*

Αποστολέας Θέμα: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15  (Αναγνώστηκε 75521 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος piteroyl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 02:43:00 μμ »
facebook Dimitris Mpratis

Αύριο θα συνεχισθεί η κατανομή των πιστώσεων για την πρόσληψη αναπληρωτών ειδικοτήτων στα ΕΑΕΠ.Οι προσλήψεις πιθανότατα θα γίνουν την Τρίτη.Τα κενά που έχουν αποστείλει οι Δνσεις συνολικά είναι περίπου 1400(564 για τακτικό προυπολογισμό και 830 ΕΣΠΑ).Πολύ δύσκολο βέβαια να προσλάβουν από τακτικό ειδικότητες στην ΠΕ,αφού οι πιστώσεις είναι πολύ λίγες και στη β/θμια δεν μπορούν να γίνουν προσλήψεις μέσω ΕΣΠΑ.Έχουν,επίσης, ζητηθεί κενά και για ειδικότητες μειωμένου ωραρίου.Αυτά τα κενά είναι ,περίπου,800 συνολικά.Από την ειδική δεν υπάρχει κάτι νεότερο.Οι προσλήψεις(παράλληλη και β φάση πε71) έχουν προγραμματισθεί για το τέλος της μεθεπόμενης εβδομάδας.
See Translation

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:34:44 »

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 04:00:42 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα

Η γνώμη μου είναι ότι κάποιος που σπουδάζει τώρα φιλόλογος θα πρέπει αργότερα είτε να στραφεί σε κάποιο μεταπτυχιακό που θα σχετίζεται με τις νέες τεχνολογίες είτε να μετεκπαιδευτεί σε κλάδους όπως αυτός της εργοθεραπείας. Σίγουρα πάντως χρειάζεται συνδυασμός αντικειμένων και διεύρυνση ενδιαφερόντων.     
Συμφωνώ απόλυτα :) και εγώ νέα φιλόλογος από το 2012,φέτος ξαναγύρισα στα θρανία ;) ... για να δώσω πανελλήνιες.Κουράστηκα μεν αλλά άξιζε :) γιατί η εργοθεραπεία μου άνοιξε τις πύλες της :D !!Προτείνω δεύτερο πτυχίο είτε σε λογοθεραπεία είτε εργοθεραπεία ( τα επαγγελματικά δικαιώματα τα αποκτάς μόνο με πτυχίο και όχι μεταπτυχιακό - δικαίωση και για τους λογοθεραπευτές από φέτος :) ) ,καθώς την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος μόνο με πτυχίο την αποκτάς.Όσον αφορά τα μεταπτυχιακά,θα πρότεινα ειδική αγωγή για δραστηριοποίηση στον ιδιωτικό τομέα.
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος koju

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 04:01:09 μμ »
Pedia mia erotisi SOS . ME PIRAN ANAPLHROTRIA STO NOMO MOY. EFYGE KAPOIOS APO THN A ME ADEIA. MATHAINO OMOS POS theloun na feroun enan monimo apo to d. Kai na pao ego d. Ginete auto? MPORO NA KANO KATI?signomi via ta greenish.

Νομίζω ότι για "τις αναγκες τις υπηρεσίας"-όπως θα επικαλεστούν- μπορουν να σε μετακινησουν...αλλωστε τα τελευταια χρόνια  βλέπουμε να γίνεται συνεχεια αυτή η αδικία...

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 04:03:41 μμ »
δεν τιθεται θεμα αναγκης της υπηρεσιας. το κενο ειναι 23 ωρες στην α. η μονιμη ειναι τοποθετημενη στη δ απο την αρχη της χρονιας. ειδαν οτι το ψαχνω και μου λενε να δεχτω να παω δυο μερες ή τρεις μερες και να δουμε και κατι τετοια. ξερεις κανεις τι μπορω να κανω?
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:34:44 »

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 04:03:56 μμ »
δεν τιθεται θεμα αναγκης της υπηρεσιας. το κενο ειναι 23 ωρες στην α. η μονιμη ειναι τοποθετημενη στη δ απο την αρχη της χρονιας. ειδαν οτι το ψαχνω και μου λενε να δεχτω να παω δυο μερες ή τρεις μερες και να δουμε και κατι τετοια. ξερεις κανεις τι μπορω να κανω?
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 04:23:01 μμ »
Evangelia 77, με σειρά 900+ στον πίνακα αναπληρωτών είναι λίγο δύσκολο να σε καλέσουν αναπληρώτρια φέτος, φυσικά ποτέ δεν ξέρεις τί γίνεται και μπορεί, επίσης, να κληθείς ΑΜΩ, αν έχεις δηλώσει κουτάκι.
Τώρα, ως προς τον ΑΣΕΠ και την Ιστορία που προτείνω να εξετάζονται οι ξενόγλωσσοι και οι άλλοι, που μας κλέβουν ώρες, σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί μέσο για να πάρουν αυτό το γνωστικό αντικείμενο ως α΄ ανάθεση, αφού το πτυχίο ελληνικής φιλολογίας το έχουμε εμείς κι όχι αυτοί. Εν τέλει, να διεκδικούμε οι φιλόλογοι με Proficiency και με συναφούς επιπέδου άλλα ξενόγλωσσα πτυχία ως β΄ ανάθεση τη διδασκαλία των Αγγλικών, των Γαλλικών κ.λ.π. Δεν είναι, εξάλλου, δύσκολο με ένα τέτοιο πτυχίο να ανταποκριθούμε στις απαιτήσεις του μαθήματος, ειδικά στο Γυμνάσιο! Φαντάζομαι δε θα τους αρέσει, αλλά πρέπει να κινηθούμε κι όχι να καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια! Επίσης, να κινηθούμε κατά τριτέκνων, απολυμένων από ιδιωτικά κ.ά. απαράδεκτες κατηγορίες! ΤΩΡΑ, όχι αύριο!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος τασσώ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 04:26:37 μμ »
Δεμ μπορεις να κανεις τιποτα,ειμαστε ολοι στο ελεος του καθε ΠΥΣΔΕ.Αναγκες της υπηρεσιας σου λενε και σου αλλαζουν σχολειο,νησι ,περιφερεια, νομό και ο.τι αλλο θελουν.το ΠΥΣΔΕ αποφασιζει δυστυχως και εγω το εχω παθει ,δεν βγαζεις ακρη.Η άλλη ειχε βυσμα..

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 04:54:37 μμ »
teri και σε μένα έχει συμβεί. Ενώ είχε κενό σε σχολείο κοντά στο σπίτι μου αντικατέστησα μόνιμη σε σχολείο μισή ώρα μακριά και πήρε αυτή το κενό. Δεν το έψαξα τότε αλλά δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά. Ό,τι θέλουν κάνουν!

Τρίτεκνοι, πολύτεκνοι και απολυμένοι ιδιωτικών σχολείων μεγάλη πληγή για όλους εμάς. Μας παίρνουν το ψωμί μέσα από τα χέρια και με θράσος κιόλας γιατί το δικαιούνται λέει. Και γιατί παρακαλώ το δικαιούται περισσότερο από μας ο απολυμένους του ιδιωτικού που μέχρι χθες έβριζε το δημόσιο σχολείο για να έχει πελατεία; Γιατί δε το δικαιούμαστε εμείς που είμαστε απολυμένοι του δημοσίου και δουλεύαμε τόσα χρόνια; Το πρόβλημα έγινε εκρηκτικό γιατί πλέον έχουν κλείσει πολλά ιδιωτικά. Στο νομό μου οι μισοί που δουλεύουν φέτος είναι ειδικές κατηγορίες, πέρσι σχεδόν όλοι. Ειδική κατηγορία θα καταντήσουμε εμείς που σε λίγο δε θα έχουμε να φάμε εμείς και τα παιδιά μας μη τυχόν και μείνουν άνεργοι οι απολυμένοι των ιδιωτικών!

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 05:04:10 μμ »
may,σκέψου,αν δεν υπήρχαν οι 100 τρίτεκνοι και άλλοι σε ποιο νούμερο θα σταματούσαν οι προσλήψεις...521
 συν 100...620 και παραπάνω....

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 05:36:57 μμ »
Εγώ ξέρω ότι αν δεν υπήρχε το 20% των τρίτεκνων οι περισσότεροι από εμάς που γράφουμε εδώ θα είχαμε διοριστεί εδώ και πολύ καιρό και δε θα καθόμαστε τώρα να αγχωνόμαστε αν θα βγει δ΄ φάση των 20 ατόμων και πότε. Και να δούμε πάλι τρίτεκνους με 0 μόρια κι εμείς με τόσα μόρια να καθόμαστε πάλι σπίτια μας.
Κι επιτέλους ας μας πει αυτό το υπουργείο τι θέλει; Να γίνουμε όλοι τρίτεκνοι και πολύτεκνοι, τότε θα δείξουμε ότι είμαστε καλοί εκπαιδευτικοί και αξίζουμε να έχουμε εργασία;
Γιατί τέτοια ρατσιστική αντιμετώπιση; Γιατί όλο αυτό είναι ρατσισμός των λίγων έναντι των πολλών!

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 05:48:46 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ψάχνω για κάτι άλλο, αλλά τίποτα. Ούτε ιδιαίτερα ούτε φροντιστήρια. Ηλικία 40- γαρ.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 05:58:50 μμ »
Μπράβο στο συνάδελφο κύριο Πούλια που έστειλε επιστολή στον υπουργό και τη δημοσιοποίησε στο αβ. Όπως και τις υπόλοιπες όμως ο υπουργός θα τις αγνοήσει. Σιγά μην μπει ποτέ στη θέση μας...

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 06:03:49 μμ »
Εγώ ξέρω ότι αν δεν υπήρχε το 20% των τρίτεκνων οι περισσότεροι από εμάς που γράφουμε εδώ θα είχαμε διοριστεί εδώ και πολύ καιρό και δε θα καθόμαστε τώρα να αγχωνόμαστε αν θα βγει δ΄ φάση των 20 ατόμων και πότε. Και να δούμε πάλι τρίτεκνους με 0 μόρια κι εμείς με τόσα μόρια να καθόμαστε πάλι σπίτια μας.
Κι επιτέλους ας μας πει αυτό το υπουργείο τι θέλει; Να γίνουμε όλοι τρίτεκνοι και πολύτεκνοι, τότε θα δείξουμε ότι είμαστε καλοί εκπαιδευτικοί και αξίζουμε να έχουμε εργασία;
Γιατί τέτοια ρατσιστική αντιμετώπιση; Γιατί όλο αυτό είναι ρατσισμός των λίγων έναντι των πολλών!
Η ρατσιστική αντιμετώπιση υπάρχει παντού,όχι μόνο στις προσλήψεις ,αλλά και στις τοποθετήσεις των αναπληρωτών με τα κοινωνικά και όχι τα ακαδημαϊκά κριτήρια,ωστόσο γι'αυτό δεν ακούω κανέναν σας να διαμαρτύρεται.Γιατί άραγε?Ο νοών νοείτω.....

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δ' Φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 06:05:44 μμ »
may,σκέψου,αν δεν υπήρχαν οι 100 τρίτεκνοι και άλλοι σε ποιο νούμερο θα σταματούσαν οι προσλήψεις...521
 συν 100...620 και παραπάνω....

δεν νομιζω πως το πρόβλημα είναι ή πρεπει να είναι  η "καβάτζα". Ολοι θελουν να δουλεψουν.

Μου κανει όμως εντυπωση, και διορθωστε με αν δεν είμαι σωστος εδώ, πως οσοι αναπληρωτες τακτοποιούνται ξεχνουν και πολυτεκνους και προβλήματα άλλα. Σε ένα χρονο παλι τετοια εποχη περιμένοντας τις φάσεις,  θα ειναι σε ρόλο Ρούλας Βροχοπούλου!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159443
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 299
Σύνολο: 322

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.