*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 78600 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #266 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 11:55:21 μμ »
Επέτρεψε μου Ιωάννα να σε διορθώσω σε κάτι.
"Άλλη η φιλοσοφία των πληροφορικάριων(βλέπε και γυμναστάριους, καλλιτεχνικάριους) όσο αναφορά τους βαθμούς και άλλη των ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ."

Έτσι είναι καλύτερα
Του πάει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:24:06 »

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #267 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 11:57:37 μμ »
Άλλη η φιλοσοφία των πληροφορικάριων(βλέπε και γυμναστές, καλλιτεχνικούς) όσο αναφορά τους
βαθμούς και άλλη των ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ.

...όπως λέμε  ....των αποθηκάριων....;;;   Ήμαρτον

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #268 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 11:58:16 μμ »
Επέτρεψε μου Ιωάννα να σε διορθώσω σε κάτι.
"Άλλη η φιλοσοφία των πληροφορικάριων(βλέπε και γυμναστάριους, καλλιτεχνικάριους) όσο αναφορά τους βαθμούς και άλλη των ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ."

Έτσι είναι καλύτερα
Με...έφτιαξες

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #269 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 11:58:41 μμ »
 ioanna2012, αν ξερεις κανα βοηθημα για το πως μπαινουν οι βαθμοι στα μαθηματικα να μου το προτεινεις...

...όπως λέμε  ....των αποθηκάριων....;;;   Ήμαρτον

ααα, οχι οχι. μ'αρεσει εμενα. τωρα θα με φωναζουν μαθηματικαριο!!!!  8)  8)  8)
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:24:06 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #270 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:00:42 πμ »
Είναι γνωστό ότι το μάθημα της Πληροφορικής οι μαθητές το θεωρούν χαβαλέ.
Τι σημαίνει για τον ίδιο καθηγητή να κάνει μάθημα μαθηματικών π.χ Γ Γυμνασίου στο ίδιο σχολείο?
Μήπως υπάρχει ο κίνδυνος να γίνει και αυτό το μάθημα χαβαλέ?
Αν και τώρα που το σκέπτομαι καλύτερα, δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος.
Τυγχάνει, κοίτα να δεις τώρα, χαβαλές να γίνεται όταν οι καθηγητές Πληροφορικής, ε μα τι συμπτώσεις είναι αυτές διαολικές, έχουν πτυχίο όχι Πληροφορικής, αλλά Μαθηματικών (πλείστοι όσοι).
Κατά συνέπεια αυτοί οι καθηγητές θα απελευθερωθούν από τα δεσμά της Πληροφορικής στα οποία τους έδεσε το υπουργείο και θα βάζουν πλέον σωστότερο - χαμηλότερο βαθμό.
Γιατί κατά βάθος είναι ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ


Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #272 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:15:59 πμ »
Ένα ακόμα από πληροφορικάριο

Απ: ΑΝΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΠΛΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΣΤΟΥΣ ΠΕ19-20
« Απάντηση #5 στις: 24 Φεβ 2011, 12:19:28 μμ »
Είμαστε το καλύτερο δυναμικό του σχολείου. Οι περισσότεροι από μας έχουμε τελειώσει σχολές με πολυ μεγαλύτερες βάσεις εισαγωγής από τις διάφορες μαθηματικές σχόλες που βγάζουν οι μαθηματικοί.

Στο εξωτερικό σε πολλές χώρες ένας καθηγητής μπορεί να διδάσκει διάφορα μαθήματα παραπλήσια με την ειδικότητα του ή ειδικότητα στην οποία έχει εξεταστεί κατα τη διάρκεια των σπουδών του σε επίπεδο ανώτερο του σχολικού.

Π.χ. η πλειοψηφία των πληροφορικάριων έχει διδαχθεί πολλαπλα μαθήματα ανώτερων μαθηματικών κατα τη διάρκεια των σπουδών του. Είναι σίγουρο ότι μπορεί να διδάξει κατ'ελάχιστον την ύλη του γυμνασίου.

Σύμφωνοι ότι θα πρεπει να περάσουμε καποιες επιμορφώσεις, ΠΕΚ ή και εξετάσεις σχετικές με τη διδασκαλια των μαθηματικών ή οποιου άλλου μαθήματος, αλλά ως προς το τεχνικό κομμάτι δεν υπάρχει πρόβλημα.

http://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3722.0

και η απάντηση από άλλο πληροφορικάριο...
Συναδελφοι ειδικοτητα πληροφορικαριου δεν υφισταται. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΟΙ ειμαστε γιατι ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΟΙ σπουδασαμε.
Η ειδικοτητα μας ειναι ηδη αρκετα υποβαθμισμενη. Μην αυτοϋποβαθμιζομαστε κιολας με τετοιους υποτιμητικους χαρακτηρισμους.
Θα μου πειτε τετοια ωρα τετοια λογια.
Αλλα μαραζι το εχω εδω και χρονια. Δεν ακουσα ποτε ειδικοτητα μαθηματικαριου, φυσικαριου, χημικαριου ή φιλολογαριου. Γιατι να ακουω λοιπον ειδικοτητα πληροφορικαριου?
Το λενε οι αλλες ειδικοτητες από κομπλεξ, δεν χρειαζεται να το υιοθετησουμε κιολας.
Φιλικα.

ΦΙΛΙΚΑ και απο εμένα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:18:38 πμ από ioanna2012 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #273 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:24:18 πμ »
http://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3722.0

Απο έναν καθηγητή πληροφορικής το 2011

Δεν με βρισκει αντίθετο να διδαξω ΦΥΣΙΚΗ στην Α΄και Β΄Λυκείου. Επίσης και ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ .Την κόρη μου(ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΚΑΤ.) διάβαζα σε αυτά τα μαθήματα μέχρι πέρσι και ισχυριζόταν οτι τα καταλάβαινε καλύτερα από εμένα. Προς Θεου δεν υποστηρίζω οτι είμαι αυθεντία ούτε πέτυχα να πάρει ποτε πάνω απο 15 σε διαγώνισμα αφού τα μαθήματα αυτά τα απεχθάνεται. Όπως τα σιχάθηκα από την Β' Γυμνασίου με όλους του καθηγητές που είχα μέχρι την Γ΄Λυκείου. Αν δεν υπήρχε το φροντιστήριο ,δεν γνωρίζω τι θα ήμουν τώρα.

Δηλαδή αυτοί θα μπούνε να διδάξουν μαθηματικά??

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #274 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:27:15 πμ »
λοιπον, αγαπητη μαθηματικαρια ioanna2012, επειδη ψαχνεις λεξεις στο google για "πληροφορικαριος" και μας δειχνεις οτι site βρισκεις με σκοπο να μας πεισεις οτι πρεπει να τον αποδεχτουμε κιολας τον κομπλεξικο χαρακτηρισμο σου, απλα μαθε να χρησιμοποιεις τους ορους "καθηγητης πληροφορικης" ή πληροφορικος.
επειδη καποιοι ανακαλυψαν την λεξη "πληροφορικαριος" δεν σημαινει οτι ειναι και σωστη... εκτος και αν μου βρεις αλλες ειδικοτητες με τετοια καταληξη.
αν παλι επιμενεις στον κομπλεξικο χαρακτηρισμο σου,τι να κανουμε, βιτσια ειναι αυτα


We are so many...

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #275 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:33:47 πμ »
Ιωάννα,
δεν είναι το θέμα αν έχουμε ακούσει την έκφραση   "καθηγητής πληροφορικάριος....."
το θέμα είναι αν είναι σωστή....

Κατά κόρο χρησιμοποιήθηκε και χρησιμοποιείται από συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων με τάση υποτίμησης

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #276 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:36:08 πμ »
Το έγραψα έτσι όπως το χρησιμοποιούμε στο σχολείο!
Δεν το χρησιμοποίησα ΠΟΤΕ υποτιμητικά ούτε εδώ ούτε στο σχολείο!
Τα υπόλοιπα τα έγραψα όχι για να σε πείσω ότι είναι το σωστό αλλά για το
ότι λέγετε από πολλούς  ακόμα και απο εσάς!!!

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #277 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:37:40 πμ »
Πως αλλάζουν οι καιροί!!! Από την  μια ημέρα στην άλλη μια από τις "βασικές" ειδικότητες νοιώθει την καρέκλα της να τρίζει.

Και για όλα αυτά να φταίνε οι χαβαλέδες πληροφορικάριοι.

Συγνώμη ήθελα να πω οι μεταμφιεσμένοι μαθηματικοί που με ένα σεμινάριο και έναν ψευδεπίγραφο τίτλο: "Καθηγητική Σχολή" ( κατέπεσε ο τίτλος στο εφετείο Αθηνών το 1999) έγιναν πληροφορικάριοι.

Η εκδίκηση της πληροφορικής: οι μεταμφιεσμένοι να εξοστρακίζουν τους original μαθηματικούς στο γυμνάσιο  και στην ΕΜΕ να ξεσπάει εμφύλιος μιας και οι δύο είναι μέλη της .  Αν δεν ήταν τόσο τραγικό θα γελούσε και το παρδαλό κατσίκι.

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #278 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:55:19 πμ »
Σε άρθρο της Ελευθεροτυπίας στις 26-4-2011 αναφέρεται:

    "Τη διαφωνία του στις επιλογές του υπουργείου Παιδείας ως προς την υποβάθμιση του μαθήματος της Πληροφορικής στα Γυμνάσια και στα Λύκεια της χώρας, εκφράζει το Τμήμα Πληροφορικής Επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης με ομόφωνη απόφαση της γενικής του συνέλευσης.
    Συγκεκριμένα, στην εν λόγω απόφαση τονίζεται:

    ...β) Η επιστήμη των υπολογιστών αποτελεί, εκτός των άλλων, σπουδαία πλευρά των μαθηματικών, την αλγοριθμική, και αποτελεί αναγκαίο συμπλήρωμα της μαθηματικής παιδείας στο Λύκειο.
    γ) Οι νεοεισερχόμενοι στο χώρο της παραγωγής θα πρέπει να έχουν αποκτήσει, εγκαίρως, συγκεκριμένη και επαρκή αντίληψη των παραγωγικών δυνατοτήτων της τεχνολογίας των υπολογιστών, ώστε να ωφελήσουν τον εαυτό τους, την υπηρεσία τους ή την επιχείρησή τους - σε οποιοδήποτε κλάδο.
    δ) Ο κλάδος της πληροφορικής (από τις μεγαλύτερες βιομηχανίες παγκοσμίως) πρέπει να μπορεί να συλλέγει εύστοχα τους πλέον κατάλληλους και πλέον ενδιαφερόμενους για τη στελέχωση του επαγγελματικού, ακαδημαϊκού και ερευνητικού δυναμικού του."
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2014, 12:59:48 πμ από ioanna2012 »

Αποσυνδεδεμένος giorgos0714

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #279 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 01:02:25 πμ »
το προσφορα και ζητηση το εχεις ξαναπει αλλα δεν μπορουμε να κανουμε εμποριο με την παιδεια των παιδιων. το παρακατω σεναριο ελπιζω να καταλαβαινεις τους κινδυνους που εχει:
ο καθενας με βασικο πτυχιο απο σχολη "χαμηλης" βαθμολογιας θα μπορουσε επειτα να παρει (ή να πληρωσει) ενα μεταπτυχιακο στην ειδικευση που το κρατος εχει ελλειψη και χωρις ιδιαιτερο κοπο να διοριστει... γι'αυτο ευτυχως (και κακως στο παρελθον) το βασικο πτυχιο σπουδων ειναι πλεον το απαραιτητο προσον για διορισμο. υπαρχουν και τα επαγγελματικα δικαιωματα you know...
εγω να δεχτω οτι εκανες σουπερ-ντουπερ μεταπτυχιακο στην πληροφορικη. να αγνοησουμε ομως τα σεμιναρια και τα υπολοιπα μεταπτυχιακα σε εξωτερικο και εσωτερικο που ηταν εμποριο γνωσης? εδινες τα φραγκα και σου ερχονταν σπιτι...
εγω δε θα επιμεινω να σας μεταταξουν, δεν ασχολουμαι και τοσο με το παρελθον αλλα δεν γινεται να ισοπεδωνονται οι βασικες σπουδες και να προτασσουμε μονο την εμπειρια και την ευκαιρια της στιγμης.

για κλοπες, καθαροτητα και μεγαλυτερες ικανοτητες εγω στα ειπα?  ??? μαλλον σε αλλον αναφερεσαι, ετσι?

για τις σχολες πληροφορικης που λες, αν καποιος εχει μπει χωρις να του αρεσει και μαλιστα βγει χωρις ιδεα απο προγραμματισμο, πιστεψε με το λιγοτερο που θα κανει ειναι να παει να διδαξει. δεν το καταλαβαινω σαν επιχειρημα αυτο, που αποσκοπει?

Έκανα λάθος εγώ και το διόρθωσα μετά. Δεν αναφερόμουν σε εσένα.  Σε κάποιους που το παίζουν παιδιά ανώτερου θεού απευθυνόμουν.

Και συμφωνώ και στα περισσότερα από όσα λες.  Και για τους κινδύνους και στο ότι τα περί ισοπέδωσης.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159637
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 462

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.