*

Αποστολέας Θέμα: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 189891 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 09:43:35 μμ »
Αν και έχω διαβάει όλες τις αναρτήσεις των 3 σελίδων, δεν κατάλαβα:
1. η προϋπηρεσία δεν ξέρουμε πως αποκτήθηκε, άρα του 40% οι προσλήψεις ΜΠΟΡΕΙ να ακυρωθούν; όλων των χρόνων;
2. γιατί η προϋπηρεσία στο 40% είναι υπο "αμφισβήτιση", και δεν είναι και στο 24μηνο; και η κατάταξη στο 24μηνο με την προϋπηρεσία δεν γίνεται;
Συγχωρέστε με... δεν καταλαβαίνω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 09:51:11 μμ »
Αν και έχω διαβάει όλες τις αναρτήσεις των 3 σελίδων, δεν κατάλαβα:
1. η προϋπηρεσία δεν ξέρουμε πως αποκτήθηκε, άρα του 40% οι προσλήψεις ΜΠΟΡΕΙ να ακυρωθούν; όλων των χρόνων;
2. γιατί η προϋπηρεσία στο 40% είναι υπο "αμφισβήτιση", και δεν είναι και στο 24μηνο; και η κατάταξη στο 24μηνο με την προϋπηρεσία δεν γίνεται;
Συγχωρέστε με... δεν καταλαβαίνω!

τώρα πραγματικά, αν σκεφτείς λογικά, λογικά μόνο, υπάρχει περίπτωση να ακυρωθεί κάποια πρόσληψη ?
επίσης λογικά σκέψου, τι σημαίνει αμφισβήτηση, σημαίνει κάτι ?

υπάρχουν αποχρώσες ενδείξεις ότι κάποιοι κάποιος κάποτε με την βοήθεια τις νομοθεσίας που σε κάποιες διατάξεις δεν ήταν τόσο ευθυγραμμισμένες με την άποψη ορισμένων δικαστικών, διορίστηκαν κάποιοι κερδίζοντας 1, 3, 4, 9 μόρια σε κάποιον πίνακα κάπου κάποτε...... πιάσε το αυγό και κούρευτο..... να μην δικαιολογήσουν τα λεφτά που παίρνουν οι δικαστικοί και οι δικηγόροι ? ας είναι καλά τα κορόιδα ....

με την όποια απόφαση βγει, η κυβέρνηση θα νομοθετήσει για να λύσει τον γόρδιο δεσμό και να ανακατέψει την τράπουλα, οπότε άγνωστο το μέλλον
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2015, 10:02:58 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 09:58:56 μμ »
Αν και έχω διαβάει όλες τις αναρτήσεις των 3 σελίδων, δεν κατάλαβα:
1. η προϋπηρεσία δεν ξέρουμε πως αποκτήθηκε, άρα του 40% οι προσλήψεις ΜΠΟΡΕΙ να ακυρωθούν; όλων των χρόνων;
2. γιατί η προϋπηρεσία στο 40% είναι υπο "αμφισβήτιση", και δεν είναι και στο 24μηνο; και η κατάταξη στο 24μηνο με την προϋπηρεσία δεν γίνεται;
Συγχωρέστε με... δεν καταλαβαίνω!
Εσύ καλά κατάλαβες... Μερικοί όμως άλλα διαβάζουν και άλλα καταλαβαίνουν...
Λέει:
Το Γ’ Τμήμα είχε παραπέμψει στην Ολομέλεια το ζήτημα της αντιθέσεως στις αρχές της ισότητας και αξιοκρατίας του άρθρου 9 παρ. 1 του Ν. 3848/2010, κατά το μέρος που προβλέπει ότι οι διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών γίνονται σε ποσοστό 40% από ενιαίους πίνακες αναπληρωτών με αποτέλεσμα τον περιορισμό των διοριστέων του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ, καθώς και της μη παραθέσεως κριτηρίων για τον καθορισμό του αριθμού των διοριστέων εκπαιδευτικών αναπληρωτών ή ωρομισθίων με τριακοντάμηνη ή εικοσιτετράμηνη πραγματική υπηρεσία.
Φυσικά θέτει υπό αμφισβήτηση και τα 24 μηνα, 30μηνα.
Συμφωνώ με τους προηγούμενους ότι ανακλήσεις δεν πιστεύω να γίνουν.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 10:18:11 μμ »
τώρα πραγματικά, αν σκεφτείς λογικά, λογικά μόνο, υπάρχει περίπτωση να ακυρωθεί κάποια πρόσληψη ?
επίσης λογικά σκέψου, τι σημαίνει αμφισβήτηση, σημαίνει κάτι ?

υπάρχουν αποχρώσες ενδείξεις ότι κάποιοι κάποιος κάποτε με την βοήθεια τις νομοθεσίας που σε κάποιες διατάξεις δεν ήταν τόσο ευθυγραμμισμένες με την άποψη ορισμένων δικαστικών, διορίστηκαν κάποιοι κερδίζοντας 1, 3, 4, 9 μόρια σε κάποιον πίνακα κάπου κάποτε...... πιάσε το αυγό και κούρευτο..... να μην δικαιολογήσουν τα λεφτά που παίρνουν οι δικαστικοί και οι δικηγόροι ? ας είναι καλά τα κορόιδα ....

με την όποια απόφαση βγει, η κυβέρνηση θα νομοθετήσει για να λύσει τον γόρδιο δεσμό και να ανακατέψει την τράπουλα, οπότε άγνωστο το μέλλον
Ελπιζω να μην εννοεις τους προσφυγεντες "κοροιδα".Εκτος κι αν οι δικηγοροι πρεπει να είναι φιλανθρωπικο ιδρυμα και να μην πληρωνονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 11:35:44 μμ »
Ελπιζω να μην εννοεις τους προσφυγεντες "κοροιδα".Εκτος κι αν οι δικηγοροι πρεπει να είναι φιλανθρωπικο ιδρυμα και να μην πληρωνονται.

Με συγχωρείς, αλλά από την πείρα μου με προσφυγές εκπαιδευτικών είπα όσα είπα. Αλίμονο, αν ο συνάδελφος θέλει να κάνει ένσταση για να καταγγείλει το σύστημα ας το κάνει, αλλά πραγματικά αν πιστεύει ότι θα απολυθεί κάποιος για να διορισθεί αυτός επειδή του το έταξε κάποιος δικηγόρος, που φυσικά δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, τότε ίσως θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως "κορόιδο" από κάποιους.
Πραγματικά θα ήθελα να ήξερα πόσα χρήματα κόστισε στους συναδέλφους η όλη διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 12:32:33 πμ »
Με συγχωρείς, αλλά από την πείρα μου με προσφυγές εκπαιδευτικών είπα όσα είπα. Αλίμονο, αν ο συνάδελφος θέλει να κάνει ένσταση για να καταγγείλει το σύστημα ας το κάνει, αλλά πραγματικά αν πιστεύει ότι θα απολυθεί κάποιος για να διορισθεί αυτός επειδή του το έταξε κάποιος δικηγόρος, που φυσικά δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, τότε ίσως θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως "κορόιδο" από κάποιους.
Πραγματικά θα ήθελα να ήξερα πόσα χρήματα κόστισε στους συναδέλφους η όλη διαδικασία.
kοστισε αρκετά τόσο χρηματικά όσο και ψυχικά .Επίσης ,οι δικηγόροι ταζουν όταν στηρίζονται σε νόμους ή δεδικασμενα.Γιαυτό ας προσέχουμε τους χαρακτηρισμούς παρακαλω τόσο απέναντι σε συναδέλφους όσο και για τους δικηγορους που τυχαινουν και άτομα της οικογένειας μας.ευχαριστω.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2015, 12:43:25 πμ από fantastic06 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 12:37:15 πμ »
kοστισε αρκετά τόσο χρηματικά όσο και ψυχικά .Επίσης ,οι δικηγόροι ταζουν όταν στηρίζονται σε νόμους ή δεδικασμενα.Γιαυτό ας προσέχουμε τους χαρακτηρισμούς παρακαλω τόσο απέναντι σε συναδέλφους όσο και για τους διηγορους που τυχαινουν και άτομα της οικογένειας μας.ευχαριστω.

σεβαστό το επιχείρημα και σωπαίνω  :-X

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 11:31:22 πμ »
Εσύ καλά κατάλαβες... Μερικοί όμως άλλα διαβάζουν και άλλα καταλαβαίνουν...
Λέει:
Το Γ’ Τμήμα είχε παραπέμψει στην Ολομέλεια το ζήτημα της αντιθέσεως στις αρχές της ισότητας και αξιοκρατίας του άρθρου 9 παρ. 1 του Ν. 3848/2010, κατά το μέρος που προβλέπει ότι οι διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών γίνονται σε ποσοστό 40% από ενιαίους πίνακες αναπληρωτών με αποτέλεσμα τον περιορισμό των διοριστέων του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ, καθώς και της μη παραθέσεως κριτηρίων για τον καθορισμό του αριθμού των διοριστέων εκπαιδευτικών αναπληρωτών ή ωρομισθίων με τριακοντάμηνη ή εικοσιτετράμηνη πραγματική υπηρεσία.
Φυσικά θέτει υπό αμφισβήτηση και τα 24 μηνα, 30μηνα.
Συμφωνώ με τους προηγούμενους ότι ανακλήσεις δεν πιστεύω να γίνουν.
Το έχουμε γράψει διαρκώς γινόμαστε γραφικοί!το ΣτΕ λέει απλα στο υπουργείο γιατί πήρε 3 απο ΑΣΕΠ 5 απο 40 3 απο 24 ΑΣΕΠ. Με ποιο κριτηριο εγινε αυτο. Οι αριθμοί ειναι τυχαίοι κα μπορεί κάποιος να τους επικαλεστεί και αντιστρόφως. Μια είναι η ουσία....οτι όλοι αυτοι έχουν δικαίωμα διορισμού. Ακόμα και το σύμφωνα με τις αναγκες που επικαλούνται κάποιοι είναι στον όρκο του δημοσίου υπαλλήλου. Περιμένουμε λοιπον το ΣτΕ να καθορίσει τα κρητηρια-αριθμο για κάθε κατηγορία γιατί το υπουργείο δεν το έπραξε. Τόσο απλα!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΤΑ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 02:22:13 μμ »
Και εγω αυτο κατάλαβα απο το Στε στην ουσία το υπουργειο παρανομει όχι εμείς που προσφύγαμε εναντίον των διορισμων του 2010.το Στε δε νομοθετεί αλλά κρίνει αν κάτι ειναι νόμιμο .ηταν υποχρέωση του υπουργείου εφόσον λόγω κρίσης δε μπορούσε να διορίσει όλους τους 60,40 ,24μηνο, 30 μηνο να δώσει κάποια ποσόστωση.Ανταυτου  ΔΙΟΡΙΣΕ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΧΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΣΕ ΒΑΣΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΗ ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ σειρά στον αριθμό των διορισμών.όλοι εχουμε δίκιο καταλάβετε το επιτέλους ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΕ.ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΦΤΑΙΜΕ ;
ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ .ΤΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΜΑΣ

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 06:33:54 μμ »
Με συγχωρείς, αλλά από την πείρα μου με προσφυγές εκπαιδευτικών είπα όσα είπα. Αλίμονο, αν ο συνάδελφος θέλει να κάνει ένσταση για να καταγγείλει το σύστημα ας το κάνει, αλλά πραγματικά αν πιστεύει ότι θα απολυθεί κάποιος για να διορισθεί αυτός επειδή του το έταξε κάποιος δικηγόρος, που φυσικά δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, τότε ίσως θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως "κορόιδο" από κάποιους.
Πραγματικά θα ήθελα να ήξερα πόσα χρήματα κόστισε στους συναδέλφους η όλη διαδικασία.

Κανεις δικηγόρος δεν μας εταξε απολυσεις και διορισμούς μας στην θεση των απολυθεντων!Ας μην βγαζουμε αυθαιρετα συμπερασματα.Οταν προσφευγουν πολλοι τα χρηματα δεν είναι πολλα και δεδομενου του χρονου που πηρε ολο αυτό για να καταληξει στο ΣτΕ.
Οσο για τα ανωθεν σχολια,εγω δεν θα σχολιασω αλλο,θα μιλησει η αποφαση.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2015, 06:47:55 μμ από Kokoschka »

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΤΑ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 08:37:41 μμ »
Tελικα ποιο ειναι το πρόβλημα σας θέλετε να ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ μόνο οι ασεπιτες  και οι υπόλοιπες κατηγορίες στα σκουπίδια;
Ανήκω στο 24 μηνο των αγγλικων που ποτε δε διόρισε μετα το 2010 αλλά ποτε δεν ευχήθηκα κάτι τέτοιο ,αντιθέτως νομίζω ότι οι έχοντες ΦΕΚ ΕΠΡΕΠΕ να είχαν διοριστεί και έπειτα αφού 5 χρονια τωρα δεν εγινε ΑΣΕΠ να εξαντλήσει τις
Λίστες.η αλαζονεία δε κανει καλό προσγειωθείτε και σταματειστε να μου στέλνετε προσωπικά μηνύματα στο email μου.
Δεν εχω προσβάλει κανέναν ,εχω διαβάσει ,εχω δώσει ΑΣΕΠ ,εχω γράψει πολυ καλά ,όχι άριστα για να ειμαι στους
Διοριστεους .αυτο δε σημαινει ότι δεν εχω δικαίωμα να ζητώ το διορισμό μου .το 2008-2009 διορίστηκαν όλοι απο τις ίδιες κατηγορίες ,αυτός ηταν ο νομος και αυτόν ακολούθησα .μην απαντάτε με αυτο το απειλητικό ύφος και καλά το Στε
Θα μας κανονίσει.δεν εχω διαβάσει τόσες μερες έναν διοριστέο του ΑΣΕΠ να εύχεται μια δίκαιη λύση για όλους.κανω λαθος ;





Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 09:19:02 μμ »
Tελικα ποιο ειναι το πρόβλημα σας θέλετε να ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ μόνο οι ασεπιτες  και οι υπόλοιπες κατηγορίες στα σκουπίδια;
Ανήκω στο 24 μηνο των αγγλικων που ποτε δε διόρισε μετα το 2010 αλλά ποτε δεν ευχήθηκα κάτι τέτοιο ,αντιθέτως νομίζω ότι οι έχοντες ΦΕΚ ΕΠΡΕΠΕ να είχαν διοριστεί και έπειτα αφού 5 χρονια τωρα δεν εγινε ΑΣΕΠ να εξαντλήσει τις
Λίστες.η αλαζονεία δε κανει καλό προσγειωθείτε και σταματειστε να μου στέλνετε προσωπικά μηνύματα στο email μου.
Δεν εχω προσβάλει κανέναν ,εχω διαβάσει ,εχω δώσει ΑΣΕΠ ,εχω γράψει πολυ καλά ,όχι άριστα για να ειμαι στους
Διοριστεους .αυτο δε σημαινει ότι δεν εχω δικαίωμα να ζητώ το διορισμό μου .το 2008-2009 διορίστηκαν όλοι απο τις ίδιες κατηγορίες ,αυτός ηταν ο νομος και αυτόν ακολούθησα .μην απαντάτε με αυτο το απειλητικό ύφος και καλά το Στε
Θα μας κανονίσει.δεν εχω διαβάσει τόσες μερες έναν διοριστέο του ΑΣΕΠ να εύχεται μια δίκαιη λύση για όλους.κανω λαθος ;

+1






Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 09:23:01 μμ »
ΛΕΤΑ νομίζω ότι έχεις παρερμηνεύσει τα πράγματα. Το τι είναι δίκαιο κάθε φορά στρογγυλεύεται από την υποκειμενικότητα. Η δικαιοσύνη θα αποφασίσει τι είναι δίκαιο και τι όχι. Αυτό ευχόμαστε όλοι. Δεν ξέρουμε ποιο θα είναι ακριβώς το αποτέλεσμα. Ξέρουμε όμως ότι το 7μελές του ΣτΕ έκρινε ήδη ότι οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ δικαιούνται τον διορισμό τους που τόσα χρόνια τους στερήθηκε! Για όλες τις άλλες κατηγορίες διορισμού υπάρχει ζήτημα, επειδή το κριτήριο του διορισμού ήταν η προϋπηρεσία. Αυτό δεν είναι αποδεκτό. Άλλο να μετράει η προϋπηρεσία ως προσαύξηση πάνω στο βαθμό του ΑΣΕΠ κι άλλο να είναι βασικό κριτήριο διορισμού. Το 24μηνο+ΑΣΕΠ αν ήταν βαθμός ΑΣΕΠ+προσαύξηση μηνών προϋπηρεσίας θα είχε μεγαλύτερες πιθανότητες να είναι αποδεκτό νομικά.

Χθες έγραψα κάτι που δεν ξέρω αν θα το κρίνει συνταγματικό το ΣτΕ, αλλά ίσως να δεχτεί την προϋπηρεσία που αποκτήθηκε μετά από επιτυχία ΑΣΕΠ, οπότε το κριτήριο πρόσληψης και απόκτησης πρώτης προϋπηρεσίας θα είναι ο βαθμός του ΑΣΕΠ. Αυτό δεν μου το είπε κανένας δικηγόρος. Είναι απλά προσωπική μου εκτίμηση, που θεωρώ λογική.

Πάντως σε καμιά περίπτωση δε θέλουμε να χάσει ο κόσμος τον διορισμό του. Απλά το ΣτΕ θα επαναφέρει τους κανόνες πρόσληψης και διορισμού σε συνταγματικά επίπεδα! Αυτά σου τα γράφω με ηρεμία γιατί είχα την τύχη να διοριστώ πριν 6 μήνες. Νομίζω ότι πρέπει να δείξουμε κατανόηση για άλλους διοριστέους του ΑΣΕΠ 2008, που ακόμα παραμένουν στην αβεβαιότητα και ο μόνος τρόπος να δικαιωθούν φαίνεται ότι είναι η αναμενόμενη απόφαση της ολομέλειας του ΣτΕ.!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2015, 09:24:53 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΤΑ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 09:50:33 μμ »
Δεν έχω παρερμηνευσει τίποτα . Καλό διορισμό στους μόνο νόμιμους

Και οι υπόλοιποι  ας αποφασίσει το υπουργείο που όπως
Φαίνεται θα αλλάξει πάλι το νομο .Εχω κουραστεί πια δε το καταλαβαίνετε
Οταν έρχεται η σειρά μου να διοριστω , η Ελλάδα διαλύεται,
Ετσι έγινε και το 2010 .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161197
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 715
Σύνολο: 740

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.