*

Αποστολέας Θέμα: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία  (Αναγνώστηκε 99989 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος temi_pe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro spero!!!
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #224 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 05:24:38 μμ »
Από Ήπειρο πάντως για ΠΕ19-ΠΕ20 και συγκεκριμένα στα Γιάννενα θα πάρουν 14 άτομα!!!!Το κορυφαίο είναι ότι θα διαθέσουν τους υπεράριθμους διορισμένους στα ολοήμερα και έπειτα θα πάρουν τους ωρομίσθιους!Δε διευκρίνησα όμως αν τα 14 άτομα θα είναι μόνο ωρομίσθιοι ή ωρομίσθιοι και οι μόνιμοι μαζί...Μάλλον το πρώτο....

Και κάτι άλλο, εγώ περίμενα να επιλέξω σχολεία φ'ετος γιατί είμαι από τους πρώτους στον πίνακα,τώρα υπάρχει περίπτωση να με πάνε Γ' ή Δ' περιοχή; Με το σκεπτικό ότι πρώτα θα τοποθετήσουν τους μόνιμους και μετά τους ωρομίσθιους...
Μην στενοχωριέσαι, δεν συμβαίνει μόνο στα Γιάννενα αυτό!
Σήμερα επικοινώνησα με τη Α'βάθμια Λάρισας και ο κυριούλης-ο οποίος είναι ο πιο εξυπηρετικός υπάλληλος που έχω τύχει σε δημόσιο φορέα!!!- μου είπε ότι τους στείλανε από την β' βάθμια 11 μόνιμους, οι οποίοι φυσικά ήρθανε φέτος μετά από τις αποσπάσεις-περιττές αλλά προεκλογικές(από ότι ξέρω από πέρισυ ήταν υπεράριθμοι οι ΠΕ19-20 στα σχολεία του νομού) και πρέπει να πάρουν 18 ώρες ο καθένας!!! Αυτό όμως δεν γίνεται στα ολοήμερα, μέχρι 10 την εβδομάδα μπορούν να πάρουν και τελικά υπολογίζουν να πάρουν αυτούς και επιπλέον γύρω στα 10 άτομα από τον πίνακα ωρομισθίων.
Και έρχομαι εγώ τώρα και ρωτάω, ΓΙΑΤΙ να μου φάει εμένα τη θέση ο μόνιμος, ο οποίος ήρθε εδώ με κάποιο γερό βύσμα?ΓΙΑΤΙ εγώ να πάω πιθανόν και φέτος εκτός νομού, για άλλη μια φορά?και να παίρνω και 3 και 60?ε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #225 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 05:59:46 μμ »
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλα δεν φταίει και ο μόνιμος και αυτός στο σπίτι του θέλει να γυρίσει. Τώρα ότι ήρθε με απόσπαση και είναι υπεράριθμος δεν φταίει αυτός. Οσο για ώρες έχει στο ολοήμερο λές και θέλει να πάει .Οταν έχει στη β'βαθμια το εργαστηριάκι του, λές να θέλει να πάει σε ολοήμερο? Να τρέχει πρωί και μεσημέρι? Αλλα και εκεί που ήταν υπεράριθμος ήταν σίγουρα, γιαυτό πήρε απόσπαση σε σχολείο άλλου ΠΥΣΔΕ αν ήταν βύσμα θα πήγαινε σε γραφείο να παίρνει και τα μόρια.

Το πρόβλημα στον κλάδο είναι ότι οι απόφοιτοι από τις σχολές είναι περισσότεροι και από τους φιλόλογους (γύρω στα 10+ τμήματα βγάζουν ΠΕ19,20 τώρα και ο Πειραιάς και αυξάνονται) και όλοι επιζητούν την εκπαίδευση. Παντού είναι υπεράριθμοι, πριν 2 χρόνια στις Κυκλάδες που ήμουν είχαμε 4 και χρειαζομασταν 2 δούλευαν όλοι με μειωμένο ωράριο και εδώ που είμαι τους βάζουν όπου βρούν. Γιαυτό και δεν δόθηκε και ΑΣΕΠ άλλωστε. Ο πρώτος πληροφορικός θα βγεί στην σύνταξη σε 10 χρόνια (μαθηματικός-φυσικος-θρησκευτικός με σεμιναριο πληροφορικός)

Τα πράγματα είναι δυσοίωνα για το μέλλον. Θα παίρνουν κόσμο βέβαια αλλα όχι 900 ατομα θα πέσουν στα νούμερα των κλασσικών ειδικοτήτων γύρω στα 200 την χρονιά αλλά στο μέλλον. Προβλέπω ως και καθόλου διορισμούς για καμια 5ετια μέχρι να εξομαλυνθεί η κατάσταση με τους υπεράριθμους.

Συμβουλή μου είναι αν κάποιος είναι κάπως μακρυά από το να παίρνει αρκετή προυπηρεσία καλύτερα να κάνει καποιο παιδαγωγικό (ΑΣΠΑΙΤΕ, μπτχ) ότι βρεί. Ας προτιμήσει μπτχ να παίρνει και το επίδομα μετα. Ετσι θα βρεθεί μπροστά στους πίνακες.

Συγγνώμη αν δυσαρέστησα κάποιους αλλά αυτή είναι η πικρή αλήθεια νομίζω. Κάποιοι ας κινηθούν έξυπνα με παιδαγωγικό πριν γίνουν πάρα πολλοί που θα έχουν. 

Αποσυνδεδεμένος temi_pe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro spero!!!
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #226 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 06:58:52 μμ »
Να σου πω stef,
δεν τα βάζω με όλους τους μόνιμους. Η αλήθεια είναι ότι ορισμένοι έχουν παιδιά, οικογένειες, ίσως και σοβαρά οικονομικά ή άλλα προβλήματα και επιδιώξανε να έρθουν στον τόπο τους.
Απλά δεν μπορώ να δεθτώ ότι ΟΛΟΙ ανήκουν σε κάποια από τις κατηγορίες που ανέφερα! Είμαι σίγουρη, ότι έστω και το 1/3, αν όχι οι μισοί, γυρίσανε στον τόπο τους γιατί απλά είχανε καλό μέσο! Και φυσικά δεν τους νοιάζει αν κάνουν μάθημα σε ολοήμερο ή δεν κάνουν και καθόλου μάθημα!
Δυστυχώς, πρέπει να συνηθίσουμε το ελληνικό σύστημα εκπαίδευσης...να μην μας φταίνε μόνο οι πολλές σχολές πληροφορικής που έχουν δημιουργηθεί τα τελευταία χρόνια

Αποσυνδεδεμένος teleutaios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #227 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 08:12:50 μμ »
Από Ήπειρο πάντως για ΠΕ19-ΠΕ20 και συγκεκριμένα στα Γιάννενα θα πάρουν 14 άτομα!!!!Το κορυφαίο είναι ότι θα διαθέσουν τους υπεράριθμους διορισμένους στα ολοήμερα και έπειτα θα πάρουν τους ωρομίσθιους!Δε διευκρίνησα όμως αν τα 14 άτομα θα είναι μόνο ωρομίσθιοι ή ωρομίσθιοι και οι μόνιμοι μαζί...Μάλλον το πρώτο....

Και κάτι άλλο, εγώ περίμενα να επιλέξω σχολεία φ'ετος γιατί είμαι από τους πρώτους στον πίνακα,τώρα υπάρχει περίπτωση να με πάνε Γ' ή Δ' περιοχή; Με το σκεπτικό ότι πρώτα θα τοποθετήσουν τους μόνιμους και μετά τους ωρομίσθιους...

Πήρα και γω τηλέφωνο σήμερα το πρωί και ο υπάλληλος μου είπε ότι έχουν καθυστερήσει γιατί περιμένουν από την Περιφέρεια για το τι θα γίνει με τους μόνιμους. Πάντως μου είπε ότι κάτα πάσα πιθανότητα(δεν ήταν απόλυτα σίγουρος) στους ΠΕ19-20 δεν υπάρχουν μόνιμοι για διάθεση και ότι η καθυστέρηση οφείλεται εξαιτίας των άλλων κλάδων. Οπότε έχω την εντύπωση kateri ότι τα 14 άτομα στα οποία αναφέρεσαι  (τον ίδιο αριθμό μου είχε δώσει και μένα σε άλλη τηλεφωνική επικοινωνία πριν μερικές μέρες) είναι μόνο οι ωρομίσθιοι που θα προσληφθούν. Επίσης δεν είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πακετάκια σχολείων στην Γ' και την Δ' Ιωαννίνων. Μπορεί να κάνω και λάθος, απλώς δεν το έχω ακούσει καθόλου. Υποθέτω ότι οι 14 είναι σε Α' και Β' (12+2 ή 13+1 φαντάζομαι). Επομένως, πιστεύω ότι εσύ kateri, αφού είσαι στους πρώτους όπως λες, είσαι σίγουρα και στους πρώτους για την Α' Ιωαννίνων. Εγώ τι θα κάνω, που μετα από 2 χρόνια οριακά στην Α' Ιωαννίνων (για την ακρίβεια τελευταίος και τις δύο χρονιές- εξού και το όνομα ;D ) φέτος ίσως να είμαι οριακά έξω (ίσως και από την Β) ? :'(

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2007, 08:19:31 μμ από teleutaios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #228 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 08:16:52 μμ »
Συγνώμη αλλά δεν είναι λογικό να στείλουν μόνιμους να καλύψουν ώρες όπου μπορούν? Δηλαδή τι να τους κάνουν? Να τους έχουν να κάθονται και να πληρώνονται? Όχι ότι στα ολοήμερα θα δουλεύουν αλλά λέμε τώρα...

...χωρίς να έχουν απορροφήσει όλους από τον πίνακα με προϋπηρεσία...
Πώς γίνεται;
αααα...φυσικά και γίνεται!!!
δεν τα έμαθες εσύ τα φετινά νέα?
Στους πίνακες με προϋπηρεσία κάποιων περιοχών υπάρχουν μόνο 30-50 ατόμα και έτσι αρχίσανε εκεί να καλούνε και από τον μηδενικής...
Βέβαια!

Λογικό δεν είναι να εξαντλούν αυτές τις περιοχές με τα άτομα από τους πίνακες Β και Γ? Αν θυμάσαι καλά δηλώναμε Περιφέρειες για ολοήμερα.
Του χρόνου αν θες, πάνε δήλωσε Πελοπόνησο να πάρεις σίγουρα ώρες και να φύγεις και μακριά από το σπίτι σου για 12 κ***ώρες ωρομισθίας.
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #229 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 09:56:14 μμ »

Παράθεση

Λογικό δεν είναι να εξαντλούν αυτές τις περιοχές με τα άτομα από τους πίνακες Β και Γ? Αν θυμάσαι καλά δηλώναμε Περιφέρειες για ολοήμερα.
Του χρόνου αν θες, πάνε δήλωσε Πελοπόνησο να πάρεις σίγουρα ώρες και να φύγεις και μακριά από το σπίτι σου για 12 κ***ώρες ωρομισθίας.
Παράθεση

Να θυμήσω οτι πέρυσι στην Λακωνία και στην Αργολίδα δεν κάλεσαν κανέναν ωρομίσθιο. Κάπως έτσι αν δεν κάνω λάθος ήταν και η Κορινθία.Μην κοιτάτε μόνο οτι είναι λίγα τα άτομα στους πίνακες...

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #230 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 10:48:54 μμ »
Μακάρι teleutaios να είναι όπως τα λες...Απλά όταν μπήκα στο γραφείο ρώτησαν την ειδικότητά μου και μου λένε είστε σε καλύτερη μοίρα από τους γυμναστές στους οποίους ενδέχεται να μην πάρουν καθόλου στα ολοήμερα...Έπειτα ρώτησα πόσους πληροφορικάριους θα πάρουν και μου είπε 14 άτομα...Και γω εκείνη τη στιγμή δεν σκέφτηκα να ρωτήσω λεπτομέρειες...
Ελπίζω βέβαια να με πάρουν αναπληρώτρια και αν γίνει αυτό να ξέρεις ότι 2 θέσεις θα μείνουν κενές στα ολοήμερα...οπότε θα έχεις μεγαλύτερες ελπίδες για Α'...Εύχομαι βέβαια πρώτα απ' όλα να σε πάρουν αναπληρωτή!Την πρώτη χρονιά πάντως εγώ είχα Α' και Δ'...Και πέρισυ είχα Β'....

Αποσυνδεδεμένος temi_pe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro spero!!!
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #231 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 02:00:42 πμ »
Συγνώμη αλλά δεν είναι λογικό να στείλουν μόνιμους να καλύψουν ώρες όπου μπορούν? Δηλαδή τι να τους κάνουν? Να τους έχουν να κάθονται και να πληρώνονται? Όχι ότι στα ολοήμερα θα δουλεύουν αλλά λέμε τώρα...
...χωρίς να έχουν απορροφήσει όλους από τον πίνακα με προϋπηρεσία...
Πώς γίνεται;
[/quot
αααα...φυσικά και γίνεται!!!
δεν τα έμαθες εσύ τα φετινά νέα?
Στους πίνακες με προϋπηρεσία κάποιων περιοχών υπάρχουν μόνο 30-50 ατόμα και έτσι αρχίσανε εκεί να καλούνε και από τον μηδενικής...
Βέβαια!

Λογικό δεν είναι να εξαντλούν αυτές τις περιοχές με τα άτομα από τους πίνακες Β και Γ? Αν θυμάσαι καλά δηλώναμε Περιφέρειες για ολοήμερα.
Του χρόνου αν θες, πάνε δήλωσε Πελοπόνησο να πάρεις σίγουρα ώρες και να φύγεις και μακριά από το σπίτι σου για 12 κ***ώρες ωρομισθίας.
Φυσικά και να τους στείλουν να συμπληρώσουν ώρες στα ολοήμερα από το να κάθονται. Αν κι εγώ το έχω ακούσει και αυτό, να πληρώνονται χωρίς να κάνουν μάθημα σε κανένα σχολείο, επειδή ακριβώς είναι υπεράριθμοι-συγκεκριμένα για την προηγούμενη χρονιά-. Μπορείς να μου εξηγήσεις όμως γιατί ενώ δεν υπήρχαν κενά γίνανε τόσες πολλές αποσπάσεις φέτος? Εγώ γι' αυτό αναρωτιέμαι, όχι γιατί πήραν μόνιμοι τις ώρες των ωρομισθίων στα ολοήμερα.
Όσο για τη συμβουλή σου, ευχαριστώ αλλά δεν θα την ακολουθήσω. Δεν σκοπεύω να μετακόμισω για χάρη μερικών ωρών στην Πελοπόνησο ούτε πουθενά αλλού.... :)

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #232 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 10:29:04 πμ »
Λεμε ολοι τι μας φενεται λογικο και τι οχι, ομως πρεπει ολοι να συμφωνησουμε στο οτι δεν ηταν καθολου λογικο να διοριστουν περυσι γυρω στα 1000 ατομα! Που πας ρε ανθρωπε και διοριζεις 1000 ατομα? Λογικοτατα μετα ειναι παντου υπεραριθμοι.Και να μη χρειαζονται κανεναν αναπληρωτη. Βεβαια, τα 1000 ατομα προηλθαν απο τον Ασεπ του 2005 που υπηρχαν τοσες πολλες θεσεις, αρα για να ισχυει το 60%-40%  επρεπε να διορισουν τοοοοοοοοοσους πολλους ! Αρα εκει ειναι η αδικια, που διοριστηκαν ατομα ακομα και με λιγους μηνες ολοημερα, και τωρα ατομα με λιγα χρονια ολοημερα δεν μπορουν να διοριστουν! Ειναι υποχρεωσή τους να κανουν ασεπ καθε 2 χρονια! ετσι ωστε τουλαχιστον αυτος που αξιζει να διοριζεται.
 

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #233 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 11:28:15 πμ »
Δηλαδη να βγαζουν θεσεις ακομα κι αν δεν τους χρειαζονται οι καθηγητες?

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #234 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 11:41:57 πμ »
Το ζήτημα είναι ότι δεν υπάρχει ούτε πρόγραμμα ούτε οργάνωση. Διορίζουν όσους θέλουν όποτε θέλουν. Άλλοτε διορίζουν πολλούς, άλλοτε κανέναν. Αναγκαζόμαστε και κάνουμε κάθε φορά πιθανά σενάρια για το τι ενδέχεται να γίνει: "μήπως", "αν", "ίσως", "μπορεί" κτλ. Δεν μπορούν να υπάρχουν υπεύθυνοι στο υπουργείο που να παρακολουθούν τον κάθε κλάδο, να δουν σε τι κατάσταση βρίσκεται, τι μέλλον έχει, και να προτείνουν λύσεις; Και στο τέλος να μας ενημερώνουν;  Ή είναι υπερβολικό; ???

Αποσυνδεδεμένος Panos25m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Άντρας
  • O- E- O
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #235 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 01:49:21 μμ »
και επειδη καθε χρονο ειναι και χειροτερα... Λεω εγω τωρα, θα μπορουσαμε υπευθυνα, ενυπογραφα, μεσα απο τις ενωσεις μας καθε κλαδος να πουμε (και να το εννοουμε) πως δεν θα δεχτει κανεις ξανα να ειναι ωρομισθιος? για του χρονου. να το θεσουμε απο τωρα.
πως του χρονου αυτη η κατασταση ή αλλάζει ή την "καταργουμε" εμεις οι ιδιοι οι εκπαιδευτικοι...
(ονειρα θερινης νυχτος).....
do it!

Αποσυνδεδεμένος Prosagon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #236 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 03:36:05 μμ »
Λεμε ολοι τι μας φενεται λογικο και τι οχι, ομως πρεπει ολοι να συμφωνησουμε στο οτι δεν ηταν καθολου λογικο να διοριστουν περυσι γυρω στα 1000 ατομα! Που πας ρε ανθρωπε και διοριζεις 1000 ατομα? Λογικοτατα μετα ειναι παντου υπεραριθμοι.Και να μη χρειαζονται κανεναν αναπληρωτη. Βεβαια, τα 1000 ατομα προηλθαν απο τον Ασεπ του 2005 που υπηρχαν τοσες πολλες θεσεις, αρα για να ισχυει το 60%-40%  επρεπε να διορισουν τοοοοοοοοοσους πολλους ! Αρα εκει ειναι η αδικια, που διοριστηκαν ατομα ακομα και με λιγους μηνες ολοημερα, και τωρα ατομα με λιγα χρονια ολοημερα δεν μπορουν να διοριστουν! Ειναι υποχρεωσή τους να κανουν ασεπ καθε 2 χρονια! ετσι ωστε τουλαχιστον αυτος που αξιζει να διοριζεται.
 

το πρόβλημα δημιουργήθηκε όταν το υπουργείο έβγαλε 10 ώρες πληροφορικής από τα τεχνικά λύκεια και έβαλε φιλολογικά μαθήματα! εάν δεν αλλάζανε το πρόγραμμα μαθημάτων τώρα θα είχαμε και άλλους διορισμούς πληροφορικών.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις των πρώτων ωρομισθίων στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία
« Απάντηση #237 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 10:30:19 μμ »
Να θυμήσω οτι πέρυσι στην Λακωνία και στην Αργολίδα δεν κάλεσαν κανέναν ωρομίσθιο. Κάπως έτσι αν δεν κάνω λάθος ήταν και η Κορινθία.Μην κοιτάτε μόνο οτι είναι λίγα τα άτομα στους πίνακες...
Πολύ σωστή η παρατήρησή σου corsair05, δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα!
Και που να δεις από του χρόνου τι θα γίνει  :-\
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159556
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 288
Σύνολο: 299

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.