*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας  (Αναγνώστηκε 217208 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #140 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 03:32:44 μμ »
Συγγνώμη γιατί θα τρελαθούμε. Υπάρχει πλαφόν στα πτυχία που ένα πανεπιστήμιο μπορεί να εκδίδει; Από πότε; Εδώ κάτι βρομάει άσχημα. Η λογική του παραλόγου σε όλο της το μεγαλείο.

Σοβαρολογεις??????????????
Τοτε για ποιον λογο καθε χρονο στην ελλαδα τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ δεχονται συγκεκριμενο αριθμο φοιτητων????
Ετσι ακριβως ισχυει και σε ολα τα ελληνικα μαστερ οριζοντας ρητα στα ΦΕΚ συστασης του τον ακριβη αριθμο φοιτητων για καθε ετος. Δεν υπαρχει πουθενα στην ελλαδα ελευθερος αριθμος επιλογης φοιτητων. Δηλαδη κουτσοι στραβοι ολοι στα μαστερ διχως κανενα κριτηριο???????????????
Οταν ειχανε βγει μιλεουνια απο τη Βουλγαρια και την Ιταλια θυμαστε τι ειχε γινει.
Ακριβως το ιδιο ισχυει και τωρα με το Πανερπιστημιο Λευκωσιας.
Δεν τιμαται ο ορος μαστερ πτυχιο και πανεπιστημιο οταν δεν υπαρχει αντικειμενικο συστημα εισαγωγης και επιλογης συγκεκριμενου αριθμου φοιτητων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #141 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 03:46:06 μμ »
Παρακαλώ στο έγγραφο που κυκλοφορεί να συμπληρωθεί "και για όσους έχουν ήδη ολοκληρώσει τα προγράμματα", γιατί αναφέρεται μόνο για όσους ήδη το παρακολουθούν.
Αν δεν συμπληρωθεί τότε εμείς που το τελειώσαμε πρέπει να δράσουμε αλλιώς και μάλιστα πολύ πιο δυναμικά. 

Πότε θα το στείλει ο συντάκτης στον ΔΟΑΤΑΠ;

Μπορούμε να το αναρτήσουμε και στην ομάδα στο facebook;
Για τις αλλαγές που προτείνεις σου απάντησα και συμφωνώ. Το έγγραφο είναι κοινοποιημένο και ανοιχτό προς όλους. Δεν ανήκει σε κανέναν, οπότε ανεβάστε το όπου θέλετε. Έχει περιορισθεί λίγο η επεξεργασία του, επειδή από τη στιγμή που ανακοινωνόταν και θα ήταν δυνατή η επεξεργασία του, κανείς δε θα μπορούσε να το προστατέψει από διάφορες αλλαγές. Πάντως είναι κρίμα, επειδή προς το παρόν είναι μόνο καμιά 30αρια άτομα, όπως βλέπετε, που έχουν υπογράψει και σίγουρα δεν αρκούν.

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #142 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 04:29:49 μμ »
Φυσικά και υπάρχει πλαφόν στα Ελληνικά Πανεπιστήμια και είναι δικό τους θέμα και θέμα της  πολιτείας. Ως γνωστόν όμως και ακριβώς λόγω αυτού του πλαφόν χιλιάδες Έλληνες σπουδάζουν εδώ και χρόνια σε ξένα πανεπιστήμια, τόσο σε επίπεδο πτυχιακό όσο και μεταπτυχιακό. Και  σπουδάζουν με ξεκάθαρες διαδικασίες που δεν επιδέχονται αμφισβήτησης. Προσωπικά, εδώ και δέκα συναπτά έτη κάνω αίτηση στο ΕΑΠ. Τι να κάνουμε δηλαδή τώρα που δεν κληρωνόμαστε; Πόσο να περιμένουμε να μας πέσει το λαχείο; Από την άλλη μπορούσα να κάνω ένα μεταπτυχιακό πληρώνοντας τα ίδια χρήματα και χωρίς να κουνήσω  το μικρό μου δαχτυλάκι! Είναι γνωστές και οι χώρες και τα γραφεία-εταιρείες που προσφέρουν εύκολα μεταπτυχιακά. ΗΤΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΜΕΝΟ, "ΚΑΘΑΡΟ"-"ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ" ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ, ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΔΕΙΚΤΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ ΟΠΩΣ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΙ  ΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΤΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ.
Ένα μεταπτυχιακό που όλοι με διαβεβαίωσαν, πρώτος ο ΔΟΑΤΑΠ, ότι αναγνωρίζεται και με γνωστούς μου που το είχαν κάνει και το είχαν αναγνωρίσει. Εάν το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο μπορεί να υποστηρίξει μεγάλο αριθμό φοιτητών δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα και με ποια λογική προβληματίζει αναχρονισμένα  τον ΔΟΑΤΑΠ ή οποιονδήποτε άλλο. Πέρασα το καλοκαίρι μου στα τηλέφωνα για να σιγουρευτώ ότι όλα είναι εντάξει και δεν υπάρχουν σκιές. Και σιγουρεύτηκα. Σήμερα επιβεβαιώνω ένα πράγμα. Ότι στην Ελλάδα της παρακμής και της κρίσης δεν πρέπει να είσαι ποτέ σίγουρος!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #143 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 04:42:50 μμ »
rem σε ευχαριστώ που μου απάντησες! Δεν ήμουν σαφής, εννοούσα να καλύπτει το έγγραφο και "όσους έχουν ολοκληρώσει τη φοίτηση μέχρι και τον Σεπτέμβριο 2014, αλλά δεν έχουν λάβει ακόμη την αναγνώριση" .
Έχει ανέβει και στην ομάδα στο facebook.
Πιστεύω ότι θα τη συμπληρώσουν και άλλοι.
Έχω στείλει και εγώ μαιλ στον Παπαβλασόπουλο και θα τηλ αύριο να ξαναρωτήσω για 4η, 5η φορά έχω χάσει το μέτρημα.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.
Αν μπείτε στο ΔΟΑΤΑΠ αναφέρει ρητά πως το εξ αποστάσεως τμήμα μας είναι ομοταγές.
Επίσης η ΕΑΙΠ έχει απαντήσει θετικά.
Τότε πού κολλάει το θέμα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eirinigiannitsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #144 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 05:29:27 μμ »
Συνάδελφοι, δεν έχω τίποτα να προσθέσω. Απλά δηλώνω την παρουσία μου σε αυτή την προσπάθεια και χαίρομαι που τελικά κινητοποιούμαστε. Ελπίζω όλος αυτός ο κόπος που έχουμε κάνει (και το ξέρουμε μόνο εμείς που είμαστε σε αυτό το μεταπτυχιακό και κανείς άλλος) να μην πάει χαμένος γιατί τρελαίνομαι και μόνο σε αυτή τη σκέψη.
Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #145 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 05:40:46 μμ »
Δάκτυλον εξ Ελλάδος, εννοώ από δασκάλους έλληνες που κάνουν μαστερ σε ελληνικα αει και βουλγαρίας και ιταλίας προβλέπω.

Πάντως είτε αναγνωριστεί είτε όχι ως γνωστών με τόσα μαστερ πλεον ειναι σχεδον απίθανο κάποιος να δουλέψει στην ειδική αγωγή ή εκπάιδευση, ειδικά αν δεν έχει εμπειρία. Εννοείται ότι αποτελεί προσόν για μελλοντικό ΑΣΕΠ που όπως πάνε τα πράγματα μάλλον θα πεθάνουμε πρώτα ή θα έχουν ανακαλύψει εξωγηίνους σε άλλον πλανήτη και μετά θα γίνει !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #146 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 05:56:37 μμ »
ΟΛΟΙ καναμε κοπο για να παρουμε τα πτυχια μας.
Σε κανεν δεν μας τα δωσανε ετσι για πλακα.
Οποτε την καραμελα οτι λιωσατε στο διαβασμα αφηστε την στην ακρη...
Εννοειται οτι θα διαβασατε για να παρετε το μαστερ. Μπηκατε που μπηκατε με ενα σκετο πτυχιο ε τι θελατε να σας το στειλουνε στο σπιτι και με κουριερ?
Το ξανα ανεφερα και πριν ''οταν σκαβουμε τον λακο του αλλου πεφτουμε μεσα΄΄
Πολλοι απο εσας προφανως ειχατε κανει υπομνηματα για τα βουλγαρικα και ιταλικα μαστερ στον δοαταπ και να που τωρα κανανε και αλλοι για το λευκωσιας. Και το ΔΟΑΤΑΠ ειναι κατηγορηματικο. ΜΟΝΟΝ ΕΑΝ υπαρξει μη τηρηση των ωρων και στρεβλωση των ορων ποιοτητας του προγραμματος ξανα εξεταζεται η αναγνωριση του. Γυρευε τι εγινε και δεν σας δεχονται πλεον ουτε το παραβολο για αναγνωριση. ΚΑΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ.-

Αποσυνδεδεμένος saloniki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #147 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 06:18:56 μμ »
Παρακαλώ στο έγγραφο που κυκλοφορεί να συμπληρωθεί "και για όσους έχουν ήδη ολοκληρώσει τα προγράμματα", γιατί αναφέρεται μόνο για όσους ήδη το παρακολουθούν.
Αν δεν συμπληρωθεί τότε εμείς που το τελειώσαμε πρέπει να δράσουμε αλλιώς και μάλιστα πολύ πιο δυναμικά. 

Πότε θα το στείλει ο συντάκτης στον ΔΟΑΤΑΠ;

Μπορούμε να το αναρτήσουμε και στην ομάδα στο facebook;

Την πρωτοβουλία για τη σύνταξη της επιστολής την πήρα εγώ. Την κοινοποίησα στα e-mail όσων συμφοιτητών μπορούσα για να τη συζητήσουμε και να τη διαμορφώσουμε όσο το δυνατό καλύτερα. Έχεις δίκιο σ' αυτό που λες και ήδη προστέθηκε και "για όσους έχουν ολοκληρώσει τα προγράμματα".

Αποσυνδεδεμένος rem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #148 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 07:51:43 μμ »
Αγαπητέ συνάδελφε ΡΚ, άλλα 10 χρόνια να έκανες αίτηση, δε θα σε επέλεγαν(το ίδιο κι εμένα). Είναι απλό: πώς γίνεται όλοι οι συνδικαλιστές ή τουλάχιστον οι περισσότεροι να έχουν περάσει σε κάποιας μορφής επιμόρφωση είτε είναι Διδασκαλείο, είτε Μεταπτυχιακό Ρόδου, είτε ακόμη και ΕΑΠ, για το οποίο έχουν ακουστεί πολλά για την περίφημη ηλεκτρονικη κλήρωση. Πλέον στην Ελλάδα τίποτα δε με εκπλήσσει, οπότε η δυνατότητα που μου δίνεται, την αξιοποιώ.
Ένα μεταπτυχιακό βέβαια, δεν κρίνεται από το πώς μπαίνεις, αλλά από το πώς βγαίνεις. Πρέπει επιτέλους να αλλάξει το ελληνικό σύστημα και νοοτροπία όπου πιο δύσκολο είναι να μπεις σε μία σχολή και πιο εύκολο να βγεις.

Αποσυνδεδεμένος ekat2210

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #149 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 08:12:40 μμ »
Παράθεση
Αγαπητέ συνάδελφε ΡΚ, άλλα 10 χρόνια να έκανες αίτηση, δε θα σε επέλεγαν(το ίδιο κι εμένα). Είναι απλό: πώς γίνεται όλοι οι συνδικαλιστές ή τουλάχιστον οι περισσότεροι να έχουν περάσει σε κάποιας μορφής επιμόρφωση είτε είναι Διδασκαλείο, είτε Μεταπτυχιακό Ρόδου, είτε ακόμη και ΕΑΠ, για το οποίο έχουν ακουστεί πολλά για την περίφημη ηλεκτρονικη κλήρωση. Πλέον στην Ελλάδα τίποτα δε με εκπλήσσει, οπότε η δυνατότητα που μου δίνεται, την αξιοποιώ.
Ένα μεταπτυχιακό βέβαια, δεν κρίνεται από το πώς μπαίνεις, αλλά από το πώς βγαίνεις. Πρέπει επιτέλους να αλλάξει το ελληνικό σύστημα και νοοτροπία όπου πιο δύσκολο είναι να μπεις σε μία σχολή και πιο εύκολο να βγεις.

Μπράβο rem,

εξαιρετική τοποθέτηση.
 Αλλά μάλλον κάποιοι αρέσκονται να είναι επικριτές των άλλων και απολαμβάνουν το λιθοβολισμό...

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #150 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 08:58:09 μμ »
Συγχαρητήρια στους saloniki και rem και σε όποιον άλλο έχει δραστηριοποιηθεί γι'αυτή τη φόρμα, πρέπει να συστρατευόμαστε προς άρση αδικιών. Ευχαριστώ για τη διόρθωση, είμαστε εκατοντάδες άτομα που τελειώσαμε τον Σεπτέμβρη και μας ενδιαφέρει να δουμε τη ταχύτερη λύση των αγκυλώσεων .

andreas18.02, τα τμήματα του παν.Λευκωσίας  έχουν τήρηση ωρών με πιστοποίηση ποιότητας των προγραμμάτων της. Δεν γνωρίζουμε τι συμβαίνει από το καλοκαίρι και κωλυσιεργεί το ΔΟΑΤΑΠ. Δεν θα σχολιάσω τον υπόλοιπο λόγο σου μολονότι έχω πειστική επιχειρηματολογία, γιατί υπερβαίνει τα εσκαμμένα. Ευχαριστούμε για την ευχή, θα τα ξεμπερδέψουμε.

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #151 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 10:35:18 μμ »
Θα παρακαλούσα να σταματήσουν οι προσωπικές αντεγκλίσεις.
Στο εξής κάθε τέτοιου είδους μήνυμα θα διαγράφεται χωρίς προειδοποίηση.
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος nikos2213

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #152 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 05:51:29 μμ »
Αγαπητοί φίλοι και συμφοιτητές, μετά απο επικοινωνία που είχα σήμερα με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας έβγαλα ασφαλές συμπέρασμα πως όλα πάνε καλά, κάτι άλλωστε που το ήξερα, μιας που είχα ψάξει πάρα πολύ καλά αυτό το πανεπιστήμιο πριν ξεκινήσω αυτό το πρόγραμμα. Λοιπόν, το θέμα είναι καθαρά διαδικαστικό και σε λίγες μέρες θα έχουμε και την επίσημη ανακοίνωση. Ας ηρεμήσουμε λοιπόν και κυρίως ας μην αφήσουμε άλλους, που δεν τους πέφτει και λόγος μάλιστα να μας πανικοβάλουν και να μας χαλάσουν τη διάθεση. Σε λίγο καιρό θα είμαστε πτυχιούχοι και μάλιστα θα έχουμε στα χέρια μας ένα χαρτί που το δουλέψαμε πολύ και μας έδωσε πάρα πολλά πιστεύω, κάτι που προσωπικά εμένα με ικανοποιεί αφάνταστα.Σε όσους χαίρονται με αυτή τη κατάσταση εύχομαι καλά χριστούγεννα και ευτιχισμένος ο νέος χρόνος. Και η ευχή για καλά ξεμπερδέματα έπιασε γιατι σύντομα θα έχουμε....καλό απόγευμα συμφοιτητές. Σας καλώ να μην ασχοληθείτε άλλο με το θέμα αυτό. Έχει τελειώσει. Εγώ προσωπικά είναι η τελευταία φορά που γράφω για θέμα αυτό.Θα το δείτε άλλωστε και σύντομα.Καλή συνέχεια σε όλους!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2014, 05:54:17 μμ από nikos2213 »

Αποσυνδεδεμένος panos69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #153 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 07:19:27 μμ »
Κι εγώ τα ίδια έμαθα :) Καλά χριστούγεννα φίλε
Αγαπητοί φίλοι και συμφοιτητές, μετά απο επικοινωνία που είχα σήμερα με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας έβγαλα ασφαλές συμπέρασμα πως όλα πάνε καλά, κάτι άλλωστε που το ήξερα, μιας που είχα ψάξει πάρα πολύ καλά αυτό το πανεπιστήμιο πριν ξεκινήσω αυτό το πρόγραμμα. Λοιπόν, το θέμα είναι καθαρά διαδικαστικό και σε λίγες μέρες θα έχουμε και την επίσημη ανακοίνωση. Ας ηρεμήσουμε λοιπόν και κυρίως ας μην αφήσουμε άλλους, που δεν τους πέφτει και λόγος μάλιστα να μας πανικοβάλουν και να μας χαλάσουν τη διάθεση. Σε λίγο καιρό θα είμαστε πτυχιούχοι και μάλιστα θα έχουμε στα χέρια μας ένα χαρτί που το δουλέψαμε πολύ και μας έδωσε πάρα πολλά πιστεύω, κάτι που προσωπικά εμένα με ικανοποιεί αφάνταστα.Σε όσους χαίρονται με αυτή τη κατάσταση εύχομαι καλά χριστούγεννα και ευτιχισμένος ο νέος χρόνος. Και η ευχή για καλά ξεμπερδέματα έπιασε γιατι σύντομα θα έχουμε....καλό απόγευμα συμφοιτητές. Σας καλώ να μην ασχοληθείτε άλλο με το θέμα αυτό. Έχει τελειώσει. Εγώ προσωπικά είναι η τελευταία φορά που γράφω για θέμα αυτό.Θα το δείτε άλλωστε και σύντομα.Καλή συνέχεια σε όλους!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2014, 08:32:45 μμ από panos69 »
thank you Merlin

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 439

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.