*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 78233 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #252 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 10:07:06 μμ »
Αυτό πάντως που λένε στο φόρουμ των μαθηματικών να δωθεί β ανάθεση η πληροφορική στους Μαθηματικούς δεν είναι άσχημη ιδέα. Αν και την επάρκεια την έχουν αυτοι που τελείωσαν τα τελευταια χρονια

ε ναι, τοτε και οι ΠΕ02 να κανουν ξενες γλωσσες και θρησκευτικα, οι ΠΕ04.05 γεωλογοι να κανουν μαθηματικα, οι ΠΕ10 κοινωνιολογοι να κανουν φιλολογικα μαθηματα  κ.ο.κ... να λειτουργησουν δηλαδη και αντιστροφα οι αναθεσεις... μα τα λετε σοβαρα αυτα ή για να γινει και λιγο χαβαλε?  ;D  ;D  ;D

by the way, και να παρετε την ειδικοτητα (ξεχναμε τους σεμιναριουχους καθε λογης που εγιναν ΠΕ19?) δεν υπαρχει ελλειψη πληροφορικων στην Β/μια. για τιμητικο τιτλο την θελετε?
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:57:16 »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #253 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 10:15:14 μμ »
ε ναι, τοτε και οι ΠΕ02 να κανουν ξενες γλωσσες και θρησκευτικα, οι ΠΕ04.05 γεωλογοι να κανουν μαθηματικα, οι ΠΕ10 κοινωνιολογοι να κανουν φιλολογικα μαθηματα  κ.ο.κ... να λειτουργησουν δηλαδη και αντιστροφα οι αναθεσεις... μα τα λετε σοβαρα αυτα ή για να γινει και λιγο χαβαλε?  ;D  ;D  ;D
Όλοι οι ΠΕ04 έχουν β' ανάθεση τα Μαθηματικά στο γυμνάσιο.
Οι μαθηματικοί ΔΕΝ έχουν όλα τα μαθήματα των ΠΕ04.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #254 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 10:19:53 μμ »
ε ναι, τοτε και οι ΠΕ02 να κανουν ξενες γλωσσες και θρησκευτικα, οι ΠΕ04.05 γεωλογοι να κανουν μαθηματικα, οι ΠΕ10 κοινωνιολογοι να κανουν φιλολογικα μαθηματα  κ.ο.κ... να λειτουργησουν δηλαδη και αντιστροφα οι αναθεσεις... μα τα λετε σοβαρα αυτα ή για να γινει και λιγο χαβαλε?  ;D  ;D  ;D
"χαβαλέ" κάνουν όσοι γράφουν/ασπάζονται αυτές τις απόψεις:
http://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5870.msg66873#msg66873
"Stpdt , Προτιμώ να κάνω τον μαθηματικό στο γυμνάσιο, παρά την babysitter στο δημοτικό που ήμουν πέρυσι. Σε βολέψαμε καλά εμεις που είχαμε πάρει μετάταξη στα δημοτικά. Φέτος είμαι στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ, ναι κατάφερα να πάρω ανακληση της μετάταξης. Ξερω ότι θα είμαι σε 3-4 σχολεία αλλά δεν με τρομάζει μετά το περσινό σοκ. Του χρόνου έχεις αναλογιστεί τι θα γίνει που θα φύγουν ΔΙΚΤΥΑ, ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ, ΑΕΠΠ; Θα ψάχνετε να βρείτε ώρες και εσεις που έχετε οργανική φέτος για να συμπληρώσετε. Λοιπόν, η απόφαση του Λοβέρδου ναι μεν ικανοποιεί εν μέρει την κάλυψη κάποιων ελλείψεων που έχει το υπουργείο μη μπορώντας να κάνει προσλήψεις,  αλλά με βρίσκει απολυτα σύμφωνο στο να έχουμε την δυνατότητα να διδάσκουμε και εμεις μαθηματικά. Δεν κλέβουμε την θέση κανενός, όπως θέλουν να προβάλλουν κάποιοι. Καλύπτουμε κενα σε μια χρονική περίοδο που το κράτος δεν κάνει προσλήψεις! Κατανοητό;
και η απάντηση:
"Να αγιάσει το στόμα σου.... "


ΥΓ:
μαύρα μεσάνυχτα, πολύ  μαύρα όμως ;D ;D ;D...........
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2014, 10:21:28 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #255 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 10:32:28 μμ »
Επέτρεψε μου να γνωρίζω καλύτερα τα του κλάδου και ποιοι ενδιαφέρθηκαν και ποιοι όχι. Οι εταιρείες πληροφορικής είχαν αρκετούς πτυχιούχους άλλων ειδικοτήτων, γιατί η ζήτηση για προσωπικό ήταν μεγαλύτερη από την προσφορά, όχι γιατί οι απόφοιτοι πληροφορικής φεύγαν έξω. Τα ποσοστά φυγής στο εξωτερικό δεν ήταν μεγαλύτερα από άλλους κλάδους αιχμής (πχ οικονομία, διοίκηση κλπ) Όσο για το αν υπήρχε ενδιαφέρον για την εκπαίδευση παραποιείς την πραγματικότητα. Μάλλον οι εκατοντάδες συνάδελφοι που συμμετείχαν σε συνελεύσεις και κινητοποιήσεις για το θέμα ήταν στη φαντασία μου. Από το 1994 υπάρχουν κινητοποιήσεις πτυχιούχων πληροφορικής για το θέμα με πολύ μεγάλη συμμετοχή.
Επειδή τυχαίνει να είμαι σε αυτούς που αναφέρεις προσωπικά, αλλά και επειδή ταυτόχρονα δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα από το 91 έως και σήμερα....(φυσικά πλέον με άδεια άσκησης έργου) έχω διαφορετική άποψη εν μέρει....  Είναι η πιο ατράνταχτη απόδειξη του αν υπήρχε ή όχι ενδιαφέρον. Η πλειοψηφία των μεταπτυχιακών που κατέχουν οι συνάδελφοι με άλλο βασικό πτυχίο είναι τα "Πληροφοριακά Συστήματα". Ένα μεταπτυχιακό που απευθύνεται κυρίως δηλαδή σε οικονομικά και διοικητικά στελέχη επιχειρήσεων και γενικά ένα μεταπτυχιακό δεν έχει σημασία που θα το κάνει κάποιος και τι τίτλο έχει, γιατί επαναλαμβάνω ένα μεταπτυχιακό και κυρίως ένα διδακτορικό επικεντρώνεται σε ένα πολύ συγκεκριμένο μικρό υποσύνολο μίας επιστήμης, ενώ στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση για να χαρακτηριστεί κάποιος εκπαιδευτικός θα πρέπει να μπορεί να διδάσκει όλα τα μαθήματα της επιστήμης του με επάρκεια. Επειδή λοιπόν έχω συνυπάρξει αρκετές χρονιές με συναδέλφους που δεν έχουν βασικό πτυχίο είναι εμφανής η ανεπάρκεια των γνώσεων τους στην πληροφορική και στις "εύκολες" εποχές, που δεν υπήρχε ο φόβος της αξιολόγησης ή της διαθεσιμότητας το παραδέχονταν κυνικά αρνούμενοι πχ στα ΤΕΕ να αναλάβουν οποιοδήποτε άλλο μάθημα εκτός από τη Χρήση Η/Υ ή "Εφαρμογές Η/Υ". Στα μαθήματα ειδικότητας  δέχονταν μόνο στο εργαστηριακό με την προϋπόθεση να μπαίνουν ως "Δεύτεροι" και να μην κάνουν τίποτα. Περιττό να αναφέρω ότι στις τοποθετήσεις κλπ κάναν τα αδύνατα δυνατά να αποφύγουν τα ΤΕΕ και τα ΓΕΛ και θέλανε να είναι μόνο σε Γυμνάσια. Αυτή είναι η πραγματικότητα. 
Εν μέρει είναι έτσι..... έχω δουλέψει σε 7 διαφορετικά ΤΕΕ - ΕΠΑΛ. Αυτό που αναφέρεις έχει συμβεί, αλλά έχει συμβεί και το αντίστροφο πολλές φορές. Είχα τη τύχη να συνεργαστώ με συναδέλφους μη πληροφορικής και ήταν αστέρια. Συνεπώς δε μπορείς να το γενικεύσεις

Δηλαδή με τη λογική σου, αφού πληροφορική και μαθηματικά είναι συνδεδεμένες επιστήμες, δεν τρέχει τίποτα με τη Β ανάθεση μαθηματικών στους πληροφορικούς, ίσως μάλιστα να έπρεπε να είναι και Α ανάθεση. Αφού είναι τόσο συνδεδεμένες.
Δεν ανέφερα κάτι για Β΄ανάθεση.....είμαι κατά ούτως ή άλλως
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2014, 10:52:44 μμ από anapli »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:57:16 »

Αποσυνδεδεμένος giorgos0714

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #256 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 10:39:10 μμ »
1) τοτε να κανω και εγω μεταπτυχιακο 1 χρονο σε σχολη φιλολογιας και να παω να διαδαξω αρχαια. το μεταπτυχιακο ΠΟΤΕ δεν θα γινει ισοδυναμο με το βασικο πτυχιο. το μεταπτυχιακο ειναι μια συγκεκριμενη ειδικευση. τα μαθηματικα τα σπουδασε 4 χρονια, την πληροφορικη δεν τα σπουδασε ΚΑΘΟΛΟΥ. τι θα πει οτι ασχοληθηκε? και εγω ασχολουμαι μια ζωη με τον αθλητισμο, μπορω να κανω τον ΠΕ11? ΟΧΙ. επισης ασχολουμαι με ξενες γλωσσες και εχω παρει τοσα πτυχια, μπορω να τα διδαξω κιολας? ΟΧΙ.
2) μια χαρα υπαρχουν. και μην ανησυχεις υπαρχουν Γεωγραφια και Φυσικη να καλυψει  ::)


Φίλε μου, αν ήσουν αδιόριστος με μεταπτυχιακό φιλολογικών, αν υπήρχε έλλειψη φιλολόγων και αν υπήρχε νόμος που μεταβατικά έλεγε ότι όποιος έχει μεταπτυχιακό φιλολόγων δικαιούται να διοριστεί τοτέ ναι, θα το έκανες και εσύ.
Προσφορά και ζήτηση. Τόσο απλό. Και μην υποβιβάζεις έτσι όλα τα μεταπτυχιακά. Αν κάνεις 2 χρόνια μεταπτυχιακά και επιπλέον διπλωματική, ε δεν μπορείς να πεις ότι δεν έχεις σπουδάσει ΚΑΘΟΛΟΥ πληροφορική. Είσαι υπερβολικός δεν νομίζεις?

Αυτό πάντως έγινε μεταβατικά και σταμάτησε. Και καλά έκανε και σταμάτησε. Και αν δεις σε προηγούμενα μηνύματα αναφέρω και την αδικία των πληροφορικών που έπρεπε να περάσουν σελετε. Ήταν άδικο κατά τη γνώμη μου και κακώς ταλαιπωρήθηκαν οι άνθρωποι. Ευτυχώς διορίστηκαν.

Αν εσείς τώρα θεωρείτε αυτονόητο ότι, ενώ ασχολούμε 20 χρόνια με την εκπαίδευση πληροφορικής και έχω δέσει και λύσει με προσωπικό κόπο την κάθε βίδα και κάθε βιδάκι που έχουν τα εργαστήρια στο σχολείο μας, θα πρέπει να παραχωρήσω ευγενικά τη θέση μου σε κάποιον επειδή δήθεν είναι ικανότερος και που μπορεί να τον είχα και μαθητή στο γυμνάσιο ή μπορεί να είναι ένας από τους εκατοντάδες φοιτητές πληροφορικής που έχω βοηθήσει, ε για μένα δεν είναι καθόλου αυτονόητο.
Απλά δεν πρόκειται να γίνει.

Βέβαια λόγω 2 ειδικοτήτων προσφερθήκαμε να κάνουμε τις αδιάθετες ώρες μαθηματικών του σχολείου (εγώ και ένας ακόμη), για να εξυπηρετήσουμε συναδέλφους που πάνε σε άλλο σχολείο, αλλά περισσεύουν μόνο 4 ώρες. Οπότε στην ουσία δεν βοηθήσαμε και πολύ. Και αυτό χάρην της συναδελφικότητας, κατανόησης και συνεργασίας που πρέπει να υπάρχει μεταξύ μας. Αν έρθει κάποιος και μου αραδιάσει με ύφος μπούρδες ότι του έκλεψα τη θέση και τα λοιπά, θα πάρει κάτι άλλο και όχι τις ώρες που θέλει. Εφόσον το θεωρείτε κλοπή, μπορείτε αν θέλετε να το πάτε δικαστικά και να διεκδικήσετε αυτά που νομίζετε ότι σας ανήκουν. Κλοπή που γίνεται με βάση το νόμο δεν την καταλαβαίνω αλλά μάλλον εσείς την καταλαβαίνετε.

Τώρα αυτά περί καθαρότητας και μεγαλύτερων ικανοτήτων κάποιων σε σχέση με κάποιους άλλους, μπορείς να τα πεις όπου αλλού θέλεις, αλλά όχι σε μένα. Κάθε χρόνο την τελευταία δεκαετία (και βάλε) έχω το λιγότερο 50 φοιτητές πληροφορικής σε όλα τα τμήματα (προπτυχιακά ή μεταπτυχιακά) που τους βοηθάω με μαθήματα, εργασίες, διπλωματικές κτλ. Μιλάμε για συνολικά αρκετές εκατοντάδες φοιτητών πληροφορικής μόνο για μένα. Και υπάρχουν και πολλοί άλλοι σαν εμένα.

Δυστυχώς η αύξηση των τμημάτων έχει ρίξει πάρα πολύ την ποιότητα. Φυσικά υπάρχουν και αστέρια και καλά μυαλά, αλλά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό (πολύ μεγαλύτερο από το 50%) δεν έχει καν καταλάβει γιατί έχει περάσει πληροφορική. Δεν αγαπάει αυτό που σπουδάζει και ακόμη και όταν παίρνει πτυχίο είναι παντελώς άσχετοι με αυτό που λέγεται αλγοριθμική σκέψη, προγραμματισμός κτλ. Ας μην μιλήσουμε για μαθηματικό υπόβαθρο.

Το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες σχολές, αλλά στην πληροφορική περισσότερο (μαζί με τα οικονομικά), γιατί υπάρχει σε όλες τις βαθμίδες και περνάς από παντού (από ΓΕΛ, από ΕΠΑΛ, υπάρχει προπτυχιακό ΕΑΠ και βάλε και επιπέλον τα αμέτρητα μεταπτυχιακά, ΙΕΚ, ΕΠΑΛ, ιδ. σχολές).
Μια απλή αναζήτηση στο google αρκεί για να καταλάβεις τι εννοώ. Θα βρεις αρκετές δεκάδες από φοιτητικά φροντιστήρια που έφαγαν και τρώνε πολύ ψωμί.

Είτε μας αρέσει είτε όχι, είναι η πραγματικότητα.

P.S. Από το άλλο post σου κατάλαβα μόλις σήμερα ότι τόσα χρόνια σε TEE και ΕΠΑΛ διδάσκω μόνο "Χρήση Η/Υ" και "Εφαρμογές Η/Υ". Και αυτά μόνο ως δεύτερος. Για να το λες εσύ κάτι παραπάνω θα ξέρεις. Απορώ πώς συμπλήρωνα και ωράριο δηλαδή ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2014, 11:15:26 μμ από giorgos0714 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #257 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 10:44:08 μμ »
Είναι γνωστό ότι το μάθημα της Πληροφορικής οι μαθητές το θεωρούν χαβαλέ.
Τι σημαίνει για τον ίδιο καθηγητή να κάνει μάθημα μαθηματικών π.χ Γ Γυμνασίου στο ίδιο σχολείο?
Μήπως υπάρχει ο κίνδυνος να γίνει και αυτό το μάθημα χαβαλέ?

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #258 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 11:16:45 μμ »
Ιωάννα με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.
Αυτοί οι χαβαλέδες της Πληροφορικής καλό είναι να αποτελέσουν μια και καλή παρελθόν από το χώρο της εκπαίδευσης.
Διαθεσιμότητες τώρα για την πάρτη τους, που μου θέλουν και β αναθέσεις.
Τεκμηριώσαμε - σκουπίσαμε. Τέλος.

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #259 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 11:27:52 μμ »
Και οι βαθμοι που βάζουν στο μάθημα της πληροφορικής???
Θα κάνουν τα ίδια και στο μάθημα των ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ??

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #260 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 11:35:33 μμ »
Όλοι οι ΠΕ04 έχουν β' ανάθεση τα Μαθηματικά στο γυμνάσιο.
Οι μαθηματικοί ΔΕΝ έχουν όλα τα μαθήματα των ΠΕ04.

ναι εκ παραδρομης μπηκε αυτο με τους γεωλογους.


@silkcut
εχω διαβασει χειροτερα posts απο βασιλικους μαθηματικους που μαλλον περπατανε με την μυτη στο ταβανι στους διαδρομους του σχολειου. by the way, επειδη εκανες bold το κομματι που αφορ τον λογο της αναθεσης των μαθηματικων (δηλαδη την ελλειψη χρηματων), που ειναι το προβλημα? αυτη δεν ειναι η αληθεια?


Φίλε μου, αν ήσουν αδιόριστος με μεταπτυχιακό φιλολογικών, αν υπήρχε έλλειψη φιλολόγων και αν υπήρχε νόμος που μεταβατικά έλεγε ότι όποιος έχει μεταπτυχιακό φιλολόγων δικαιούται να διοριστεί τοτέ ναι, θα το έκανες και εσύ.
Προσφορά και ζήτηση. Τόσο απλό. Και μην υποβιβάζεις έτσι όλα τα μεταπτυχιακά. Αν κάνεις 2 χρόνια μεταπτυχιακά και επιπλέον διπλωματική, ε δεν μπορείς να πεις ότι δεν έχεις σπουδάσει ΚΑΘΟΛΟΥ πληροφορική. Είσαι υπερβολικός δεν νομίζεις?

το προσφορα και ζητηση το εχεις ξαναπει αλλα δεν μπορουμε να κανουμε εμποριο με την παιδεια των παιδιων. το παρακατω σεναριο ελπιζω να καταλαβαινεις τους κινδυνους που εχει:
ο καθενας με βασικο πτυχιο απο σχολη "χαμηλης" βαθμολογιας θα μπορουσε επειτα να παρει (ή να πληρωσει) ενα μεταπτυχιακο στην ειδικευση που το κρατος εχει ελλειψη και χωρις ιδιαιτερο κοπο να διοριστει... γι'αυτο ευτυχως (και κακως στο παρελθον) το βασικο πτυχιο σπουδων ειναι πλεον το απαραιτητο προσον για διορισμο. υπαρχουν και τα επαγγελματικα δικαιωματα you know...
εγω να δεχτω οτι εκανες σουπερ-ντουπερ μεταπτυχιακο στην πληροφορικη. να αγνοησουμε ομως τα σεμιναρια και τα υπολοιπα μεταπτυχιακα σε εξωτερικο και εσωτερικο που ηταν εμποριο γνωσης? εδινες τα φραγκα και σου ερχονταν σπιτι...
εγω δε θα επιμεινω να σας μεταταξουν, δεν ασχολουμαι και τοσο με το παρελθον αλλα δεν γινεται να ισοπεδωνονται οι βασικες σπουδες και να προτασσουμε μονο την εμπειρια και την ευκαιρια της στιγμης.

για κλοπες, καθαροτητα και μεγαλυτερες ικανοτητες εγω στα ειπα?  ??? μαλλον σε αλλον αναφερεσαι, ετσι?

για τις σχολες πληροφορικης που λες, αν καποιος εχει μπει χωρις να του αρεσει και μαλιστα βγει χωρις ιδεα απο προγραμματισμο, πιστεψε με το λιγοτερο που θα κανει ειναι να παει να διδαξει. δεν το καταλαβαινω σαν επιχειρημα αυτο, που αποσκοπει?

P.S μαλλον δεν καταλαβες καλα το ποστ μου αλλα θα σε βοηθησω. αναφερομουν στην Β' αναθεση του μαθηματος "Εφαρμογές Πληροφορικής" που την εχουν καποιες ειδικοτητες με απλη πιστοποιηση υπολογιστων, αρα και πιστοποιηη ΤΠΕ Α' επιπεδου που αναφερθηκε απο συναδελφο μαθηματικο οτι χρησιμοποιειται μονο για την χρηση στο μαθημα του. απλα του επισημανα οτι χρησιμοποιειται (το ΤΠΕ Α' επιπεδου) και απο ειδικοτητες για να εχουν Β' αναθεση μαθηματα μας.
τωρα αν εννοεις κατι αλλο, γινε πιο συγκεκριμενος :)


Είναι γνωστό ότι το μάθημα της Πληροφορικής οι μαθητές το θεωρούν χαβαλέ.
Τι σημαίνει για τον ίδιο καθηγητή να κάνει μάθημα μαθηματικών π.χ Γ Γυμνασίου στο ίδιο σχολείο?
Μήπως υπάρχει ο κίνδυνος να γίνει και αυτό το μάθημα χαβαλέ?

αμα γινονταν και τα μαθηματικα 1ωρο μαθημα, θα διαπιστωνες ποσο χαβαλε θα το εβλεπαν οι μαθητες....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2014, 11:43:05 μμ από sliver »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #261 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 11:38:27 μμ »
Και οι βαθμοι που βάζουν στο μάθημα της πληροφορικής???
Θα κάνουν τα ίδια και στο μάθημα των ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ??

ελα τωρα... πλακα κανεις ε? ;D
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #262 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 11:42:08 μμ »


Υ.Γ. σε όλα τα χρόνια που γυρνάω γυμνάσια αλλά και μαθαίνω από άλλους ΠΟΤΕ δεν υπήρξε μαθηματικός να έχει πάρει την φυσική β΄ ανάθεση. Ενώ το  μάθημα της Γεωγραφίας ήταν 2-4 ώρες μαξ, συνήθως όμως με ΣΕΠ συμπληρώναμε.

Συπληρώνουν μια χαρά οι αναπληρωτές μαθηματικοί Ε.Α με φυσική, χημεία και βιολογία στα τμήματα ένταξης.

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #263 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 11:45:32 μμ »
Άλλη η φιλοσοφία των πληροφορικάριων(βλέπε και γυμναστές, καλλιτεχνικούς) όσο αναφορά τους
βαθμούς και άλλη των ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #264 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 11:51:17 μμ »
Επέτρεψε μου Ιωάννα να σε διορθώσω σε κάτι.
"Άλλη η φιλοσοφία των πληροφορικάριων(βλέπε και γυμναστάριους, καλλιτεχνικάριους) όσο αναφορά τους βαθμούς και άλλη των ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ."

Έτσι είναι καλύτερα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2014, 11:53:25 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #265 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 11:54:35 μμ »
Επέτρεψε μου Ιωάννα να σε διορθώσω σε κάτι.
"Άλλη η φιλοσοφία των πληροφορικάριων(βλέπε και γυμναστάριους, καλλιτεχνικάριους) όσο αναφορά τους βαθμούς και άλλη των ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ."

Έτσι είναι καλύτερα
Θα σε αναφέρω άτακτο παιδί...δεν επιτρέπονται τόσοοοο μεγάλα γράμματα, παρόλο που το αξίζουν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158543
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 349

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.