*

Αποστολέας Θέμα: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 188426 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #854 στις: Μάρτιος 08, 2015, 02:54:43 μμ »
ΑΣΕΠ και κατηγορίες εν δυνάμει και εν ενεργεία εκπαιδευτικών:

1. Αυτοί που κρίθηκαν διοριστέοι και εκκρεμούν οι διορισμοί τους (2008).
2. Αυτοί που θα ήταν διοριστέοι σε προηγούμενους ΑΣΕΠ, εάν οι διορισμοί είχαν γίνει 100% απο ΑΣΕΠ.
3. Αυτοί που έχουν επιτυχίες σε ΑΣΕΠ, αλλά δεν θα είχαν διορισθεί.
4. Αυτοί που συμμετείχαν σε κάποιο γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, αλλά δεν έχουν καμμία επιτυχία.
5. Αυτοί που απαξίωναν τους γραπτούς διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ και δεν πάτησαν το πόδι τους, ούτε για να δουν πως είναι.
6. Οι νέοι που δεν πρόλαβαν να δώσουν, γιατί από το 2008 δεν έγινε άλλος ΑΣΕΠ.

Πολλοί εκπαιδευτικοί που έχουν κάποια επιτυχία σε έναν ή και σε όλους τους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ, έχουν αποκτήσει μεγάλες προυπηρεσίες.
Αυτοί που ανησυχούν μετά την Απόφαση του ΣτΕ,όμως, είναι όσοι ανήκουν στην κατηγορία 5 και έχουν μόνο προυπηρεσία.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2015, 03:15:28 μμ από marias »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tinyeye

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #855 στις: Μάρτιος 08, 2015, 03:50:05 μμ »

Υπαρχουν ειδικοτητες που εχουν μονο την κατηγορια 4...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2015, 04:55:28 μμ από Stelios »
he who tries to shine , dims his own light

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #856 στις: Μάρτιος 08, 2015, 04:19:53 μμ »
Το 1998 που έγινε ο πρώτος ΑΣΕΠ οι αναπληρωτές που είχαν προυπηρεσια και στην επετηρίδα περίμεναν οτι θα διορισθουν ( δικαίως οι άνθρωποι ) το Στε δεν δέχθηκε μεταβατικό στάδιο και είπε μόνο ΑΣΕΠ και τίποτε άλλο. Μετά κατάφεραν να διορισθουν με τις υποκατηγορίες που δημιουργήθηκαν . Τότε δεν νοιαζόταν κανένας γιατί γίνονταν διορισμοι τώρα όμως προσφεύγει ο κόσμος στα δικαστήρια και δικαιώνεται . Όσοι έχουν ΑΣΕΠ πρεπει να δικαιωθούν και μετά συνεκτίμηση όλων των προσόντων + ΑΣΕΠ για όλους .

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #857 στις: Μάρτιος 08, 2015, 04:22:13 μμ »

Αυτό που λέμε είναι ότι το Υπουργείο βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση,γιατί είναι αναγκασμένο να προβεί σε ένα νέο σχεδιασμό κάτω από τις πιέσεις που δέχεται από την Απόφαση του ΣτΕ, επομένως αυτών που παράνομα αδικήθηκαν, των νέων που κι αυτοί διεκδικούν δικαίωμα διορισμού, αλλά και όσων δούλεψαν σαν αναπληρωτές, χωρίς καμία επιτυχία σε γραπτό διαγωνισμό. Πρέπει να βρει τη χρυσή τομή, για όλες τις κατηγορίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2015, 04:56:19 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #858 στις: Μάρτιος 08, 2015, 05:03:56 μμ »
Παρακαλώ αποφεύγετε τους χαρακτηρισμούς και προς μέλη και γενικότερα.
Δεν θα υπάρξει άλλη παρατήρηση.


Και μια και σήμερα είναι η Ημέρα της Γυναίκας να παραθέσω δύο ρήσεις της Άννα Έλινορ Ρούζβελτ, που κρίνω σχετικές:

"Κανείς δεν μπορεί να σε κάνει να νοιώσεις κατώτερος χωρίς τη συγκατάθεσή σου".
"Ποτέ μην ανέχεσαι να σου λέει «όχι» κάποιος που δεν έχει την αρμοδιότητα να σου πει «ναι»".

Αποσυνδεδεμένος alousia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #859 στις: Μάρτιος 08, 2015, 06:35:24 μμ »
Παρακολουθώ τόσο καιρό και να ήρθε η στιγμη...ΑΣΕΠ και εγω σειρα 10 από τον τελευταιο σε εναν κλάδο πολυχτυπημένο για εμάς που δινουμε και ξαναδινουμε ΑΣΕΠ (ΠΕ11). Γιατι λοιπόν και σε μένα να μην δωθεί η ευκαιρία να πάω να γυρίσω όλη την Ελλάδα και να είμαι τοσο κάτω στον πίνακα παρόλο που έγραψα τόσο καλά? Μάλλον αδικία. Έκανα και εγω προσφυγή και είμαι συγκρατημένη αλλά αυτό θα κάνατε όλοι.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #860 στις: Μάρτιος 08, 2015, 06:43:39 μμ »
Παρακολουθώ τόσο καιρό και να ήρθε η στιγμη...ΑΣΕΠ και εγω σειρα 10 από τον τελευταιο σε εναν κλάδο πολυχτυπημένο για εμάς που δινουμε και ξαναδινουμε ΑΣΕΠ (ΠΕ11). Γιατι λοιπόν και σε μένα να μην δωθεί η ευκαιρία να πάω να γυρίσω όλη την Ελλάδα και να είμαι τοσο κάτω στον πίνακα παρόλο που έγραψα τόσο καλά? Μάλλον αδικία. Έκανα και εγω προσφυγή και είμαι συγκρατημένη αλλά αυτό θα κάνατε όλοι.
Η πρόσφατη Απόφαση του ΣτΕ στηρίζει κάθε προσφυγή, που έχει γίνει ή θα γίνει από συναδέλφους που αδικήθηκαν κατάφορα.

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #861 στις: Μάρτιος 08, 2015, 06:53:00 μμ »
Τα λεγόμενα του Κουράκη δείχνουν άλλα όμως, θα διοριστούν οι διοριστέοι ΑΣΕΠ του 2008 ΑΝ υπάρξουν πιστώσεις, 30μηνο ΑΝ βέβαια υπάρξουν ανάλογες πιστώσεις για μερική ή ολική απορρόφηση των κατηγοριών των κλειστών πινάκων.
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #862 στις: Μάρτιος 08, 2015, 06:59:32 μμ »
Παρακολουθώ τόσο καιρό και να ήρθε η στιγμη...ΑΣΕΠ και εγω σειρα 10 από τον τελευταιο σε εναν κλάδο πολυχτυπημένο για εμάς που δινουμε και ξαναδινουμε ΑΣΕΠ (ΠΕ11). Γιατι λοιπόν και σε μένα να μην δωθεί η ευκαιρία να πάω να γυρίσω όλη την Ελλάδα και να είμαι τοσο κάτω στον πίνακα παρόλο που έγραψα τόσο καλά? Μάλλον αδικία. Έκανα και εγω προσφυγή και είμαι συγκρατημένη αλλά αυτό θα κάνατε όλοι.
Θεωρώ ότι το μήνυμά σου εστιάζει στην ουσία του θέματος. Το έχω οργώσει την Ελλάδα δεν λέει από μόνο του κάτι, από την στιγμή που το επίσημο και συνταγματικά κατοχυρωμένο πλαίσιο διεκδίκησης της θέσης στην εκπαίδευση (δεν εξετάζω αν είναι τέλειο), δεν εξασφάλιζε την αξιοκρατία αφού άφηνε εκτός εκπαίδευσης άτομα που αρίστευσαν στον διαγωνισμό. Οι κατηγορίες προϋπηρεσίας θεωρώ ότι χρησιμοποιήθηκαν ως "δούρειοι ίπποι" για να αλλοιώσουν τον αξιοκρατικό χαρακτήρα που ορίζει το ίδιο το πλαίσιο του διαγωνισμού. Οπότε ας σκεφτούμε και αυτούς που δεν τους δόθηκε η ευκαιρία να εργαστούν σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας και να αποκτήσουν προϋπηρεσία. Γι' αυτό το λόγο θεωρώ ότι θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί η απόφαση του ΣΤΕ για να συνδεθεί η προσμέτρηση-αναγνώριση της προϋπηρεσίας με τις επιτυχίες στον ΑΣΕΠ. 

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #863 στις: Μάρτιος 08, 2015, 07:05:16 μμ »
Τα λεγόμενα του Κουράκη δείχνουν άλλα όμως, θα διοριστούν οι διοριστέοι ΑΣΕΠ του 2008 ΑΝ υπάρξουν πιστώσεις, 30μηνο ΑΝ βέβαια υπάρξουν ανάλογες πιστώσεις για μερική ή ολική απορρόφηση των κατηγοριών των κλειστών πινάκων.

Ψάξε καλύτερα τις δηλώσεις του. Αυτό που λες δεν προκύπτει από πουθενά. Δεν αναφέρθηκε σε διοριστέους ποτέ αλλά σε επιτυχόντες... Ψάξε όλες τις δηλώσεις του τον τελευταίο μήνα. Δεν νομίζω ότι δεν ξέρει τι λέει.  Αντίθετα θεωρώ ότι γνωρίζει τα θέματα της εκπαίδευσης καλύτερα από πολλούς... Βρες έστω και μια τελευταία δήλωσή που να μιλάει για διοριστέους...

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #864 στις: Μάρτιος 08, 2015, 07:09:59 μμ »
Για να το υποστηρίζω κάτι ξέρω, μόνο οι διοριστέοι θα διοριστούν, μετά θα διοριστούν ΟΛΟΙ από τους κλειστούς πίνακες, και ύστερα από χρόνια θα υπάρξει διαφοροποίηση στον τρόπο διορισμών. Μιλώ για τις προθέσεις της υφιστάμενης κυβέρνησης.
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #865 στις: Μάρτιος 08, 2015, 07:23:00 μμ »
Ψάξε καλύτερα τις δηλώσεις του. Αυτό που λες δεν προκύπτει από πουθενά. Δεν αναφέρθηκε σε διοριστέους ποτέ αλλά σε επιτυχόντες... Ψάξε όλες τις δηλώσεις του τον τελευταίο μήνα. Δεν νομίζω ότι δεν ξέρει τι λέει.  Αντίθετα θεωρώ ότι γνωρίζει τα θέματα της εκπαίδευσης καλύτερα από πολλούς... Βρες έστω και μια τελευταία δήλωσή που να μιλάει για διοριστέους...
Oταν λεει 30μηνο 24μηνο εννοει διορισμους μονιμους που θελει να κανει.Δε μιλαει για αναπληρωση.Σκοπευει απλως να μας απορροφησει γιατι εμεις στηριξαμε το σχολειο για παρα πολλα χρονια και το σεβεται αυτο..Οποτε οι δηλωσεις του ειναι πεντακαθαρες.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #866 στις: Μάρτιος 08, 2015, 07:26:29 μμ »
Αυτό που λέμε είναι ότι το Υπουργείο βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση,γιατί είναι αναγκασμένο να προβεί σε ένα νέο σχεδιασμό κάτω από τις πιέσεις που δέχεται από την Απόφαση του ΣτΕ, επομένως αυτών που παράνομα αδικήθηκαν, των νέων που κι αυτοί διεκδικούν δικαίωμα διορισμού, αλλά και όσων δούλεψαν σαν αναπληρωτές, χωρίς καμία επιτυχία σε γραπτό διαγωνισμό. Πρέπει να βρει τη χρυσή τομή, για όλες τις κατηγορίες.
ξέχασες τους έχοντες μεγάλες προϋπηρεσίες και παλαιόθεν επιτυχίες σε ασεπ...αυτοί είναι και η μεγαλύτερη μάζα και είναι αίτημα να δικαιωθούν οι κόποι τους... :)

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #867 στις: Μάρτιος 08, 2015, 07:28:50 μμ »
Θα διοριστούν όλοι από τους κλειστούς πίνακες είναι βέβαιο σύμφωνα με τα λεγόμενα του Κουράκη. Η πρόθεση είναι δεδομένη, οι πιστώσεις όχι όμως...
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.