*

Αποστολέας Θέμα: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 188434 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #840 στις: Μάρτιος 07, 2015, 10:27:08 πμ »
Η δικαίωση η όχι των ΑΣΕΠιτων θα πάρει περίπου ένα χρόνο , όχι και τόσο πολύ .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #841 στις: Μάρτιος 07, 2015, 10:49:37 πμ »
Η δικαίωση η όχι των ΑΣΕΠιτων θα πάρει περίπου ένα χρόνο , όχι και τόσο πολύ .
Και με το ρυθμο που διοριζει η κυβερνηση καταλαβαινεις..διορισμος μετα απο 10ετια και αν...

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #842 στις: Μάρτιος 07, 2015, 10:50:31 πμ »
Σε λιγες μερες βγαινει το νομοσχεδιο που θα αποτυπωνει τις αποψεις του.Απλο ειναι..Ελεγα μην πιστευετε τον Λοβερδο για Ασεπ..Τωρα σας λεω το νομοσχεδιο θα ειναι φουλ προυπηρεσια..Εδω ειμαστε ;) και θα τα λεμε
Οφείλω να παραδεχτω πως ο Mickland δικαιώθηκε εκ του αποτελέσματος.το ίδιο θα γίνει και τώρα.Δεν χυνουμε μελανι όπως προανεφερε κάποιος για να προτρεψουμε ή να αποτρεψουμε κόσμο να προσφύγει,όσοι γράφουν εδω έχουν κρίση να αποφασίσουν,αλλα και η υπέρ αισιοδοξία βλάπτει γιατί φέρνει απογοήτευση.Όσοι νομίζετε πως θα προσφυγετε και αύριο ή το πολυ σε δυο μηνες θα διοριστειτε ,ξεχάστε το.Και δεν μου το είπε ένας αλλα τρεις δικηγόροι που ρώτησα γιατί το θέμα μ´ενδιαφερει.Λογικο είναι κάποιοι να σάς ξεσηκώνουν για ευνόητους λόγους.

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #843 στις: Μάρτιος 07, 2015, 11:15:40 πμ »
Εμαθα οτι ακολουθει και άλλη παρόμοια δικη ασεπιτών λίαν συντομως
εχει να γίνει της προσφυγης....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #844 στις: Μάρτιος 07, 2015, 11:21:14 πμ »
Εμαθα οτι ακολουθει και άλλη παρόμοια δικη ασεπιτών λίαν συντομως
εχει να γίνει της προσφυγης....
Χαχαχαχα  ;D

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #845 στις: Μάρτιος 07, 2015, 12:19:02 μμ »
Σε λιγες μερες βγαινει το νομοσχεδιο που θα αποτυπωνει τις αποψεις του.Απλο ειναι..Ελεγα μην πιστευετε τον Λοβερδο για Ασεπ..Τωρα σας λεω το νομοσχεδιο θα ειναι φουλ προυπηρεσια..Εδω ειμαστε ;) και θα τα λεμε
Ποιες είναι ακριβώς οι προθέσεις Κουράκη ; Ξέρεις κάτι που αγνοούμε οι υπόλοιποι που στηριζόμαστε απλά στα δημοσιεύματα ; Και για τον αΣΕΠ του Λοβέρδου δεν ήσουν ο μόνος που τον αμφισβητούσε , γι αυτό μην το επικαλείσαι  για να προσθέσεις  εγκυρότητα στα όσα λες .
Όσον αφορά τις συνομιλίες κάποιων με δικηγόρους , καλό είναι να αναφέρουν κ το σκεπτικό των όσων τους λένε γιατί διαφορετικά ένας κακοπροαίρετος (όχι εγώ προς Θεού) θα μπορούσε να πει ότι απλά λένε ψέμματα.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #846 στις: Μάρτιος 07, 2015, 12:39:06 μμ »
Ποιες είναι ακριβώς οι προθέσεις Κουράκη ; Ξέρεις κάτι που αγνοούμε οι υπόλοιποι που στηριζόμαστε απλά στα δημοσιεύματα ; Και για τον αΣΕΠ του Λοβέρδου δεν ήσουν ο μόνος που τον αμφισβητούσε , γι αυτό μην το επικαλείσαι  για να προσθέσεις  εγκυρότητα στα όσα λες .
Όσον αφορά τις συνομιλίες κάποιων με δικηγόρους , καλό είναι να αναφέρουν κ το σκεπτικό των όσων τους λένε γιατί διαφορετικά ένας κακοπροαίρετος (όχι εγώ προς Θεού) θα μπορούσε να πει ότι απλά λένε ψέμματα.
μην είσαι τόσο απόλυτος....

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #847 στις: Μάρτιος 07, 2015, 01:25:22 μμ »
Τα περί "νέου νομοσχεδίου" παρακαλώ να συζητηθούν σε άλλα θέματα (υπάρχουν ήδη, αν θέλετε μπορείτε να δημιουργήσετε και νέα).
Το θέμα εδώ "ορίζει" άλλη συζήτηση.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #848 στις: Μάρτιος 08, 2015, 01:02:25 μμ »
https://www.asep.gr/asep/site/home/Tabs/Diagonismi/graptoi/ASEP/2p2008.csp Συγκεκριμένος αριθμός διοριστέων και όχι ποσοστά!
Δηλαδή ο μη διοριστέος ΑΣΕΠ θέλει να διοριστεί με βάση τη σειρά του στους πίνακες επιτυχίας και όχι με βάση την προυπηρεσία που έχει κάποιος μη διοριστέος επιτυχών ή αποτυχών ΑΣΕΠ. Εφόσον δεν ξαναγίνει γραπτός ΑΣΕΠ, χλωμό το βλέπω ο δικαστής ή ο υπουργός ή ο συνδικαλιστής να δεχτεί κάτι τέτοιο. Εγώ προυπηρεσία σε νησάκια δεν έχω αλλά, αν είχα, δε νομίζω να περίμενα να διοριστούν πρώτα οι μη διοριστέοι επιτυχόντες των μέχρι 2008 ΑΣΕΠ (που μπορεί να έχουν το 1/10 της δικής μου προυπηρεσίας ή και καθόλου προυπηρεσία επειδή δε γούσταραν να πάνε μακριά από το σπίτι τους) και μετά εγώ! Θα γίνει μάχη!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #849 στις: Μάρτιος 08, 2015, 01:10:12 μμ »
Ο δικαστής το έχει δεχτεί (όχι ένας μόνο, αλλά 29). Ο συνδικαλιστής δεν θα το δεχτεί ποτέ, αλλά αυτός είναι ο ρόλος του και από νομικής άποψης η θέση του είναι αδιάφορη. Περιμένουμε να δούμε αν ο υπουργός δεχτεί τα νόμιμα!

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #850 στις: Μάρτιος 08, 2015, 01:19:40 μμ »
Το ελληνικό δημόσιο θα ζητήσει "συγνώμη" που δε διόρισε μέσω ΑΣΕΠ και θα αποδείξει εύκολα ότι οι εκτός ΑΣΕΠ διορισμοί μετά τον πρώτο γραπτό διαγωνισμό έγιναν με αντικειμενικά κριτήρια. Και θα βάλει στο εξής την ομπρέλα ΑΣΕΠ. Και το θέμα θα λήξει. Αυτό νομίζω θα γίνει. Θα δείξει....

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #851 στις: Μάρτιος 08, 2015, 01:25:48 μμ »
Δε νομίζω ότι το θέμα θα λήξει με μια "συγνώμη" και μια "ομπρέλα". Το ζήτημα είναι πολύ σοβαρό. Συνειδητοποιήστε το!
Αφού δεν μπόρεσε να αποδείξει το υπουργείο στη διάρκεια της ακρόασης της υπόθεσης στην Ολομέλεια του ΣτΕ
ότι οι διορισμοί από πίνακες προϋπηρεσίας έγιναν με αξιοκρατικά κριτήρια, δεν υπάρχουν πλέον άλλα περιθώρια.
Οι δύο νομικοί εκπρόσωποι του υπουργείου δεν ήξεραν τι να απαντήσουν όταν τους ρωτούσαν οι δικαστές...
Το ζήτημα έχει εκδικαστεί και έχει τελεσιδικήσει!

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #852 στις: Μάρτιος 08, 2015, 01:28:38 μμ »
https://www.asep.gr/asep/site/home/Tabs/Diagonismi/graptoi/ASEP/2p2008.csp Συγκεκριμένος αριθμός διοριστέων και όχι ποσοστά!
Δηλαδή ο μη διοριστέος ΑΣΕΠ θέλει να διοριστεί με βάση τη σειρά του στους πίνακες επιτυχίας και όχι με βάση την προυπηρεσία που έχει κάποιος μη διοριστέος επιτυχών ή αποτυχών ΑΣΕΠ. Εφόσον δεν ξαναγίνει γραπτός ΑΣΕΠ, χλωμό το βλέπω ο δικαστής ή ο υπουργός ή ο συνδικαλιστής να δεχτεί κάτι τέτοιο. Εγώ προυπηρεσία σε νησάκια δεν έχω αλλά, αν είχα, δε νομίζω να περίμενα να διοριστούν πρώτα οι μη διοριστέοι επιτυχόντες των μέχρι 2008 ΑΣΕΠ (που μπορεί να έχουν το 1/10 της δικής μου προυπηρεσίας ή και καθόλου προυπηρεσία επειδή δε γούσταραν να πάνε μακριά από το σπίτι τους) και μετά εγώ! Θα γίνει μάχη!
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Δεν θα υπάρξει πιο κατάφωρη αδικία από το να αγνοήσει το υπουργείο τους χιλιάδες ερέτες- αναπληρωτές της ρωμαϊκής γαλέρας  που όργωσαν όλη την Ελλάδα και έχουν δεκάδες μήνες προϋπηρεσίας...

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #853 στις: Μάρτιος 08, 2015, 02:45:57 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι... Είστε σε προκλητικό βαθμό εκτός θέματος. Το συγκεκριμένο θέμα αφορά στην Απόφαση του ΣΤΕ για τους διορισμούς. Αν δεν κάνω λάθος αρκετοί συχνοί επισκέπτες του θέματος δεν ανήκετε σε αυτή την κατηγορία. Η μόνη εξήγηση που θα μπορούσα να δώσω είναι ότι έχετε θορυβηθεί από μια απόφαση του ΣΤΕ που με ψήφους 29-0 έρχεται να βάλει τα πράγματα στη θέση τους. Κανείς δεν υποστηρίζει ότι και οι άλλες κατηγορίες δεν πρέπει να ληφθούν υπόψη. Ωστόσο, το γεγονός και μόνο ότι το θέμα έχει προσελκύσει εκπαιδευτικούς που η συγκεκριμένη απόφαση δεν τους αφορά άμεσα δείχνει σε όλους εμάς ότι είμαστε σε καλό δρόμο...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 595
Σύνολο: 612

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.