*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου  (Αναγνώστηκε 93629 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #252 στις: Ιούνιος 22, 2023, 12:40:00 μμ »
παιδιά, είμαι μόνιμος και θέλω να εργαστώ τώρα το καλοκαίρι σεζόν ως μουσικός σε ξενοδοχείο στο piano bar κάποιες μέρες τη βδομάδα.
Εντάξει όσον αφορά την άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου, αλλά με την εφορία τί γίνεται? πρέπει να κάνω έναρξη επαγγέλματος (?) , να κόβω μπλοκάκι, να καταβάλω εισφορές? Ποιες είναι οι υποχρεώσεις απέναντι στην εφορία? Τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω;
Θα πρέπει να μιλήσεις με τον εργοδότη. Αν σε ασφαλίσει στον ΕΦΚΑ, δε χρειάζεται μπλοκάκι. Δεν ξέρω καν αν δίνουν άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου και να έχεις μπλοκάκι. Αλήθεια, θα δώσουν άδεια για αυτού του τύπου την εργασία; Μην παρεξηγηθώ, δεν βλέπω το λόγο να μη δώσουν, από περιέργεια ρωτάω καθώς προσωπικά ως αναπληρώτρια έχω πάρει άδεια μόνο για διδασκαλία σε δομές εκπαίδευσης (όχι φροντιστήρια φυσικά)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:50:47 »

Αποσυνδεδεμένος orped

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #253 στις: Ιούνιος 22, 2023, 05:00:49 μμ »
παιδιά, είμαι μόνιμος και θέλω να εργαστώ τώρα το καλοκαίρι σεζόν ως μουσικός σε ξενοδοχείο στο piano bar κάποιες μέρες τη βδομάδα.
Εντάξει όσον αφορά την άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου, αλλά με την εφορία τί γίνεται? πρέπει να κάνω έναρξη επαγγέλματος (?) , να κόβω μπλοκάκι, να καταβάλω εισφορές? Ποιες είναι οι υποχρεώσεις απέναντι στην εφορία? Τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω;

Σου δίνουν άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου για να εργαστείς ως μουσικός; Είσαι διορισμένος ως μουσικός; Ρωτάω γιατί το ψάχνω κι εγώ αλλά έχω δει αυτό:
"Μετά από άδεια ο υπάλληλος μπορεί να ασκεί ιδιωτικό έργο ή εργασία με αμοιβή, εφόσον συμβιβάζεται με τα καθήκοντα της θέσης του και δεν παρεμποδίζει την ομαλή εκτέλεση της υπηρεσίας του."

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2253
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #254 στις: Ιούνιος 22, 2023, 05:02:21 μμ »
παιδιά, είμαι μόνιμος και θέλω να εργαστώ τώρα το καλοκαίρι σεζόν ως μουσικός σε ξενοδοχείο στο piano bar κάποιες μέρες τη βδομάδα.
Εντάξει όσον αφορά την άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου, αλλά με την εφορία τί γίνεται? πρέπει να κάνω έναρξη επαγγέλματος (?) , να κόβω μπλοκάκι, να καταβάλω εισφορές? Ποιες είναι οι υποχρεώσεις απέναντι στην εφορία? Τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω;

Τα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ είναι αρμόδια και δίνουν άδειες μόνο για επαγγέλματα συναφή με το επάγγελμα του εκπαιδευτικού. Αν είσαι καθηγητής και ζητήσεις άδεια για να δουλέψεις πχ μπάρμαν είναι δεδομένο ότι θα στην απορρίψουν. Στη δικιά σου περίπτωση είναι γκρίζα ζώνη. Ναι μεν δεν θα δουλέψεις ως καθηγητής αλλά είναι εργασία πάνω στο αντικείμενο σου. Πιστεύω με "δόντι" θα στη δώσουν. Το λεπτό σημείο που δεν έχω ξεκαθαρίσει τι γίνεται αν θέλεις να κάνεις άσχετη δουλειά. Κάποιοι μου έχουν πει απαγορεύεται να κάνεις οτιδήποτε. Άλλος κολλητός φίλος που είναι μέσα σε μεγάλο ΠΥΣΔΕ μου έχει πει μπορείς να κάνεις άλλη δουλειά άσχετη (εκτος φροντιστήριο, εμπόριο κτλ κτλ) και απλώς το γνωστοποιείς στην υπηρεσία χωρίς όμως να ζητήσεις την άδεια τους. Άλλος μου έχει πεί γράψτους, μη λες τίποτα και κάνε οτι θές.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #255 στις: Ιούνιος 22, 2023, 05:24:24 μμ »
Γνωρίζω περίπτωση συναδέλφου που γνωστοποιούσε στο ΠΥΣΔΕ ότι θα δουλεύει 3-4 ώρες το απόγευμα ως σερβιτόρος σε ψητοπωλείο του νησιού. Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Ήταν αποδεκτό. Δεν ξέρω αν του χορηγούσαν επίσημα άδεια ασκήσεως ιδιωτικού έργου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:50:47 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #256 στις: Ιούνιος 22, 2023, 05:36:57 μμ »
Γνωρίζω περίπτωση συναδέλφου που γνωστοποιούσε στο ΠΥΣΔΕ ότι θα δουλεύει 3-4 ώρες το απόγευμα ως σερβιτόρος σε ψητοπωλείο του νησιού. Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Ήταν αποδεκτό. Δεν ξέρω αν του χορηγούσαν επίσημα άδεια ασκήσεως ιδιωτικού έργου.
Πολλοι συναδελφοι δουλευουν σε εστιατορια, ταβερνες και καφε (τις περισσοτερες φορες ειναι δικά τους στο ονομα κάποιου άλλου μέλους της οικογένειας). Πολλοί μουσικοί διευθύνουν έμμισθα χορωδίες. Ειχα και συναδελφο γυμναστη που δουλευε γυψοσανιδάς και είχε πάρει κανονικά άδεια και ένας άλλος δουλεύει ταξί. Ο σκοπος ειναι να μην αντιβαίνει στην "ηθική " του επαγγέλματος (πχ στρίπερ σε club  ;D ;D ;D) Οι άδειες χορηγουνται σε γενικές γραμμές εύκολα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2023, 05:38:31 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος orped

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #257 στις: Ιούνιος 22, 2023, 10:24:40 μμ »
Δηλαδή η άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου δίνεται για όλες τις δουλειές π.χ. σερβιτόρος,  καμαριέρα, οδηγός, κτλ;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #258 στις: Ιούνιος 22, 2023, 11:01:34 μμ »
Δηλαδή η άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου δίνεται για όλες τις δουλειές π.χ. σερβιτόρος,  καμαριέρα, οδηγός, κτλ;
Απαγορεύεται η εμπορική δραστηριοτητα

Αποσυνδεδεμένος orped

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #259 στις: Ιούνιος 23, 2023, 01:47:35 πμ »
Για σερβιτόρος θα δοθεί άδεια;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2253
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #260 στις: Ιούνιος 23, 2023, 04:59:02 μμ »
Για σερβιτόρος θα δοθεί άδεια;

Συνάδελφε διάβασε και πιο πάνω για να μη γράφουμε τα ίδια. Κανονικά το ΠΥΣΔΕ έχει αρμοδιότητα να δίνει άδειες μόνο για επαγγέλματα συναφή με το επάγγελμα του εκπαιδευτικού. Για οτιδήποτε άλλο δεν δίνει άδεια. Αν ζητήσεις για κάτι άλλο άδεια την απορρίπτουν. Για κάτι άσχετο τους γνωστοποιείς απλώς οτι θα κάνεις την τάδε εργασία.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #261 στις: Ιούνιος 23, 2023, 05:02:40 μμ »
Συνάδελφε διάβασε και πιο πάνω για να μη γράφουμε τα ίδια. Κανονικά το ΠΥΣΔΕ έχει αρμοδιότητα να δίνει άδειες μόνο για επαγγέλματα συναφή με το επάγγελμα του εκπαιδευτικού. Για οτιδήποτε άλλο δεν δίνει άδεια. Αν ζητήσεις για κάτι άλλο άδεια την απορρίπτουν. Για κάτι άσχετο τους γνωστοποιείς απλώς οτι θα κάνεις την τάδε εργασία.
Δηλ. αν κάποιος θέλει να δουλέψει ως σερβιτόρος, απλά το γνωστοποιεί; Δεν το έχω ξανακούσει αυτό παρά μόνο για εργασία σε πανεπιστήμιο. Κι αν η υπηρεσία διαφωνεί;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2253
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #262 στις: Ιούνιος 23, 2023, 05:10:32 μμ »
Δηλ. αν κάποιος θέλει να δουλέψει ως σερβιτόρος, απλά το γνωστοποιεί; Δεν το έχω ξανακούσει αυτό παρά μόνο για εργασία σε πανεπιστήμιο. Κι αν η υπηρεσία διαφωνεί;

Δεν τους ρωτάς, ούτε κάνεις αίτηση ώστε να σου απαντήσουν αν συμφωνούν ή οχι. Απλώς τους το γνωστοποιείς (εγώ θα τους έγραφα). Έχω στο μυαλό μου 2 περιπτώσεις φίλων που έκαναν ακριβώς αυτό και δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Ο ένας μάλιστα σερβιτόρος όπως έγραψες.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #263 στις: Ιούνιος 23, 2023, 05:11:20 μμ »
Συνάδελφε διάβασε και πιο πάνω για να μη γράφουμε τα ίδια. Κανονικά το ΠΥΣΔΕ έχει αρμοδιότητα να δίνει άδειες μόνο για επαγγέλματα συναφή με το επάγγελμα του εκπαιδευτικού. Για οτιδήποτε άλλο δεν δίνει άδεια. Αν ζητήσεις για κάτι άλλο άδεια την απορρίπτουν. Για κάτι άσχετο τους γνωστοποιείς απλώς οτι θα κάνεις την τάδε εργασία.
Δεν είναι έτσι και το γνωρίζω από το σύζυγο που έχει άδεια άσκησης παραλλήλου έργου, άσχετου με το επάγγελμα του εκπαιδευτικού από το 2008 και την ανανεώνει κάθε χρόνο. Υπάρχουν μια σειρά από έγγραφα τα οποία πρέπει να προσκομίσεις (βεβαίωση από τον διευθυντή σου ότι δεν παρακωλύεται η λειτουργία του σχολειου, βεβαίωση εργοδότη με το πόσες και ποιες ωρες θα απασχολείσαι και τι ποσά θα παίρνεις…) , τα καταθέτεις, συνεδριάζουν και σου χορηγούν την άδεια. Ρώτα στη διεύθυνση που ανήκεις να σε κατατοπίσουν, είναι πολύ συχνή η άσκηση άδειας ιδιωτικού εργου. Να φροντίσεις να την έχεις (και όχι μόνο στο μιλητό) γιατι μπορεί να έχεις θέμα, είναι πειθαρχικο (χωρίς άδεια της υπηρεσίας απαγορεύεται, όποτε κινδυνεύεις από τον καθε κακοπροαίρετο)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2023, 05:16:05 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2253
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #264 στις: Ιούνιος 23, 2023, 05:21:42 μμ »
Δεν είναι έτσι και το γνωρίζω από το σύζυγο που έχει άδεια άσκησης παραλλήλου έργου, άσχετου με το επάγγελμα του εκπαιδευτικού από το 2008 και την ανανεώνει κάθε χρόνο. Υπάρχουν μια σειρά από έγγραφα τα οποία πρέπει να προσκομίσεις (βεβαίωση από τον διευθυντή σου ότι δεν παρακωλύεται η λειτουργία του σχολειου, βεβαίωση εργοδότη με το πόσες και ποιες ωρες θα απασχολείσαι και τι ποσά θα παίρνεις…) , τα καταθέτεις, συνεδριάζουν και σου χορηγούν την άδεια. Ρώτα στη διεύθυνση που ανήκεις να σε κατατοπίσουν, είναι πολύ συχνή η άσκηση άδειας ιδιωτικού εργου. Να φροντίσεις να την έχεις (και όχι μόνο στο μιλητό) γιατι μπορεί να έχεις θέμα, είναι πειθαρχικο (χωρίς άδεια της υπηρεσίας απαγορεύεται, όποτε κινδυνεύεις από τον καθε κακοπροαίρετο)

Επειδή συναδέλφισσα χορηγείται στο σύζυγο δεν σημαίνει οτι έτσι είναι. Έχω αλλάξει και ως αναπληρωτής 8 ΠΥΣΔΕ και στα 5 απο αυτά που χρειάστηκε να κάνω αίτηση το ίδιο μου έχουν πεί. Οτι άδεια χορηγείται όταν το δεύτερο επάγγελμα είναι συναφές με το επάγγελμα του εκπαιδευτικού. Αν ψάξεις στο δημοσιουπαλληλικό κώδικα λέει οτι δεν πρέπει το δεύτερο επάγγελμα να δημιουργεί ασυμβίβαστο και πρέπει να είναι συναφές με το επάγγελμα του εκπαιδευτικού. Απο εκεί και πέρα τι γίνεται στην πράξη είναι άλλο θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2023, 05:24:41 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #265 στις: Ιούνιος 23, 2023, 05:30:03 μμ »
Επειδή συναδέλφισσα χορηγείται στο σύζυγο δεν σημαίνει οτι έτσι είναι. Έχω αλλάξει και ως αναπληρωτής 8 ΠΥΣΔΕ και στα 5 απο αυτά που χρειάστηκε να κάνω αίτηση το ίδιο μου έχουν πεί. Οτι άδεια χορηγείται όταν το δεύτερο επάγγελμα είναι συναφές με το επάγγελμα του εκπαιδευτικού. Αν ψάξεις στο δημοσιουπαλληλικό κώδικα λέει οτι δεν πρέπει το δεύτερο επάγγελμα να δημιουργεί ασυμβίβαστο και πρέπει να είναι συναφές με το επάγγελμα του εκπαιδευτικού. Απο εκεί και πέρα τι γίνεται στην πράξη είναι άλλο θέμα.
Δεν είπα ότι δουλεύει σερβιτόρος, τώρα δουλεύει σε κάτι σχετικό με το πτυχιο του αλλά μη συναφές με την εκπαίδευση (καποτε δίδασκε παράλληλα και στο πανεπιστήμιο). Ίσα ίσα που απαγορεύεται σε εμάς τους εκπαιδευτικούς η διδασκαλία (πλην δημοσίων ΙΕΚ και πανεπιστημίων). Αν επιτρεπόταν, θα δουλεύαμε τα απογεύματα στα φροντιστήρια….
Επίσης αλλά επιτρέπονται στους αναπληρωτές και άλλα στους μονιμους
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2023, 05:34:16 μμ από topsy »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 301
Σύνολο: 301

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.138 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.