*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1238635 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν κατανοώ αυτή την κουβέντα σας. Κι αν υπάρχουν χαμηλόβαθμοι -πώς το εννοείτε δεν ξέρω- εφόσον έχουν δικαστική απόφαση αμετάκλητη, δικαίως θα διοριστούν. Θα αντεπιτεθούμε σε απόφαση δικαστηρίου; Εδώ έχουν χρόνια τώρα διοριστεί τόσοι κ τόσοι χωρίς καν να δώσουν ή αποτυχόντες!!! Κανείς δεν μιλούσε δεν καταφερόταν εναντίον τους. Έχουν δικαστική απόφαση τελεία κ παύλα για εμένα!
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
Όντως έχουν δικαστική απόφαση αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι είχαν δικαίωμα.διορισμου.
Ξέρεις πόσοι χαμηλοβαθμοι προηγούμενων προσφυγων έφαγαν άκυρο από το υπουργείο;;εδώ ακόμα και 4 υψηλόβαθμοι έφαγαν άκυρο πριν από λίγο καιρό αλλά ευτυχώς για αυτούς είχαν προσφύγει 2 φορές.
Τι έγινε ξαφνικά και άλλαξε γνώμη το υπουργείο;
Ο,τι λέει η παπαρούνα έγινε. Βρέθηκε βουλευτής και το έσπρωξε το θέμα.....ειναι γνωστό σε όλους πια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
Όντως έχουν δικαστική απόφαση αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι είχαν δικαίωμα.διορισμου.
Ξέρεις πόσοι χαμηλοβαθμοι προηγούμενων προσφυγων έφαγαν άκυρο από το υπουργείο;;εδώ ακόμα και 4 υψηλόβαθμοι έφαγαν άκυρο πριν από λίγο καιρό αλλά ευτυχώς για αυτούς είχαν προσφύγει 2 φορές.
Τι έγινε ξαφνικά και άλλαξε γνώμη το υπουργείο;
Ο,τι λέει η παπαρούνα έγινε. Βρέθηκε βουλευτής και το έσπρωξε το θέμα.....ειναι γνωστό σε όλους πια
Θα ήθελα πραγματικά να μου πεις σε πμ ποιος είναι αυτός ο βουλευτής.

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Άρα μπορείτε να πλευρίσετε αυτούς τους βουλευτές για να διοριστείτε και οι υπόλοιποι επιτυχόντες του ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος Koma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η απόφαση του ΣτΕ για το εύλογο δεν έχει καμμία σχέση με τους τωρινούς διορισμούς των  δικαιωθεντων και δεν τους επηρεάζει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariloodio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Άρα μπορείτε να πλευρίσετε αυτούς τους βουλευτές για να διοριστείτε και οι υπόλοιποι επιτυχόντες του ασεπ.

Τραγικό..... :-(  Φαντάζομαι - και εμπιστεύομαι - ότι δεν το εννοείς κυριολεκτικά, απλά θέλεις να εκφράσεις τον παραλογισμό έτσι; Ελπίζω να μην γίνει κάτι τέτοιο από μεμονωμένα άτομα. Αν μπορεί να γίνει κάτι, ας γίνει με ανοιχτές διαδικασίες, με συλλογικό τρόπο και διεκδικώντας τη δικαίωση ανθρώπων με βάση τη σειρά τους. Να γνωρίζουν όλοι. Ας βρούμε τους τρόπους. Ένας σύλλογος - αν υπήρχε - θα μπορούσε να στείλει email σε όλα τα σχολεία. Να ενημερωθούν όλοι οι συνάδελφοι. Συνολικά, εφ όλης της ύλης. Μπορεί ακόμα να υπάρχουν κάποιοι που δεν γνωρίζουν. Πχ όσον αφορά τους αναπληρωτές, καθένας μας στον κλάδο του μπορεί άνετα να βρει τις τοποθετήσεις των συναδέλφων του που έχουν επιτυχία. Και για τους υπόλοιπους που δεν δουλεύουν ως αναπληρωτές, μπορούμε να οργανωθούμε σε ομάδες και να τους βρούμε. Δεν είναι τραγική δουλειά.

Να πιέσουμε όλοι μαζί, με ο,τι μέσο μπορούμε να σκεφτούμε. Όχι ο καθένας για τον εαυτό του, αλλά για να δικαιωθούν όσοι το αξίζουν κι ας μείνουμε κάποιοι εκτός. Θα δικαιωθούμε από τη δικαίωση ενός συλλογικού αγώνα που υπηρετεί το δίκιο. Προσωπικά αν μπορέσω να βοηθήσω να δικαιωθούν άνθρωποι που είναι ψηλότερα από μένα στην κατάταξη, θα είμαι ικανοποιημένη κι ας μείνω εγώ εκτός αν δεν το δικαιούμαι.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Να πω δυο κουβέντες σχετικά με την πικρία συναδέλφων που σύμφωνα την απόφαση του ΣΤΕ από το 2015(!) δικαιούνται διορισμό βάση της θέσης του στον πίνακα επιτυχόντων.

Κατανοητή η πικρία, ειδικά τώρα που με το νέο σύστημα διορισμού μηδενίζονται και τα μόρια του ΑΣΕΠ. Εύχομαι πραγματικά να πετύχουν σε μελλοντικές αποφάσεις διορισμούς πατώντας πάνω στον δρόμο που άνοιξαν οι διοριστέοι του 2008 και στην συνέχεια εμείς. Θα είμαστε όπου μπορούμε αρωγοί στην προσπάθειά τους, όπως αρωγοί ήταν και πολλοί από τους διοριστέους του 2008 (Lasid, trust no one, Origenis) στη δική μας προσπάθεια.
Όσον αφορά την διάκριση ανάμεσα σε υψηλόβαθμους και χαμηλόβαθμους στους δικαιωθέντες, εγώ ξέρω μόνο υψηλόβαθμούς με εξαίρεση μια φίλη που για 2 θέσεις βρέθηκε στους "χαμηλόβαθμους". Από παρότρυνση δική μου είχε κάνει μαζί προσφυγή το 2015 και χάρηκα πολύ που διακιώθηκε τελικά.

Ξανά: Η συντριπτική πλειοψηφία από εμάς είχε υψηλούς βαθμούς στον ΑΣΕΠ. Δεν νομίζω να είχε προσφύγει κάποιος με την βάση στον ΑΣΕΠ, όπως μειωτικά αναφέρουν μερικοί. ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ.
Καταλαβαίνω κάποιους που γράφουν με πικρία, αλλά δεν είμαστε εμείς αυτοί που δυσκολεύουν την ζωή τους.

Αν γράφουν κάποιοι από κακία και κακοήθεια, επειδή βγάζουν καντήλες, όταν δικαιώνονται Ασεπίτες και θέλουν να διασπείρουν διχόνοια,  τι να πω. Ελπίζω να μην συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ


Οι χαμηλόβαθμοι με τις γνωριμίες τους τους υπονόμευσαν την αναδρομικότητα

Πως?? Πέφτω από τα σύννεφα


Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Μα δεν είναι ωραίο αυτό που γίνεται...αδικημένος για έτη πολλά κι εγώ και πολλοί άλλοι, αλλά το δίκιο μας οφείλουμε να το διεκδικήσουμε με νόμιμα μέσα και σε τίποτα δεν βοηθάει να καταφερόμαστε ο ένας εναντίον του άλλου. Πραγματικά όσοι δικαιώθηκαν εγώ ξέρω ότι δικαιώθηκαν από τα δικαστήρια. Για εμένα από κει και πέρα το υπουργείο είναι υποχρεωμένο να συμμορφωθεί! Εξάλλου, εκτός των διοριστέων υπάρχει και θέση για τους επιλαχόντες. Κατανοώ απόλυτα την πίκρα (και δική μου) για την κλοπή της θέσης μας, αλλά εκλάπη χρόνια πριν από άλλους... Οι μόνοι που δεν ευθύνονται είναι όσοι πέτυχαν τον διορισμό τους μέσω δικαστηρίων...σκεφτείτε! Μετά από τόσα χρόνια αδικιών... και μας άνοιξαν τα μάτια, τον δρόμο και υπάρχει ελπίδα. Συμφωνώ ότι πρέπει να γίνει κάτι μαζικό! Ξέρετε μέσω του σωματείου μας το είχα δειλά επιχειρήσει κάποτε και έφαγα πόρτα! Ακόμη και από άτομα που είχαν διοριστεί μέσω διαγωνισμού. Οι επιτυχόντες σχεδόν ντρέπονταν που υπήρξαν επιτυχόντες...λόγω συγκυριών κάποιοι δεν προλάβαμε να αναλάβουμε δράση εγκαίρως. Δεν μας σταματά τίποτα. Αντιθέτως πιστεύω ότι είμαστε πολύ περισσότεροι από εκείνους που τρύπωσαν και δεν έχουν δώσει ποτέ τους στους διαγωνισμούς. Ακουγόμαστε πλεόν! Και αυτό είναι μια νίκη...χάρη σε εσάς βρε παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γίνεται ολόκληρη συζήτηση περί αδικίας ή μη για ένα θέμα που έχει συγκεκριμένη νομική βάση και υπάρχει πρακτικός λόγος που είναι έτσι.
Πρώτον, σε κάθε περίπτωση διεκδίκησης από το δημόσιο, ευεργετούνται όποιοι έχουν προσφύγει δικαστικά και όχι όλοι όσοι ανήκουν σε κάποια κατηγορία. Αυτό γίνεται και τώρα με τα αναδρομικά από την περικοπή των δώρων.

Δεύτερον, το εύλογο διάστημα υπάρχει για έναν πολύ πρακτικό λόγο, για να μην σέρνονται υποθέσεις επί χρόνια χωρίς να τελεσιδικούν ποτέ. Αν δεν υπήρχε συγκεκριμένος χρόνος για να προσφύγουν οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ, τότε το Υπουργείο θα όφειλε ηθικά και νομικά να περιμένει μέχρι να προσφύγει και ο τελευταίος επιτυχών ώστε να καθορίσει ποιοι είναι τελικά αυτοί που δικαιούνται να καταλάβουν τις διαθέσιμες θέσεις διορισμού, σύμφωνα με τη σειρά τους στον ΑΣΕΠ. Αυτό θεωρητικά θα τράβαγε χρόνια ή και για πάντα, γιατί πως θα διόριζες κάποιον πιο χαμηλά στην κατάταξη αν ανά πάσα στιγμή θα μπορούσε να εμφανιστεί έναν με καλύτερη σειρά διεκδικώντας τη θέση που προσωρινά είχε καταλάβει ο άλλος;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2019, 08:08:49 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Άρα μπορείτε να πλευρίσετε αυτούς τους βουλευτές για να διοριστείτε και οι υπόλοιποι επιτυχόντες του ασεπ.

Χεχε... εδώ στην επαρχία οι βουλευτές μας δεν έχουν τέτοιο δόντι. Εγώ προσωπικά χαίρομαι πολύ για εσας που τα καταφέρατε! Ούτε με τον εαυτό μου τα βάζω που δεν προσέφυγα εγκαίρως, διότι αυτά τα μυαλά κουβαλούσα τότε. Ήταν ένα λάθος από το οποίο θα μάθω moving forward, και το οποίο θα προσπαθήσω να μην επαναλάβω στο μέλλον. Μακάρι να παραταθεί το εύλογο σε σημείο που να με καλύψει, αν όχι, δε μου φταίει κανείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2019, 08:39:33 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
Όντως έχουν δικαστική απόφαση αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι είχαν δικαίωμα.διορισμου.
Ξέρεις πόσοι χαμηλοβαθμοι προηγούμενων προσφυγων έφαγαν άκυρο από το υπουργείο;;εδώ ακόμα και 4 υψηλόβαθμοι έφαγαν άκυρο πριν από λίγο καιρό αλλά ευτυχώς για αυτούς είχαν προσφύγει 2 φορές.
Τι έγινε ξαφνικά και άλλαξε γνώμη το υπουργείο;
Ο,τι λέει η παπαρούνα έγινε. Βρέθηκε βουλευτής και το έσπρωξε το θέμα.....ειναι γνωστό σε όλους πια
Πρωτοφανή πράγματα γράφεις, συνάδελφε:
όσοι έχουν δικαστική απόφαση και μάλιστα αμετάκλητη, δεν έχουν δικαίωμα διορισμού;;;
Άλλαξε γνώμη το Υπουργείο κι αυτή η αλλαγή οφείλεται σε έναν βουλευτή που βρέθηκε κι έσπρωξε το θέμα;;;
Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί έχετε τέτοια πικρία κάποιοι και γράφετε όσα γράφετε! Χαρείτε που διορίζεστε μετά από τόσα χρόνια και αφήστε τις μικρότητες!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ

Δυστυχώς κανείς δεν θα σου απαντήσει.Φοβούνται τις προσφυγές πριν να διοριστούν.Τι να σου πουν;;;ότι διορίζεται το νούμερο 2500 με τη βάση του  ΑΣΕΠ πολύ πιο κάτω από τις νόμιμες θέσεις;;Η πλάκα είναι ότι δεν παραδέχονται την αδικία γιατί μας θεωρούν κακεντρεχείς  κι επειδή δεν τους συμφέρει.Οι χαμηλόβαθμοι με τις γνωριμίες τους τους υπονόμευσαν την αναδρομικότητα κι ενώ στην αρχή είχαν χωριστεί σε ομάδες συμφερόντων υψηλόβαθμοι -χαμηλόβαθμοι και έσκαβαν λάκκους τώρα έγιναν κολλητοί μέχρι να  ξεκινήσουν οι προσφυγές!!!!Ποτέ τους δεν υπήρξαν φίλοι απλά τώρα τα έχουν καλά μαζί τους μέχρι να διοριστούν το 2500!!!!
Διορίζονται όλοι οι δικαιωθέντες, γιατί όλοι τους έχουν αμετάκλητες δικαστικές αποφάσεις και γιατί οι θέσεις που διεκδικήθηκαν με τις προσφυγές είναι πολυ λιγότερες από τις θέσεις που θα μπορούσαν να είχαν διεκδικηθεί! Εκατοντάδες θέσεις σε κάθε κλάδο/ειδικότητα ΧΑΘΗΚΑΝ! Κι αυτό γιατί είτε κάποιοι δε γνώριζαν, είτε κάποιοι δεν κινήθηκαν δικαστικά, παρόλο που γνώριζαν (για τους δικούς τους λόγους)!
Κι όσο για την αναδρομικότητα, πώς είσαι σίγουρη ότι θα δινόταν, αν (υποθετικά), διορίζονταν μόνο οι υψηλόβαθμοι;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Πρωτοφανή πράγματα γράφεις, συνάδελφε:
όσοι έχουν δικαστική απόφαση και μάλιστα αμετάκλητη, δεν έχουν δικαίωμα διορισμού;;;
Άλλαξε γνώμη το Υπουργείο κι αυτή η αλλαγή οφείλεται σε έναν βουλευτή που βρέθηκε κι έσπρωξε το θέμα;;;
Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί έχετε τέτοια πικρία κάποιοι και γράφετε όσα γράφετε! Χαρείτε που διορίζεστε μετά από τόσα χρόνια και αφήστε τις μικρότητες!
Κακώς απολογείστε. Είμαστε αρκετοί συνάδελφοι που προσφύγαμε εκπρόθεσμα και χαρήκαμε και συγκινηθήκαμε με τη δικαίωσή σας. Το καλύτερο παράδειγμα έφερε κάποιος συνάδελφος. Ανακοινώνεται μια προκήρυξη, την παίρνουν κάποιοι χαμπάρι και ακολουθούν την όλη διαδικασία. Κάποιοι άλλοι, και εφόσον έχει παρέλθει ο χρόνος καταβολής των χαρτιών τους, αντιλαμβάνονται πως αν ακολουθούσαν και αυτοί την ίδια διαδικασία, θα ήταν μέσα. Άργησαν όμως και καλώς ή κακώς δε γίνεται τίποτα. Οπότε περιμένουν την επόμενη και στην περίπτωσή μας συγκεκριμένα μας δόθηκε μια ακόμη ευκαιρία και την εκμεταλλευτήκαμε. Αν δικαιωθούμε άγνωστο, αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.
Χαρείτε το διορισμό σας και καλή τοποθέτηση!!!!

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συνάδελφοι πολλά συγχαρητήρια για τον διορισμό μας! Λυπάμαι που παρακολουθώ κάποιους μικρόψυχους να κάνουν τα συνηθισμένα (για εμάς που παρακολουθούμε την υπόθεση από την αρχή) σχόλια περί βουλευτών, δήθεν μαγισσών που άλλαξαν τις ισορροπίες την τελευταία στιγμή, στημένων δικαστηρίων και εξωγήινων που επέβαλαν την άποψή τους με το ζόρι στα "ευκολόπιστα" στελέχη του Υπουργείου μας. Λες και θα συγκινούνταν από μια χούφτα ανθρώπων μπροστά στις δεκάδες χιλιάδες των σίγουρων ψηφοφόρων τους. Βεβαίως, η αλήθεια είναι πολύ διαφορετική. Λυπάμαι που θα απογοητεύσω αρκετούς "ψεκασμένους" από εσάς, αλλά, έχω μπροστά μου κύριοι και κυρίες την απόφαση της Επιτροπής Συμμόρφωσης. Και η απόφαση είναι καταπέλτης... Δυστυχώς δεν μπορώ να την δημοσιεύσω για ευνόητους λόγους. Οπότε, κοιτάξτε να ασχοληθείτε κύριοι με το πως θα διεκδικήσετε ένα αξιοκρατικότερο και πιο δίκαιο σύστημα για το μέλλον (σε αντίθεση με ότι συνέβαινε έως τώρα) και μην στρέφετε για άλλη μια φορά τα βέλη σας σε λάθος κατεύθυνση. Το να διαπράττει κανείς το ίδιο σφάλμα δύο φορές δεν χαρακτηρίζει σοφό άνθρωπο...

ΥΓ. Όσοι έχουν συμβάλλει στο να ξεσκεπάσουν το στρεβλό σύστημα διορισμών της βρόμικης δεκαετίας του 2000 είναι άξιοι πολλών συγχαρητηρίων...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159435
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 295
Σύνολο: 305

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.