*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1239155 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

KANANGA

  • Επισκέπτης
...
Όσοι δε δούλευαν αυτά τα χρόνια και δικαιώθηκαν λογικά είναι άτομα κοντά στη βάση, με ελάχιστα μόρια ΑΣΕΠ, οπότε και που δικαιώθηκαν πάλι καλά να λένε......
Κρίμα.....  :( :( :( :( :(
Αυτη είναι η αντιμετώπιση σε οσους που δεν έβαλαν μέσο σε πδσ, εκκλησιαστικά κτλ ;;Έχω μεινει άφωνη!!!!
Το συμπέρασμα σου δεν στεκει.  Προφανώς είσαι πιο μικρή και δεν ξέρεις τι γινόταν τότε στην πδσ και πως πήραν προυπηρεσιες!

Εγώ πάντως δεν θα πως ευχαριστώ  στο Υπουργείο διοτι μου δίνει εξ ανάγκης τον διορισμό χωρίς να μου αναγνωρίζει την αδικία που υπέστην, αφού μου στερεί όχι μόνο τα αναδρομικά αλλά και την αποζημίωση για ψυχική βλάβη λόγω ανεργιας, στην πιο δημιουργική περίοδο της ζωής μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2019, 01:18:26 πμ από KANANGA »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Γι' αυτούς που έχουνε στήσει αντίσκηνο έξω από το υπουργείο και στον Βερναρδάκη για να τους βγάλουνε κατ' εξαίρεση θέσεις στο νομό και στο σπίτι τους, κουβέντα κανείς...
Επειδή προφανώς εσύ έχεις καλύτερη ενημέρωση, πες μας, λοιπόν, ποιοι είναι αυτοί που έχουν στήσει αντίσκηνα έξω από τον Γαβρόγλου και τον Βερναρδάκη κι έχουν βάλει λυτούς και δεμένους, ώστε να διοριστούν κοντά στα σπίτια τους. Και κυρίως να μας πεις πως θα γίνει αυτό, από τη στιγμή που όλοι θα ξέρουν τη σειρά τους και θα μάθουν που διορίστηκαν οι πιο πάνω και οι πιο πίσω! Αν αρχίσουν τα παράπονα και οι καταγγελίες π.χ. ποιος θα φέρει την ευθύνη;
Σοβαρευτείτε, συνάδελφοι!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

KANANGA

  • Επισκέπτης

Όσοι δε δούλευαν αυτά τα χρόνια και δικαιώθηκαν λογικά είναι άτομα κοντά στη βάση, με ελάχιστα μόρια ΑΣΕΠ, οπότε και που δικαιώθηκαν πάλι καλά να λένε.... Από που και ως που είναι θύματα;
Το "θυσιαστήκαμε" ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.
Μετά την  ανάρτηση σου έκανα την εξής εύκολη διαδικασία στο excel καταλήγοντας σε ένα ενδιαφέρον συμπέρασμα
. Έβαλα φίλτρο με φθίνουσα σειρά στις προϋπηρεσίες του 2010 και είδα πόσοι από αυτούς που δούλεψαν αυτή την χρονιά είχαν μόρια ΑΣΕΠ. Αυτοί που δεν είχαν μοριΑ όχι μόνο από τον τελευταίο αλλά και απο τον προτελευταίο είναι πάρα πολλοί! Πωσ δούλεψαν λοιπόν αυτοί και εμείς μείναμε εκτός ενώ δηλωναμε τα πάντα;;;

Μην λέτε λοιπόν αστήρικτα συμπεράσματα διότι αδικείτε συναδέλφους.

Παλιά λοιπόν θυσιαστηκαμε για τους προϋπηρεσακιδες και τώρα για τους εκπροθεσμους αφού  μας  καθυστερούν,, για  τους χαμηλόβαθμους  αφού  για χάρη  τους  στερήθηκαμε την αναδρομικοτητα  και  φυσικά  για  το νέο  σύστημα αφού μας εκδικηθηκαν μη διορίζοντας μας λόγω των προσφύγων που κάναμε ή που θα κάναμε κατά του νέου συστηματος αν δεν είχε βγει η τροπολογία..

Καλό βράδυ και...όνειρα γλυκά...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2019, 01:54:57 πμ από KANANGA »

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Μετά την  ανάρτηση σου έκανα την εξής εύκολη διαδικασία στο excel καταλήγοντας σε ένα ενδιαφέρον συμπέρασμα
. Έβαλα φίλτρο με φθίνουσα σειρά στις προϋπηρεσίες του 2010 και είδα πόσοι από αυτούς που δούλεψαν αυτή την χρονιά είχαν μόρια ΑΣΕΠ. Αυτοί που δεν είχαν μοριΑ όχι μόνο από τον τελευταίο αλλά και απο τον προτελευταίο είναι πάρα πολλοί! Πωσ δούλεψαν λοιπόν αυτοί και εμείς μείναμε εκτός ενώ δηλωναμε τα πάντα;;;

Μην λέτε λοιπόν αστήρικτα συμπεράσματα διότι αδικείτε συναδέλφους.

Παλιά λοιπόν θυσιαστηκαμε για τους προϋπηρεσακιδες και τώρα για τους εκπροθεσμους αφού  μας  καθυστερούν,, για  τους χαμηλόβαθμους  αφού  για χάρη  τους  στερήθηκαμε την αναδρομικοτητα  και  φυσικά  για  το νέο  σύστημα αφού μας εκδικηθηκαν μη διορίζοντας μας λόγω των προσφύγων που κάναμε ή που θα κάναμε κατά του νέου συστηματος αν δεν είχε βγει η τροπολογία..

Καλό βράδυ και...όνειρα γλυκά...
Εγώ δε μίλησα για τους προϋπηρεσάκηδες. Ξέραμε πολύ καλά πώς δούλευαν τόσα χρόνια. Στους επιτυχόντες αναφερόμουν, που ακόμα και σε δύσκολους κλάδους, όπως ο δικός μου (των φιλολόγων), με επιτυχίες του '06 και του '08 είχες την ευκαιρία να δουλέψεις. Η αδικία είναι πως αν εφαρμοζόταν ο νόμος 100% τώρα θα είχαμε τρελές προϋπηρεσίες, από την αρχή της χρονιάς και πλήρους, αλλά δυστυχώς περιοριζόμασταν σε ενισχυτικές και μειωμένου. Το να μη δούλεψε κάποιος επιτυχών του '06 και του '08 καθόλου δεν έχει να κάνει μόνο με τις μεγάλες προϋπηρεσίες αλλά και με τα μόρια του ΑΣΕΠ ή τις περιοχές που δήλωνε. Με το τότε εώς και τώρα υπάρχον σύστημα πώς να δούλευε κάποιος με 5 μόρια από ΑΣΕΠ και 2 περιοχές στην αίτηση του;
Όσο για τους εκπρόθεσμους, σε περίπτωση που ισχύουν αυτά που γράφονται, τα παράπονά σου στο Υπουργείο. Δεν είχαμε καμιά πρόθεση να καθυστερήσουμε τους διορισμούς σας. Μας δόθηκε μια τελευταία ευκαιρία και την αξιοποιήσαμε.
Καλό βράδυ, επίσης.
Κουράστηκα πια με αυτήν την ανθρωποφαγία  :-[ :-[
Υ.Γ. Δεν είμαι μικρή αλλά ούτε και η Ακρόπολη. Ξέρω πολύ καλά τι γινόταν τόσα χρόνια και πώς αποκτήθηκαν πολλές προϋπηρεσίες. Ό,τι μόριο έχω το απέκτησα με την αξία μου, χωρίς κανέναν μπάρμπα στην Κορώνη. Γι' αυτό και ακολουθώ δικαστικές οδούς. Απλώς είμαι και προσγειωμένη στην πραγματικότητα. Επιτυχόντες με σχετικά καλή σειρά στον ΑΣΕΠ και βάζοντας πολλές περιοχές δεν υπήρχε περίπτωση να μη δουλέψουν, ακόμα και ως ωρομίσθιοι. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2019, 02:25:40 πμ από "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος maritina35

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι πολλοί για να μην πω οι περισσότεροι δικαιωθεντες δεν ενδιαφέρονται να διοριστούν τώρα διότι παίρνουν το μισθό του αναπληρωτή .  Γι'αυτό δεν νοιάζονται ιδιαιτέρως για τα αναδρομικά.

Οι 1500 και το νέο σύστημα διορισμού δεν μπορούν να καθυστερούν τον ΑΜΕΣΟ  διορισμό των δικαιωθεντων !! Δεν υπάρχει λογική σε αυτή την επιχειρηματολογία. Υπάρχουν δικαιωθεντες που δεν δουλεύουν πουθενά και περιμένουν πώς και πώς τον διορισμό.
Αυτά είναι ανηθικότητες...
Ποιοι ειναι αυτοι οι 1.500; Και τι καθυστερουν; Και στο τελευταιο σου μηνυμα το ανεφερες. Τι εννοεις ΚANAGA;;

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Συγνώμη βρε παιδιά τι εκπρόθεσμους που μας καθυστερούν γράφετε.. Έλεος.. Δεν υφίσταται καν τέτοιο θέμα. 450 άτομα με δικαστικές θα διορίσουν...

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Εκτος απο την αναδρομικοτητα μηπως χασεις την θεση και στις μεταθεσεις ? Δεν ειναι ο εχθρος ο "χαμηλοβαθμος" αλλα ο παρονομος διορισθεντας του 40% συμφωνα με την αποφαση του ΣτΕ...Λοπον σταματηστε την προπαγανδα περι "χαμηλοβαθμων" οι οποιοι κανεις δεν μας λεει απο που προκυπτουν η πως οριζονται...οταν τα κινητρα σας ειναι αλλα...και δεν σας φταιει ο αξιολογημενος συναδελφος που κινηθηκε μεσα στις προθεσμιες οταν εσεις περιμενατε να βγαλει το φιδι ο αλλος... 8)

για  τους χαμηλόβαθμους  αφού  για χάρη  τους  στερήθηκαμε την αναδρομικοτητα

Αποσυνδεδεμένος vougan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Στους επιτυχόντες αναφερόμουν, που ακόμα και σε δύσκολους κλάδους, όπως ο δικός μου (των φιλολόγων), με επιτυχίες του '06 και του '08 είχες την ευκαιρία να δουλέψεις. Η αδικία είναι πως αν εφαρμοζόταν ο νόμος 100% τώρα θα είχαμε τρελές προϋπηρεσίες, από την αρχή της χρονιάς και πλήρους, αλλά δυστυχώς περιοριζόμασταν σε ενισχυτικές και μειωμένου. Το να μη δούλεψε κάποιος επιτυχών του '06 και του '08 καθόλου δεν έχει να κάνει μόνο με τις μεγάλες προϋπηρεσίες αλλά και με τα μόρια του ΑΣΕΠ ή τις περιοχές που δήλωνε. Με το τότε εώς και τώρα υπάρχον σύστημα πώς να δούλευε κάποιος με 5 μόρια από ΑΣΕΠ και 2 περιοχές στην αίτηση του;
...Επιτυχόντες με σχετικά καλή σειρά στον ΑΣΕΠ και βάζοντας πολλές περιοχές δεν υπήρχε περίπτωση να μη δουλέψουν, ακόμα και ως ωρομίσθιοι.
Συμφωνώ, συναδέλφισσα. Κάποιοι εδώ μέσα παριστάνουν τους αποκαλούμενους υψηλόβαθμους που γίνονται τιμητές των πάντων, αλλά δεν αντιλαμβάνονται ότι οι συνάδελφοί τους δεν τρώνε κουτόχορτο. Το 2009, δηλαδή 10 χρόνια πριν, οι προϋπηρεσίες όλων των κλάδων ήταν μικρές και αρκούσε να γράψει κάποιος υψηλά μόρια σε ένα ΑΣΕΠ, για να δουλέψει ως συμβασιούχος. Αν είχε δύο ΑΣΕΠ, μπορούσε να δουλέψει και με πιο μέτρια μόρια στο ΑΣΕΠ. Ας κόψουν την πλάκα λοιπόν κάποιοι χρήστες εδώ μέσα που δήθεν είναι υψηλόβαθμοι και δεν δούλεψαν ποτέ και όλη η κοινωνία τους χρωστάει. ΑΔΙΚΗΘΗΚΑΜΕ κατάφωρα όλοι όσοι δώσαμε ΑΣΕΠ και γράψαμε καλά από τους υπουργούς που διόριζαν μόνο με προϋπηρεσία. Ωστόσο, όσοι δεν δούλεψαν καθόλου όλα αυτά τα χρόνια, ενώ είχαν υποτίθεται υψηλά μόρια στο ΑΣΕΠ, μάλλον αποφάσισαν να κάτσουν  στο σπιτάκι τους και να κάνουν τα ιδιαίτερά τους ή άλλο ιδιωτικό έργο. Σεβαστή επιλογή, αλλά δεν τους φταίνε οι συνάδελφοί τους. Κι επειδή τα δύο προφίλ που παριστάνουν τις υψηλόβαθμες δικαιωθείσες που δήθεν έχασαν την αναδρομικότητα από χαμηλόβαθμους δεν πείθουν καθόλου ότι ήταν υψηλόβαθμες  (γράφει η μία: "ο δικαιωθής"!!!), μάλλον υποψιαζόμαστε πλαστά προφίλ που υποκινούν αντιδράσεις για άλλα σκοτεινά συμφέροντα που καμία σχέση δεν έχουν με τους δικαιωθέντες ή έστω τους εκπρόθεσμους.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
α) Η αναδρομικότητα δε χάθηκε λόγω των χαμηλόβαθμων. Εξ αρχής δεν ήθελε το υπουργείο να τη δώσει. Και μόνον τους υψηλόβαθμους να διόριζαν και πάλι δε θα υπήρχε αναδρομικότητα. Ο λόγος είν' ο αριθμός των δικαιωμένων. Ακόμη κι υψηλόβαθμων μόνο. Σε σχέση με προηγούμενες δικαιώσεις (λίγα δεκάδες άτομα) τώρα είναι υψηλός (λίγες εκατοντάδες) και θα προκαλούσε μεγάλες ανακατατάξεις στους πίνακες των μονίμων.
β) Δικαίως διορίζονται οι χαμηλόβαθμοι. Να υπενθυμίσω ότι έμειναν αδιεκδίκητες δυο χιλιάδες θέσεις.
γ) Το νομοσχέδιο τυπώνεται τα προσεχή 24ωρα. Δεν υπάρχει καμμιά καθυστέρηση.
δ) Οι τοποθετήσεις θα γίνουν βάσει φθίνουσας σειράς κατάταξης και των σχετικών προτιμήσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2019, 11:19:46 πμ από ΛΕΩΝ21 »

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδή προφανώς εσύ έχεις καλύτερη ενημέρωση, πες μας, λοιπόν, ποιοι είναι αυτοί που έχουν στήσει αντίσκηνα έξω από τον Γαβρόγλου και τον Βερναρδάκη κι έχουν βάλει λυτούς και δεμένους, ώστε να διοριστούν κοντά στα σπίτια τους. Και κυρίως να μας πεις πως θα γίνει αυτό, από τη στιγμή που όλοι θα ξέρουν τη σειρά τους και θα μάθουν που διορίστηκαν οι πιο πάνω και οι πιο πίσω! Αν αρχίσουν τα παράπονα και οι καταγγελίες π.χ. ποιος θα φέρει την ευθύνη;
Σοβαρευτείτε, συνάδελφοι!

Συμφωνώ απόλυτα, τι είναι αυτά που γράφονται εδώ μέσα; Πώς είναι δυνατόν κάποιοι να τοποθετηθούν βισματικά στα σπίτια τους, εφόσον θα κληθούν να δηλώσουν περιοχές με βάση την σειρά τους στους πίνακες του ΑΣΕΠ; Ένας Φιλόλογος με σειρά στον πίνακα πχ 1000 θα δηλώσει Α Αθήνας και ένας άλλος με σειρά 1300 θα δηλώσει την ίδια θέση και θα πάει αυτός; Δεν γίνονται αυτά που λέτε εφόσον όλα θα γίνουν φανερά και τα ονόματα και οι τοποθετήσεις. Εγώ έχω άλλη απορία, αν δικαιωθούν και οι συνάδερφοι των παλαιότερων ΑΣΕΠ 2004-2006 τότε πώς θα γίνουν οι τοποθετήσεις; Δεν υπάρχει εκεί θέμα σειράς εφόσον μιλάμε για διαφορετικούς ΑΣΕΠ και η λογική λέει θα κληθούν πρώτοι οι παλιότεροι να δηλώσουν περιοχές
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2019, 11:47:54 πμ από ΚΠ »

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Αγαπητη ΚΠ το θεμα ειναι η δικαιωση και ΟΧΙ η σειρα των τοποθετησεων... 8)

Εγώ έχω άλλη απορία, αν δικαιωθούν και οι συνάδερφοι των παλαιότερων ΑΣΕΠ 2004-2006 τότε πώς θα γίνουν οι τοποθετήσεις; Δεν υπάρχει εκεί θέμα σειράς εφόσον μιλάμε για διαφορετικούς ΑΣΕΠ και η λογική λέει θα κληθούν πρώτοι οι παλιότεροι να δηλώσουν περιοχές

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αγαπητη ΚΠ το θεμα ειναι η δικαιωση και ΟΧΙ η σειρα των τοποθετησεων... 8)


Συμφωνώ οτι το πρώτο είναι η δικαίωση, αλλά αναφέρθηκα για την τοποθέτηση επειδή άνοιξε λίγο πιό πάνω αυτό το θέμα και είναι μια εύλογη απορία νομίζω...

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Δε καταλαβαίνω γιατί ασχολουνται κάποιο με τις τοποθετήσεις.... Αφού η δικαίωση είναι από ασεπ 2008  με βάση την σειρά κατάληξης στο πίνακα ασεπ θα γίνουν οι τοποθετήσεις.. Είναι αυτονόητο νομίζω κ δεν υπάρχει λόγος να το συζητήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος Koma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για μια φορά ακόμη μήπως και το εμπεδώσουμε. Προς το παρόν οι μόνοι που θα διοριστούν είναι ολοι οι δικαιωθεντες με αμετάκλητες αποφάσεις μέχρι και την ψήφιση  του νομοσχεδίου που παίρνει ΦΕΚ σε
λίγες μέρες κατα  φθίνουσα σειρα. Οποιαδήποτε άλλη θετική απόφαση για άλλους που έχουν προσφύγει θα αντιμετωπιστεί αργότερα. Διαβάστε επιτέλους την τροπολογία. Να το κλείσουμε το θεματακι!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159576
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 369
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 29
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.