*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 78542 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 10:18:20 πμ »
  Δεν υποβαθμίζουμε τα ΤΕΙ και κανένα ΑΕΙ αλλά αυτός που έχει σπουδάσει το αντικείμενό του είναι πολύ καλύτερος από κάποιον άλλον. Δηλ. ο πληροφορικός στα ΤΕΙ είναι πολύ καλύτερος από τον μαθηματικό στην πληροφορική και αντίστροφα. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα συνάδελφοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:08:41 »

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 10:45:49 πμ »
Οι μαθηματικοί δεν έχουν β ανάθεση τα τελευταία 2 χρόνια! Τουλάχιστον  αν κάπου συμβαίνει αυτό τότε είναι οι τελευταίοι που θα πάρουν  β ανάθεση γεωγραφία, φυσική!
το project και φέτος το απαγόρευσαν!
Αν δώσουν β ανάθεση μόνο στα μαθηματικά και όχι στην πληροφορική τότε θα αποτελεί ρατσιστική διάκριση και θα πρέπει να προσφύγουμε στα δικαστήρια όταν ψηφιστεί το αντίστοιχο νομοσχέδιο. Αν έκαναν μαθηματικά στο δημοτικό θα μπορούσαν να το δικαιολογήσω.
Δηλαδή θα έχουμε μαϊμού καθηγητές πληροφορικής με σεμινάρια περίπου 700 που δεν θα διδάσκουν το αντικείμενο που σπούδασαν και θα υποχρεώσουν τους συναδέλφους για ένα χρόνο να  ταλαιπωρηθούν με βλακείες π.χ  πυραμίδα, κώνο και τα στοιχειά τους, να λύσεις προβλήματα...
Ούτε οι μαθηματικοί είναι εύκολο να τα διδάξουν αν δεν ασχολήθηκαν με τα μαθηματικά γυμνασίου, τουλάχιστον οι μαθηματικοί έχουν κίνητρο να προσπαθήσουν τώρα όταν υποχρεώνεις έναν μόνιμο να κάνει άλλο μάθημα (για ένα χρόνο) θα παθιαστεί τόσο πολύ και να ασχοληθεί σε βάθος με το μάθημα?
Η β ανάθεση δεν επηρεάζει τις κενές θέσεις για διορισμό μαθηματικών μετά τον ασεπ?  Αυτό είναι που με απασχολεί. Αν δεν πάρουν  και  φέτος μαθηματικούς αναπληρωτές μικρό το κακό, δεν θα έχουμε πρόβλημα με το ξεκλείδωμα και τα δυσπρόσιτα, αντίθετα οι πε 19-20 που θα προληφθούν ως αμω σε δυσπρόσιτο και μετά πάρουν β ανάθεση μαθηματικά θα γίνουν ακω!
δεν το γράφω υποτιμητικά, το μάθημα πληροφορικής στα γυμνάσια πριν κάποια χρόνια ξεκινούσε από το 0! Τα μαθηματικά έχουν δυσκολία, εκτός από αυτό άλλο να διορίζεσαι με επετηρίδα και άλλο να γράφεις ασεπ (να διαβάσεις ένα σορό άχρηστα μαθηματικά και τελικά να μην δουλεύεις ούτε ως αναπληρωτής)  , να μην διορίζουν επιτυχόντες μαθηματικούς  και γενικά μαθηματικούς για 5 χρόνια. Μεγάλη αδικία για όσους θα μείνουν άνεργοι.

Αποσυνδεδεμένος giorgos0714

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 03:08:28 μμ »
Καλά η λογική ορισμένων είναι άστα να πάνε. Λένε ότι έχουν και μαθηματικό υπόβαθρο πανάθεμά τους.

Παρόλο που έγω έχω και πτυχίο πληροφορικής αλλά και διδακτορικό θα μπω στο κόπο να απαντήσω.  Και το κάνω μόνο γιατί υπάρχουν χαρακτηρισμοί για ψεύτηδες και άλλες ασυναρτησίες:

Υπήρχαν λέει απόφοιτοι πληροφορικής το 90.
Πόσοι ήταν? Έφταναν για τα κενά?
Έμεινε κανένας από αυτούς αδιόριστος?
Ένα τμήμα υπήρχε στην κρήτη και δεν το δηλώσανε καν σαν σχολή καθηγητική γιατί δεν θέλανε αυτοί που το δημιούργησαν να ασχοληθουν με την εκπαίδευση (ή ίσως δεν πρόβλεψαν σωστά).
 Αρχικά σχεδόν κανέναςαπό αυτούς ης Κρήτης δεν ήθελε να γίνει καθηγητής! Μετά αρχισαν σιγά σιγά να εκδηλώνουν ενδιαφέρον και φυσικά διορίστηκαν ΟΛΟΙ (για πριν το 2000 μιλάω που υπήρχε το πρόβλημα)

Εδώ μετά το 2000 σε διαγωνισμούς ασεπ στην πληροφορική ήταν πιο πολλές οι θέσεις για πληροφορικούς από αυτούς που έδιναν εξετάσεις. Να μην μιλήσουμε αν αυτοί οι απόφοιτοι πληροφορικής ήταν "καθηγητές". Αν είχαν δηλαδή εκπαιδευτική επάρκεια. Μην το ανοίξουμε και αυτό.

Ποιο από αυτά είναι ψέμα φίλτατε empire? Μήπως δεν σου τα είπανε τόσο καλα? Μπορείς να μου πεις ποια είναι ψέματα στα πιο πάνω?

Δηλαδή ένας μαθηματικός ή φυσικός με μεταπτυχιακό πληροφορικής, έπρεπε να διδάξει στα γυμνάσια για καμιά δεκαριά χρόνια (με δισκέτες 5 και 1/4, χωρίς σκληρούς, wordstar, lotus και γενικά αντίξοες συνθήκες) και μετά  10 χρόνια έπρεπε να παραιτηθεί γιατί βγήκαν οι"καθαροί"?  Είναι λογική αυτή? Μήπως να σας αποζημιώσουν κιόλας επειδή σας ζέσταιναν τις θέσεις?

Αυτά περί καθαρότητας να τα πείτε στον κασιδιάρη. Ούτως ή άλλως ο νόμος ήταν μεταβατικός για μερικά χρόνια επειδή δεν υπήρχαν αρκετοί πληροφορικοί. Απλό είναι. Πόσο δύσκολο να το καταλάβεις?
Σταματήστε να βάλετε εναντίον συναδέλφων λοιπόν και να λέτε βλακείες ότι δήθεν σας έκλεψαν θέσεις.

Αφήστε τα συμφέροντα του μικροκοσμού σας και προσπαθήστε να μην λέτε μόνο ότι σας βολεύει.
Να παραιτηθούν οι άλλοι να μπείτε εσείς. Φοβερό μαθηματικό υπόβαθρο και κατά τα άλλα οι άλλοι είναι οι παρτάκηδες!!!

 Και επειδή ο συλλογισμός σας είναι:

(Τελείωσα πληροφορική) => (ξέρω αλγοριθμική) => (ξέρω μαθηματικά)

θα πω ότι δεν είναι ακριβώς έτσι.

Κατ' αρχήν επειδή έχω διδάξει σε πολλούς φοιτητές πληροφορικής και από τις δύο πλευρές του λόφου (ο νοών νοείτο), οι μισοί (ίσως και περισσότεροι) που τελειώνουν πληροφορική δεν έχουν ιδέα από προγραμματισμό και αλγοριθμική. Τον προγραμματισμό πρέπει να τον αγαπάς και να ασχοληθείς αμέτρητες ώρες.
Οι περισσότεροι δεν συμπαθούν τον προγραμματισμό και καταφεύγουν σε άλλες λύσεις (όσοι έχουν ασχοληθεί με φοιτητικά φροντιστήρια ξέρουν καλά τι λέω).

Αλλά νομίζω ότι μπάζει και η δεύτερη συνεπαγωγή στην πιο πάνω σχέση. Έμαθα να κουτσοπρογραμματίζω π.χ. στην Java ή να κάνω ιστοσελίδες, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ξέρω μαθηματικά.


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2014, 03:23:10 μμ από giorgos0714 »

Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 03:24:26 μμ »
Όπως έγραψα και πριν, υπάρχουν περιπτώσεις καθηγητών από ΤΕΙ που μπήκαν στο ΤΕΙ μόνο με το βαθμό από το Τεχνικό Λύκειο. Γνωστός μου έγραψε μονάδα στα μαθηματικά 1ης δέσμης και μεταπήδησε στο Τεχνικό Λύκειο και πέρασε με τον μέσο όρο(είχε βγάλει 19.9) στο ΤΕΙ. Πόσο υπόβαθρο μπορεί να έχουν οι καθηγητές αυτοί? Μπορεί στα τεχνικά θέματα να είναι ατσίδες αλλά στη πλειονότητα δεν νομίζω να μπορούν να διδάξουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:08:41 »

Αποσυνδεδεμένος elenitsa1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 03:32:38 μμ »
Κι εγώ ξέρω ανάλογη περίπτωση.
Στην πράξη δε θα εφαρμοστεί, γιατί τα κενά τους είναι αρκετά μετά τις μετατάξεις στην πρωτοβάθμια. Ίσως μόνο σε ακριτικές περιοχές.

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 03:59:14 μμ »
εγώ έστειλα μηνυμα στην ΕΜΕ..οχι οτι περιμενω κατι,αλλα καπως πρεπει να αντιδρασουμε...
τα υπολοιπα είναι αστείο να τα σχολιάσουμε...
απλώς εγώ θα συμπληρώσω ότι έχω διδαξει σε τμήμα Πληροφορικής ΤΕΙ, και κακά τα ψέματα το επίπεδο ήταν ΤΡΑΓΙΚΟΤΑΤΟ...
ειδικά στα μαθηματικά, τους περνούσαμε χαριστικά ,γιατί αν τηρούσαμε την επιστημονική αυστηρότητα ,δεν θα πέρναγαν ποτέ τα μαθήματα...
Δ εξάμηνο η αλλη δεν μπορούσε να βγάλει διακρίνουσα , και μια αλλα κοπελίτσα στα ολοκληρώματα ,ρώταγε τι είναι το φιδάκι...
από το 2000 και μέχρι το 2007 νομίζω, διορίστηκαν χιλιάδες πληροφορικάριοι με καθόλου ασεπ και ελαχιστότατη προυπηρεσία...
ΚΑΛΩΣ τους διόρισε το κράτος αφού έτσι έκρινε,αλλά όλα έχουν ένα όριο...( ένας από την παρέα μου διορίστηκε , με 3,5 μορια απο ΠΔΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στο σπίτι του, σε ηλικία 27 ετών...είπαμε μπραβο τους αφού μπορούσαν ,αλλά...)
οι πληροφορικοί την πληροφορική τους ,εμείς τα μαθηματικά κ.ο.κ...τέλος πάντων εννοώ ο καθένας στο αντικείμενο του...
απλά τα πράγματα...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση μαθηματικών γυμνασίου
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 04:20:41 μμ »
Και πέρυσι ίσχυε και είναι για το Γυμνάσιο.
Και όχι μόνο πέρσι αλλά κ παλιότερα ξέρω περιπτώσεις συναδέλφων πε19-20 που δίδασκαν μαθ.γυμν.  με β ανάθεση από το 2006.



Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος giorgos0714

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 04:23:07 μμ »
Έκανα πριν μία βδομάδα μάθημα σε φοιτητή πληροφορικής στο τει καστοριάς και ειλικρινά έμεινα έκπληκτος όταν διαπίστωσα ότι δεν ήξερα την προπαίδεια.
 
Και δεν το λέω για να προσβάλω κάποιον ή να μειώσω αλλά είναι η αλήθεια.

Υπάρχουν ικανότατοι και άξιοι και στα αει και στα τει....

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 04:29:11 μμ »
οι πληροφορικοί την πληροφορική τους ,εμείς τα μαθηματικά κ.ο.κ...τέλος πάντων εννοώ ο καθένας στο αντικείμενο του...
απλά τα πράγματα...

Καλησπέρα,

Αποφεύγω να τοποθετούμαι σε διαμάχες μεταξύ ειδικοτήτων γιατί θεωρώ ότι δεν έχω να χωρίσω τίποτα με τους συναδέλφους μου.  Στη συγκεκριμένη περίπτωση μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι οι μαθηματικοί δέχονται να διδάσκουν πληροφορική, γεωγραφία, φυσική, αλλά δεν δέχονται οι πληροφορικοί να διδάσκουν μαθηματικά. Δεν το καταλαβαίνω.  Είμαι πληροφορικός, δεν μπορώ να διδάξω μαθηματικά το ίδιο καλά με κάποιον μαθηματικό και το ίδιο ισχύει και για τους μαθηματικούς που διδάσκουν πληροφορική, φυσική ή γεωγραφία.  Γιατί πάντα όλοι κοιτάμε το συμφέρον μας και όχι το δίκιο; Δεν μπορεί συνεχώς να υπάρχουν δυο μέτρα και δυο σταθμά. 

Αποσυνδεδεμένος mathsduck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 04:33:08 μμ »
εγώ έστειλα μηνυμα στην ΕΜΕ..οχι οτι περιμενω κατι,αλλα καπως πρεπει να αντιδρασουμε...
τα υπολοιπα είναι αστείο να τα σχολιάσουμε...
απλώς εγώ θα συμπληρώσω ότι έχω διδαξει σε τμήμα Πληροφορικής ΤΕΙ, και κακά τα ψέματα το επίπεδο ήταν ΤΡΑΓΙΚΟΤΑΤΟ...
ειδικά στα μαθηματικά, τους περνούσαμε χαριστικά ,γιατί αν τηρούσαμε την επιστημονική αυστηρότητα ,δεν θα πέρναγαν ποτέ τα μαθήματα...
Δ εξάμηνο η αλλη δεν μπορούσε να βγάλει διακρίνουσα , και μια αλλα κοπελίτσα στα ολοκληρώματα ,ρώταγε τι είναι το φιδάκι...
από το 2000 και μέχρι το 2007 νομίζω, διορίστηκαν χιλιάδες πληροφορικάριοι με καθόλου ασεπ και ελαχιστότατη προυπηρεσία...
ΚΑΛΩΣ τους διόρισε το κράτος αφού έτσι έκρινε,αλλά όλα έχουν ένα όριο...( ένας από την παρέα μου διορίστηκε , με 3,5 μορια απο ΠΔΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στο σπίτι του, σε ηλικία 27 ετών...είπαμε μπραβο τους αφού μπορούσαν ,αλλά...)
οι πληροφορικοί την πληροφορική τους ,εμείς τα μαθηματικά κ.ο.κ...τέλος πάντων εννοώ ο καθένας στο αντικείμενο του...
απλά τα πράγματα...
+++
έκαστος εφ΄ω ετάχθη (και ένας φιλόλογος να το τονίσει σωστά, παρακαλώ, για να αποδίδουμε "τα του Καίσαρος τω Καίσαρι"!)

Αποσυνδεδεμένος sigtania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 04:39:16 μμ »
Δηλαδη εγω ρε συναδελφοι, που στην επιμορφωση β επιπεδου τα σεναρια μου ειχαν να κανουν με επιλυση πρωτοβαθμιας και δευτεροβαθμιας εξισωσης με τη βοηθεια προγραμματιστικων δομων, πρεπει να ειμαι απο αλλο πλανητη. Και μαλιστα οι καθηγητες των μαθητων μου στα μαθηματικα πρεπει να ειναι ασχετοι, αφου η συντριπτικη πλειοψηφια ουτε ριζα να υπολογισει ηξερε, ουτε απλες μαθηματικες παραστασεις να υπολογισει, ουτε λογος βεβαια για την εξισωση πρωτου και δευτερου βαθμου και την εννοια των μεταβλητων. Συμφωνα με τα λεγομενα σας πρεπει να τους διδασκαν μαθηματικα καθηγητες πληροφορικης.
Ειμαι ενας ΠΕ19 με αγαπη για τα μαθηματικα που θελω να τα συνδυαζω με την Πληροφορικη.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 04:45:34 μμ »
Έκανα πριν μία βδομάδα μάθημα σε φοιτητή πληροφορικής στο τει καστοριάς και ειλικρινά έμεινα έκπληκτος όταν διαπίστωσα ότι δεν ήξερα την προπαίδεια.

απλώς εγώ θα συμπληρώσω ότι έχω διδαξει σε τμήμα Πληροφορικής ΤΕΙ, και κακά τα ψέματα το επίπεδο ήταν ΤΡΑΓΙΚΟΤΑΤΟ...
ειδικά στα μαθηματικά, τους περνούσαμε χαριστικά ,γιατί αν τηρούσαμε την επιστημονική αυστηρότητα ,δεν θα πέρναγαν ποτέ τα μαθήματα...
Δ εξάμηνο η αλλη δεν μπορούσε να βγάλει διακρίνουσα , και μια αλλα κοπελίτσα στα ολοκληρώματα ,ρώταγε τι είναι το φιδάκι...

απορω για το επιχειρημα σας του στυλ "κοιταξτε να δειτε τους φοιτητες και αποφοιτους πληροφορικης που δεν ξερουν προπαιδεια"......
Μαθηματικος ΠΕ03 δεν τους εκανε ολους αυτους μαθημα στα Γυμνασια-Λυκεια;  :-X
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 04:47:57 μμ »
Όσοι ισχυρίζονται ότι τα μαθηματικά μπορούν να διδαχθούν έτσι απλά, εφόσον το σχολειο δεν ειναι απομακρυσμένο, ως β ανάθεση δεν έχουν καταλάβει ότι ειναι η βάση των θετικών και τεχνολογικών επιστημών. Επιβάλλεται να διδάσκονται όχι μονο απο μαθηματικούς αλλά απο ικανούς μαθηματικούς αλλιώς πρεπει να ελπίζουν μονο στα φροντιστήρια. Δε γίνεται απο τη μια να θέτεις βάση του 10 στα μαθηματικά και στα ελληνικά στο Λύκειο και απο την άλλη να επιτρέπεις β αναθέσεις. Στο Γυμνασιο υπάρχουν βασικά μαθήματα Α προτεραιότητας που ειναι η Νεοελληνική και τα Μαθηματικα, Βασικά Β προτεραιότητας που ειναι τα υπόλοιπα βασικά μαθήματα και μαθήματα Γ προτεραιότητας που ειναι τα υπόλοιπα. Χωρίς να θέλω να θίξω και να υποτιμήσω καμμιά ειδικότητα αυτή ειναι η κλασική-συντηρητική άποψη την οποια ασπάζομαι ενα μέρει.
Εδω βέβαια μπορούμε ανοίξουμε ενα πιο ουσιαστικό θεμα οπως το τι μαθηματικά και πως πρεπει να διδάσκονται πλέον στο Γυμνασιο γιατί ειναι απο τα πρώτα πράγματα που θα έπρεπε να αναπροσαρμοστουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2014, 04:49:51 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος xrikla

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 04:55:17 μμ »
Απίστευτο θράσος απο ορισμένους αφού καθόμαστε και γράφουμε τα αυτονόητα.Απόφοιτοι πληροφορικής ξεκίνησαν να υπάρχουν απο τις αρχές '90 για τους ψευτάκους και παρτάκηδες που γράφουν απίστευτες ανακρίβειες.
Έχεις βασικό πτυχίο Μαθηματικών και διδάσκεις πληροφορική?Μαθηματικά θα διδάσκεις-ΤΕΛΟΣ-
Δεν έχεις καμία θέση σε άλλο κλάδο...υποχρεωτική μετάταξη στον κλάδο σου που ΝΑΙ "ΚΛΕΨΑΤΕ" περι τις 2000 οργανικές με μερικές ώρες σεμιναρίων.
Το μεταπτυχιακό ΠΟΤΕ δεν θ'αντικαταστήσει οποιοδήποτε ΒΑΣΙΚΟ ΠΤΥΧΙΟ....ΠΟΤΕ.Όταν κάνεις ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ πάνω στον κλάδο που ενδιαφέρεσαι να διδάξεις(και ΔΕΝ είναι ο βασικός τίτλος σπουδών σου) τότε προφανώς και μπορείς να ενταχθείς σ'έναν άλλο κλάδο πέραν του βασικού σου πτυχίου.Έχουν χιλιοειπωθεί αυτά τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ θέματα ουκ ολίγες φορές στο παρελθόν,μην επαναλαμβάνεστε ορισμένοι γιατί και εκτίθεστε και μπουρδολογείτε συν τοις άλλοις.
Και αν θέλουν ορισμένοι να ρίξουν το επίπεδο τόσο χαμηλά....της πλάκας είναι τα Μαθηματικά και Γυμνασίου και Λυκείου για την συντριπτική πλειοψηφία των "καθαρών"(με βασικό πτυχίο) Πληροφορικών.
Συμπέρασμα.....το ΗΘΙΚΟ και ΝΟΜΙΜΟ και ΣΩΣΤΟ και ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ:υποχρεωτική μετάταξη σχεδόν 2000 Μαθηματικών απο τον κλάδο της Πληροφορικής που ναι "κλέψατε" στον κλάδο τους για να μην υπάρχουν δεύτερες αναθέσεις.

Θυμάμαι πολύ καλά ότι οι ΠΕ 19-20 κάποτε και ελάχιστοι ήταν και οι περισσότεροι εργάζονταν σε εταιρίες και σνόμπαραν το σχολείο, δικαίως ίσως. Πώς νομίζεις ξεκίνησαν τα σεμινάρια; Ή μήπως ξέχασες πόσοι πληροφορικοί διορίστηκαν εκεί γύρω στο 2006 χωρίς ΑΣΕΠ (εννοείται) και εν μια νυκτί; Μην είσαι επιθετικός συνάδελφε και όσο κλέφτες είναι εκείνοι άλλο τόσο βυσματικοί είναι οι διοριστέοι από το πουθενά. Δεν είναι λύση να τους τσουβαλιάζεις όλους ούτε με το να διώξεις κάποιους θα λύσεις το δικό σου πρόβλημα. Η λύση είναι μία και πραγματικά χιλιοειπωμένη. Μαζικοί διορισμοί τώρα!! Αλλά αντί να παλεύουμε για αυτό αναλωνόμαστε στα φόρουμ βγάζοντας τα μάτια μας
Χαίρεται

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159593
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.