*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 78582 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #112 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 04:56:40 μμ »
Άρα συμφωνούμε παιδιά μην εξάπτεστε.
Όλοι να διδάσκουν σύμφωνα με το πτυχίο τους και τίποτε άλλο.
Καμία Β' ανάθεση.
Ψυχραιμία.

ΥΓ κανένας γονέας δεν παραπονιέται για τίποτα, αρκεί να κάνει μάθημα (ή "μάθημα") το παιδί του 8-2.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:01:51 »

Αποσυνδεδεμένος Μαριος ΠΕ19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #113 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 04:57:03 μμ »
Με τη λογική ότι κατά κανόνα ο φυσικός έχει διδαχθεί στο παν/μιο τόσα μαθηματικά, όσα άλλες - πλην μαθηματικών προφανώς - δεν έχουν δει καθόλου  :)
Γνωστικά, λοιπόν, ένας φυσικός είναι ικανός, διδακτικά όχι (γι' αυτό έκαστος στην ειδικότητά του).

Πληροφορική Ιωαννίνων

Απειροστικός Λογισμός Ι
Γραμμική Αλγεβρα
Πιθανότητες
Υπολογιστικά Μαθηματικά
Απειροστικός Λογισμός ΙΙ
Διακριτά Μαθηματικά Ι
Εισαγωγή στην Αριθμητική Ανάλυση

Αυτά είναι μόνο τα υποχρεωτικά + τα επιλογής + όλα τα μαθήματα που έχουν καθαρά μαθηματικό υπόβαθρο...

Τουλάχιστον 10 μαθήματα μαθηματικών ο κάθε απόφοιτος!

Πες μου τώρα και πόσα μαθήματα φυσικής έχει κάνει ο μαθηματικός που διδάσκει φυσική; και πόσα χημεία έχει κάνει ο φυσικός που διδάσκει χημεία;

Όχι δυο μέτρα και δυο σταθμά!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2014, 05:01:28 μμ από Μαριος ΠΕ19 »

Αποσυνδεδεμένος disappointed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #114 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 04:59:15 μμ »
Παράθεση
στον κλάδο ΠΕ04

δηλαδή χημικούς, γεωλόγους, βιολόγους, φυσιογνώστες, φυσιοδίφες κτλ. Αλλά με τους πληροφορικούς έχουν πρόβλημα. Τι να πει κανείς!

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #115 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 05:04:28 μμ »
Ρε μη σας πω τίποτα, το αν διδάσκόμαστε μαθηματικά στο παν/μιο είναι το θέμα ; Δηλαδή με αυτή την έννοια να διδάξει μαθηματικά και ο πολιτικός μηχανικός αφού κάνει απειροστικό και γραμμική στο πολυτεχνείο....

Τη διδακτική των μαθηματικών τη διδάσκονται οι πληροφορικοί;; Τις ιδιαιτερότητες της ματάβασης από την αριθμητική του δημοτικού στον αλγεβρικό λογισμό του γυμνασίου τη γνωρίζουν οι ΠΕ19 ;;;

Εμένα αν μου λέγανε να διδάξω πληροφορική θα αρνίομουνα! Γιατί απλά ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΑΥΤΟ !

Τ Ε Λ Ο Σ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:01:51 »

Αποσυνδεδεμένος Μαριος ΠΕ19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #116 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 05:05:00 μμ »
δηλαδή χημικούς, γεωλόγους, βιολόγους, φυσιογνώστες, φυσιοδίφες κτλ. Αλλά με τους πληροφορικούς έχουν πρόβλημα. Τι να πει κανείς!

Μέχρι τώρα που τα εκαναν όλοι όλα κ δεν υπήρχε πρόβλημα. Χημικοί τα μαθηματικά, φυσικοί τη βιολογία, μαθηματικοί την αλγοριθμική Γ λυκείου , μαθηματικοί τη φυσική ..κτλ... Τώρα όμως φωνάζουν για τους πληροφορικους...!!


Αποσυνδεδεμένος Μαριος ΠΕ19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #117 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 05:06:37 μμ »
Ρε μη σας πω τίποτα, το αν διδάσκόμαστε μαθηματικά στο παν/μιο είναι το θέμα ; Δηλαδή με αυτή την έννοια να διδάξει μαθηματικά και ο πολιτικός μηχανικός αφού κάνει απειροστικό και γραμμική στο πολυτεχνείο....

Τη διδακτική των μαθηματικών τη διδάσκονται οι πληροφορικοί;; Τις ιδιαιτερότητες της ματάβασης από την αριθμητική του δημοτικού στον αλγεβρικό λογισμό του γυμνασίου τη γνωρίζουν οι ΠΕ19 ;;;

Εμένα αν μου λέγανε να διδάξω πληροφορική θα αρνίομουνα! Γιατί απλά ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΑΥΤΟ !

Τ Ε Λ Ο Σ

Απάντησα στον συνάδελφο που μου δικαιολόγησε τη διδασκαλία των μαθηματικών από τους φυσικούς γιατί έχουν κάνει λέει μαθηματικά στο φυσικό... Δεν το υποστηρίζω...

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #118 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 05:07:05 μμ »
Stelio,ακριβώς αυτό...ο καθένας να διδάσκει αυτό που σπούδασε και να αφήσουν τα μαγειρέματα και τις αλχημείες...και στην τελική ο πληροφορικής έδωσε μαθηματικά στον ΑΣΕΠ,ο μαθηματ έδωσε φυσική ή ο φυσικός έδωσε μαθηματικά ή ο ξενόγλωσσος ιστορία;;;

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #119 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 05:07:46 μμ »
Πληροφορική Ιωαννίνων

Απειροστικός Λογισμός Ι
Γραμμική Αλγεβρα
Πιθανότητες
Υπολογιστικά Μαθηματικά
Απειροστικός Λογισμός ΙΙ
Διακριτά Μαθηματικά Ι
Εισαγωγή στην Αριθμητική Ανάλυση

Αυτά είναι μόνο τα υποχρεωτικά + τα επιλογής + όλα τα μαθήματα που έχουν καθαρά μαθηματικό υπόβαθρο...

Τουλάχιστον 10 μαθήματα μαθηματικών ο κάθε απόφοιτος!

Πες μου τώρα και πόσα μαθήματα φυσικής έχει κάνει ο μαθηματικός που διδάσκει φυσική; και πόσα χημεία έχει κάνει ο φυσικός που διδάσκει χημεία;

Όχι δυο μέτρα και δυο σταθμά!!
Και;κανείς δεν αμβισβητεί την μαθηματική σας παιδεία, τουλάχιστον όλων όσων τελειώσατε ΑΕΙ.Από κει και μετά η γνώση η δική σου και το πόσο εύκολα μπορεί να θεωρείς τα μαθηματικά του γυμνασίου απέχουν έτη φωτός από ένα ικανοποιητικό επίπεδο διδασκαλίας μέσα στην τάξη.Πρέπει να καταλάβετε άλλο το κατανοώ για τον εαυτό μου και άλλο το πρέπει να το κατανοήσουν 25 παιδιά που έχω στο τμήμα.Ένα απλό ερώτημα.Πόσοι ΠΕ19-20 μέχρι τώρα από περιέργεια έστω είχαν ανοίξει βιβλίο του Γυμνασίου;

Αποσυνδεδεμένος Μαριος ΠΕ19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #120 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 05:10:08 μμ »
Και;κανείς δεν αμβισβητεί την μαθηματική σας παιδεία, τουλάχιστον όλων όσων τελειώσατε ΑΕΙ.Από κει και μετά η γνώση η δική σου και το πόσο εύκολα μπορεί να θεωρείς τα μαθηματικά του γυμνασίου απέχουν έτη φωτός από ένα ικανοποιητικό επίπεδο διδασκαλίας μέσα στην τάξη.Πρέπει να καταλάβετε άλλο το κατανοώ για τον εαυτό μου και άλλο το πρέπει να το κατανοήσουν 25 παιδιά που έχω στο τμήμα.Ένα απλό ερώτημα.Πόσοι ΠΕ19-20 μέχρι τώρα από περιέργεια έστω είχαν ανοίξει βιβλίο του Γυμνασίου;

Δε διαφωνώ...Διάβασε τι έγραψα....

Ο καθένας στο αντικείμενο του.. Αλλα τόσο καιρό που τα έκαναν όλοι όλα (χημικοί τα μαθηματικά, φυσικοί τη βιολογία, μαθηματικοί την αλγοριθμική Γ λυκείου , μαθηματικοί τη φυσική) δε φώναζε κάνεις...

Λίγο παράλογο και άδικο δε νομίζεις;;

Εγώ απλά ζητάω να μην υπάρχουν 2 μετρά και 2 σταθμά στις διαμαρτυρίες..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2014, 05:11:48 μμ από Μαριος ΠΕ19 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #121 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 05:18:09 μμ »
Ειναι τοση η υποκρισια ορισμενων, ειναι τοση η συμφεροντολογια, τοσος ο ατομικισμος, που απο τη μια θεωρουν οτι ειναι ΑΚΡΩΣ απαραιτητο οι μαθητες που μπαινουν σε σχολες Πληροφορικης, Ηλ Μηχ κ Μηχ ΗΥ (οι οποιες παρεμπιπτοντως εχουν κατα πολυ υψηλοτερες βασεις εισαγωγης απο το Μαθηματικο, αρα ελκυουν οσους εγραψαν καλυτερα στα Μαθηματικα) να εξεταζονται στα Μαθηματικα (και οχι την ΑΕΠΠ) αλλα οταν αποφοιτουν πρεπει να διδασκουν ΑΕΠΠ και οχι Μαθηματικα.
Επισης οι σχολες τους ειναι καθηγητικες με ελαχιστα μαθηματα παιδαγωγικης αλλα οχι ικανες οι Πολυτεχνικες πχ με Λογισμο Ι, ΙΙ, ΙΙΙ, Γραμμικη Αλγεβρα, Διαφορικες εξισωσεις, Διακριτα Μαθηματικα, Αριθμητικη αναλυση, να διδαξουν Μαθηματικα ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ και δευτεροβαθμιες εξισωσεις.
ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΞΕΦΤΙΛΑ.
Ανακρουσατε πρυμναν οσο ειναι καιρος γιατι θα συνεχισουμε την ανθρωποφαγια και εμεις οι παραλιγο (κατα καποιους) απολυμενοι του Ιουλιου 2013 δεν εχουμε να χασουμε κ πολλα...

Αποσυνδεδεμένος Μαριος ΠΕ19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #122 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 05:21:04 μμ »
Ειναι τοση η υποκρισια ορισμενων, ειναι τοση η συμφεροντολογια, τοσος ο ατομικισμος, που απο τη μια θεωρουν οτι ειναι ΑΚΡΩΣ απαραιτητο οι μαθητες που μπαινουν σε σχολες Πληροφορικης, Ηλ Μηχ κ Μηχ ΗΥ (οι οποιες παρεμπιπτοντως εχουν κατα πολυ υψηλοτερες βασεις εισαγωγης απο το Μαθηματικο, αρα ελκυουν οσους εγραψαν καλυτερα στα Μαθηματικα) να εξεταζονται στα Μαθηματικα (και οχι την ΑΕΠΠ) αλλα οταν αποφοιτουν πρεπει να διδασκουν ΑΕΠΠ και οχι Μαθηματικα.


Κορυφαίο!!

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #123 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 05:26:51 μμ »
Το όλο μπάχαλο ξεκινά από το υπουργείο που σου λέει ότι μπορεί να προσλάβει μόνο πληροφορικούς από το ΕΣΠΑ.

Αυτό μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον πόντιο που είχε χάσει μια δεκάρα και την έψαχνε παρακάτω από το σημείο που την έχασε διότι παρακάτω είχε φως...

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #124 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 05:26:56 μμ »
@drakos13

ναι αγαπητε μου, μπορει να περισσευουμε καποιοι απο την Β/μια (λιγα ατομα ειδικα μετα τις υποχρεωτικες μεταταξεις) αλλα μας ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ για μαθημα στην Α/μια, οποτε δεν εχουμε καμια αναγκη να μας γεμισουν το προγραμμα στην Β/μια με τα μαθηματικα. ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ στα δημοτικα. τι δεν καταλαβαινεις;
την Β' αναθεση στα μαθηματικα την δινει για να ΜΗΝ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ αναπληρωτες μαθηματικους αφου ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΕΦΤΑ, δεν μπορει να τους παρει με το ΕΣΠΑ. τους αναπληρωτες πληροφορικους στα δημοτικα ομως, μπορει να τους παρει με το ΕΣΠΑ.

καθεσαι και λες οτι δεν ξερουν τι να μας κανουν και εγω σου λεω οτι υπαρχει και ελλειμα σε πληροφορικους καμια 350 ατομα πανελλαδικα!!!  :-X  :-X  :-X
αρκετα με τους εμπαθεις...
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Μαθηματικών Γυμνασίου
« Απάντηση #125 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 05:28:13 μμ »
Τι σημασία έχει, τι έδινε κάποιος στις πανελλήνιες; Κι εγώ έδινα έκθεση.. μήπως πρέπει να διδάξω φιλολογικά;  :P
Το θέμα το εξαντλήσαμε, και στα βασικά οι περισσότεροι συμφωνούμε στον κανόνα "ο καθένας στην ειδικότητά του".
Θα κρατήσω αυτό που έγραψε πριν ο Stelios:
Παράθεση
ΥΓ κανένας γονέας δεν παραπονιέται για τίποτα, αρκεί να κάνει μάθημα (ή "μάθημα") το παιδί του 8-2.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 430
Σύνολο: 437

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.