*

Αποστολέας Θέμα: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 189861 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 09:56:24 μμ »


Χθες έγραψα κάτι που δεν ξέρω αν θα το κρίνει συνταγματικό το ΣτΕ, αλλά ίσως να δεχτεί την προϋπηρεσία που αποκτήθηκε μετά από επιτυχία ΑΣΕΠ, οπότε το κριτήριο πρόσληψης και απόκτησης πρώτης προϋπηρεσίας θα είναι ο βαθμός του ΑΣΕΠ. Αυτό δεν μου το είπε κανένας δικηγόρος. Είναι απλά προσωπική μου εκτίμηση, που θεωρώ λογική.

Η προϋπηρεσία στην Ε.Α. δλδ δε θεωρείται αξιοκρατική; Μπορεί να μην αποκτήθηκε μετά από ασεπ αλλά μπήκαμε σε πίνακες με αντικειμενικά και αξιοκρατικά κριτήρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 10:09:48 μμ »
Η προϋπηρεσία στην Ε.Α. δλδ δε θεωρείται αξιοκρατική; Μπορεί να μην αποκτήθηκε μετά από ασεπ αλλά μπήκαμε σε πίνακες με αντικειμενικά και αξιοκρατικά κριτήρια.
Παράδειγμα έφερα γιατί πολλοί που έχουν αποκτήσει την πρώτη τους προϋπηρεσία μετά από μία ή δύο επιτυχίες ΑΣΕΠ ρωτάνε να μάθουν αν θα είναι αποδεκτή. Δεν ξέρω αν το ΣτΕ θα υπεισέλθει και στα της Ειδικής Αγωγής! Δεν έχει νόημα να λέμε τις εκτιμήσεις μας και τι θεωρούμε λογικό. Μπορεί η ολομέλεια του ΣτΕ να κρίνει ότι πρέπει να γίνει κάτι άλλο! Είμαστε εν αναμονή!

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 10:12:40 μμ »
Δεν λέμε τις εκτιμήσεις μας και τι θεωρούμε λογικό..........λέμε ότι μας συμφέρει!!!! ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος marthoulini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 10:19:48 μμ »
ΛΕΤΑ νομίζω ότι έχεις παρερμηνεύσει τα πράγματα. Το τι είναι δίκαιο κάθε φορά στρογγυλεύεται από την υποκειμενικότητα. Η δικαιοσύνη θα αποφασίσει τι είναι δίκαιο και τι όχι. Αυτό ευχόμαστε όλοι. Δεν ξέρουμε ποιο θα είναι ακριβώς το αποτέλεσμα. Ξέρουμε όμως ότι το 7μελές του ΣτΕ έκρινε ήδη ότι οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ δικαιούνται τον διορισμό τους που τόσα χρόνια τους στερήθηκε! Για όλες τις άλλες κατηγορίες διορισμού υπάρχει ζήτημα, επειδή το κριτήριο του διορισμού ήταν η προϋπηρεσία. Αυτό δεν είναι αποδεκτό. Άλλο να μετράει η προϋπηρεσία ως προσαύξηση πάνω στο βαθμό του ΑΣΕΠ κι άλλο να είναι βασικό κριτήριο διορισμού. Το 24μηνο+ΑΣΕΠ αν ήταν βαθμός ΑΣΕΠ+προσαύξηση μηνών προϋπηρεσίας θα είχε μεγαλύτερες πιθανότητες να είναι αποδεκτό νομικά.

Χθες έγραψα κάτι που δεν ξέρω αν θα το κρίνει συνταγματικό το ΣτΕ, αλλά ίσως να δεχτεί την προϋπηρεσία που αποκτήθηκε μετά από επιτυχία ΑΣΕΠ, οπότε το κριτήριο πρόσληψης και απόκτησης πρώτης προϋπηρεσίας θα είναι ο βαθμός του ΑΣΕΠ. Αυτό δεν μου το είπε κανένας δικηγόρος. Είναι απλά προσωπική μου εκτίμηση, που θεωρώ λογική.

Πάντως σε καμιά περίπτωση δε θέλουμε να χάσει ο κόσμος τον διορισμό του. Απλά το ΣτΕ θα επαναφέρει τους κανόνες πρόσληψης και διορισμού σε συνταγματικά επίπεδα! Αυτά σου τα γράφω με ηρεμία γιατί είχα την τύχη να διοριστώ πριν 6 μήνες. Νομίζω ότι πρέπει να δείξουμε κατανόηση για άλλους διοριστέους του ΑΣΕΠ 2008, που ακόμα παραμένουν στην αβεβαιότητα και ο μόνος τρόπος να δικαιωθούν φαίνεται ότι είναι η αναμενόμενη απόφαση της ολομέλειας του ΣτΕ.!

Lasid, πιστεύεις ότι είναι πιθανόν να προκύψουν αλλαγές και στο καθεστώς αναγνώρισης της προϋπηρεσίας των αναπληρωτών? Δηλαδή να θεωρείται δεκτή η προϋπηρεσία που αποκτήθηκε μόνο μετά από ΑΣΕΠ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 10:22:25 μμ »
Δεν έχω παρερμηνευσει τίποτα . Καλό διορισμό στους μόνο νόμιμους

Και οι υπόλοιποι  ας αποφασίσει το υπουργείο που όπως
Φαίνεται θα αλλάξει πάλι το νομο .Εχω κουραστεί πια δε το καταλαβαίνετε
Οταν έρχεται η σειρά μου να διοριστω , η Ελλάδα διαλύεται,
Ετσι έγινε και το 2010 .
Αχ,αν σε παρηγορεί θα σου πω πως δυστυχώς υπάρχουν κι άλλοι που ζουν το ίδιο δράμα με σενα!

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 10:24:08 μμ »
Lasid, πιστεύεις ότι είναι πιθανόν να προκύψουν αλλαγές και στο καθεστώς αναγνώρισης της προϋπηρεσίας των αναπληρωτών? Δηλαδή να θεωρείται δεκτή η προϋπηρεσία που αποκτήθηκε μόνο μετά από ΑΣΕΠ?
Δε το πιστεύω σε καμία περίπτωση. Η προϋπηρεσία θα είναι προϋπηρεσία όπου κι αν αποκτήθηκε. Ακόμα και αυτήν της αμαρτωλής ΠΔΣ θα τη δεχτούν. Άποψή μου...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 10:25:58 μμ »
Δεν λέμε τις εκτιμήσεις μας και τι θεωρούμε λογικό..........λέμε ότι μας συμφέρει!!!! ;) ;)
Προσωπικά συνάδελφε για αυτό δεν γράφω εδώ και καιρό. Αυτοί που προσέφυγαν στο ΣτΕ ξέρουν καλύτερα τα ζητήματα που αφορούν τη διαδικασία. Ξαφνικά βγήκε ο καθένας και ερμηνεύει την απόφαση του 7μελούς του ΣτΕ κατά το δοκούν!

Θα αφήσουμε, λοιπόν, την υποκειμενικότητα να θριαμβεύσει κι όταν βγει η απόφαση του ΣτΕ στη δημοσιότητα θα μάθει ο εκπαιδευτικός κόσμος τι θα σημάνει αυτή για τους διορισμούς και τις προσλήψεις στην εκπαίδευση! Δε χρειάζεται να εξηγήσουμε και τα νομικά επιχειρήματα που χρησιμοποίησαν οι δικηγόροι μας στο ΣτΕ, για να γίνει αποδεκτή η ερμηνεία μας.

Όλα θα γνωστοποιηθούν όταν βγει η απόφαση!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 10:32:18 μμ »
Lasid, πιστεύεις ότι είναι πιθανόν να προκύψουν αλλαγές και στο καθεστώς αναγνώρισης της προϋπηρεσίας των αναπληρωτών? Δηλαδή να θεωρείται δεκτή η προϋπηρεσία που αποκτήθηκε μόνο μετά από ΑΣΕΠ?
Ξαναγράφω ότι δεν ξέρω τι θα αποφανθεί το ΣτΕ επ' αυτού. Το σίγουρο είναι ότι η προϋπηρεσία δεν είναι αντικειμενικό κριτήριο διορισμού. Αν η προϋπηρεσία που αποκτάται μετά από ΑΣΕΠ είναι ή όχι αντικειμενικό κριτήριο διορισμού, δεν ξέρω. Θα δούμε τι θα πει το ΣτΕ.

Αποσυνδεδεμένος marthoulini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 10:34:48 μμ »
Lasid, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εύχομαι το Στε να πάρει την αντικειμενικότερη απόφαση και να αρθούν επιτέλους οι αδικίες χρόνων...

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 11:12:06 μμ »
Ούτε το πτυχίο είναι αντικειμενικό κριτήριο διορισμού. Κάποιοι το αγόρασαν από Βουλγαρία, Ρουμανία κ.λ.π.
Συνάδελφοι να προσφύγουμε στο ΣτΕ για αυτό αργότερα. Πρώτα να βγεί η απόφαση.....

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 11:17:33 μμ »
Ούτε και τα master ή τα διδακτορικά είναι ...κάποιοι τους τα έγραψαν ή τα πήραν κατά παραγγελία...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 11:21:10 μμ »
......Το σίγουρο είναι ότι η προϋπηρεσία δεν είναι αντικειμενικό κριτήριο διορισμού. .

δεν είναι καθόλου σίγουρο

το μόνο σίγουρο είναι ότι η προϋπηρεσία θα συνεχίσει με οποιοδήποτε νομοθετικό πλαίσιο να είναι κριτήριο διορισμού από την στιγμή που μοριοδοτήτε είτε με διαδικασίες ασεπ είτε όχι.

α και το ΣΤΕ δεν νομοθετεί, α και δεν πρόκειται να ακυρώσει κάποια πρόσληψη,
το μόνο που θα κάνει είναι να ενεργοποιήσει το υπουργείο να νομοθετήσει με τέτοιο τρόπο ώστε να μην υπάρχει κάποιο θέμα με τις ενστάσεις που προβάλλει το στε.
Τα αυτονόητα που έπρεπε να κάνει το υπουργείο δηλαδή και πιστεύω θα το κάνει με την νέα διοίκηση του, δεν του κοστίζει τίποτα άλλωστε.

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 11:34:25 μμ »
Ευτυχώς που υπάρχει αυτό το forum τελικά. Οποτε το επισκεπτομαι συνειδητοποιώ ότι μας αξίζει ότι τραβάμε...

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 12:29:38 πμ »
Βρε παιδια-ασχετο- ποιος είναι αυτος που μιλαει απειλητικα εδώ μεσα ότι θα σας κανονισει το ΣτΕ;Συγνωμη για την απορια.Χα χα χα!Σε ποιον εχει γυρισει το ματι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161191
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 611
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 614
Σύνολο: 628

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.