα λεω αυτά γιατι δεν χρειαστηκε ουτε θα χρειαστει να κανω αυτο που αναγκαζονται να κανουν οι φυσικοί και οι χημικοί.
Το να αρνεισαι μεχρι το βαθμό που ειναι δυνατόν για το καθένα να παιρνεις ΜΟΝΟ β ανάθεση δεν εχει να κάνει με την μαγκια αν μπορεις ή οχι να το κάνεις. Τα εχω ακουσει αυτά. Υπάρχει και ηθική!
Ολοι θα τη κανουν την 23 β αναθεση αν χρειαστεί, αλλά δεν θα λεω και ψευτικες δικαιολογίες για ικανοτητες και σημαντικες/ασημαντες επιστημες, ευκολα/δυσκολα μαθηματα για να το περάσω σαν φυσιολογικό και να κρατησω κατι που δεν μου ανηκει και προφανως μου δοθηκε από "λάθος"
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2014, 10:13:31 πμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος sothito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 10:44:11 πμ »
Υποφερτο ειναι και απο μενα και από όλους. Δεν το δεχομαι και ειναι αντιπαιδαγωγικό. Πρώτα θα προσπαθησω να βρω τις βιολογίες και να τις πάρω και να παρουν τις φυσικοχημειες αυτοι που τις σπουδασαν και να αφησουν τις βιολογίες τους σε μενα. Αν ομως δεν υπάρχουν βιολογίες γιατι τις πήραν αλλοι βιολόγοι, τοτε εγω δεν εχω καμιά θεση εκει. Προφανως θα μου εχουν δωσει θέση άλλης ειδικότητας. Εκ του ασφαλους τα λεω αυτά γιατι δεν χρειαστηκε ουτε θα χρειαστει να κανω αυτο που αναγκαζονται να κανουν οι φυσικοί και οι χημικοί.
Το να αρνεισαι μεχρι το βαθμό που ειναι δυνατόν για το καθένα να παιρνεις ΜΟΝΟ β ανάθεση δεν εχει να κάνει με την μαγκια αν μπορεις ή οχι να το κάνεις. Τα εχω ακουσει αυτά. Υπάρχει και ηθική!
Ολοι θα τη κανουν την 23 β αναθεση αν χρειαστεί, αλλά δεν θα λεω και ψευτικες δικαιολογίες για ικανοτητες και σημαντικες/ασημαντες επιστημες, ευκολα/δυσκολα μαθηματα για να το περάσω σαν φυσιολογικό και να κρατησω κατι που δεν μου ανηκει και προφανως μου δοθηκε από "λάθος"

Δικαίωμα σου να κάνεις ότι σε φωτίσει ο καλός θεός. Καλό όμως είναι να θυμόμαστε ότι στατιστική είναι η επιστήμη της απάτης όπως και το ότι ηθικό (προσφάτως και παιδαγωγικό) θεωρούν οι ανήθικοι ότι είναι ότι συμφέρει τους ίδιους.
Το ότι οι Πανεπιστημιακοί εξοβέλισαν τις φυσικοχημείες από το αναλυτικό πρόγραμμα του βιολογικού για να βολέψουν τα ανήψια τους με τα (διάφορα περίεργα) διδακτορικά δε σημαίνει ότι τα βιολογάκια πρέπει να φάμε τις σάρκες των φυσικοχημικών πάιζοντας το ηλίθιο παιχνίδι τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2014, 02:11:27 μμ από sothito »

Αποσυνδεδεμένος kos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 10:35:07 πμ »
Καλημέρα.

Αν κατάλαβα καλά ο παλαιότερος παίρνει ώρες α' ανάθεσης μέχρι να συμπληρώσει το ωράριό του.Εάν εξαντληθούν οι α' ανάθεσης συνεχίζει με β'. Σειρά έχει ο επόμενος στην αρχαιότητα.Πάντα προηγούνται οι έχοντες οργανική έναντι αυτών που καλύπτουν λειτοργικά κενά.
Έτσι όμως αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν 3 φυσικοί σε γυμνάσιο ο τελευταίος θα έχει να πάρει μόνο β' ανάθεση..
Δεν ισχύει εκεί το πλαφόν των 10 ωρών β' ανάθεσης?Η ισχύει αλλά θα τρέχεις σε πολλά σχολεία να βρεις ώρες α΄ανάθεσης?

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 11:22:40 πμ »
Κανονικα ο τελευταιος φυσικος πρεπει να βγει οργανικα υπεραριθμος και να κανει αρση υπεραριθμιας. Αν δεν το επιθυμει μπορει να παραμεινει στο σχολειο και να καλυπτει με β αναθεση ως υπεραριθμος. Το βασικο λαθος ειναι του πυσδε που τον τοποθετησε σε οργανικο κενο αλλης ειδικοτητας και δε νομιζω αυτο να εγινε ως ρυθμιση υπεραριθμιας
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158566
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 578
Σύνολο: 597

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.