*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 78232 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 12:59:36 πμ »
εγώ λυπάμαι τα καημένα τα παιδάκια της Α γυμνασίου που αν τους τύχει πληροφορικος άντε να αποκτήσουν τις βάσεις στα μαθηματικά (αρνητικοι αριθμοί κλπ κλπ). από δασκαλο στο δημοτικό σε πληροφορικό στο γυμνάσιο....αστα
που καταντήσαμε. από εκει που θα έμπαιναν μαθηματικοί στο δημοτικό καταλήξαμε να έχει μθηματικους κυρίως στο λύκειο!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:34:23 »

Αποσυνδεδεμένος Sakisnemkav_ΠΕ_20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 01:28:38 πμ »
Το μαθηματικό  υπόβαθρο των ΠΕ 19 ΠΕ 20 είναι ιδιαίτερα υψηλό. Ένας μηχανικός πληροφορικής αν είναι και  καλός δάσκαλος μπορεί να διδάξει ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ακόμα και  καλύτερα από έναν μαθηματικό. Η αλγοριθμική σκέψη και η διαθεματική προσέγγιση που θα επιλέξει αναπόφευκτα  μπορεί να τον βοηθήσουν σε αυτήν την κατεύθυνση.

Επίσης θεωρώ παράλογο οι μαθηματικοί που έχουν κλέψει περί τις 2000 οργανικές θέσεις καθηγητών πληροφορικής να αισθάνονται αδικημένοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2014, 01:33:03 πμ από Sakisnemkav_ΠΕ_20 »

Αποσυνδεδεμένος Mazurkiewicz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 01:38:28 πμ »
Άρα ποια η χρησιμότητα των Μαθηματικών στην μέση εκπαίδευση αφού ετεροκαλύπτονται από επιστήμες που χρησιμοποιούν Μαθηματικά; Καταλαβαίνω την «αδικία» για τα μαθήματα Πληροφορικής αλλά την πρώτη σκέψη σου όχι.

Αποσυνδεδεμένος Sakisnemkav_ΠΕ_20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 01:49:56 πμ »
H πρωτη μου σκέψη ακολουθεί τη βασικη αρχή που λεει πως υπαρχουν και καλοι και κακοι δασκαλοι. Ενας καλός δάσκαλος πληροφορικής μπορεί να διδάξει μαθηματικα γυμανσίου με β ανάθεση όπως και ένας μαθηματικός μπορεί να διδάξει πληροφορική γυμνασίου. Με β ανάθεση όμως σε περίπτωση ανάγκης κυρίως στα μικρά σχολεία της επαρχείας. Άλλο η β ανάθεση και άλλο η οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:34:23 »

Αποσυνδεδεμένος giorgos0714

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 03:42:08 πμ »
Το μαθηματικό  υπόβαθρο των ΠΕ 19 ΠΕ 20 είναι ιδιαίτερα υψηλό. Ένας μηχανικός πληροφορικής αν είναι και  καλός δάσκαλος μπορεί να διδάξει ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ακόμα και  καλύτερα από έναν μαθηματικό. Η αλγοριθμική σκέψη και η διαθεματική προσέγγιση που θα επιλέξει αναπόφευκτα  μπορεί να τον βοηθήσουν σε αυτήν την κατεύθυνση.

Επίσης θεωρώ παράλογο οι μαθηματικοί που έχουν κλέψει περί τις 2000 οργανικές θέσεις καθηγητών πληροφορικής να αισθάνονται αδικημένοι.

Αν και εκτός θέματος, πώς τις έκλεψαν δηλαδή τις θέσεις?

Ένας μαθηματικός ή φυσικός με μεταπτυχιακό πληροφορικής στις αρχές και μέσα της δεκαετίας του 90 τι έπρεπε να κάνει?
Να διδάσκει για 5-10 χρόνια μέχρι να αποφοιτήσουν από τα ανύπαρκτα τμήματα πληροφορικής και μετά να δώσει τη θέση του με ευχαρίστηση? Τα οποία πρώτα τμήματα πληροφορικής επιπλέον σνόμπαραν αρχικά την εκπαίδευση?

Έτσι σου τις κλέψανε τις θέσεις?
Δηλαδή ας πάρουμε έναν ΠΕ20 που αποφοίτησε το 2002 και έναν μαθηματικός ή φυσικός με μεταπτυχιακό πληροφορικής που δούλευε αναπληρωτής από το 92-93 και διορίστηκε το 95.
Του έκλεψε τη θέση και θα έπρεπε να του την παραχωρήσει με ευχαρίστηση? Καθόλου συμφεροντολόγος!!!

Και μη μου πεις για πλαστά πιστοποιητικά για σεμινάρια κτλ. Ας πάνε να τους βρούνε αυτούς που έχουν τα πλαστά πιστοποιητικά. Μην τους τσουβαλιάζεις όλους.

Χιλιοσυζητημένα θέματα βέβαια αλλά μην λέμε και ότι θέλουμε, για κλοπές και βλακείες.


Αποσυνδεδεμένος giorgos0714

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 04:23:38 πμ »
Με την ίδια λογική που λέει κάποιος ότι του έκλεψαν τη θέση οι άλλοι, μπορεί να σου πει και σένα κάποιος μία παρόμοια βλακεία:

Ρε φίλε εσύ τελείωσες τει. Σε σχολή που δεν είναι καθηγητική.
Πώς έγινες καθηγητής και κλέβεις τη θέση κάποιου άλλου?
Πού έμαθες εσύ να διδάσκεις?
Πήγες σελετε? Εσύ μπορεί, αλλά πόσοι άλλοι υπάρχουν που δεν έχουν πάει?
Άρα κλέφτες και αυτοί, σύμφωνα με την ωραία και συμφεροντολόγικη λογική του καθενός μας...

Αν αρχίσουμε τις βλακείες αυτές, δεν υπάρχει τέλος.

Επομένως ας πάμε στο θέμα μας:
Δεν είναι καθόλου δεδομένο ότι ένα ΠΕ19/20 έχει καλό μαθηματικό υπόβαθρο όπως φυσικά δεν είναι καθόλου δεδομένο ότι ένας μαθηματικός (εκτός αν έχει μεταπτυχιακό ή διδακτορικό στην πληροφορική) έχει τις γνώσεις να διδάξει πληροφορική στο γυμνάσιο.

Προσωπικά γνωρίζω αρκετούς που σπουδάζουν πληροφορική (ειδικά σε τει μέσω επαλ) που δεν γνωρίζουν καν σωστα την προπαίδεια. Και δεν είναι καθόλου υπερβολή αυτό. Πρόσφατα μου έτυχε.

Αυτά με τις αναθέσεις είναι προφανώς τεχνάσματα του υπουργείου για τους δικούς του λόγους.

Αποσυνδεδεμένος demiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 08:45:12 πμ »
Καλά θίγεις ακόμα ένα μεγάλο ζήτημα από που κι ως που ένας μαθηματικός ή ένας φυσικός κτλ να θεωρεούνται οτι έχουν παιδαγωγική κατάρτιση με 1-2 μαθήματα επιλογής που πιθανόν να πήραν κατά τη διάρκεια των σπουδών του?Μη λέμε οτι θέλουμε. Αυτό είναι ένα ακόμα σφάλμα του υπουργείου μέσα σε όλα τα άλλα.

Αποσυνδεδεμένος opap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 09:06:24 πμ »
Oλα τα χαμε , ενας ακόμα εμφύλιος μας μάρανε...

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 09:09:12 πμ »
έπρεπε εδώ και καιρό (ακόμα προλαβαίνει) να μετατάξει υποχρεωτικά όλους αυτούς στο βασικό πτυχίο των σπουδών τους.
Να έβγαζε μια εγκύκλιο που θα έλεγε ή κύριοι επιστρέφετε στην κανονική ειδικότητα σας ή δυστυχώς απολύεστε γιατί δεν κατέχετε το βασικό πτυχίο που απαιτείται για τον διορισμό.

Αλλά τα συμφέροντα ήταν πολλά! Και όπως ισχύει πάντα, ο νέος είναι ωραίος (φθηνός και ψαρωμένος) αλλά ο παλιός είναι αλλιώς (συνδικαλιστής και με γνωριμίες)

Και στο κάτω κάτω βρε παιδιά, οι μαθηματικοί έχουν Β' ανάθεση όπως ειπώθηκε Φυσική (!) και Γεωγραφία (!!!). Από που και ως που να ξέρει Φυσική ο μαθηματικός και να μην ξέρει μαθηματικά ο πληροφορικός; Και την Γεωγραφία;;; Δηλαδή οι δικές σας Β' αναθέσεις είναι νορμάλ και όχι η δική μας;

Κάνετε λες και θα διορίσει πληροφορικούς ενώ ξέρετε ότι ετοιμάζεται ΑΣΕΠ για τους μαθηματικούς. Οπότε χαλαρώστε....
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος mathsduck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 09:28:30 πμ »
Πότε θα καταλάβουμε ότι σημασία δεν έχει ποιος ωφελείται ή ποιος πλήττεται την κάθε φορά. Πέρυσι ήταν οι φιλόλογοι , φέτος οι μαθηματικοί, του χρόνου ...
Κάποτε, κάποιοι, πίστευαν ότι οι ειδικότητες αυτές ήταν στο απυρόβλητο και παρακολουθούσαν ατάραχα τις εξελίξεις. Αργά ή γρήγορα θα έρθει η σειρά του καθενός...

"Στην αρχή κυνήγησαν τους Εβραίους
 Δεν ήμουν Εβραίος και δεν φώναξα.

...Μετά ήρθαν να πάρουν τους κομμουνιστές.
Δεν ήμουν κομμουνιστής και δεν φώναξα.

Έπειτα ήρθε η ώρα των σοσιαλδημοκρατών.
Δεν ανήκα σ΄ αυτό το κόμμα και δεν έβρισκα λόγο να διαμαρτυρηθώ.

Ακολούθησαν οι ομοφυλόφιλοι.
Ούτε κι αυτό σκέφτηκα ότι με αφορούσε.

Στο τέλος ήρθε η σειρά των τσιγγάνων.
Ούτε και τότε βρήκα λόγια για να εκφράσω την αντίθεσή μου.

Ο επόμενος στη σειρά ήμουν εγώ.
Αλλά δεν υπήρχε κανείς για να φωνάξει,
για να αντισταθεί μαζί μου...''

Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 09:34:03 πμ »
Πότε θα καταλάβουμε ότι σημασία δεν έχει ποιος ωφελείται ή ποιος πλήττεται την κάθε φορά. Πέρυσι ήταν οι φιλόλογοι , φέτος οι μαθηματικοί, του χρόνου ...
Κάποτε, κάποιοι, πίστευαν ότι οι ειδικότητες αυτές ήταν στο απυρόβλητο και παρακολουθούσαν ατάραχα τις εξελίξεις. Αργά ή γρήγορα θα έρθει η σειρά του καθενός...

"Στην αρχή κυνήγησαν τους Εβραίους
 Δεν ήμουν Εβραίος και δεν φώναξα.

...Μετά ήρθαν να πάρουν τους κομμουνιστές.
Δεν ήμουν κομμουνιστής και δεν φώναξα.

Έπειτα ήρθε η ώρα των σοσιαλδημοκρατών.
Δεν ανήκα σ΄ αυτό το κόμμα και δεν έβρισκα λόγο να διαμαρτυρηθώ.

Ακολούθησαν οι ομοφυλόφιλοι.
Ούτε κι αυτό σκέφτηκα ότι με αφορούσε.

Στο τέλος ήρθε η σειρά των τσιγγάνων.
Ούτε και τότε βρήκα λόγια για να εκφράσω την αντίθεσή μου.

Ο επόμενος στη σειρά ήμουν εγώ.
Αλλά δεν υπήρχε κανείς για να φωνάξει,
για να αντισταθεί μαζί μου...''

Μ. Μπρεχτ

Φίλε μου δινεις ρέστα Είσαι όλα τα λεφτα
Ο επόμενος στη σειρά ήμουν εγώ.
Αλλά δεν υπήρχε κανείς για να φωνάξει,
για να αντισταθεί μαζί μου...''

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 09:47:40 πμ »
Αν και εκτός θέματος, πώς τις έκλεψαν δηλαδή τις θέσεις?

Ένας μαθηματικός ή φυσικός με μεταπτυχιακό πληροφορικής στις αρχές και μέσα της δεκαετίας του 90 τι έπρεπε να κάνει?
Να διδάσκει για 5-10 χρόνια μέχρι να αποφοιτήσουν από τα ανύπαρκτα τμήματα πληροφορικής και μετά να δώσει τη θέση του με ευχαρίστηση? Τα οποία πρώτα τμήματα πληροφορικής επιπλέον σνόμπαραν αρχικά την εκπαίδευση?

Έτσι σου τις κλέψανε τις θέσεις?
Δηλαδή ας πάρουμε έναν ΠΕ20 που αποφοίτησε το 2002 και έναν μαθηματικός ή φυσικός με μεταπτυχιακό πληροφορικής που δούλευε αναπληρωτής από το 92-93 και διορίστηκε το 95.
Του έκλεψε τη θέση και θα έπρεπε να του την παραχωρήσει με ευχαρίστηση? Καθόλου συμφεροντολόγος!!!

Και μη μου πεις για πλαστά πιστοποιητικά για σεμινάρια κτλ. Ας πάνε να τους βρούνε αυτούς που έχουν τα πλαστά πιστοποιητικά. Μην τους τσουβαλιάζεις όλους.

Χιλιοσυζητημένα θέματα βέβαια αλλά μην λέμε και ότι θέλουμε, για κλοπές και βλακείες.
πές τα φίλε!!!
σε λίγο θα ζητάνε και από τους πανεπιστημιακούς που έχουν καταλάβει έδρες πληροφορικής να παραιτηθούν εφόσον δεν έχουν βασικό πτυχίο πληροφορικής. έλεος...................................

Αποσυνδεδεμένος drakos13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 09:58:20 πμ »
Οπως οι μαθηματικοι δεν μπορουμε να διδαξουμε τη φυσικη οπως ενας φυσικος ετσι και οι πληροφορικοι δεν μπορουν να διδαξουν τα μαθηματικα οπως ενας μαθηματικος. Και μην ξεχνατε οτι τα κενα στα μαθηματικα καλυπτονται πολυ πιο δυσκολα απ οτι στη φυσικη.
Και μην αρχισετε να λετε τωρα για εξαιρεσεις. Ολοι το γνωριζουν αυτο και ολοι για το παιδι τους θα διαλεγαν μαθηματικο για τα μαθηματικα για τον απλουστατο λογο οτι και την υλη κατεχει σε βαθος αλλα και ξερει που να επιμεινει γι αυτα που ακολουθουν.
Προσωπικα βλεπω υποβαθμιση της διδασκαλιας των μαθηματικων και ακομα μεγαλυτερη σχολικη αποτυχια στο συγκεκριμενο μαθημα στο μελον.

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 10:15:41 πμ »
  Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω μια απορία οι πληροφορικοί έχουν τόσα μαθήματα μαθηματικών στις σχολές τους; Τα μαθηματικά και η γλώσσα είναι τα ποιο βασικά μαθήματα. Αυτή η ανάθεση είναι σαν να βάζεις θεολόγους και ξενόγλωσσους να διδάξουν νεοελληνική γλώσσα. Προσωπικά αν και φυσικός θεωρώ ότι τα μαθηματικά δεν πρέπει να έχουν δεύτερη ανάθεση. Δεν θα τα μπαχαλοποιήσουμε όλα σε αυτή τη χώρα. Έλεος πια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158541
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.