*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου  (Αναγνώστηκε 93686 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #294 στις: Αύγουστος 05, 2023, 04:03:08 μμ »
Υπάρχει περίπτωση να μην το πάρουν χαμπάρι; Ρωτάω γιατί είμαι αναπληρώτρια και είχα κάνει μια σύμβαση εργου με πανεπιστήμιο η οποία ξεκινούσε 1/6 και έληγε 31/7 όμως δεν το γνώριζα ότι έπρεπε να πάρουμε άδεια από την υπηρεσία  και το έμαθα τέλη Ιουνίου ότι έπρεπε να είχα βγάλει. Η υπηρεσία δεν το έμαθε ποτέ. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;
Αναδρομικά δεν μπορείς να κανεις τίποτα. Υπάρχουν κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις που δεν απαιτείται άδεια ειδάλλως να εύχεσαι να μην σε καρφώσει κάποιος καλοθελητης
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2023, 04:05:33 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:53:32 »

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #295 στις: Αύγουστος 05, 2023, 04:29:25 μμ »
Αναδρομικά δεν μπορείς να κανεις τίποτα. Υπάρχουν κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις που δεν απαιτείται άδεια ειδάλλως να εύχεσαι να μην σε καρφώσει κάποιος καλοθελητης
Αν επιτρέπεται συνάδελφε,ποιες είναι αυτές οι λίγες περιπτώσεις για τις οποίες δεν χρειάζεται άδεια;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #296 στις: Αύγουστος 05, 2023, 04:39:44 μμ »
Υπάρχει περίπτωση να μην το πάρουν χαμπάρι; Ρωτάω γιατί είμαι αναπληρώτρια και είχα κάνει μια σύμβαση εργου με πανεπιστήμιο η οποία ξεκινούσε 1/6 και έληγε 31/7 όμως δεν το γνώριζα ότι έπρεπε να πάρουμε άδεια από την υπηρεσία  και το έμαθα τέλη Ιουνίου ότι έπρεπε να είχα βγάλει. Η υπηρεσία δεν το έμαθε ποτέ. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Το πανεπιστημιο πως σου εκανε συμβαση εργου;

Εμενα δεν μπορουσαν να μου κανουν συμβαση πριν τους παω αδεια απο την υπηρεσια και ειχε να κανει και με τη αμοιβη και τις κρατησεις και την ασφαλιση (δεν θυμαμαι ακριβως τι)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος mall_mar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #297 στις: Αύγουστος 05, 2023, 05:28:46 μμ »
Εκεί ελπίζω κι εγώ. Αλλιώς λογικά δε το ψάχνουν μόνοι τους
Ε; 
Αναδρομικά δεν μπορείς να κανεις τίποτα. Υπάρχουν κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις που δεν απαιτείται άδεια ειδάλλως να εύχεσαι να μην σε καρφώσει κάποιος καλοθελητης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:53:32 »

Αποσυνδεδεμένος mall_mar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #298 στις: Αύγουστος 05, 2023, 05:29:38 μμ »
Κανονικά!! Δεν μου ζήτησαν κάτι τέτοιο! Είναι σύμβαση έργου σε ερευνητικό πρόγραμμα ίσως γι' αυτό;;; Δεν ξέρω ..
Το πανεπιστημιο πως σου εκανε συμβαση εργου;

Εμενα δεν μπορουσαν να μου κανουν συμβαση πριν τους παω αδεια απο την υπηρεσια και ειχε να κανει και με τη αμοιβη και τις κρατησεις και την ασφαλιση (δεν θυμαμαι ακριβως τι)

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #299 στις: Αύγουστος 05, 2023, 11:16:25 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/423608_ekpaideytikoi-dimosioi-ypalliloi-horigisi-adeias-askisis-idiotikoy-ergoy-ta
Προσοχή: Ενημέρωση της Δ.Δ.Ε. Δ'  Αθήνας για Διδακτικό ή Ερευνητικό έργο

 

Η προβλεπόμενη από τον συγκεκριμένο νόμο ενημέρωση της Υπηρεσίας μας πρέπει να γίνεται αποκλειστικά με Υπεύθυνη Δήλωση του άρθρου 8 του Ν. 1599/1986 και όχι με απλό Ενημερωτικό Σημείωμα!
Στην Υπεύθυνη Δήλωση θα πρέπει να αναφέρονται από τους εκπαιδευτικούς οπωσδήποτε και τα 4 στοιχεία (σωρευτικά) που προβλέπει ο νόμος για την ενημέρωση της Υπηρεσίας, δηλαδή:
Α) το Α.Ε.Ι. ή τον ερευνητικό ή τεχνολογικό φορέα προς το οποίο θα παρασχεθεί το διδακτικό ή ερευνητικό έργο,

Β) το ακριβές αντικείμενο,

Γ) τη χρονική διάρκεια και

Δ) τις ημέρες και ώρες απασχόλησής τους ανά εβδομάδα

 Εάν λείπει έστω και ένα, από τα ανωτέρω προβλεπόμενα από το νόμο 4 στοιχεία, η Υπεύθυνη Δήλωση δε θα μπορεί να γίνει αποδεκτή και θα θεωρείται ότι η Υπηρεσία δεν ενημερώθηκε.

        Επίσης,  για λόγους διασφάλισης, τόσο των εκπαιδευτικών όσο και της Υπηρεσίας μας, και προκειμένου να αποφευχθούν στο μέλλον τυχόν προβλήματα στη διαδικασία πληρωμής του παρεχόμενου έργου από τους εκάστοτε φορείς,  εκτός από την ανωτέρω Υπεύθυνη Δήλωση, παρακαλούμε:

να προσκομίζετε επιπρόσθετα ΒΕΒΑΙΩΣΗ του φορέα (ΑΕΙ ή ερευνητικού ή τεχνολογικού φορέα) στην οποία να αναφέρεται ρητά ότι το έργο εμπίπτει στις διατάξεις του άρθρου 127 του Ν.4957/2022 ΚΑΙ ότι ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή του άρθρου 31 του Ν. 3528/2007 (ΦΕΚ Α΄26).
 Τέλος, σας υπενθυμίζουμε ότι, σύμφωνα πάντα με τις διατάξεις του συγκεκριμένου νόμου, η παράλειψη ενημέρωσης  της υπηρεσίας εκ μέρους του υπαλλήλου συνιστά πειθαρχικό παράπτωμα, σύμφωνα με την περ. κε) της παρ. 1 του άρθρου 107 του ν. 3528/2007

Αποσυνδεδεμένος ΕΥΡΥΔΑΜΕΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #300 στις: Αύγουστος 17, 2023, 12:25:39 μμ »
Καλημέρα, συνάδελφοι. Εργάζομαι ως ΙΔΟΧ σε δημόσια θέση και από τον Σεπτέμβριο θα επιστρέψω στην αναπλήρωση. Πότε μπορώ να δηλώσω παραίτηση; Για παράδειγμα, αν πρέπει να παρουσιαστώ στο σχολείο στις 5 του Σεπτεμβρίου, μπορώ να δηλώσω παραίτηση στις 4 του μηνός; Είναι αρκετό το διάστημα ή θα φαίνομαι διπλοεγγεγραμμένη στο σύστημα; Ποια βήματα να ακολουθήσω; Έχετε παρόμοια εμπειρία;

Θα το εκτιμούσα δεόντως αν με διαφωτίζατε.

Αποσυνδεδεμένος Michalcal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #301 στις: Οκτώβριος 10, 2023, 02:59:05 μμ »
Καλησπέρα σας, παρακαλώ γνωρίζει κάποιος αν στα πλαίσια άδειοδοτησης ιδιωτικού εργου σε μόνιμους εκπαιδευτικούς (φιλόλογοι πχ) απαγορεύεται η έναρξη επιτήδευματος?

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #302 στις: Οκτώβριος 10, 2023, 04:02:07 μμ »
Όχι δεν απαγορεύεται γενικά, αυτό που απαγορεύεται πρακτικά είναι η εμπορία και η διδασκαλία σε φροντιστήριο η κατ οίκον. Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις κρίνει αναλόγως η διεύθυνση σου.
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος Arte

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #303 στις: Οκτώβριος 30, 2023, 05:55:29 μμ »
Καλησπερα. Χρειάζομαι τα φώτα σας. Με πηραν αναπληρώτρια και αναλαμβάνω υπηρεσία σε δυο μερες. Άφησα την πρωινη εργασία. Είμαι ομως παραλληλα και σε δημόσια ΙΕΚ 6 ώρες ( απόγευμα) . Διάβασα τα προαπαιτουμενα για την αίτηση άδειας ιδιωτικου έργου και αναγράφει ότι δεν θα πρεπει να έχει ξεκινήσει (η εργασία για την οποία αιτουμαι) πριν καταθεσω την αίτηση για την αδεια. Εγώ όμως έχω ήδη ξεκινήσει στα διεκ και η ημερομηνία αναγράφεται και στη βεβαιωση που μου δωσανε. Σε αυτή την περιπτωση με απορρίπτουν; και αν ναι χάνω τις ώρες που έχω δουλέψει; δηλ δεν πληρωνομαι; παρακαλω ας μου απαντήσει κάποιος γνωστής.

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #304 στις: Οκτώβριος 30, 2023, 07:53:55 μμ »
Θα ζητήσεις κανονικά άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου από τη διεύθυνσή σου. Πάρε άμεσα τη βεβαίωση από το σχολείο για μη παρακώλυση έργου και κατόπιν στείλε την αίτηση στη διεύθυνση για να πάρει όσο το δυνατόν νωρίτερα πρωτόκολλο. Δεν θα επηρεάσει κάτι στην πληρωμή εφόσον την προσκομίσεις. Για αποκλίσεις λίγων ημερών δεν δημιουργείται θέμα.
Αντικειμενικά πρόβλημα θα αντιμετώπιζες αν είχες πάνω από 8 ώρες γιατί θα ξεπερνούσες το όριο. Εκείνες δεν θα πληρωνόσουν και θα αντιμετώπιζες τον κίνδυνο ποινής.
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος pgenikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #305 στις: Νοέμβριος 07, 2023, 12:14:25 μμ »
Συνάδελφοι, γνωρίζει κάποιος πόσες ώρες εβδομαδιαίως ή μηνιαίως, δικαιούται να πάρει ένας μόνιμος εκπαιδευτικός για εξ αποστάσεως διδασκαλία σε προγράμματα επιμόρφωσης ΚΕΔΙΒΙΜ (εκτός εργασιακού ωραρίου φυσικά).

Αποσυνδεδεμένος durin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #306 στις: Νοέμβριος 07, 2023, 01:10:47 μμ »
Οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί από που αιτούνται άδεια ασκήσεως ιδ. έργου; Από το ΠΥΣΔΕ στο οποίο υπηρετούν ή από το ΠΥΣΔΕ της οργανικής τους;
Γνωρίζει κανείς;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2253
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #307 στις: Νοέμβριος 07, 2023, 01:24:13 μμ »
Οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί από που αιτούνται άδεια ασκήσεως ιδ. έργου; Από το ΠΥΣΔΕ στο οποίο υπηρετούν ή από το ΠΥΣΔΕ της οργανικής τους;
Γνωρίζει κανείς;
Ευχαριστώ

Επειδή έκανα το ιδιο φέτος την άδεια την ζητάς απο το ΠΥΣΔΕ που υπηρετείς. 1000%.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159837
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 581
Σύνολο: 588

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.