*

Αποστολέας Θέμα: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….  (Αναγνώστηκε 9038 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 06:15:00 μμ »
οι τοποθετήσεις έγιναν με κοινωνικά κριτήρια και δεν έχω ιδέα τι μόρια  έχουν οι άλλοι συνάδελφοι....
δεν τα ανακοίνωσε το ΠΥΣΔΕ;
καταλαβαίνω τη θέση σου, αλλά φαντάσου να είναι κάποιος σε χειρότερη θέση από εσένα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:54:40 »

Αποσυνδεδεμένος mariakriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 06:18:14 μμ »
Συνάδελφε, δεν μπορείς να βρεις συναδέλφους να μετακινείστε όλοι μαζί;;
Στο λέω γιατί εγώ έτσι μετακινούμαι από τότε που ασχολήθηκα με την εκπαίδευση. Πάντα τοποθετούμαι ή υπηρετώ πολύ μακριά απ'το σπίτι μου.
Έχει πολλά μειονεκτήματα...αλλά συμφέρει οικονομικά και σε ξεκουράζει από την οδήγηση κάθε μέρα.

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 06:54:44 μμ »
Παράθεση
θα μπορούσε επί παραδείγματι να υποδείξει στα σχολεία που εμπλέκονται να βγάλουν ένα πιο ανθρώπινο πρόγραμμα ώστε πχ να ειναι συνεχόμενες τρεις μέρες στο ένα σχολείο και δύο στο άλλο - κάτι που θα επέτρεπε την διαμονή του ανθρώπου σ ένα ξενοδοχείο αντί να πηγαινοέρχεται τόσα χιλιόμετρα πέρα δώθε.

θα μπορούσε επίσης να ελέγξει αν πράγματι όλοι οι συνάδελφοί του συμπληρώνουν το ωράριό τους και να μοιράσει τις διαθέσεις ώστε να μετριάζονται οι μετακινήσεις του.

Η πρώτη πρόταση αναφέρεται προφανώς σε ανεπίσημη παρέμβαση. Ο ίδιος ο συνάδελφος το ζήτησε συναδελφικά απ ευθείας από τα εμπλεκόμενα σχολεία, ; Αν οχι γιατί; Αν ναι και δεν έγινε δεκτό , φταίει πρωτίστως το ΠΥΣΔΕ γι αυτό ;

Η δεύτερη πρόταση ξέρουμε οτι δεν έχει γίνει ήδη ; Αν όχι για το συγκεκριμένο πρόβλημα τότε,  αν μη τι άλλο για καλύτερη κάλυψη των κενών ;

Παράθεση
To ΠΥΣΔΕ θα μπορούσε να βοηθήσει στο να πάω πιο κοντά στον τόπο μόνιμης κατοικίας και να μην πάω τόσα χλμ μακριά. Η τουλάχιστον να παω μια φορά την εβδομάδα άντε δύο.Και τις άλλες τρεις μέρες σε ένα πιο κοντινό σχολειο….

Και πάλι με όλη μου τη συμπάθεια και μη με παρεξηγείς .Αν δεν υπάρχει άλλο κενό σε πιο κοντινό σχολείο , τι πρέπει να γίνει ; Να μετακινηθεί άλλος και να πάς στη θέση του ; Να τοποθετηθείς σε εικονικό κενό και να μείνει κενό το σχολείο που είσαι τώρα;

Πάντως όλα αυτά που προτείνει η bitch ψάξτα και  μόνος σου . Είναι μπελάς αλλά μπορεί να βρείς κάτι . Ζήτα να σου δοθούν όλα τα μόρια τοποθετήσεων. Μπορεί να γίνεις δυσάρεστος αλλά εύκολη λύση δεν υπάρχει

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 07:17:18 μμ »
Δεδομένου ότι ο Δ/ντής Εκπ/σης είναι πλέον αυτός που εγκρίνει το ωρολόγιο πρόγραμμα θα μπορούσε - άτυπα- να ασκηθεί μία κάποια πίεση στην κατεύθυνση αυτή.

Για τη δεύτερη πρόταση δεν ξέρουμε αν έχει ήδη ζητηθεί. Από τα γραφόμενα δεν φαίνεται να έχει ζητήθεί -και άρα να συζητηθεί.

Τείνω να συμφωνήσω με την Sumaxer στο εξής : δε γίνεται όλοι να τοποθετηθούν δίπλα στα σπίτια τους. Ιδιαίτερα όταν δεν ανήκουν στο ΠΥΣΔΕ αλλά προέρχοναι από άλλο με απόσπαση.
Αυτό όμως δε σημαίνει πως πρέπει οι άνθρωποι να αντιμετωπίζονται ως Τιραμόλα που μπορούν να διακτινίζονται από τη μία άκρη ενός ΠΥΣΔΕ στην άλλη. Σαφέστατα και οι υπηρεσιακές ανάγκες ειναι συγκεκριμένες αλλά να δούμε λίγο και την ποιότητα έργου που προσφέρει ένας εξαθλιωμένος και περιπλανώμενος εκπαιδευτικός....

Μου θυμίζει περίπτωση μέλους του φόρουμ που μου έγραφε πριν χρόνια ότι έπρεπε να είναι Τρίτη και Πέμπτη στη Σκόπελο και τις άλλες μέρες στο Βόλο!!! Εντάξει, μη τα θέλουμε όλα δικά μας αλλά μην είμαστε και παράλογοι σε κάποια θέματα...

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:54:40 »

Αποσυνδεδεμένος lenileni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 07:19:58 μμ »
Το απανθρωπο της  ιστοριας ειναι οτι εσεις οι μονιμοι ασχολειστε μονο με τους μονιμους -το συναφι σας δηλαδη γιαυτο αφηνετε και τους αναπληρωτες να βγαζουν το φιδι απο την τρυπα.Ηρθε και η σειρα σας λοιπον.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 07:21:05 μμ »
Δηλαδη αν δεν εχεις αυτοκινητο,εισαι καταδικασμενος;Εγω εδωσα ΑΣΕΠ σε προκηρυχθεισες θεσεις,δεν εγραφε πουθενα η προκηρυξη,απαραιτητο προσον διπλωμα οδηγησης και κατοχη ΙΧ.Ελεος!Δηλαδη αν πρεπει να μετακινηθείς δια θαλασσης θα πρεπει να εχεις και διπλωμα ταχυπλοου;Βρομοξυλο που θελουν..Ας μου τα κανει κανενας Διευθυντης Εκπαιδευσης αυτά και θα του πω τραβα εσυ κυλωντας!Η κολυμπώντας!

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 07:22:31 μμ »
Το απανθρωπο της  ιστοριας ειναι οτι εσεις οι μονιμοι ασχολειστε μονο με τους μονιμους -το συναφι σας δηλαδη γιαυτο αφηνετε και τους αναπληρωτες να βγαζουν το φιδι απο την τρυπα.Ηρθε και η σειρα σας λοιπον.
Εκδικητικη τρολια μυριζομαι...σνιφ

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 07:29:12 μμ »
Ο ΑΣΕΠ δεν έγραφε πουθενά για δίπλωμα οδήγησης αλλά δεν έγραφε και πουθενά οτι θα διοριστούμε δίπλα στο σπίτι μας , ούτε έδινε όριο "αγροτικού¨" και μετά μετάθεση . Καταονώ τις δυσκολίες πολλών γιατί κι εγώ  τραβάω λούκι, αλλά να είμαστε και προσγειωμένοι σε αυτά που ζητάμε , ειδικά όταν τα λέμε και παραέξω

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 07:30:29 μμ »
Η διάθεση για συμπλήρωση δεν είναι δια νόμου υποχρεωτική μόνο σε όμορα ;Κάνω λάθος

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 07:33:48 μμ »
Ο ΑΣΕΠ δεν έγραφε πουθενά για δίπλωμα οδήγησης αλλά δεν έγραφε και πουθενά οτι θα διοριστούμε δίπλα στο σπίτι μας , ούτε έδινε όριο "αγροτικού¨" και μετά μετάθεση . Καταονώ τις δυσκολίες πολλών γιατί κι εγώ  τραβάω λούκι, αλλά να είμαστε και προσγειωμένοι σε αυτά που ζητάμε , ειδικά όταν τα λέμε και παραέξω

Ημασταν ολοι ενημεροι ότι δε θα διοριστούμε διπλα στο σπιτι μας,δεν είχαμε αποχαζεψει όταν διναμε ΑΣΕΠ.
Φυσικα και να ειμαστε προσγειωμένοι σε αυτά που ζητάμε.Υπαρχουν καποιοι ομως που ζητανε  να γινουμε ιπτάμενοι για να μετακινουμαστε από σχολειο σε σχολειο.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 07:37:14 μμ »
Η διάθεση για συμπλήρωση δεν είναι δια νόμου υποχρεωτική μόνο σε όμορα ;Κάνω λάθος

όχι δεν ειναι υποχρεωτική. Εξ ου και υπάρχουν οδοιπορικά για περιπτώσεις που δε μιλάμε αποκλειστικά για όμορα / ίδιου δημου κτλ.

Επσιης, ο Νόμος δε θεωρεί το δίπλωμα οδήγησης προαπαιτούμενο υπάρχει όμως κάπου μια παλιά ξεχασμένη - αλλά εν ισχύ - διάταξη  που λέει πως ο εργαζόμενος πρέπει να διαμένει το πολύ 20 χλμ από την έδρα εργασίας του.
Πράγματι, δεν είναι σωστό να απαιτουν όλοι να δουλεύουν δίπλα στα σπίτια τους ή σε ακτίνα χιλιομέτρου. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι πρέπει να γίνονται και λάστιχα στο βωμό του όπου δει κενό... εξορθολογισμός μπορεί κα πρέπει να γίνει ... προς πάσα κατεύθυνση.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 07:41:19 μμ »
bitch άλλο όμορα , άλλο ίδιου δήμου , εξ ου και τα οδοιπορικά ( ειδικά σε προ καλλικράτη,καποδίστρια  εποχές).Αν και είσαι ειδική σε αυτά έχω την εντύπωση οτι κάπου έχει πάρει το μάτι μου κάτι σχετικό. συνοψίζοντας, προφανώς πρέπει να υπάρχει μια μινιμουμ αμφίπλευρη λογική αλλά τα όρια αυτής είναι συγκεχυμένα ...

Αποσυνδεδεμένος lenileni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 07:45:24 μμ »
Εκδικητικη τρολια μυριζομαι...σνιφ
Αν διαβαζες προηγουμενο μηνυμα μου θα καταλαβαινες.Εγω κατανοω  τον συναδελφο για ο τι περνα και με το παραπανω.Εσεις που ειδατε ενα μηνυμα απο αναπληρωτη με προβλημα το αγνοειται επιδεικτικα, οπως γινεται και στο σχολικο περιβαλλον.Σνιφ...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Νομότυπο αλλά απάνθρωπο….
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 07:53:19 μμ »

Πάντως είσαι η μόνη που κάνεις το διαχωρισμό μονίμων- αναπληρωτών.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 311
Σύνολο: 311

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.