*

Αποστολέας Θέμα: Λογοτεχνία β' λυκείου με το νέο σύστημα....  (Αναγνώστηκε 8641 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria3/4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Λογοτεχνία β' λυκείου με το νέο σύστημα....
« στις: Νοέμβριος 13, 2014, 12:14:03 μμ »
Συνάδελφοι, έχω μπερδευτεί λίγο με τη λογοτεχία, γιατί έχω μαθητές που μου ζητήσανε το μάθημα, αλλά δεν ξέρω τι πρεπει να τους κάνω. Σκέφτηκα, τώρα που βγηκε και η τραπεζα, να τους κάνω θέματα κι απο κει. Καμιά ιδεά??? Επιπλέον, γνωρίζει κανείς, αν τις δυο τελευταίες παρατηρήσεις θα τις βαζει ο καθηγητής του σχολείου?Και θα είναι πάνω στο δοθέν κείμενο ή κάτι γενικότερο??? Και παράλληλο δε θα 'χουμε??? Για πείτε μου κι εσεις συνάδελφοι, τι έχετε καταλάβει για το θεμα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία β' λυκείου με το νέο σύστημα....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:35:44 »

Αποσυνδεδεμένος sunsmile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Tι νόημα έχει να φοβάσαι αυτό που θα'ρθει;"
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία β' λυκείου με το νέο σύστημα....
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 06:50:50 μμ »
Συνάδελφοι κι εγώ έχω ακριβώς τις ίδιες απορίες. Πώς θα χειριστούμε το θέμα της τράπεζας Θεμάτων; Έχω καταλάβει ότι θα πρέπει να έχουμε διδάξει κείμενα απ΄όλες τις περιόδους της νεοελληνικής  λογοτεχνίας . Το θέμα είναι να διδάξουμε από το βιβλίο ή από την τράπεζα θεμάτων, η οποία βέβαια είναι κατά το ήμισυ δοσμένη, αφού το υπόλοιπο 50% των θεμάτων μπαίνει από τον διδάσκοντα. Επίσης η τράπεζα αυτή θεωρώ ότι θα ανανεώνεται διαρκώς, αν το έχω καταλάβει σωστά...Το ενδεχόμενο να κάνεις το μάθημα με κείμενα αποκλειστικά της τράπεζας θεμάτων μού ακούγεται πιο συμφέρον, αφού εξ ορισμού αποκλείεται να πέσει ένα κείμενο από το βιβλίο στις εξετάσεις του Ιουνίου... Εννοείται όμως ότι θα πρέπει να γνωρίζει ο μαθητής κάποια γενικά στοιχεία για το συγγραφέα , τη γλώσσα του και το λογοτεχνικό ρεύμα που τον έχει επηρεάσει...Όσον αφορά το υπόλοιπο 50% των θεμάτων θα σχετίζονται με αφηγηματικούς τρόπους (είδος αφηγητή/ οπτική γωνία αφήγησης) , χαρακτηρισμό προσώπων, σχολιασμό φράσεων του κειμένου σε σχέση με τις αντιλήψεις της εποχής, σύγκριση με το σήμερα..Στην ποίηση τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα...

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία β' λυκείου με το νέο σύστημα....
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 07:24:51 μμ »
εγω γιατι εχω καταλαβει οτι στις εξετασεις θα μπει και γνωστο κειμενο και αγνωστο απο την τραπεζα?ετσι λενε και οι συναδελφοι στο σχολειο..λαθος κανουμε?

Αποσυνδεδεμένος maria3/4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία β' λυκείου με το νέο σύστημα....
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 10:15:28 πμ »
Kitoullini, έχεις δει κάτι τέτοιο επίσημα γραμμένο από το υπουργείο? Λογικό μου φαίνεται, αλλά ψάχνοντας διάφορες εγκυκλίους για τον τροπο εξέτασης στη Β' δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο πουθενά. Και δεδομένου ότι και στην Α μόνο ένα άγνωστο τους βάζουν, έτσι δεν είναι (?), είναι υπερβολικό να αλλάζουν τη δομή των θεμάτων στη Β...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία β' λυκείου με το νέο σύστημα....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:35:44 »

Αποσυνδεδεμένος mariakriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία β' λυκείου με το νέο σύστημα....
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 11:41:31 πμ »
Νομίζω ότι όλοι έχουμε το ίδιο πρόβλημα με τη λογοτεχνία της β'.

Εγώ έχω καταλάβει ότι η διδακτέα ύλη πρέπει να αντληθεί αποκλειστικά από το σχολικό εγχειρίδιο.

Ανοίγοντας μερικά θέματα της τράπεζας καταλαβαίνω ότι προσπαθούν να μείνουν κοντά στο είδος των ερωτήσεων με τις οποίες εξεταζόταν το μάθημα προ τράπεζας,απλά έχουν αλλάξει τη μοριοδότηση της κάθε ερώτησης.

Δηλ.

Μία ερώτηση γραμματολογική (συγγραφέας, εποχή του στοιχεία που προκύπτουν άμεσα ή έμμεσα απ' το κείμενο)
Μία ερώτηση για δομή, εκφραστικά μέσα και τρόπους, υφολογική διερεύνηση, αφηγηματικές λειτουργίες, επιλογές του δημιουργού σε διάφορα επίπεδα γλωσσικής ανάλυσης (με δύο υποερωτήματα).

Η τρίτη ερώτηση που περιμένουν από εμάς θα είναι η κλασική μάλλον του σχολιασμού, σύντομης ανάπτυξης χωρίων του κειμένου.
Η τέταρτη τώρα είναι ένα μυστήριο για μένα καθώς, ως γνωστόν, είναι αυτή με το σχολιασμό αδίδακτου λογοτεχνικού κειμένου που σημαίνει ότι τα παιδιά θα έχουν να διαχειριστούν κατά τη διάρκεια των εξετάσεων δύο άγνωστα κείμενα (της τράπεζας και το παράλληλο το δικό μας) και ότι εμείς θα πρέπει να βρούμε ένα σχετικό παράλληλο κείμενο μέσα σε πόση ώρα από τότε που θα κληρωθούν τα θέματα;

Είναι δυνατόν ρε παιδιά να συμβαίνει αυτό;
Σκέφτομαι κάτι λάθος;


Αποσυνδεδεμένος maria3/4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία β' λυκείου με το νέο σύστημα....
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 12:05:28 μμ »
Παιδιά, πιστεύω ότι η εξέταση της Β θα γίνεται όπως στην Α. Δηλαδή 4 ερωτήσεις πάνω σε αδίδακτο κείμενο, αυτό της τράπεζας, στο οποίο τα δύο θεματα θα δίνονται από την τραπεζα και τα άλλα δύο από τον καθηγητή, και θα αφορούν στην ευρύτερη λογοτεχνική σχολή ή ρευμα το οποιο , βεβαια, διδαχτηκαν τα παιδια στο σχολικό βιβλίο, αλλά χωρίς παράλληλο κείμενο..

Αποσυνδεδεμένος mariakriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία β' λυκείου με το νέο σύστημα....
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 12:23:25 μμ »
Κάνανε ένα copy paste στις οδηγίες για τη διδακτέα ύλη, μας "πέταξαν" και την τράπεζα και μετά...το χάος..
Μας αφήνουν να κάνουμε υποθέσεις για τις ερωτήσεις, το είδος....ωραίο το νέο σύστημα... ::)

Αποσυνδεδεμένος sunsmile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Tι νόημα έχει να φοβάσαι αυτό που θα'ρθει;"
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία β' λυκείου με το νέο σύστημα....
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 06:32:25 μμ »
Κάνανε ένα copy paste στις οδηγίες για τη διδακτέα ύλη, μας "πέταξαν" και την τράπεζα και μετά...το χάος..
Μας αφήνουν να κάνουμε υποθέσεις για τις ερωτήσεις, το είδος....ωραίο το νέο σύστημα... ::)

Ακριβώς έτσι. Στην Α Λυκείου έδωσαν οδηγίες για τον τύπο των ερωτήσεων, στη Β Λυκείου επικρατεί ένα  χάος. Αν νομίζουν ότι είναι εύκολο να βρεθεί παράλληλο την τελευταία στιγμή έχουν γελαστεί. Ας μην τους δίνουμε λοιπόν ιδέες και μην κάνουμε τα πράγματα δυσκολότερα απ' ότι είναι. Αν δε δώσουν ξεκάθαρες οδηγίες για το είδος των ερωτήσεων ο καθένας θα βάζει τις ερωτήσεις που θα του έρθουν εκείνη τη στιγμή. Εγώ πάντως παράλληλο κείμενο με τίποτα !!!

Αποσυνδεδεμένος Ornella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία β' λυκείου με το νέο σύστημα....
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 05:13:22 μμ »
Πρέπει να δοθούν γρήγορα απαντήσεις και οδηγίες. Εγώ σκέφτομαι να απευθυνθώ στο σχολικό σύμβουλο αν και ούτε αυτός θα γνωρίζει κάτι το πιθανότερο.

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία β' λυκείου με το νέο σύστημα....
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 05:19:42 μμ »
δεν στηριζομαι σε κατι επισημο για αυτο που εγραψα ..αλλα απο την αλλη στις οδηγιες γιατι λεει πρεπει να κανουμε 16 κειμενα..τα ιδια ολα τα τμηματα για να ειναι ενιαια η αξιολογηση?αρα σκεφτηκαμε εμεις στο σχολειο οτι θα βαλουμε εμεις κατι απο αυτα που διδαξαμε..μπορει να κανουμε λαθος βεβαια..

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία β' λυκείου με το νέο σύστημα....
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 05:23:55 μμ »
νομιζω οτι τα αλλα δυο θεματα θα ειναι απο το γνωστο κειμενο που διδαχθηκαν τα παιδια. φανταζομαι οτι θα σταλούν οδηγίες.

Αποσυνδεδεμένος sarcastic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία β' λυκείου με το νέο σύστημα....
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 07:58:04 πμ »
Το απόλυτο χάος! Μα είναι δυνατό να ζητούν από τα παιδιά να γράψουν σε δύο διαφορετικά κείμενα σε τόσο λίγη ώρα!
Μετά σου λέει "γιατί μισούν τα παιδιά τα φιλολογικά μαθήματα"!
Αφού κατάντησαν να είναι ένα βασανιστήριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2015, 08:58:06 μμ από sarcastic »

Αποσυνδεδεμένος angelnl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία β' λυκείου με το νέο σύστημα....
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 18, 2014, 07:51:51 μμ »
Συνάδελφοι, μπορείτε να μου πείτε τι θα κάνετε στο διαγώνισμα; θα βάλετε άγνωστο κείμενο ή από αυτά που έχετε διδάξει;

Αποσυνδεδεμένος Alba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro lego...
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία β' λυκείου με το νέο σύστημα....
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 07:16:28 πμ »
Την ίδια απορία έχω κι εγώ. Ο σύμβουλος στην αρχή της χρονιάς μας απέτρεψε από το να χρησιμοποιήσουμε την τράπεζα για τα διαγωνίσματα. Οπότε σκέφτομαι να βάλω ένα παράλληλο δικό μου. Έτσι δε γινόταν μέχρι πέρυσι?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159811
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 460
Σύνολο: 466

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.