*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου  (Αναγνώστηκε 92435 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tzav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #154 στις: Οκτώβριος 25, 2021, 07:12:11 μμ »
Κάποιος στο ιδιωτικό τομέα με πλήρες ωράριο για να πάει αναπληρωτής πρέπει να παραιτηθεί απ το ιδιωτικό και μετά να περιμένει να πάρει την άδεια ιδιωτικού έργου και να ξαναπροσληφθει με νέο ωράριο; Η υπάρχει πιο εύκολη λύση;
ΠΕ86

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:12:11 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #155 στις: Οκτώβριος 25, 2021, 07:24:03 μμ »
Κάποιος στο ιδιωτικό τομέα με πλήρες ωράριο για να πάει αναπληρωτής πρέπει να παραιτηθεί απ το ιδιωτικό και μετά να περιμένει να πάρει την άδεια ιδιωτικού έργου και να ξαναπροσληφθει με νέο ωράριο; Η υπάρχει πιο εύκολη λύση;
Η διαδικασία είναι αυτή που ανέφερες. Αν η υπηρεσία κρίνει πως δεν παρακωλύεται το έργο σου ως εκπαιδευτικός και η άλλη σου δουλειά δεν είναι μέσα σε αυτές που απαγορεύονται, θα σου δοθεί άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου και θα προσληφθείς εκ νέου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2021, 07:25:52 μμ από English »

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #156 στις: Οκτώβριος 25, 2021, 10:21:15 μμ »
Κάποιος στο ιδιωτικό τομέα με πλήρες ωράριο για να πάει αναπληρωτής πρέπει να παραιτηθεί απ το ιδιωτικό και μετά να περιμένει να πάρει την άδεια ιδιωτικού έργου και να ξαναπροσληφθει με νέο ωράριο; Η υπάρχει πιο εύκολη λύση;

Όχι. Συνεχίζεις να δουλεύεις. Παράλληλα κάνεις αίτηση ασκήσεως ιδιωτικού έργου. Από την πρώτη ημέρα πουωθα ξεκινήσεις ως αναπληρωτής. Έπειτα συνεδριάζει το ΠΥΣΠΕ ή ΠΘΣΔΕ και σου χορηγηθεί την άδεια με ημερομηνία έναρξης αυτής που αναφέρεις στην αίτηση σου.

Αποσυνδεδεμένος tzav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #157 στις: Οκτώβριος 25, 2021, 10:40:13 μμ »
Και τι ημερομηνία έναρξης βάζω πόσο κενό να αφήσω για να προλάβει να συνεδριάσει το ΠΥΣΠΕ ώστε να είναι μεταγενέστερη.
 
Όχι. Συνεχίζεις να δουλεύεις. Παράλληλα κάνεις αίτηση ασκήσεως ιδιωτικού έργου. Από την πρώτη ημέρα πουωθα ξεκινήσεις ως αναπληρωτής. Έπειτα συνεδριάζει το ΠΥΣΠΕ ή ΠΘΣΔΕ και σου χορηγηθεί την άδεια με ημερομηνία έναρξης αυτής που αναφέρεις στην αίτηση σου.
ΠΕ86

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:12:11 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #158 στις: Οκτώβριος 25, 2021, 11:20:26 μμ »
Όχι. Συνεχίζεις να δουλεύεις. Παράλληλα κάνεις αίτηση ασκήσεως ιδιωτικού έργου. Από την πρώτη ημέρα πουωθα ξεκινήσεις ως αναπληρωτής. Έπειτα συνεδριάζει το ΠΥΣΠΕ ή ΠΘΣΔΕ και σου χορηγηθεί την άδεια με ημερομηνία έναρξης αυτής που αναφέρεις στην αίτηση σου.
Σίγουρα μπορεί να συνεχίσει να δουλεύει; Σε δική μου ερώτηση στην πρωτοβάθμια μου είχαν απαντήσει πως δεν πρέπει κατά την ανάληψη να εργάζομαι αλλού και οι ίδιοι μου είχαν αναφέρει τα περί παραίτησης κι επαναπρόσληψης κατόπιν άδειας του ΠΥΣΠΕ. Το ίδιο μου τόνισαν ότι πρέπει να γίνει και σε περίπτωση που θέλω να δουλέψω αλλού εφόσον ήδη έχω προσληφθεί ως αναπληρώτρια.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #159 στις: Οκτώβριος 26, 2021, 07:08:31 πμ »
Και τι ημερομηνία έναρξης βάζω πόσο κενό να αφήσω για να προλάβει να συνεδριάσει το ΠΥΣΠΕ ώστε να είναι μεταγενέστερη.

Βάζεις οπωσδήποτε την ημερομηνία κατά την οποία σε προσέλαβαν ως αναπληρωτή και κατεθεσες αίτηση για άδεια καθώς τότε ουσιαστικά είχες ήδη και τις 2 δουλειές. Αυτοί μπορεί να συνεδριάσουν 20 ημέρες μετά ωστόσο η άδεια θα είναι από την ημέρα της αιτήσεως  σου.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #160 στις: Οκτώβριος 26, 2021, 07:11:01 πμ »
Σίγουρα μπορεί να συνεχίσει να δουλεύει; Σε δική μου ερώτηση στην πρωτοβάθμια μου είχαν απαντήσει πως δεν πρέπει κατά την ανάληψη να εργάζομαι αλλού και οι ίδιοι μου είχαν αναφέρει τα περί παραίτησης κι επαναπρόσληψης κατόπιν άδειας του ΠΥΣΠΕ. Το ίδιο μου τόνισαν ότι πρέπει να γίνει και σε περίπτωση που θέλω να δουλέψω αλλού εφόσον ήδη έχω προσληφθεί ως αναπληρώτρια.

English είναι πρακτικά αδύνατο να προλάβεις να παραιτηθεις  και μετά να κανεις αίτηση και Φτου και απ’την αρχή. Άσε που δεν είναι και λογικό. Δηλαδή αναγκάζουν τον αναπληρωτή να εξαρτάται από την ανεργία μόνο; Όπως και να χει έχω αρκετούς φίλους αναπληρωτές που έτσι το κάνουν κάθε χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #161 στις: Οκτώβριος 26, 2021, 02:49:46 μμ »
English είναι πρακτικά αδύνατο να προλάβεις να παραιτηθεις  και μετά να κανεις αίτηση και Φτου και απ’την αρχή. Άσε που δεν είναι και λογικό. Δηλαδή αναγκάζουν τον αναπληρωτή να εξαρτάται από την ανεργία μόνο; Όπως και να χει έχω αρκετούς φίλους αναπληρωτές που έτσι το κάνουν κάθε χρόνο.
Ναι, είναι πρακτικά πολύ δύσκολο και όχι λογικό. Όσο για το τι αναγκάζουν τον αναπληρωτή να κάνει, μεγάλη κουβέντα. Εγώ απλά επισήμανα τι απαντήσεις έλαβα σε σχετικά ερωτήματά μου.

Αποσυνδεδεμένος tzav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #162 στις: Οκτώβριος 26, 2021, 03:30:41 μμ »
Μάλιστα αυτό έχει νόημα και όταν βγει η άδεια αλλάζω και τη σύμβαση στην παλιά δουλειά και την κάνω όσες ώρες μου εγκρίνουν. Κάνα 20ωρο τη βδομάδα έχω ακούσει ότι δίνουν μέγιστο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Βάζεις οπωσδήποτε την ημερομηνία κατά την οποία σε προσέλαβαν ως αναπληρωτή και κατεθεσες αίτηση για άδεια καθώς τότε ουσιαστικά είχες ήδη και τις 2 δουλειές. Αυτοί μπορεί να συνεδριάσουν 20 ημέρες μετά ωστόσο η άδεια θα είναι από την ημέρα της αιτήσεως  σου.
ΠΕ86

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #163 στις: Νοέμβριος 06, 2021, 03:15:35 μμ »
Καλησπέρα. Υπηρετώ σε δημόσια υπηρεσία με σύμβαση ΙΔΟΧ και θα ήθελα να ενταχθώ και στο μητρώο εκπαιδευτών ΙΕΚ. Γνωρίζει κάποιος αν θα πρέπει ως ΙΔΟΧ να αιτηθώ και άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου; Η άδεια αυτή είναι απο το υπηρεσιακό σουμβούλιο που μπορεί να κάνει και 6 μήνες να εκδοθεί...

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #164 στις: Απρίλιος 13, 2022, 07:04:33 μμ »
Καλησπέρα. Έκανα αίτηση για άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου στο ΠΥΣΔΕ, η οποία εγκρίθηκε. Θα εργαστώ κάποιες ώρες την εβδομάδα στον ιδιωτικό τομέα. Το ερώτημα είναι πως θα υπογράψω τη σύμβαση με τον εργοδότη μου; Η λογίστρια που ρωτήσαμε δε γνώριζέ καν πως επιτρέπεται να εργαστώ παράλληλα. Ένας δεύτερος λογιστής το ίδιο. Πήρα τηλέφωνο στο 1555 και την πρώτη φορά με παρέπεμψαν στην επιθεώρηση εργασίας. Από εκεί επίσης μου πως δε γίνεται να εργαστώ! Ξανά τηλέφωνο στο 1555. Τη δεύτερη φορά άφησε τα στοιχεία του ο μελλοντικός εργοδότης μου ώστε να τον καλέσουν μόλις μάθουν.

Έχει τύχει κάποιος να ασκήσει ιδιωτικό έργο; Απλά υπογράφεις σύμβαση ορισμένου χρόνου και δε φαίνεται πουθενά πως ταυτόχρονα είσαι δημόσιος υπάλληλος;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #165 στις: Απρίλιος 13, 2022, 10:11:49 μμ »
απαγόρευση της κατ’ επάγγελμα άσκησης εμπορίας. Ήτοι, απαγορεύεται η πλήρωση εκείνων των όρων που κατά τις ειδικότερες διατάξεις του εμπορικού δικαίου οδηγούν στην κτήση της εμπορικής ιδιότητας. Άρα, περιπτώσεις όπως η άσκηση ξενοδοχειακής επιχείρησης ή η συμμετοχή του υπαλλήλου ως συμπλοιοκτήτη απαγορεύονται απόλυτα στους δημοσίους υπαλλήλους, ως άσκηση κατ’ επάγγελμα εμπορίας, προκειμένου να αποφευχθεί τυχόν παραμέληση των κυρίως καθηκόντων τους (ΝΣΚ 200/2010, 471/2006, ΕφΑθ 9329/2002).

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #166 στις: Απρίλιος 13, 2022, 10:13:09 μμ »
Εκτός από τα παραπάνω απαγορεύεται και η απασχόληση σε φροντιστήριο. Κατά τα λοιπά νομίζω πως επιτρέπεται η άσκηση έργου με αμοιβή στον ιδιωτικό τομέα

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #167 στις: Απρίλιος 13, 2022, 11:11:14 μμ »
Καλησπέρα. Έκανα αίτηση για άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου στο ΠΥΣΔΕ, η οποία εγκρίθηκε. Θα εργαστώ κάποιες ώρες την εβδομάδα στον ιδιωτικό τομέα. Το ερώτημα είναι πως θα υπογράψω τη σύμβαση με τον εργοδότη μου; Η λογίστρια που ρωτήσαμε δε γνώριζέ καν πως επιτρέπεται να εργαστώ παράλληλα. Ένας δεύτερος λογιστής το ίδιο. Πήρα τηλέφωνο στο 1555 και την πρώτη φορά με παρέπεμψαν στην επιθεώρηση εργασίας. Από εκεί επίσης μου πως δε γίνεται να εργαστώ! Ξανά τηλέφωνο στο 1555. Τη δεύτερη φορά άφησε τα στοιχεία του ο μελλοντικός εργοδότης μου ώστε να τον καλέσουν μόλις μάθουν.

Έχει τύχει κάποιος να ασκήσει ιδιωτικό έργο; Απλά υπογράφεις σύμβαση ορισμένου χρόνου και δε φαίνεται πουθενά πως ταυτόχρονα είσαι δημόσιος υπάλληλος;
Δεν καταλαβαίνω τι σε προβληματίζει. Είναι όπως το λες. Θα κάνεις σύμβαση ορισμένου χρόνου για τις ώρες που έχεις λάβει άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου και όλα καλά. Θα γίνονται κρατήσεις κανονικά με ένσημο, κάτι που γίνεται στις περιπτώσεις πολλαπλής εργασίας, χωρίς να έχεις απαλλαγή με τις υπάρχουσες συνθήκες. Φορολογείσαι κανονικά και όλα είναι καθαρά. Ισχύουν μόνο οι παράμετροι περί μη υπέρβασης του μηνιαίου μισθού σου από την δεύτερη απασχόληση. Τότε είναι που χτυπάει κόκκινο στο ΙΚΑ και ελέγχεσαι.
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 464
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.147 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.