*

Αποστολέας Θέμα: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;  (Αναγνώστηκε 254967 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1008 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 02:16:31 μμ »
Πάντως η καλύτερη προυπηρεσία με διαφορά ήταν η ΠΔΣ. Δίπλα στο σπίτι σου. Και κάποιοι κακοπροαίρετοι  :P υποστηρίζουν κιόλας ότι γράφονταν εικονικές ώρες :P! Πάντως εγώ μόνο 1 μήνα "βυσματική" ΠΔΣ έχω, χάρη στον γυμνασιάρχη πατέρα μου. Οι υπόλοιποι πέντε είναι μη-βυσματική της Διαμαντοπούλου με βάση παλαιότητα πτυχίου. Έτσι, για να γνωριζόμαστε σιγά-σιγά! Αδυνατώ να πιστέψω ότι όλοι όσοι γκρινιάζουν εδώ μέσα για ΠΔΣ δεν πήραν ούτε ένα δίωρο/εβδ. από γνωστό λυκειάρχη! Αν όχι, τί να σας πω;! Όποιος πρόλαβε , πρόλαβε και την βυσματική προυπηρεσία του δεν μπορεί να την αγγίξει κανένας! Εμένα θα με συνέφερε να φύγει ο 1 μήνας που έχω με ταυτόχρονη αφαίρεση όλης της βυσματικής ΠΔΣ αλλά ξέρω ότι δεν γίνεται! Ας μιλάμε λοιπόν για πράγματα που γίνονται και όχι για όνειρα! ( μέχρι και για απολύσεις διορισθέντων μετά το 2001 διάβασα στο σουρεαλιστικό μας forum)   
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2015, 02:20:17 μμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:33 »

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1009 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 02:20:15 μμ »
ναι έχεις δίκιο...μα δεν μας είπες πως θα ξεδιαλύνεις τους πίνακες από τις βυσματικές προϋπηρεσίες....

έχουμε τα εξής δεδομένα
α) επιτυχόνες ασεπ χωρις βυσματική προϋπηρεσία
β)επιτυχόντες ασεπ με βυσματική προϋπηρεσία
γ)μη επιτυχόντες με βυσματική προϋπηρεσία
δ)μη επιτυχόντες χωρίς βυσματική προϋπηρεσία
πως θα το λύσεις το πρόβλημα;

Και εγώ που νόμιζα πως μόνο στο τόπικ των μετατάξεων γίνεται λόγος για βύσματα!!! Όπου και να κοιτάξω για βύσματα μιλάνε...
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1010 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 02:21:45 μμ »
Yπαρχουν και βυσματα,υπαρχουν και μη βυσματα.Να ειμαστε δικαιοι.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1011 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 02:21:56 μμ »
Nα τα λυσει ο Κουρακης αυτά.Εμεις θα τα λυσουμε;Τα σχολεια χρειαζονται εκπαιδευτικούς και δευτερευόντως σχολικους φυλακες.

Έτσι ακριβώς... ας το λύσει αυτός!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:33 »

Αποσυνδεδεμένος smaroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1012 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 02:26:12 μμ »
Αδυνατώ να πιστέψω ότι όλοι όσοι γκρινιάζουν εδώ μέσα για ΠΔΣ δεν πήραν ούτε ένα δίωρο/εβδ. από γνωστό λυκειάρχη! Αν όχι, τί να σας πω;! Όποιος πρόλαβε , πρόλαβε και την βυσματική προυπηρεσία του δεν μπορεί να την αγγίξει κανένας!

δεν καταλαβαίνω γιατί απορείς που υπάρχουν άτομα χωρίς ένα 2ωρο πδσ... βυσματικό ή όχι... εγώ είμαι μία από αυτές/ούς που δεν έχουν βυσματική προϋπηρεσία. όση αποκτήθηκε - μικρή βέβαια - είναι από επιτυχία στον/στους ΑΣΕΠ. Το ερώτημά σου "Τι να σας πω;" φαντάζομαι ότι δεν είναι επικριτικό προς την αδυναμία μας να κάνουμε πδσ, μια και δεν υπήρχε γνωστός/θείος/μπαμπάς που να μας τη δώσει...??
δεν ενστερνίζομαι τις απολύσεις, αλλά σίγουρα περιμένω από μια αριστερή κυβέρνηση να ακολουθήσει από εδώ και στο εξής μια πολιτική δικαιοσύνης, με την έννοια της αντικειμενικότητας, αξιοκρατίας και των ίσων ευκαιριών. Στο μέτρο του δυνατού.

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1013 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 02:50:07 μμ »
περιμένουμε από μια αριστερή κυβέρνηση να δικαιώσει τους κόπους, τα διαβάσματά μας και τις προϋπηρεσίες μας ...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2015, 03:11:26 μμ από ERTA »

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1014 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 03:05:30 μμ »
  Το πρόβλημα είναι πως με αυτές τις 4 ώρες που λέει, που ουτε εμένα δεν μου τις έδωσαν απο πουθενά, μπαστακώθηκαν πάνω απο τους επιτυχόντες που ακολούθησαν τα νόμιμα. Το χειρότερο είναι πως μπαστακώθηκαν πάνω στο σβέρκο των παιδιών. Συνάδελφο,ι που δεν μπόρεσαν ούτε τη βάση να περάσουν, σε έναν μέτριας δυσκολίας διαγωνισμό.

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1015 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 03:29:46 μμ »
ΠΔΣ, ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ, ΤΕΕ ΟΑΕΔ, ΤΕΕ ΟΤΕΚ (τουρισμου), ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟ,ΣΔΕ , μπορεί να υπάρχουν και άλλα.

Πριν αρκετα χρονια γνωρισα μια "συναδελφο" η οποια διοριστηκε με τη ρυθμιση του 30μηνου και δεν ειχε ουτε μια ωρα πραγματικης διδασκαλιας. Σε ερωτηση μου πως αυτο ειναι δυνατον να γινει, μου ειπε οτι ολη την "εκπαιδευτικη" της προυηπηρεσια, την απεκτησε δουλευοντας συνεχεια στη Σιβιτανιδειο, οχι βεβαια μεσα στην ταξη αλλα ως "εκπαιδευτικος" κανοντας γραμματεια. Και στη συνεχεια βεβαια , ως μονιμη, ηταν συνεχεια σε γραφεια της Δ/θμιας. Η συναντηση μας εγινε τυχαια στη ΣΥΡΟ το 2008.

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1016 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 03:39:24 μμ »
  Είναι πολύ εύκολο να τους βρείς. Όταν στο ξεκάρφωτο εμφανίζετε χωρίς ΑΣΕΠ χωρίς τίποτα προυπηρεσία 2,3,4,5,6,7 μορίων στου δημοσιευμένους πίνακες κάτι βρωμάει. Κάποιος κακομοίρης διάβαζε και περίμενε στις δευτεροβάθμιες να κάνει χαρτιά για το τίποτα, και ο άλλος απο τον πολιτικάντη, τον γυμνασιάρχη, τον μητροπολίτη κατευθείαν στην τάξη, αν πήγαινε κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1017 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 03:46:23 μμ »
Erta η χρυση ήταν ξεκάθαρη, η εξηγηση που εδωσες στην αρχή δεν καλύπτει τις περιπτώσεις στις οποίες αναφέρεται. Ειναι καθαρα βυσματικές ΠΔΣ.
Και εγώ είμαι υπέρ της διαγραφής της προύπηρεσίας πριν από κάποιον ασεπ, και ρίχνω την ευθύνη για αυτό το αδικο για κάποιους ( και χοντρο) στα βύσματα, και τους πατρόνους τους που μας πήραν στο λαιμό τους όλους, καθώς και στην προηγούενη ανοχή, που στηρίζονταν στην έλλειψη αντανακλαστινών διακιοσύνης. Ακόμα και τωρα δηλαδη κυριαρχει η τάση του οποιος ξυπνιος προλαβε ...... Κλπ
Σε ένα ιδεατό κόσμο θα ζητούσα εθελοντικά να ορίσουν μόνοι τους αυτοί που ξέρουν ποιο κομματι της προυπηρεσίας τους ήταν από βύσμα, και να το αποποιηθουν εθελοντικά με αντάλλαγμα την μη διερευνηση της υποθεσης και την αναγνωριιση της υπόλοιπης προυπηρεσίας ( που όμως την πηραν επειδη τους εσπρωξε η προηγούμενη βυσματική). Επισης η μη προσμετρηση της βυσματικής μισθολογικά, εθελοντικά πάλι στους μονιμους. Και η συνειδηση καθαρη.  Και επειδη είναι ιδεατός κόσμος θα ζητουσα ειρηνη στο κόσμο, υγεία και να μην υποφερει και πεθαινει κανεις ( παρα μονο εθελοντικά γιατι θα γινόμασταν πολλοι) ;D Αδερφια μου 8)

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1018 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 03:58:22 μμ »
μην βιάζεστε και μην λέτε επιπόλαια πράγματα...από τον πίνακα γ μεταπήδησαν στον β άλλοι έδωσαν ασεπ έγραψαν 55-60 και δούλεψαν βυσματικά....πως θα το ξεκαθαρίσετε....υπάρχει ανιχνευτής βυσματικών προϋπηρεσιών; 8)

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1019 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 03:59:48 μμ »
...αλήθεια για τις προϋπηρεσίες από τα ιδιωτικά τι λέτε...να τις σβήσουμε λέω έγω διότι δεν σε πήραν στου Μωραΐτη με ασεπ ας πούμε... 8)

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1020 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 04:06:58 μμ »
...αλήθεια για τις προϋπηρεσίες από τα ιδιωτικά τι λέτε...να τις σβήσουμε λέω έγω διότι δεν σε πήραν στου Μωραΐτη με ασεπ ας πούμε... 8)
Ναι αλλά σε πήραν αν είχες μπάρμπα τον διευθυντή! Αμφιβλαλλεις;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #1021 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 04:07:12 μμ »
...αλήθεια για τις προϋπηρεσίες από τα ιδιωτικά τι λέτε...να τις σβήσουμε λέω έγω διότι δεν σε πήραν στου Μωραΐτη με ασεπ ας πούμε... 8)
Ναι ξεχασα να το αναφερω, με το σκεπτικό του στε, ουτε οι προυπηρεσίες απο ιδιωτικά δυςτυχως ειναι οκ
Εκτός αν μπορεσουν να αποδειξουν τα ιδιωτικά οτι τα κριτηρια επιλογης ειναι σταθερα και κοινα για ολους σε ολα τα ιδιωτικά. Αλλιως αυτες οι προυπηρεσίες, μάλλον, αν ισχυουν ομως τα προηγουμενα που διαβαζω και δεν ξερω αν στεκονται νομικά, μπορουν να προσβληθουν δικαστικα
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2015, 04:11:54 μμ από gvasilis »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 655
Σύνολο: 661

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.